Autor Tema: Sport ili šport?  (Posjeta: 2440 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Sport ili šport?
« : Siječanj 04, 2012, 09:37:53 prijepodne »
Jezikoslovci pisali Milanoviću: Vratite riječ šport u imenu Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta!

JEZIKOSLOVCI okupljeni u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje na svojim su stranicama objavili otvoreno pismo premijeru Zoranu Milanoviću protiveći se novim imenima dva ministarstva - Ministarstva zdravlja te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Smatraju da je nepotrebno mijenjati riječ šport riječju sport te da je pogrešan naziv Ministarstvo zdravlja.

"U hrvatskome jeziku supostoje istoznačne riječi sport i šport. Prema njemačkome i austrijskome izgovoru primili smo riječ šport. Poslije je iz engleskoga preuzeta i riječ sport. Neki priručnici hrvatskoga jezika te riječi normativno izjednačuju, dok drugi daju normativnu prednost riječi šport. Stoga smatramo da je nepotrebno riječ šport u imenu ministarstva zamijeniti riječju sport", argumentiraju jezikoslovci.

Što se tiče riječi "zdravlje" u imenu Ministarstva zdravlja, jezikoslovci pojašnjavaju da je  zdravlje "stanje organizma pri normalnome radu organa, dobro fizičko i psihičko stanje", a zdravstvo "djelatnost koja se bavi zaštitom zdravlja i liječenjem bolesti", a s obzirom da se ministarstvo nesumnjivo bavi djelatnošću, a ne stanjem organizma, ono bi se moralo zvati Ministarstvo zdravstva.

"Ime Ministarstvo zdravlja oblikovano je vjerojatno prema engleskome uzoru (Ministry of Health), ali se pritom ne uzima u obzir da u engleskome ne postoji jednorječna istovrijednica hrvatske riječi zdravstvo (zdravstvo se prevodi kao health services, medical services, health care i health care industry).", stoji u pismu jezikoslovaca koji dodaju da je model imenovanja ministarstava - Ministarstvo + djelatnost kojom se ono bavi označena imenicom u genitivu  dosljedno proveden u imenima svih hrvatskih ministarstava (npr. Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo financija, Ministarstvo pravosuđa) potvrđen već dulje vrijeme te da nije u suprotnosti ni s jednim od pravila hrvatske standardnojezične sintakse. "Stoga smatramo da ga ne treba mijenjati", poručuju.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/jezikoslovci-pisali-milanovicu-vratite-rijec-sport-u-imenu-ministarstva-znanosti-obrazovanja-i-sporta-/591874.aspx

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Sport ili šport?
« Odgovori #1 : Siječanj 04, 2012, 10:48:03 prijepodne »
Naravno, ideologija ne poznaje razum i granice, pa će se tako njihova obećanja o štednji i svemu pozitivnom početi provoditi tek kada i ako promijene sve ono što im se ne sviđa, jer to je najvažnije da je u kući, koja je činjenično samo 25% njihova, sav namještaj porazmjesti upravo i samo onako kako trenutni gazdin ukus nalaže, pa neka košta koliko košta... i da nitko ne veli da je u kuću ušao na prijevaru i na šaku jada!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”