Autor Tema: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?  (Posjeta: 7981 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #15 : Siječanj 13, 2011, 09:05:57 poslijepodne »
Znate li kako su se stare knjige delale. Od ostataka starih krpa odnosno tkanine. Današnje knjige se delaju od celuloze odosno drva. Starinske knjige mogu izdržati i po 500 godina bez da se raspadnu (ja držao knjiga iz 1800 tih punih pljesni i vlage pa su se još uvijek mogle listati i čitati bez problema). Današnje knjige teško mogu izdržati više od stotinjak godina. Jednostavno ako nisu u idealnim ucijetima počnu se raspadati i nakon nekog vremena listovi ne počinju se pretvarati u prah.

A što se tiče ljudi koji raskupusare bibliju- zar češ mi reći da postoje sve biblije od tamo prvih pisaca novog zavjeta do danas i da ni jedna se nije istrošila.  ;)

Mislim da su se stare knjige delale od drva, a nove se rade od tekstilnog otpada.

I Biblija i Novi Zavjet se pišu velikim slovima.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #16 : Siječanj 14, 2011, 09:41:11 prijepodne »
I prije su se knjige radile od celulozne kaše. Bio sam u Ohridu u radionici gdje se papir radi po starom receptu i nigdje nije bilo starih krpa. :-)

Mislim da su se stare knjige delale od drva, a nove se rade od tekstilnog otpada.

Prvo se koristio tekstil i tekstilni otpad a tek kasnije drvo. Možda u Ohridu imaju neki drugi postupak kak se nekada tradicionalno proizvodio iz drveta.


Iz Wikipeije:

Oko 750. godine Arapi su poceli proizvodnju papira iz krpa koje su mljeli u kamenim mlinovima i tako dobijali potrebna vlakanca. Daljnji postupak bio je isti kao u Kini. No, Arapi su upotrebljavali sita sa mrežicom ispletenom iz metalnih niti, a kao ljepilo koristili su škrob dobijen iz prosijanog pšeničnog brašna. Arapi su prvi poceli bojiti i izrezivati papir u više odredenih formata. U Europi papir se počeo proizvoditi znatno kasnije, tek oko 1100 - tih godina. Najme, u to vrijeme javile su se prve radionice za ručnu izradu papira, i to na Siciliji i u Valenciji, Španjolska. U Francuskoj u 14-om stoljeću Talijani osnivaju prve radionice. U Njemačkoj poznata je radionica iz 1390. godine.

Izumom tiskarskog stroja započinje era modernog tiskarstva koja uzrokuje znatno povečanje potrošnje papira. Počinje se polako razvijati manufaktura|manufakturna proizvodnja papira, a kao sirovine koriste se pamuk, lan, konoplja i stare krpe. No, osjeća se stalni nedostatak papira zbog sve vece potrošnje i manjka osnovnih sirovina, krpa... Francuz Luis Rober 1799. godine uvodi u proizvodnju prvi parni stroj pomoću kojeg se mogla proizvoditi beskonačna papirna traka uz primjenu beskonačnog sita iz krpa kao osnovne sirovine, a nje je bilo nedovoljno da se zadovolje sve veće potrebe za papirom. Njemac Keller brušenjem drveta dobio je drvena vlakna koja su, pomiješana s krpama, davala sasvim dobru osnovnu sirovinu za izradu papira.

Na ovaj način se zapravo dobila drvenjaća kao osnovna sirovina za izradu papira koja se i danas koristi za izradu novine|novinskih papira.

Godine 1870. pojavljuju se nove sirovine za izradu papira: bijeljena celuloza iz slame i natronska celuloza iz drva četinjača. Godine 1884. počinje proizvodnja sulfitne celuloze iz četinjača. No, pravi tehnološki napredak za masovnu industrijsku proizvodnju papira, i upotreba drveta kao baze za osnovnu sirovinu, počeo je tek u prvoj polovici dvadesetog stoljeća.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #17 : Siječanj 14, 2011, 02:14:13 poslijepodne »
A gdje je nestaO - PAPIRUS?  ;D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači oč
« Odgovori #18 : Siječanj 14, 2011, 02:23:42 poslijepodne »
Cek, a zakaj ne pricamo o minicama?