Autor Tema: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda  (Posjeta: 3065 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« : Studeni 14, 2011, 09:31:47 poslijepodne »
Vénec, Broj 461, 3. studenoga 2011.


„Crlena opasnost“ i nacionalni identitét

Jel levica senzibilizérana za hrvatstvo?

V hrvatske Partije navek jě bilo nacionalno senzibilizérane članov, nû to su bili samo pojedinci teri su sě povremeno i povezivali – generalna linija ili ona tera jě bila poželna bil jě centralizem i unitarizem



Pišě: Ljubomir Antić


Bilo je samo pitanje vremena kad će se u predizbornoj kampanji pojaviti tema o crvenoj opasnosti u Hrvatskoj. Pokrenuo ju je HDZ, da bi odmah uslijedili odgovori s ljevice koji odbacuju takvu mogućnost. Jer, kažu oni, danas je jednostavno nemoguće napuštanje političkog i vlasničkog pluralizma, tržišta i sveg onog što se vezuje uz slobodno, građansko društvo. S time se nije teško složiti. No odgovori su ipak promašili cilj, jer oni koji mašu crvenom opasnošću zapravo nisu ni mislili na odnos današnje ljevice prema društvenoj i gospodarskoj sferi, nego prema području nacionalnog kompleksa. Htjelo se, naime, skrenuti pozornost na ljevicu koja je hladna prema nacionalnom identitetu pa i samim nacionalnim interesima. Pritom se polazi da je to kontinuirani stav hrvatske ljevice. No je li baš tako?

Činjenica je da se uz ljevicu veže internacionalnost. No u stvarnom ponašanju komunista bilo je i iznimaka. Poznato je da su hrvatski komunisti na početku bili za unitarizam i centralizam, no da su 1924, na poticaj Kominterne, zauzeli stav o potrebi razbijanja Jugoslavije. Godine 1937. utemeljena je i Komunistička partija Hrvatske. Mnogi će na to prigovoriti da je to bila tek taktika (KPH je utemeljen kako bi komunisti uopće mogli opstati uz HSS-ov nacionalni pokret), a da su hrvatski komunisti ostali internacionalisti, koji nisu mnogo marili za posebne hrvatske interese i nacionalni identitet. To se može prihvatiti, ali uz opasku da je među hrvatskim komunistima uvijek bilo pojedinaca koji su bili senzibilizirani za hrvatstvo. I ne samo pojedinaca nego i skupina koje su činile frakcije unutar hrvatske Partije. Te bi frakcije postupno jačale, no kad bi postale opasne za jugoslavensko partijsko jedinstvo, bile bi napadnute, poražene i maknute sa stranačke i političke scene. Nakon toga priča se, kao nekakva unutrašnja zakonitost partijskog života, ponavljala: u sklopu hrvatske Partije pojavljivali su se novi, nacionalno senzibilizirani članovi koji bi s vremenom činili frakciju koja bi do određene granice jačala, nakon čega bi uslijedio udar i stvar se vraćala na početak. Najpoznatiji je takav slučaj svakako onaj koji se veže uz Hrvatsko proljeće.

Možemo zaključiti: u hrvatskoj Partiji uvijek je bilo nacionalno senzibiliziranih članova, no to su bili samo pojedinci koji su povremeno i povezivali – generalna linija ili ona koja je bila poželjna bio je centralizam i unitarizam.

Je li tako bilo i u drugim komunističkim partijama povezanim u Komunističku internacionalu? Nije. O tome je bilo riječi u pretposljednjem broju Vijenca u članku u kojem se davao profil aktualnoga hrvatskog predsjednika, a u kojem je skrenuta pozornost na ponašanje francuskih komunista za vrijeme Drugoga svjetskog rata. U njemu se vidi da je francuski antifašizam bio u prvome redu nadahnut obranom francuske nacije.

To me potaknulo da ponovno uzmem u ruke brošuru Pisma strijeljanih (Zagreb, 1950), u kojem francuski komunisti, članovi pokreta otpora koji su pali u ruke Gestapoa, uoči smaknuća pišu političke oporuke koje redovito završavaju usklicima „Živjela Francuska!“. S tim u svezi znakovito je pismo Jeana Alezarda, partizanskoga poručnika, strijeljana 11. travnja 1944, u kojem piše da umire „kao toliki drugi, da bi Francuska bila sretna“. „Približava se čas kad ću se sjediniti s onima koji su već platili životom svoju preveliku ljubav za pravu Francusku“, piše Alezard. Ističe: „Kao francuski komunist želim da ne bude pokolja nakon pobjede, ali da se na zasluženi način kazne izdajice domovine koje su nas izručile.“

I na kraju: „Sve vas grlim i umirući vam dovikujem – Živjela Sloboda! Živjela Francuska, koju me Komunistička partija naučila ljubiti.“

Treba li komentara?

http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac461.nsf/AllWebDocs/Je_li_ljevica_senzibilizirana_za_hrvatstvo_
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #1 : Studeni 14, 2011, 09:35:55 poslijepodne »
Miklenič v Globusu: Hrvatska bu nastavila prepadati

Sobota, 12. studenoga 2011.

Morti je retko teri intervju pobudil tuliku pažnu kak on glavnoga vurednika Glasa Koncila Ivana Mikleniča zagrebečkomu Globusu. Jako kmični toni hrvatske zutrašnice z terem odijaju odgovori vutemeleni su na trdomu opisu realnosti, razgoličivajnu tere je Miklenič prišel krajne izravno. Več sam zbir tiskovine za teru je Miklenič dal ovakov intervju vukazuje na su žmekost trenutka, de se računalo da bu ozbilnost i opsežnost prepadajna Hrvatske svatil i del publike teri veruvatno retko da čita Glas Koncila. To je imalo i određenu cenu, pa je dober del pitajni ispal dnevnopolitički trivijalizeran. Medtem, i pored toga, zafalujuč odgovorem tekst je sčuval najvišešu političku razinu.
Kak v mnogem raspravam na ovom Portalu prevladavaju mišlejna tera imaju znatna preklapajna s onem o čemu je Miklenič pripovedal vu Globusu, v ovomu uvodu vredi izdvojiti del teri se dotikavle negve precene stajna v teromu se nalazi moguča politička alternativa trenutnom stajnu:
"Vidim samo preveč karijeristov v malem strančicam teri se neču odreči sve fotelji i teri nisu svesni da apsolutno niš ne znače za politiku i dobro Hrvatske, a, dapače, gustokrat svojum sebičnošču delaju veliku škodu hrvatskom narodu".(mm)


Intervju Ivana Mikleniča v Globusu

Čudni kriteriji
Činenica je da se istražuje prenevera HDZ-a v iznosu od 32 milijuna kun (ak je točen te iznos teri navode mediji), i to je v redu, nek HDZ za to odgovarja, al ke su te 32 milijuni kun naspram one 82 milijarde "nestale" kun prigodum tržejna banki, odnosno 35 milijarde kun neplačene porezov i doprinosov od 2000. do denes?

Moguče promene
Iskreno ne očekujem da buju se zgodile neke bitne promene tere bi značile jen stvarni bolitek za Hrvatsku, odnosno postavlajne Hrvatske na zdrave noge. To mislim zato ke smo več imali na vlasti sličnu koaliciju, teru je predvodil pokojni Ivica Račan, i zapraf smo se vuverili da su od 2000. se vlade, bez obzira na političku opciju i politički predznak, terale jenu te istu politiku.



Tvrdite da se kriminalizacijom pojedinih HDZ-ovih dužnosnika skreće pozornost s nesposobnosti Vlade i Sabora da upravljaju državom te da se svi ti sudski procesi vode iz interesa određenih središta moći. O kojim se to središtima moći radi?
Nisam baš tako napisao. Moja je teza da je najava pokretanja optužnice protiv HDZ-a samo vrh sante leda, ali da se ne želi zagrepsti dublje da se analizira cjelovita stvarnost. A druga je moja teza da Državno odvjetništvo pristupa pojavama kršenja zakona vrlo selektivno, što je najblaže rečeno problematično.

Na što konkretno mislite?
U Hrvatskoj imamo notornu činjenicu da nije bilo istrage niti se želi povesti istraga za nečuveni kriminal koji se dogodio kada je u sanaciju banaka uloženo 87,4 milijarde kuna, a onda su one prodane za samo 5,4 milijarde kuna. To je velika krađa, tu je netko debelo profitirao, tu se dogodio strašan kriminal, ali nitko za to ne odgovara niti ima ikakvih naznaka da će to pitanje ikada biti otvoreno. S druge strane, nedavno je saborski zastupnik Goran Marić upozorio da od 2000. do danas u hrvatski državni proračun nije uplaćeno 35 milijardi kuna poreza i doprinosa, a da za to također nitko nikada nije odgovarao. Postavlja se pitanje: tko je ovlastio ministra ili Poreznu upravu da suspendira zakon koji obvezuje da se moraju plaćati porezi i doprinosi? Tko je taj koji nekome smije reći: e, ti moraš, a ti ne moraš platiti?

Što mislite, tko je za to kriv i zašto se to ne istražuje?
Ne znam. Činjenica je da se istražuje pronevjera HDZ-a u iznosu od 32 milijuna kuna (ako je točan taj iznos koji navode mediji), i to je u redu, neka HDZ za to odgovara, ali što su ta 32 milijuna kuna naspram onih 82 milijardi "nestalih" kuna prigodom prodaje banaka, odnosno 35 milijarde kuna neplaćenih poreza i doprinosa od 2000. do danas?
Pitam se zašto Državno odvjetništvo ne pokrene oko toga istrage, kao što je svojedobno, i to s pravom, pokrenulo istragu protiv voditeljice zagrebačkoga Caritasa, koja je prekršila zakon ne uplativši tri milijuna kuna doprinosa. Zar je ona jedina u Hrvatskoj za dio plaća uplaćivala poreze i doprinose a za dio nije? Ako smo svi jednaki pred zakonom, tko to u Hrvatskoj odlučuje koga će se pritisnuti, a koga neće? Iskreno rečeno, mislim da Državno odvjetništvo u Hrvatskoj ne djeluje samostalno.

Vi doista smatrate da postoji skupina čvrsto povezanih moćnika koji iz sjene upravljaju državom na štetu naroda?
Iz ovih primjera što sam ih spomenuo proizlazi da takva skupina mora postojati. Ali o kome se točno radi, ne znam i to je vrlo teško razabrati. Je li to netko samo u Hrvatskoj, je li to netko tko je iz Hrvatske povezan s nekim izvana ili je to netko samo izvana - to doista ne mogu znati. Oni koji tako odlučuju dobro se skrivaju, a mi samo po posljedicama možemo vidjeti što je posrijedi. Evanđelje kaže: "Po plodovima ćete ih prepoznati." Plodovi su takvi kakvi jesu. Dakle, ako postoje posljedice, moraju postojati i uzroci. Po onome koliko pratim i razumijem život u Hrvatskoj, mislim da su mnoge funkcije u našoj zemlji dirigirane i da je njihovim nositeljima unaprijed zadano što smiju, a što ne smiju napraviti.

A od koga im je zadano?
Od onih koji imaju stvarnu moć i koji stvarno gospodare Hrvatskom.

Mislite li pritom na krupni kapital?
Sigurno je i on u pitanju. Gledajte, netko je morao odlučiti - nećemo istraživati ove dugove. Tko je tako odlučio? Nije mi poznato, ali neka se istraži. Tko je odlučio da se neće istraživati nestale milijarde u slučaju hrvatskih banaka? Netko je odlučio. Vlada nije.
Kakav je vaš sud o postupcima glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića, koji pokreće istragu protiv vladajuće stranke mjesec dana prije izbora, na kojima će, ako je vjerovati istraživanjima, ona pretrpjeti težak poraz? Zašto, po vašem mišljenju, Bajić nije taj postupak pokrenuo mnogo ranije?
Mogu samo ponoviti da odgovor na to pitanje leži u onome koga glavni državni odvjetnik mora slušati, kome je on zaista podložan i koji mu to diktira. I to je ono što je za mene zabrinjavajuće.

Što konkretno?
To što državni odvjetnik živi pod diktatom.

Pod čijim diktatom?
Nekog od centara moći. Netko je to odlučio. Nije samo on, državni odvjetnik, u pitanju. To je tipičan primjer da se kroz organe represije želi interes jednih potrti, a interes drugih promovirati.

Morat ćete jedanput napisati komentar o svemu tome i imenovati te centre moći.
To je nemoguće. Pa vi znate u kojemu svijetu mi živimo. Hajde, recite mi koji su to centri moći koji su iznad Obame u Americi? Tko će to glasno reći?
Netko će nagađati, pa će spomenuti Komitet 300, Bilderberg grupu itd. Nije isključeno da i u Hrvatskoj postoje i hrvatski centri moći. Po posljedicama vidim da oni postoje.

Lijeva koalicija (Kukuriku), po svim relevantnim istraživanjima javnog mišljenja, dobit će na izborima otprilike dvostruko više glasova od HDZ-a: kako gledate na to što će, najvjerojatnije, upravo lijevoliberalna koncepcija vladati i upravljati Hrvatskom iduće četiri godine?
Iskreno ne očekujem da će se dogoditi neke bitne promjene koje bi značile jedan stvarni boljitak za Hrvatsku, odnosno postavljanje Hrvatske na zdrave noge. To mislim zato što smo već imali na vlasti sličnu koaliciju, koju je predvodio pokojni Ivica Račan, i zapravo smo se uvjerili da su od 2000. sve vlade, bez obzira na političku opciju i politički predznak, tjerale jednu te istu politiku.

Kako biste tu politiku imenovali?
Politikom malih koraka i namjernog nerješavanja krucijalnih problema.

Na primjer?
Pa dosta je pogledati gospodarstvo. Niti je koalicijska vlada lijevog centra išta dobrog na tom planu napravila, niti su to napravile dosadašnje dvije vlade nakon nje. A po ovome što je do sada prezentirano programom Kukuriku-koalicije, bit će to nastavak onoga što je u proteklih osam godina radio HDZ.

Hoćete reći: drugo pakiranje, a isti sadržaj?
Izbori su interesantni samo za one koji će kao novi ljudi zasjesti u ispražnjene fotelje, ali bojim se da za Hrvatsku to neće donijeti bitne promjene na bolje. Naši su političari apsolutno globalisti i ono što se od njih traži, to oni i provode. A provode diktat tržišta nad politikom. To je provodila dosadašnja vlada, a to će provoditi i sutrašnja vlada.

To se danas naziva neoliberalnom politikom.
Očito ima onih i u Europi i u svjetskim razmjerima koji ne žele Hrvatsku koja bi bila prosperitetna, koja bi bila jaka i koja bi bila gospodarski napredna. Prema tome, sve će i dalje biti isto.

To znači da će Hrvatska nastaviti propadati?
Tako je. To je smisao i to je cilj određenih političkih snaga.

Kad govorite o centrima moći, mislite li ponajprije na Ameriku i Bruxelles - dakle na međunarodne centre - ili i na neke centre u Hrvatskoj?
Ne mogu spomenuti nijedno ime, ali činjenica je da se u Hrvatskoj najhitnije odluke ne donose niti na sjednicama Vlade, niti na sjednicama pojedinih vodstava političkih stranaka, niti u Hrvatskom saboru, niti u Predsjedničkim dvorima, nego se donose negdje drugdje, a ovi ih svi provode. I to je hrvatski problem. To, doduše, nije samo hrvatski slučaj, takvih slučajeva ima i drugdje u svijetu, ali je u Hrvatskoj on najdrastičniji zato što mi nemamo državotvorne političare.

Nego kakve?
Imamo političare poslušnike.

Prema međunarodnim centrima moći?
I prema domaćim centrima.

Koji biste obrnut primjer u odnosu na Hrvatsku istaknuli?
Srbiju, Francusku, Njemačku, Englesku. Njihova vlast je uvijek državotvorna.

Koliko znam, vladar Srbije Boris Tadić prilično sluša zapadne centre moći.
Sluša dokle sluša. Vidite kako se Srbija igra s cijelom Europskom unijom oko tih barikada na Kosovu. Igra se kao mačka s mišem.

Mislite da je to u redu?
Ne mislim, nego to pokazuje koliko je ona samosvjesna. Što mislite, bi li se takvo što ijedna hrvatska stranka usudila napraviti? Ma nema teorije. A imate i najnoviji primjer Grčke. Time što je najavio referendum, socijalist Papandreou je pokazao da poštuje dostojanstvo svog naroda i da je na braniku njegovih interesa. Da je Hrvatska u sličnoj situaciji, nikome ni na kraj pameti ne bi palo da govori o referendumu. To je moja najveća zamjerka svim hrvatskim vlastima poslije Tuđmana. Tuđman je jedini štitio hrvatske interese.

Nije mi jasno po čemu ste Srbiju istaknuli kao pozitivan primjer.
Zato što ona ima državnu tradiciju. Srpski mediji nikad neće pisati protiv Srbije, a hrvatski mediji stalno pišu protiv Hrvatske. Francuski mediji također nikad neće pisati protiv Francuske, njemački mediji nikad protiv Njemačke, engleski nikad protiv Engleske, a hrvatski stalno ruše Hrvatsku. To su činjenice. Ali mediji to ne bi radili, kada bi se političari ponašali drukčije.

Vi redovito u svojim uvodnicima upozoravate na opasnost komunističko-liberalističko-ateističke ideologije, koja, po vašem mišljenju, rastače hrvatsko društvo temeljeno na katoličkim moralnim zasadama. Kakve će onda posljedice za društvo imati vladavina ljudi - mislim na političare iz Kukuriku-koalicije - koji se deklariraju kao agnostici, ateisti, religiozno ravnodušni?
Prije svega, upozoravam na pojave mentaliteta koji je ostao iz komunističkog razdoblja i koji predstavlja okove za normalni razvitak hrvatskog društva. Mogu vam to konkretizirati i primjerom: sve političke stranke u Hrvatskoj (uz, donekle, izuzetak HSLS-a) funkcioniraju točno po modelu bivše Komunističke partije.

U kom smislu?
Vrhuška apsolutno odlučuje o svemu u stranci, a svi ostali su poslušnici. U svijetu ipak nije tako. U svijetu u pojedinim političkim strankama postoje legalne frakcije, a u Hrvatskoj imamo u strankama izbore gdje se bira najčešće jedan kandidat, dok liste za parlamentarne izbore sastavlja isključivo stranačka vrhuška. Kako možemo gajiti nade da će takve stranke, s takvim mentalitetom, koji je očito ostavština iz doba komunizma, donijeti Hrvatskoj demokraciju? To su, za moj pojam, čiste iluzije.

Vama je, dakle, u biti svejedno što će nakon HDZ-ovaca doći na vlast ljudi koji se deklariraju kao ateisti ili agnostici?
Mislim da se Hrvatskoj više ništa gore ne može dogoditi nego što joj se već dogodilo i da se taj proces rastakanja hrvatskoga državnog tkiva može samo nastaviti. A nastavit će se ne zato što sad vjerojatno dolazi na vlast koalicija s lijevim političkim predznakom, nego bi to isto tako bilo da ostane i ova sadašnja vlast.

Hoćete reći: same old story?
Tvrdim da bitnih razlika između tih stranaka nema osim što je, nominalno, riječ o drugim ljudima i što je tim ljudima važno tko će biti na kojem položaju i tko će imati svoga šofera. Nažalost, to je tako.

Dosad smo na vlasti imali garnituru ljudi koji su se javno zaklinjali u kršćanske vrijednosti i pokazivali, isto tako javno, svoju privrženost vjeri i naciji. Znači li to da deklarativno svrstavanje u neku moralno-idejnu koncepciju ne mora biti nikakvo jamstvo da će se po toj koncepciji voditi država?
Apsolutno ne mora biti nikakvo jamstvo jer je sasvim jasno da su političari ljudi kojima se najmanje vjeruje. Doduše, ne samo kod nas nego i u svijetu. Ono što oni govore i kako se deklariraju nema nikakve veze s onime što čine, a posljedice toga, nažalost, svi mi osjećamo na svojoj koži.

Dopuštate li, ipak, mogućnost da Kukuriku-vlast bude dobra za Hrvatsku?
Sasvim mi je svejedno kojeg predznaka, koje ideologije i kojeg političkog opredjeljenja bi bila vlast koja bi Hrvatsku odlučila podići na noge. Mi se svi zavaravamo time da će ulazak Hrvatske u Europsku uniju riješiti naše probleme. To se nije dogodilo ni u jednoj državi pa se neće dogoditi ni Hrvatskoj. Prema tome, mi moramo svoj dio odraditi, mi moramo ponovno pokrenuti proizvodnju, mi moramo znati kako ćemo, primjerice, spojiti proizvodnju hrane u Slavoniji s turizmom na Jadranu. Da smo to napravili, imali bismo drugačije turiste nego što ih sada imamo, imali bismo očuvano selo, imali bismo sretne ljude, imali bismo zadovoljan narod. Međutim, ništa od toga mi nemamo, i bio bih stoga sretan da dođe na vlast stranka ili koalicija s bilo kojim političkim ili ideološkim predznakom a da to želi napraviti. Ili barem iskreno pokušati.

Bojite li se "crvene Hrvatske", kao što je se boji Jadranka Kosor?
Ne bojim se, jer Hrvatska je onoliko crvena, žuta, plava, zelena ili crna koliko su se ljudi sami opredijelili i to se s izborima zapravo niti ne mijenja.

Mijenja se vlast.
Mijenja se, ali vlast je u današnjem društvu samo jedan od faktora. U suvremenom društvu država više nije ono što je nekada bila, ona je sada samo jedan od mnogih faktora i subjekata koji utječu na društvo.
Kakav će znak Crkva dati vjernicima uoči izbora? Hoće li im preporučiti da opet glasuju po svojoj savjesti, ali "za one koji poštuju katoličke vrijednosti i žive po kršćanskim načelima"?
S nedavnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije u Varaždinu objavljeno je da je predizborna poruka sastavljena, ali ne mogu prejudicirati njezin sadržaj.

Tko ju je sastavio?
Ne znam. Biskupi su je usvojili na svom zasjedanju i objavit će je kad bude službeno počelo razdoblje predizborne kampanje.

Jeste li pročitali taj tekst?
Nisam. Ali znam da Crkva neće stati ni uz jednu stranku, niti uz jednu koaliciju, i da će sigurno ponoviti ljudima, kao i prije četiri godine: "Idite na izbore, glasujte po svojoj savjesti i glasujte za one koji će nešto dobro učiniti za cijelu državu, a ne samo za svoje interese."

Jedan je tjednik nedavno objavio da će Crkva ovaj put podržati lijevo-liberalnu, tj. Kukuriku-koaliciju.
To je čista manipulacija. To netko pokušava manipulirati Crkvom.


Nastavek v sledečomu listu
« Zadnja izmjena: Studeni 14, 2011, 10:05:33 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #2 : Studeni 14, 2011, 09:36:46 poslijepodne »
Nastavek z prethodnoga lista


Je li, po vašoj procjeni, sazrelo vrijeme da Hrvatska napokon dobije jaku desnicu?
Mene, prije svega, raduje to što u Hrvatskoj, u usporedbi s drugim zemljama visoke i tradicionalne demokracije, desnih ekstremista gotovo da i nema. Mislim da je to vrlo bitna pojava. Velika većina Hrvata, kao što je to bilo i u doba Radića ili Mačeka, podržava umjerenu desnicu, odnosno umjereni desni centar. Sada je taj prostor pokrio HDZ. Međutim, HDZ se u svom razvitku odrekao svoga prvotnog programa i s procesom detuđmanizacije je postao nešto sasvim drugo nego što je bio onaj izvorni HDZ. Tako da je danas na hrvatskoj političkoj sceni desni centar objektivno ispražnjen, ne postoji stvarna organizirana politička snaga koja bi artikulirala potrebe i želje ljudi koji podržavaju tu opciju.

HDZ se, dakle, kompromitirao, HSP nema snage, bezbroj malih stranaka s veli kim vođom ne dobiva više od jedan i pol glasova Hrvata... A zna se da u hrvatskom biračkom tijelu ima najmanje 30 posto desno orijentiranih građana...
Ne slažem se s tom procjenom. Smatram da desni centar ima puno više pristaša od 30 posto ukupnoga biračkog tijela.

Koliko vi mislite da ima?
Po mojoj procjeni, barem 70 posto. Ali ta se većina ne može na odgovarajući način artikulirati. Mnogi se ljudi osjećaju izigranima i uopće ne žele izaći na izbore.

A koliki biste postotak dali ekstremno desnoj opciji?
Ispod jedan posto. Ona, ponavljam, u biti i ne postoji. Ona je u Hrvatskoj zatrta. Mislim da je to jedna odlika hrvatskoga naroda, kojom se neki drugi narodi ne mogu pohvaliti.

Koliko ih god bilo, 30 ili 70%, desno orijentirani Hrvati ostali su, tako reći, bez svojega političkog stožera. Tko će ih ujediniti, kako i na kakvoj platformi? Je li ovo pravi čas da se Crkva angažira u političkom osvješćivanju i okupljanju građana koji žele živjeti u društvu tradicionalnih vrijednosti?
Uloga Crkve apsolutno nema nikakve veze s političkim organiziranjem i kad bi Crkva izašla na taj prostor, ona bi teško pogriješila i iznevjerila svoju službu. Dakle, Crkva nije ta koja može u Hrvatskoj dati novu stranku ili promovirati nekoga tko bi ljude politički okupljao. Crkva bi jedino mogla učiniti, i meni je osobno žao što to nije više činila svih ovih 20 godina, da je odgajala ljude, da ih je formirala, da ih je uputila u socijalni nauk Crkve, pa da ti ljudi usvoje univerzalne vrijednosti i da onda apsolutno u punoj slobodi, po svojoj savjesti, izaberu stranku ili djelatnost u kojoj bi doista mogli Hrvatskoj donijeti jedan stvarni boljitak i kvalitetu.

Pitao sam vas za stvaranje jedne nove desnice u Hrvatskoj. Je li takvo što u dogledno vrijeme u Hrvatskoj moguće?
Kao čovjeku koji pokušava pratiti što se događa na hrvatskoj političkoj sceni, sasvim mi je jasno da je ekstremna desnica apsolutno nepoželjna.

Zašto?
Zato što je Hrvatskoj potrebna umjerena i zdrava politička opcija desnoga centra.

HDZ-u vi, znači, ne priznajete da je pravi desni centar.
Pa naravno da nije.

Kako biste ga onda imenovali?
On radi ono isto što bi radila i lijeva koalicija, da je na njegovu mjestu. Sve one procese koje je otvorila koalicijska vlada lijevog centra, u razdoblju 2000-2003., druge su, HDZ-ove vlade samo nastavile.

Vidite li na pomolu ikoga tko bi mogao povesti snage istinskog desnog centra?
Ne vidim. Mislim da čak ne bi ni bilo dobro da se pojavi neka osoba kao lider. Najprije se mora pojaviti program. Ali zasad niti to ne vidim, vidim samo previše karijerista u malim strančicama koji se ne žele odreći svoje fotelje i koji nisu svjesni da apsolutno ništa ne znače za politiku i dobro Hrvatske, a, dapače, često puta svojom sebičnošću čine veliku štetu hrvatskom narodu.

Sada, kada je poraz HDZ na izborima gotovo već izvjestan, nagađa se tko bi tu stranku mogao voditi u budućnosti. Među ostalima, spominju se Tomislav Karamarko, Darko Milinović...
Ne bih ulazio u unutarstranačka pitanja HDZ-a. Mislim da se za dobro Hrvatske i svih njezinih građana mora pojaviti potpuno novi program i novi ljudi.

Znači, nitko nije poželjan od ovih dosadašnjih?
Svima nam je jasno kamo su nas doveli političari koji su od 2000. do sada bili na vlasti.

Je li moguće da vi, jednoga dana, u uvodniku Glasa Koncila pohvalite predsjednika Vlade Zorana Milanovića (naravno, ako Kukuriku-koalicija dođe na vlast) i da kažete: Evo, on je agnostik i socijaldemokrat, ljevičar, ali me ugodno iznenadio jer radi za dobrobit Hrvatske i Hrvata?
Ako malo pažljivije čitate moje tekstove, vidjet ćete da nikad ne procjenjujem osobe. Tako da nikada neću pisati niti za našega Predsjednika da je agnostik, premda se on tako deklarirao, niti ću ulaziti u ičiju savjest. Apsolutno je pravo svakog čovjeka da bude po svom uvjerenju ono što je on po svojoj savjesti izabrao i što on misli da je za njega najbolje. A što se tiče Milanovićevih eventualnih premijerskih poteza, ako ti potezi zaista budu za dobro Hrvatske, uvijek ću ih pozdraviti.

Koji bi to potez Milanović kao pretpostavljeni budući premijer morao napraviti, a da ga vi pohvalite?
Evo, odmah bih pozdravio kad bi prihvatio šest velikih europskih projekata, koje je naručila i platila Europska komisija i koje su izradili eksperti iz europskih država: da se napokon uspostavi prometni koridor između riječke luke i Europe nizinskom prugom i plovni put kanalom Dunav-Sava i izgrade svi popratni objekti kao nova riječka kontejnerska luka, novi kargo aerodrom, distributivni centri i slično. Na tim bi se projektima zaposlilo 150 tisuća ljudi, i to ne šljakera nego visoko obrazovanih stručnjaka.

Kako gledate na masovne prosvjede diljem svijeta u kojima ljudi upozoravaju da više ne mogu i ne žele trpjeti silnu društvenu nepravdu i sve siromašniji život? Je li to pobuna protiv kapitalizma, i je li opravdana? Ako jest opravdana, zašto Crkva ne podupire prosvjede i stane uz ponižene i uvrijeđene?
Ne podupire ih isključivo zato što se na ulici ne rješavaju problemi. Sve je lako srušiti i vrlo je lako okupiti ljude i mobilizirati ih na nečemu negativnom i napuhati ih mržnjom i s njima rušiti postojeće, ali to ne daje nikakvo pravo rješenje. I zato Crkva nikada neće niti jednu revoluciju podupirati, pa tako ni ovu o kojoj govorite. Probleme treba rješavati za stolom, dogovorom.

Tko u Hrvatskoj u ovakvoj krizi ima najveću snagu, moralni autoritet i politički legitimitet da pokaže smjer kojim bismo trebali ići? Je li to Crkva, predsjednik Republike, jesu li to vođe glavnih stranaka?... Neki smatraju da Hrvatska upravo vapi za čvrstim vođom koji će ujediniti građane...
Hrvatska apsolutno ne smije dobiti čvrstog vođu jer bi to bilo vraćanje u neki oblik totalitarizma. Jedino je rješenje proces prave, istinske demokratizacije. Transparentna demokratizacija i dosljedno poštivanje zakonitosti, da svi zakoni jednako vrijede za sve i da svi sposobni i kompetentni imaju priliku dati od sebe ono svoje najbolje. To je jedini pravi put Hrvatske u bolju budućnost.


Darko Hudelist
Globus



http://www.hkv.hr/vijesti/razgovori/9582-mikleni-u-globusu-hrvatska-e-nastaviti-propadati.html

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/ne-bojim-se-crvene-hrvatske
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #3 : Studeni 22, 2011, 02:53:10 poslijepodne »
ZAGREB - Srećom, jedina ekipa daruvarske hitne pomoći je stigla za rekordnih sedam minuta. Liječnici je pogled s praga bio dovoljan, rekla je: “Gospođo, nema se tu što razmišljati, idemo u bolnicu.” Tijekom puta pacijentici je pružena sva pomoć: kisik, masaža... Pacijentica je sve vrijeme bila pri potpunoj svijesti, o čemu svjedoče i njezina kći Dubravka i zet Zlatko, koji su joj do Virovitice dovezli osobne stvari. Pacijentica je rekla da neće tu pidžamu, nego drugu, jer je ova guši oko vrata. To je bilo oko 22 h. Unatoč pruženoj skrbi, nakon desetak godina teškog reumatoidnog artritisa, veliko srce koje je pogonila nevjerojatna volja za životom Franciske, rođene Rais, Lokotar (70), medicinske sestre u mirovini - a poznanici kažu da to nije bilo njezino zanimanje nego poziv, da je bila iz plemena Florence Nightingale - prestalo je kucati nakon trećeg infarkta na odjelu intenzivne njege u 5:36 h u nedjelju 13. studenoga 2011.
Gdje su bili dok je patila

Dan poslije u daruvarskom Župnom dvoru dogovarali smo svećenika za posljednji ispraćaj. Župnik Branko Gelemanović je rekao da će se svakako netko od svećenstva pojaviti u utorak 15. studenog u 15 h na sprovodu. Misu zadušnicu smo, uz malo natezanja, dogovorili odmah nakon sprovoda.

Župnik Gelemanović je pitao je li se pokojnica ispovjedila prije smrti, na što smo mi rekli da ne znamo, možda i jest u bolnici, ali da pretpostavljamo da nije stigla. Onda nas je pitao kada se zadnji put ispovjedila, što mi opet nismo znali, ali smo znali da je pokojnica bila puno godina praktički nepokretna, da je to ona gospođa iz ulice te i te, da joj je redovito blagoslovljena kuća, sigurno se je sjeća... Potvrdio je da zna pokojnicu i da se sjeća njezinog teškog zdravstvenog stanja, da nije mogla stići do crkve. Ja sam se pak pitao kako to da je nikada nitko nije pitao želi li se možda ispovjediti kod kuće - kada već ona, po svemu potrebita, ne može do crkve, može crkva do nje. Kako to da je nitko nije pitao treba li ikakvu skrb ili koju riječ ohrabrenja u svojoj muci. Naime, Fanika je bila osoba koja je svakoga uvjeravala da joj je bolje nego što joj je realno bilo, koja je i hitnu pomoć zvala u zadnji čas, samo da ne bi nekome bila na teret. Takva osoba, duhovni pastiri to bi trebali znati, neće sama tražiti ispovijed, jer ona druge ne opterećuje sobom i svojim problemima.

Platili smo 400 kuna, račun i potvrda se ne izdaju, jer takvi su hrvatski zakoni, ni PDV se ne plaća, ali neka, nije važno, ispunili smo želju pokojnice, bilo nam drago.

Zadnjih pola sata prije sprovoda mi, najbliža rodbina, u mrtvačnici pored lijesa primali smo izjave sućuti Fanikinih i naših prijatelja, svaka riječ i suza nas je pogađala, svaka uspomena, tuga se bratski dijelila.

Truba se izvana već duže javljala kada su u mrtvačnicu ušla četiri grobara s namjerom da iznesu lijes, pa pogledali uokolo i pitali: “Hoće li biti svećenika?”.

Rekli smo im: “Da, da, bit će”, shvatio sam da ili on kasni ili su oni uranili. Stvarno, vrlo skoro stigao je svećenik, onaj koji će okupljenima uputiti riječi utjehe i nade, ublažiti bol, reći koju lijepu o pokojnici. Nikada nisam vidio tog mladog mršavog čovjeka s naočalama, župnog vikara Dražena Zrilu, koji nam je prišao i umjesto očekivanog izraza sućuti pitao: “Tko je najbliža obitelj?” Sestra i ja, kći i sin, automatski smo iskoračili iz vijenca najbližih oko lijesa.

“Je li se pokojnica ispovjedila prije smrti?”, pitao je golobradi svećenik.

“Ne, koliko znamo, premda nije isključeno”, rekli smo, opet, po drugi put u dva dana.

“To je veliki propust”, rekao je ozbiljnim glasom. “Zašto se nije ispovjedila?”, reče gledajući me u suzne oči koje su učinile da ga vidim izobličenog.

“Znate, umrla je od infarkta, iznenada, trećeg infarkta”, rekao sam tako nekako, toliko se mutno sjećam. Ali, dovraga, što to on nas sada, ovdje, pored lijesa, ovako tektonski poremećene i uplakane, smućene, dok dišemo tugu, pita? Pa neki su danima na apaurinima, svi srca zamotanih u crninu, svi smo u teškom stresu, umrla je mama, baka...
Isljeđivanje pokojnice

“Kada je doživjela drugi infarkt?” pita svećenik, vrši on svoju istragu pokojnice, ispituje, a ja budaletina odgovaram mu u potpunom šoku, ponizan: “Prije nekih mjesec i pol.””To je puno vremena”, kaže svećenik optužujući, kao da mi trebamo nešto znati o njezinoj vjerničkoj intimi, kao da je ona nama, a ne njemu trebala polagati račune o svojoj vjeri, kao da je to naš a ne njegov posao, tim prije što je Fanika do samoga svoga kraja bila potpuno prisebna i bistra i optimistična unatoč svim boleštinama koje su je snašle i temeljito ruinirale. Konačno, zar je ta umirovljena slabopokretna medicinska sestra počinila kakav iznimno strašan grijeh da se sada ispituje i provjerava smije li biti ukopana bez zadnje ispovijedi...

Svećenik Dražen Zrile tada nam, valjda zabrinut za spas pokojnice, drži kraću bukvicu pored lijesa, a ja se teško uzdržavam da ne počinim kakav incident nad ovim elementarno loše odgojenim i bešćutnim čovjekom, dok sestra u šoku, drhtavim glasom i falsetom, isprekidano ispričava mrtvu majku koja se nije stigla prijaviti za umiranje, jer ju je strefio infarkt s kojim nije računala.

“To je propust svih nas, cijele zajednice, to se ne smije događati...” on finalizira i srećom izravno ne kaže da je to propust i moje majke, jer bih ga vjerojatno izravno nokautirao unatoč mami i njenoj vjeri i želji za svećenikom, unatoč lijesu i prisutnim maloljetnima i slijepima i pijetetu i skandalu i tome što nikada nikoga nisam udario, kao što nikada nisam pomislio da će netko u trenu majčine smrti njezinu djecu prozivati za grijeh propusta, a kamoli da će neizravno prozivati i nju!

Maltretiranje ožalošćenih je nekako stalo, ne sjećam se više, jer u glavi sam imao sfumato kao i pred očima, on je odstupio, izišao, izjurio sam i ja van, da se ohladim. Vani je zrak, prijatelji, puno prijatelja, velik i svečan ispraćaj, dobra je osoba umrla, tu je i razglas za svećenikove ljekovite riječi.

Truba se opet javila ispod čempresa, a svećenik Zrile održao govor, rutinski, industrijski, spominjući pokojnicu isključivo kao sestru, ničime konkretnim, ni imenom, ni djelom, ni zanimanjem, ni obitelj, ali ničime, jer baš ništa o njoj nije znao, nije se raspitao. Kao da mu je moja pokojna mama ovako neispovjeđena bila baš dobra prilika da se progovori o novoj evangelizaciji, o temi o kojoj je govorio taj dan na jesenskom regionalnom susretu trajne formacije svećenika Požeške biskupije iz župa Zapadno-slavonskog arhiđakonata u Novskoj.
Vikarov propust

Ljudi su se pitali zašto ga gledam tako poprijeko, a on je nastavio po svom, s psihotorturom rodbine u prvom redu, i svima se objavio kada je rekao, citiram: “ ...da se mi zajedno za naše mile koji su bolesni, koji su u starijoj dobi trebamo pobrinuti da dođe svećenik k njima... Ne nastojmo se poslije opravdati 'nismo znali' da će tako naglo otići, svak u ovoj malo zrelijoj dobi treba biti spreman... Evo, sve više je i više onih koji odlaze nepomireni s Bogom, tužno je ali istinito...” čime je istakao moju mrtvu majku i nas kao loš primjer, uvrijedio obitelj, ponizio prijatelje i povrijedio dostojanstvo i svečanost ispraćaja.

Jakov je rekao: “Je l’ on normalan?”

Dražen je rekao, kroz zube: “Nije”.

Renata mi je poslije rekla: “Mislila sam da ćeš ga udariti”.

Dario mi je napisao: “Uhvatio sam ti pogled, svaka čast za suzdržanost.” Itd...

I opet smo zbog situacije progutali poniženje i suze pa krenuli u koloni do rake. No, navodna pobožnost previše je puta iz svećenikovih usta istrčala ispred ljubavi, uvrijedio je i žive i mrtve, ljudi su, ogorčeni i zgranuti komentirali njegove riječi, za neke to znam, pouzdano.

Pred otvorenom obiteljskom grobnicom gdje počiva i njezin muž, pred hladnom i masnom ilovačom, pred sprovodom koji se tiskao između grobova, spomenika i čempresa, vikar Zrile je održao govor u koji se ovaj put potrudio jednom ubaciti pokojničino ime Franciska, taj spomen imena je bilo sve od personalizacije tijekom sijelog sprovoda. A onda je rekao, nakon što je u ime obitelji pozvao na karmine: “Primijetio sam loš, ružan običaj na sprovodu, da pričamo cijelo vrijeme.

Idući u povorci zamijetio sam naročito i iznenadio se da stariji ljudi tako brbljaju i pričaju...” I pozvao je vikar Dražen Zrile na dostojanstvo i posvećenost, na sve ono što je pogazio riječju i djelom - jer njegove su riječi njegova djela - i propustom - jer ništa o pokojnici ni o obitelji nije znao niti se raspitao - koristeći sprovod kao propovjedaonicu za subotnju misu (“samo sam čekao da nam još kaže za koga da glasamo”, rekao mi je poslije Siniša), ignorirajući ljubav i oprost, koristeći pokojne i žive za vremenu i mjestu neprimjerene pouke i poruke, vrijeđajući pastvu i sugrađane, u trenu rastanka s Fanikom Lokotar kojoj bi srce još jednom prepuklo, ovaj put od muke i srama.
Nova evangelizacija?

Možda bi zbog ovoga skandala bilo dobro da se svi zapitamo, da opet ne bude “propusta zajednice”, radi li se o incidentu, standardu ili trendu “nove evangelizacije”? Je li nakon 70 godina života za druge, u rijetko viđenoj nesebičnosti i nenametljivosti, dobru i ljubavi, u ultimativno kršćanskom zanimanju medicinske sestre, pokojnica zaslužila takav ispraćaj zbog toga što se, vjerojatno, nije uspjela ispovjediti prije smrti?

http://www.jutarnji.hr/kruno-lokotar--svecenik-je-na-sprovodu-izvrijedao-moju-mrtvu-majku/988922/
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #4 : Studeni 25, 2011, 11:17:35 poslijepodne »

Plameni vjetar*
V prethodnomu listu prenešena cr(k)vena (p)lamentacija ko-da potrđuje Krležu kad on leta 1962. o verskem obredem i verskem praznikem cinično piše:
»Tajna svete vjere se krije upravo u tome da se čovjek trajno kaje, a da bi se mogao kajati, on treba da griješi».

Kad ti grobar preko riti
Z druge pak strane, v Hrvatske sako leto merne oko 50 jezer ludi. Procejnuje se da se po verskem obredem pokopa jne oko 45 jezer (87 %).
De je blaga, tu je kvara. Moru se pri po(ko)pi   pripetiti i greji. Ne loše vukazati na-jne.

Pišem pismo, tinta mi se proli
Subjektivno mi se, medtem, prethodni list čini odnekud «poznat» - kak da sem ga, sadržajno jako sličnoga, vuz neka druga imena, imal prilike čitati pred nektero prethodno parlamentarno zebirajne.
Zgledi kak da neki Muhammed-Ali-jevski nastrojeni ««verniki» išču cirkveni pokop, a mole Boga (Marxa) da ga ne najdu.

Negda su se neke stvari delale diplomatskeše ....
V pred(domovinsko)ratnu dobu, ak je partijaš trebal krstiti dete (a to je po partijske regula bilo zabrajneno) lepo su on ili žena otišli v drugu ili trejtu faru (daleko od oči sumeščanov) i v miru Božjomu obavili krščejne iliti vupis v cirkvenu partiju.

.... i strpliveše
Ak je pak Jurekov otec v škole (na priliku leta 1971.) privupital da bu v nastavu vupelan verunauk i verovučitel ili velečasni, povedal mu je drug direktor da nek ne naliple, nek se «malo» strpi (jeno 20 let), dok bu ta usluga dostupna.

Ho-ruk
Des bi neki šteli da se cirkvene usluge odvijaju vu roku odma, po mogučnosti zabadava.
Em se dragi Božek i sluga Božji na Zemle nemre rastrgati.
K tomu se zaboravla se da je negda partijska članarina bila obavezna. Partijaš teri je tumačil da mu ne-treba posrednika med-jdnem i Marxom, ter da nabu plačal članarinu, letel je z partije van.
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

* Plameni vjetar (Miroslav Krleža)
Jednoga će dana krvavo jutro svanuti,
jednoga će dana crljeni vihor planuti,
o, jednoga dana

Nastavek:
http://www.crvena-akcija.org/index.php/kultura/knjizevnost/276-plameni-vjetar-miroslav-krleza
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vide(l)o:
Črleni lajbeki - Pozdravi mi Stubicu, 03:18

Črleni lajbeki - Pozdravi mi Stubicu
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #5 : Studeni 25, 2011, 11:18:26 poslijepodne »

Crlena (vr)akcija

Crvena akcija

Zato što se kapitalizam pokazao nesposobnim da riješi osnovne probleme čovječanstva, zato što sustav još uvijek počiva na eksploataciji najamnih radnika od strane kapitalista i čitavih naroda od strane monopolnog kapitala, zato što "tranzicija" ne vodi nikuda, nego samo potvrđuje privatizacijsku pljačku i poraz radničke klase, zato što nedemokratski sustav u kojem vladaju profesionalni političari, sluge kapitala ne može imati nikakvu potporu naroda, zato što je povijesna "propast socijalizma" prije svega rezultat napuštanja osnova marksizma-lenjinizma, zato što naša budućnost ovisi o tome koliko smo spremni boriti se... trebamo pružiti otpor!


Zvir:
http://www.crvena-akcija.org/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #6 : Svibanj 24, 2013, 08:07:11 poslijepodne »
Naravno da treba Crkva plaćati porez!! Ja sam prvi ZA!

No to nije stvar da oni koji su za to nisu vjernici, nego je stvar da se iz redova vjernika izbace oni koji to nisu, već su to samo deklarativno, za potrebe popisa stanovništva, kumova, glumljenja tradicije, velikog hrvatstva i sličnih pobuda sjedenja na dvije ili tri stolice, najtradicionalnijeg hrvatskog sporta, kojim se maltene bavi cjelokupno stanovništvo...

Treba uvesti porez Crkvi - to nije sporno nikome poštenom, no uvesti i masnu naplatu svima onima koji bi od Crkve nešto htjeli - a ne bi plaćali taj porez. Pa ako želiš crkveni pogreb - nema beda, 500 eura... ili još bolje vjenčanje - 3000 eura, pa tko voli... naravno, za one koji bi plaćali taj porez, sve te usluge bi bile besplatne.

Također, Crkva bi trebala prestati opraštati državi njezine dugove za najam i korištenje crkvenih prostora, nekretnina, zemljišta itd itd, već to sve debelo naplaćivati sa kamatama, pa da se vidi crno na bijelo tko je tu kome, ustvari, dužan... očito raja nema pojma o tome, ali jako voli pametovati i držati se kako "sve zna"... neka pita Milanovića zašto ništa ne poduzima? Možda i zato jer on sam zna tko je kome dužan sada, a kako bi tek bilo da mora sve plaćati Crkvi transparentno, svaku uslugu, najam, korištenje, a gdje je povrat dobara...??!

Siguran sam da i Crkva nije protiv toga da se zna tko pije, a tko plaća. Jer bi to i bio najbolji način da se svima onima, koji očito nisu baš upućeni u išta drugo osim bajanja kako "država šopa Crkvu sa novcima", pokaže koliko su u "pravu" kada vide samo jednu stranu.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Cr(k)vena zvona - cr(k)vena (a)politika negda i vezda
« Odgovori #7 : Svibanj 24, 2013, 08:19:59 poslijepodne »
(Ne)vpelavajne cirkvenoga poreza, kak i (ne)buđeterajne cirkve z državnoga proračuna povezano je i z (ne)vračajnem cirkve nejne imovine teru je je fkrala država.
Države poput Nemačke, germanske Švicarske, Austrije, de se prakticera cirkveni porez, nesu zajne 200 let imale iskustva raubajna cirkvene imovine, kak je to bilo v Hrvatske.

O tomu je pisano pod temum CRKVA I(H UZ)DRŽAVA:
http://www.forumgorica.com/politika/crkva-i%28h-uz%29drzava/     
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549