Autor Tema: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše  (Posjeta: 23443 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« : Listopad 29, 2009, 08:32:44 poslijepodne »
I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše       
Četvrtak, 29 Listopad 2009 10:19 
 


Da podsjetimo, goričke su nevolje počele 2006. godine kad je HEP Toplinarstvo, kao i drugdje u Hrvatskoj, povisio cijenu grijanja u Gorici - 30 posto.

Voda u radijatorima tek je prošla cijevima, a Velikogoričani se već smrzavaju od prvih ovogodišnjih računa za grijanje koji će im idućeg mjeseca stići u poštanske sandučiće. Kao i lani, bit će uvećani 100 posto.

Za zimu 18 tisuća!?

Prošla je, Piculina vlast te račune subvencionirala s deset posto, a nova, Barišićeva, još uvijek ne zna kako Goričanima u ovo recesijsko vrijeme pomoći, ni s koliko će posto subvencionirati račune.

- Imam volju, ali nemam model ni novac u proračunu - priznaje gradonačelnik Barišić. A od volje se grijanje ne plaća. Zna to i Barišić koji je prošle zime za grijanje iskeširao 18 tisuća kuna. Da podsjetimo, goričke su nevolje počele 2006. godine kad je HEP Toplinarstvo, kao i drugdje u Hrvatskoj, povisio cijenu grijanja u Gorici - 30 posto.

No, ubrzo je Državni inspektorat to poskupljenje proglasio nezakonitim jer je HEP umjesto od Ministarstva gospodarstva odobrenje za poskupljenje tražio od velikogoričkog poglavarstva. Poskupljenje koje su Goričani tada izbjegli došlo im je, međutim, na naplatu lani. Istodobno ih je dohvatilo i drugo “redovito” poskupljenje od 50 posto.

733 kune za 60 kvadrata

Sada gradonačelniku Draženu Barišiću jedino pada na pamet da bi se računi mogli smanjiti ugradnjom razdjelnika topline kakve imaju stanari u Ulici Emila Lašovskog 35. Naravno, platili su ih sami. Riječ je o uređaju koji se ugrađuje na svaki radijator u kući i točno mjeri udio potrošnje u određenoj prostoriji.

- Taj uređaj ne štedi energiju, nego mjeri potrošnju na koju onda sami možete utjecati. Danska tvrtka čiji su ti uređaji reklamira i do 30 posto uštede - kaže Dražen Bačurin, direktor Gradskoga stambenog gospodarstva.

Uređaj košta 700 kuna, a oni koji žive u zgradama, odluče li se za njega, moraju taj uređaj uvesti baš u svaki stan i za njega predati zahtjev HEP Toplinarstvu. Dotad će, primjerice, Kamići za 44 kvadrata izbrojiti 734 kune, a Marija Oroz, koja je do lani plaćala 351 kunu, ove će zime platiti 733 kune! I to za stan od 60 kvadrata.

Izvor: vecernji.hr

http://www.velikagoricaplus.com/index.php/Vijesti/i-ove-zime-goriani-e-grijanje-platiti-najvie.html

http://www.vgdanas.hr/Nema-subvencija-za-grijanje-597.aspx

JosipJoža

  • Gost
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #1 : Listopad 29, 2009, 08:48:34 poslijepodne »
A što je konačno bilo s tom novom tvrtkom VG plin koju je Picula pokrenuo,
u smjeru stvaranja tvrtke koja bi u Gorici u narednom periodu trebala preuzeti distribuciju plina i graditi dalje plinsku mrežu, kako Velikogoričani u budućnosti ne bi imali ovakvih problema, te kako bi jednako tako pojeftinilo grijanje u Gradu.
To je bio dobar projekt, na kojem je trebalo ustrajat, jer on je zahtijevao i jedno razvojno vrijeme, dakle dugoročno je bio vrlo isplativ i optimalan.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #2 : Listopad 29, 2009, 09:15:53 poslijepodne »
U stečaju je i u postupku zatvaranja. Ovih dana joj je gradonačelnik doznačio neku lovu (čini mi se 60.000 kn), nije valjda za plaću stečajnog upravitelja koji radi volonterski?!

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #3 : Listopad 29, 2009, 10:24:02 poslijepodne »
Ja sem skužil da je to bila samo fiktivna firma za uhljebljenje prijatelja, kaj je zaprav šteta za se građane, ali ljudi moraju jednostavno shvatiti da kakva god situacija bila i ko im god distribuirao plin jednostavno moraju štedjeti ( ne otpirati oberlifte i grijati livadu). Si skupa moraju se složiti i u poboljšanje svoga standarda jednostavno nekaj i uložiti jer ak nebudu sami si pomogli, teško je očekivati da će im v ove kapitalističko materijalističkom svetu pomoći netko drugi, a pogotovo onaj koji na njihovom grijanju zarađuje.

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #4 : Listopad 29, 2009, 10:27:44 poslijepodne »
Firma nije bila baš fiktivna za uhljebljivanje direktora koji je nešto prije izgubio izgubio gradonačelničku poziciju u Dugom Selu. Ali se zakasnilo sa traženjem koncesije i firma je time postala fikus.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #5 : Listopad 29, 2009, 11:41:41 poslijepodne »
Ja sem skužil da je to bila samo fiktivna firma za uhljebljenje prijatelja, kaj je zaprav šteta za se građane, ali ljudi moraju jednostavno shvatiti da kakva god situacija bila i ko im god distribuirao plin jednostavno moraju štedjeti ( ne otpirati oberlifte i grijati livadu). Si skupa moraju se složiti i u poboljšanje svoga standarda jednostavno nekaj i uložiti jer ak nebudu sami si pomogli, teško je očekivati da će im v ove kapitalističko materijalističkom svetu pomoći netko drugi, a pogotovo onaj koji na njihovom grijanju zarađuje.

Ti si skužil da je firma za uhljebljenje, ali vidim da i dalje nisi skužil da ljudi kojih se to tiče grijanje plaćaju po kvadraturi stana a ne po potrošnji, prema tome štedili - ne štedili isto im se piše.
Mogu zatvarati, otvarati, grijati livadu, atmosferu i parkiralište, ali platili buju onu cifru koju im negdo rebne i bok!
O tome smo laprdali par meseci na forumu starom, ali ti opet istu priču furaš.
Ima u apoteci Antisklerina, nije loš - djeluje. Ako ga ne zaboraviš popiti  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #6 : Listopad 30, 2009, 01:33:18 prijepodne »
Teško da bi zaboravio na to kad sam sjedio na pol metra od Krkleca (ali ne Gustava) kad je pričao priče o mjerenju potrošnje.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #7 : Rujan 16, 2012, 09:14:42 poslijepodne »
Gradonačelnik Velike Gorice protiv poskupljenja grijanja: 'Poskupljenje obojano u crveno'
http://www.gorica.hr/2012/09/gradonacelnik-velike-gorice-protiv-poskupljenja-poskupljenje-obojano-u-crveno/

-

Ne želi biti stavljeni pred gotov čin
Bandić ulaže veto na HEP-ov zahtjev o poskupljenju grijanja
 Iz Ureda zagrebačkog gradonačelnika priopćeno je da gradonačelnik ima ovlast i nadležnost za neprihvaćanje prijedloga, odnosno stavljanje veta na takav prijedlog, te da će gradonačelnik to pravo i iskoristiti.
 Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić neće prihvatiti HEP-ov zahtjev za poskupljenjem grijanja, a i velikogorički gradonačelnik Dražen Barišić najavio je da će pozvati Gradsko vijeće da odbije zahtjev.
 Iz HEP-a su jučer potvrdili da su zahtjev za poskupljenjem grijanja za gotovo 37 posto uputili lokalnim vlastima u Zagrebu, Velikoj Gorici, Sisku, Zaprešiću, Samoboru i Osijeku.
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/bandic_ulaze_veto_na_hepov_zahtjev_o_poskupljenju_grijanja/1050497.html

Nagativna mišljenja o zahtjevu hep-a
Gradovi neće dopustiti golemo poskupljenje grijanja?
 Nagativan stav o zahtjevu za poskupljenje grijanja izrazili su gradonačelnik Zaprešića  Željko Turk te gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić. Osječki gradski oci, na čiju je adresu također stigao zahtjev za poskupljenje toplinske energije, također se protive odluci jer bi to bio još jedan udar na ionako loš standard građana.
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/gradovi_nece_dopustiti_golemo_poskupljenje_grijanja/1050253.html

Novi udar na ionako prazne džepove građana
Grijanje poskupljuje za 37 posto!
 Direktor HEP toplinarstva Robert Krklec za Novu TV je izjavio kako je povećanje cijena jedinicama lokalne samouprave predloženo u skladu s procedurom, a bilo bi na razini 36,7 posto. Grijanje bi tako poskupjelo za oko 123.000 kućanstava.
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/grijanje_poskupljuje_za_37_posto/1049881.html

wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #8 : Rujan 17, 2012, 05:15:00 prijepodne »
Ne znam za vas, ali logički mi je potpuno nejasan princip po kojemu lokalna politika može utjecati na cijenu jedne komercijalne usluge, koja - kolikogod je i temeljno pitanje infrastruktur i osnovnog komfora stanovanja - ipak komerijalna i podložna, te ovisna o kretanjima cijena puno toga...?

Lokalna politika može samo prodavati populizam kao predizborne fore kroz slaganje sa građanima i "suosjećanjem" sa njima, te zgražanjem nad zlogukom sudbinom zbog skupoće, no ne znam čime to efektivno (osim pokrića u nekakvim zakonskim, političkim forama) ista može parirati kao protuteža protiv ekonomske računice... takve fore izjednačavanja i međusobnog utjecaja potpuno različitih parametara postoje samo kod nas, obzirom je cijena grijanja ekonomska kategorija, koju "poništava" dobra volja lokal-političara... Watafak??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #9 : Rujan 17, 2012, 10:27:57 prijepodne »
Dobro si primjetio Sledgeh, takvu nebulozu omogućila je Jadranka Kosor Zakonom o lokalnoj samoupravi, pisani mediji pa čak i tv obmanjuju narod krivom informacijom da gradonačelnici imaju pravo na veto, to naprosto nije istina...isto je u nadležnosti Gradskog vijeća...

Offline dadi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 254
  • Karma: +1/-0
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #10 : Rujan 17, 2012, 11:20:18 prijepodne »
Sve je to točno sladge i mkuha! Nema to veze s gradonačlnicima, no kaj ak Grdasko vijeće kaže ne poskupljenju?!Imamo li alternativu?! Jel taj Barišić nakon kaj je dal negativno mišljenje rekao narodu kak bude se grijao ove zime ak HEP zavrne pipu?!

Jaguar

  • Gost
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #11 : Rujan 17, 2012, 11:34:16 prijepodne »
Naravno da je nebuloza Jadranke Kosor i HDZ-a a nažalost nije jedina!
Drugo je pitanje što je ista kupovala socijalni mir umjesto da se poskupljenje radilo postupno pa bi građani lakše podnijeli, za raliku kada ih se lupi sada ovakvim visokim posupljenjem.
Energetika je dokazano važna za savku zemlju, u tom smislu smo mi malo, premalo do sada napravili.

Retoričko pitanje: GV izglasaju ne poskupljenje. Gradske toplane ne isporuče toplotnu energiju jer ne mogu isporučivati nešto i raditi unaprijed s gubitkom. Tko odgovara za građane, ovi koji daju "veto"?

S druge strane što su ti isti napravili da građani dobiju zasebne uređaje za mjerenje potrošnje, ne da se grije ulica i parkiralište dok račune svi plaćaju linearno?

Ili u još boljem slučaju grijanje im i ne radi a dobiju račune za platiti, kao i ovi kod kojih radi.

E sada se vidi koliko su nam nasušno potrebne, elektrane, toplane, hidrocentrale, termoelktrane, ...........
Godinama se nije ulagalo ništa, samo se crpio postojeći sustav, kao što HT crpi svaku parnicu a nijednu nije novu izgradio ili postavio unatoč enormnoj dobiti koju je isisavao, u slučaju energetike, kralo se, prebacivalo, zapošljavalo, treba li podsjećati na Mravka, Buljbašića.......i ine koji su odnijeli brdo novaca, koji se mogao investirati.

Pa sličnu situaciju imamo u Velikoj Gorici, novozaposleni na izmišljenim radnim mjestima u 4 godine mandata pojedu u brutto iznosu cca 20-25 mil kuna. Što se moglo na području grada napraviti s toliko novaca koji su otišli iz proračuna? Idemo dalje!

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #12 : Rujan 17, 2012, 08:56:53 poslijepodne »
Gradska vlast protiv poskupljenja grijanja
...Kažu da neće dopustiti poskupljenje grijanja, no iz HEP Toplinarstva poručju da i bez odluke Vijeća oni svoje usluge mogu poskupjeti.
...“HEP Toplinarstvo u grijanju sisačkih domaćinstava koristi otpadnu paru iz Termoelektrane, tj. nema potrebe za dodatnim trošenjem energenata, osim onih koji se troše u proizvodnji struje u toj Termoelektrani. Stoga na cijenu grijanja u Sisku ne može imati toliki  utjecaj cijena energenata kao u ostalim gradovima koje imaju svoje vlastite kotlove. A Toplinarstvo u svim gradovima traži jednako poskupljenje” – pojašnjeno nam je u Gradskoj vijećnici.
http://www.sisak.info/gradska-vlast-protiv-poskupljenja-grijanja/

Sisak protiv poskupljenja cijene grijanja
SISAK - Potaknut zahtjevom HEP Toplinarstva o poskupljenju grijanja u gradu Sisku, gradonačelnik Dinko Pintarić oštro je osudio ovakvu najavu iz HEP-a. Ne želi pristati na ucjene koje se stavlja pred Grad.
http://www.portal53.hr/vijesti/sisacko-moslavacka-zupanija/98-smz/5539-sisak-protiv-poskupljenja-cijene-grijanja.html

I Veljko Novak o cijeni grijanja
...HEP Toplinarstvo i Vlada Republike Hrvatske još jednom su ovim potezom pokazali kako im nisu svi građani jednaki jer je ovo povećanje cijene namijenjeno samo onim gradovima u kojima stranke Kukuriku koalicije nisu na vlasti.
Jesu li samo zato građani Siska, Zagreba, Osijeka, Samobora, Zaprešića, Velike Gorice kažnjeni i samo se njih želi još više opteretiti?", pita u priopćenju predsjednik Gradskog vijeća Veljko Novak.
http://www.portal53.hr/vijesti/sisacko-moslavacka-zupanija/98-smz/5540-i-veljko-novak-o-cijeni-grijanja.html
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #13 : Rujan 18, 2012, 09:48:38 poslijepodne »
Gradonačelnik protiv poskupljenja
Samoborski gradonačelnik Krešo Beljak oglasio se povodom najave poskupljenja grijanja.
 "Nikakvo, pa ni najmanje poskupljenje cijena grijanja u Samoboru neće dobiti podršku gradske uprave. Ako je "HEP toplinarstvo" u gubicima, pozivamo članove njihove uprave da odmah podnesu ostavke zbog nesposobnosti i nerada. Sposobna uprava bi poradila na uštedama na sistemu grijanja, toplovodima i sl., a na ovakav način, bezobzirnim podizanjem cijena, tvrtkom može upravljati bilo tko. Isto tako, pozivamo državne vlasti da gubitke nastale nesposobnošću sadašnje i bivših uprava te sustavnom pljačkom državnih tvrtki, nadoknade oduzimanjem imovine ljudima koji su sudjelovali u tome a ne novim haračenjem hrvatske sirotinje." - stoji u priopćenju gradonačelnika Kreše Beljaka.
...KOMENTARA: 5
 -Za pozdraviti je ovo protivljenje poskupljenju na štetu standarda građana, ali nemogu ne zapitati se gdje ste bili gdine gradonačelniće kada je Energometan podigao cijenu plina preko 20% što je direktno poskupilo grijanje za preko 60% kučanstava grada Samobora i okolice koji upravo plin koriste kao energent za grijanje zimi? Koja je razlika između tadašnjeg poskupljenja i danas? Ja na svu sreču odgovor znam , a on glasi ...tada su izbori bili još daleko.Danas kada se približavamo lokalnim izborima i kada se zahuktava demagoška kampanja koju puši večina raje Vi se stavljate na branik tih jadnih napačenih i obespravljenih građana....
 -E Beljak moj sad te podržavam u svakom slučaju,daj Bože da dobil na predstoječim izborima novi mandat ja ću glasat za tebe 1000%,samo napred. U kaj se ova država pretvorila pa to je prestrašno!
 -Sanobor bi tu mogel isto kak z vodom... Se nam ne dojde toplina zizi Zagreba niti su nam toplane tam... lako se napravi računica i modernizacija toplovoda.. pa ak se splati onda zbogom HEP-u..
http://www.radiosamobor.hr/novosti.php/2012/09/17/Gradonacelnik-protiv-poskupljenja.html
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: I ove zime Goričani će grijanje platiti najviše
« Odgovori #14 : Rujan 20, 2012, 12:52:38 prijepodne »
DARINKO KOSOR:
Cijene komunalnih usluga u Zagrebu su nerealne
 Kosor se zalaže za smanjenje cijena jer smatra da bi se odvoz smeća trebao naplaćivati prema količini, a voda može biti jeftinija od 13 kuna
...Samo mi koji smo izabrani od građana Zagreba u Skupštini i gradskim uredima odlučujemo o tome kakve će cijene biti - objasnio je Kosor u emisiji Izabrani na Jabuci TV.
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/cijene-komunalnih-usluga-u-zagrebu-su-nerealne_319759

KREŠO BELJAK OPTUŽIO:
FOTO: HEP diže cijene, a radove izvodi nestručno
 Radovi na području grada Samobora koje izvodi HEP Toplinarstvo izvedeni su krajnje nestručno i nekvalitetno, izjavio je Beljak
Iako je gradonačelnik Grada Samobora, Krešo Beljak, odlučno izjavio da poskupljenja grijanja u Samoboru neće biti, ukoliko će nadležnost nad tom odlukom imati uprava Grada Samobora, Vlada Republike Hrvatske ipak je odlučila preuzeti odgovornost na sebe.
http://www.zagrebancija.com/hr-zupanija/foto--hep-dize-cijene-a-radove-izvodi-nestrucno_319765

Kako se griju politički antitalenti HEP-a?
Neshvatljivo je da je HEP mislio da će osam mjeseci uoči lokalnih izbora gradonačelnici suprotnih opcija prihvatiti poskupljenje grijanja
 Zagreb, Velika Gorica, Sisak, Zaprešić, Samobor i Osijek gradovi su u kojima nitko iz sustava Kukuriku koalicije nije na vlasti u funkciji gradonačelnika. Tamo su i SDP i HNS u oporbi i, kroz Gradsku skupštinu, odnosno Gradsko vijeće, napadaju lokalnu vlast.
 Te gradove, sudeći prema izjavama Zorana Milanovića na subotnjem glavnom odboru SDP-a, HNS i SDP mahom će zajedno pokušati osvojiti u svibnju iduće godine.
No, najveća i najvažnija državna tvrtka, koju je iskadrovirao HNS, ne da im ne pomaže u tom pohodu, već naprotiv, odmaže uoči izbora.
 Direktor HEP Toplinarstva Robert Krklec poslao je upravo tim gradovima zahtjev za 'amenovanje' prijedloga poskupljenja cijena grijanja i to nekoliko tjedana uoči početka sezone grijanja. Svojim potezom, koji je opravdao činjenicom da u tim gradovima ova državna tvrtka kćer posluje u gubicima, pomogao je aktualnim gradonačelnicima da poentiraju odbijajući taj prijedlog i tako u maniri zaštitnika socijalnog mira u svojim gradovima dobiju još više epiteta "lokalnih Robina Hoodova".
 Potpuno je neshvatljivo kako je Krklec mislio da će nekoliko mjeseci uoči lokalnih izbora gradonačelnici suprotnih političkih opcija od Kukuriku koalicije prihvatiti novo poskupljenje, ovaj puta grijanja, i ne poentirati na tom novom nametu? Politički gledano, a s obzirom da su oni politički kadrovirani, jedino tako možemo i promatrati HEP, to je potpuni autogol i prikaz antitaleta.
...I na kraju, kao da ta pogrešna taktika i tajming vodstvu HEP-a nisu bili dovoljni, direktor HEP Toplinarstva Robert Krklec najavljuje da, ukoliko itko odbije njihovu odluku, na snagu stupa - sila.
 Najavio je da će, odbiju li gradovi njihov zahtjev, iskoristiti sve zakonske mogućnosti "u smislu novog zahtjeva ili promjene zakonske procedure". Drugim riječima gradovi neće imati pravo odluke o poskupljenjima.
 Zašto su onda uopće i tražili poskupljenje i tako pomogli političkim suparnicima, ali i ozbiljno odmogli političkim saveznicima?
http://www.zagrebancija.com/hr-fokus/kako-se-griju-politicki-antitalenti-hep-a_319743
wwwg tablice