Autor Tema: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?  (Posjeta: 7982 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Nekoliko pitanja bavi se hostijom: smije li se ona gristi te može li biti napravljena i bez pšenice ?

Kupa li se Crkva u raskoši?
Trebaju li Crkvi materijalna dobra?
Nije li Katolička crkva postala samo čuvarica tradicije, a izmiče joj život?

Ako ste pomislili da su ovo pitanja koja postavljaju neki od pet posto hrvatskih građana koji se izjašnjavaju kao agnostici i ateisti, griješite. Ovo su pitanja koja na portalu Glasa Koncila postavljaju vjernici, a uredništvo na njih redovito odgovara.
Hostiju gristi ili ne?

Smije li vjernik svetu hostiju gristi ili je treba samo progutati, pita jedna čitateljica, kojoj uredništvo odgovara da o tome nema izričitoga crkvenog propisa.

“Nije zabranjeno upotrijebiti i zube, ali mnogi vjernici iz poštovanja hostiju radije progutaju da koja čestica ne bi zaostala među zubima”, stoji u odgovoru.

Drukčija pričest

Hostija je i u središtu pozornosti zabrinute majke čije dijete boluje od celijakije pa ne smije jesti pšenični kruh. Majka je na to upozorila svećenika, koji je nabavio drukčije hostije za pričest djeteta. No, problem je nastao kad je to saznala vjeroučiteljica, koja je ustvrdila da ta pričest nije valjana jer da se za hostiju mora upotrebljavati isključivo pšenično brašno.

“Oboljelih od celijakije je razmjerno vrlo malo te se većina crkvenih službenika nije imala prilike s takvim slučajem susresti ni tražiti odgovarajuće informacije”, odgovorilo je uredništvo Glasa Koncila, naglasivši da je svećenik ispravno postupio kod pričesti.

Crkveni se listovi smiju bacati i spaliti

Smiju li se crkveni listovi spaljivati ili bacati u kantu za smeće?

- Crkveni listovi, kao i svi drugi, potrošna su roba, pa ih nakon čitanja bez ikakve grižnje savjesti možete spaliti ili baciti u smeće.

Kakav je stav Crkve u vezi s Olimpijskim igrama?

- Stav Crkve prema tim igrama isti je kao i prema svim takvim priredbama i natjecanjima i sportu uopće.

Je li grijeh upuštati se u hipnotiziranje?

- Hipnotiziranje je dobro samo kad ga primjenjuje doista osposobljeni terapeut u medicinske svrhe, a vrlo je pogibeljno ako ga poduzima neupućena i nesavjesna osoba.

Je li grijeh igrati loto?

- Postati ovisnikom tih igara bez sumnje je samoponiženje i zbog toga je grešno. Ulagati svote koje opterećuju obiteljski budžet može biti grijeh.

Je li grijeh ići na estetsku operaciju?

- Estetska operacija po sebi nije moralno ni dobra ni loša, nego postaje dobra odnosno loša ovisno o nakani onoga tko joj se podvrgava.

Mogu li dobiti odrješenje preko televizije?

- Nikakav blagoslov, ni papinski izravno, a ni preko TV, ne može zamijeniti sakrament ispovijedi, odnosno pomirenja.

Je li masturbacija grijeh i, ako jest, zašto?

- Riječ je o samozadovoljavanju, postizanju spolnog užitka izvan normalnoga ljubavnog odnosa.

Je li nošenje mini suknje smrtni grijeh, kao što tvrdi moja vjeroučiteljica?

- Dopusti da ti postavimo pitanje na koje ćeš sama sebi odgovoriti: ako mu ne namjeravaš dopustiti da te svlači rukama, zašto ga izazivaš da to čini očima?


http://www.jutarnji.hr/glas-koncila--je-li-grijeh-nositi-minicu--gk--zasto-mu-dopustas-da-te-svlaci-ocima-/916707/
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #1 : Siječanj 10, 2011, 10:04:58 poslijepodne »
Crkveni se listovi smiju bacati i spaliti

Smiju li se crkveni listovi spaljivati ili bacati u kantu za smeće?

Znate li što se radi sa Torom nakon što je pohabana i za bacit.
Pokapa se baš kao i čovijek.

A što s Bibijom. Niš ide u smeće.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #2 : Siječanj 11, 2011, 10:26:56 prijepodne »
Normalna pojava da nepoznate stvari zahtijevaju odgovor i pojašnjenja, da se iste mogu u svakodnevnom životu koristiti ili se prema njima ravnati.
Svi oblici vjere, koji su nama ljudima poznati oduvijek su privlačili posebnu pozornost i oko njih se stvaralo nešto mistično, tajno, poznato samo odabranima, ovisno o vremenu i političkom okruženju.
Nije tajna da se preko svih vrsta vjera kroz cijelu ljudsku povijest, nastojalo utjecati na ljudsku osobu, pa sve do društva odnosno nacije. To je oduvijek bila prečica, po kojoj se nastojalo  ostvariti ciljeve ili interese pojedinih skupina , bilo vlasti u bilo kojem obliku ili utjecaj na željenu populaciju.
I sam se čovjek kao osoba uvijek traži i preispituje u samoj svojoj vjeri, pokušavajući pronaći  odgovore koji se oduvijek javljaju , možemo reći za katolike, još od prvih ljudi Adama i Eve.
Što je ispravno, što je istina ? Tko je u pravu, Bog ili čovjek sam?
Naravno da odgovor nije i ne može biti jednoznačan i da nam on sam (odgovor) opet nameće druga pitanja.
Čovjek je ipak svjestan svoje nesavršenosti kao ljudsko biće, i nastoji se poistovjetiti s Bogom tim svojim uzorom, toliko osporavanim, a opet toliko željenim i nikad dohvatljivim uzorom.
Nisu svi iskreni u svojim namjerama i postupcima, pa tako vjerujem ima i skrivene namjere u pitanjima, koja je poznata svakom znatiželjniku. U taj dio nema potrebe ulaziti, ali je vidljivo da ipak ne ostaju bez odgovora i da se nikoga ne etiketira i ne smatra manje važnim.
Sam Sotona je jednom zgodom , pokušao  Isusa uhvatiti na krivoj nozi u njegovim kušnjama u pustinji ( da se tako izrazim),ali nije uspio u svojim nakanama, već je morao priznati snagu onoga koji ne traži ništa za sebe, već za čovjeka.
Za mnoge je ovo bajka i praznovjerje, ali ona ipak dokazuje i pokazuje svoju životvornost i u današnjim danima . Ne treba ići kroz život zatvorenih očiju, ali ne treba ni vikati na sav glas.
Tko ima uši taj i čuje, samo treba slušati. Sve ima svoje vrijeme i mjesto.
Ljudska nesavršenost čini čovjeka tako ranjivog, izloženog svim nedaćama , ali zato ne treba biti manje vrijedan, biti manje dobar, biti manje lijep.
Tijelo nam služi za mnogo lijepih i dobrih stvari, i prema njemu se treba uvijek ponašati sa poštovanjem i ljubavi. Ali opet ljudi rade po svojoj volji, jer ih to čini sretnijima, boljima, tko može znati sve tajne i dubine ljudske duše i srca?
Ja znam da ne znam i sigurno nikad ni neću znati.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #3 : Siječanj 11, 2011, 07:55:01 poslijepodne »
A što s Bibijom. Niš ide u smeće.

Ako se ne varam - Biblija nikako ne spada u crkvene "listove". Iliti ukratko - Biblija nije usporediva sa Glasom Koncila, Kanom i inim tjednim i mjesečnim informativnim tiskom.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #4 : Siječanj 11, 2011, 09:10:18 poslijepodne »

 ... Sam Sotona je jednom zgodom , pokušao  Isusa uhvatiti na krivoj nozi u njegovim kušnjama u pustinji ...


... tak slikovito opisuješ kak da si osobno bil prisutan u pustinji ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #5 : Siječanj 11, 2011, 09:37:42 poslijepodne »
Crkveni se listovi smiju bacati i spaliti

Smiju li se crkveni listovi spaljivati ili bacati u kantu za smeće?

Znate li što se radi sa Torom nakon što je pohabana i za bacit.
Pokapa se baš kao i čovijek.

A što s Bibijom. Niš ide u smeće.

Nikad ne bih bacila Bibliju u smeće.
Općenito mi je neprirodno baciti knjigu u smeće i mislim da nisam nikad ni jednu bacila.
Često mi se nakupi knjiga doma, beletristike, stranih džepnih izdanja i slično, pa odnesem u knjižnicu ili razmjenim pročitano za nepročitano s prijateljima.
Nisam neki uzorni vjernik po crkvenim pravilima, ali Bibliju često čitam, nasumično, kaj otvorim taj tren, i ne mogu razumjeti da takvu knjigu netko može baciti u smeće.
Ako stavimo na stranu vjeru, to je knjiga silnih svevremenskih mudrosti, i duhovni i svjetovni priručnik i vodič, aktualan kroz svako doba i ima vrijednost koja se može usporediti s malo toga napisanog kroz povijest.
Biblija sigurno ne ide u smeće.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #6 : Siječanj 11, 2011, 09:59:40 poslijepodne »
... zabog sličnih stvari imam i sam problema doma ... ne bacam čak ni razne reklame i letke, a kamo li knjige. Pričao mi je poznanik da je nedavno na reciklažnom pronašao pun kufer knjiga, pa čak i Povijest Turopolja od Emilija Laszowskog (ukoričenu kopiju), te razne druge naslove i autore, od Tita, Kardelja, Bakarića itd ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #7 : Siječanj 12, 2011, 07:55:01 prijepodne »

 ... Sam Sotona je jednom zgodom , pokušao  Isusa uhvatiti na krivoj nozi u njegovim kušnjama u pustinji ...


... tak slikovito opisuješ kak da si osobno bil prisutan u pustinji ...

@koko,nemoj oponašati @sledgehammera,kojemu takove stvari,uzimanje iz konteksta zamjeraš.

Ali gledaj ti radiš jednu mnogo goru stvar od njega. To kaj on sicira postove nije ništa prema tvojem ponašanju i načinu na koji aludiraš na nešto, onako "nevino"
Jer sve što je do sada napisano na ovom forumu ili preneseno sa drugih, kao ovaj tvoj post koji je prenesen sa Indeks -a , bilo je blago- da se tako izrazim. Sada se prelazi na malo grublji način, na svetu Hostiju.
Doista se pitam gdje je granica ljudske mizerije i bijede, u nastojanju da obezvrijedi nečije svetinje. Jer ovakva vrsta pisanja i odabir navoda govori o gnoju ljudske spodobe. Samo se bojim da ne obezvrijedim tu prirodnu tvorevinu , koja ima u svom okruženju višestruku korist. Za razliku od čovjeka koji se spušta na takovu razinu u spomenutim odgovorima , koji jasno i nedvosmisleno vrijeđaju ljudsku osobu i dostojanstvo te iste osobe. Za razumijevanje , treba pročitati taj isti članak na Indeks-portalu.
Ovdje se sjećam jedne rečenice koju sam čini mi se ovdje pročitao: nema većeg turčina od poturice.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #8 : Siječanj 12, 2011, 08:12:34 prijepodne »
Mislim da nema živog ljudskog stvora koji nema vjeru. To si jednostavno ne mogu zamisliti, ljudi bez vjere?
Naravno , vjera nije nužno za sve ista i ogleda se na mnogo načina. Zamislite samo kako bi svijet izgledao bez vjere?
Kako bi taj isti svijet izgledao bez nade?
Kakav bi svijet bio bez ljubavi?
Grozno je to samo zamisliti.
Imaš pokraj sebe ,ženu ili dijete i misliš da te oni vole. Oni misle dati njih voliš.

Kako znati da te vole?

Kako oni znaju da ti, njih voliš? Po čemu, zar zato jer im se to kaže, govori ponavlja.
Mogu li oni imati vjeru u tvoje riječi?
Mogu li se nadati da ih možda ipak voliš, bar malo ili ne mogu ništa osjetiti.

Kako da te vole, kad vjera ne postoji.
Kako da se nadaju kad nade jednostavno nema.

 Zar je netko vidio nadu…ili ljubav??
Kako možemo znati da oni postoje, da su stvarni?
Nikako!
Možemo samo vjerovati.
Samo vjerovati!!

Ovo nema vezu ni sa crkvom , ni sa crkvenim zakonima. Ali ima itekako veze sa nama ljudima. Itekako.

Tako je i sa Bogom. Nikag ga nigdje nitko ne vidje, a on je opet tu , sa nama, stvaran.
 Sa onima koji to žele.
Možete lamantirati o tome , dalje do besvjesti, ali mislim da su ovo činjenice.
Konstanta!!

A ti @ koko možeš i dalje samo mi reci dali znaš da si voljen?
Kako znaš?

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #9 : Siječanj 12, 2011, 09:49:35 prijepodne »
Nikad ne bih bacila Bibliju u smeće.
Općenito mi je neprirodno baciti knjigu u smeće i mislim da nisam nikad ni jednu bacila.

Ne knjigu koja je ok, nego onu koja je toliko uništena. Npr kada se raskupusari i nemreš ni listati normalno.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #10 : Siječanj 12, 2011, 09:44:04 poslijepodne »
Koliko Biblija se tak raskupusari za jednog ljudskog života?
I zakaj se raskupusari?
Od stalne upotrebe valjda.
Onaj ko ju je toliko čital da se raskupusarila nebu ju hitil u smeće sigurno  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #11 : Siječanj 13, 2011, 09:24:07 prijepodne »
I zakaj se raskupusari?

Još jedna stvar. Znate li kako su se stare knjige delale. Od ostataka starih krpa odnosno tkanine. Današnje knjige se delaju od celuloze odosno drva. Starinske knjige mogu izdržati i po 500 godina bez da se raspadnu (ja držao knjiga iz 1800 tih punih pljesni i vlage pa su se još uvijek mogle listati i čitati bez problema). Današnje knjige teško mogu izdržati više od stotinjak godina. Jednostavno ako nisu u idealnim ucijetima počnu se raspadati i nakon nekog vremena listovi ne počinju se pretvarati u prah.

A što se tiče ljudi koji raskupusare bibliju- zar češ mi reći da postoje sve biblije od tamo prvih pisaca novog zavjeta do danas i da ni jedna se nije istrošila.  ;)

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #12 : Siječanj 13, 2011, 03:31:06 poslijepodne »
Da se i ja ocitujem o toje temi, mada me niko nis ne pita... ali minice se apsolutno moraku nositi, naravno, treba i napraviti selekciju ko smije. Zato treba u Gorici jedno povjerenstvo koje bi se bavilo tim pitanjem i izdavalo dozvole ko smije a tko nesmije nositi minicu! Naravno, za dobrobit nasega grada, ja se javljam za volontiranje u tome povjerenstvu!!!

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #13 : Siječanj 13, 2011, 07:11:49 poslijepodne »
Još jedna stvar. Znate li kako su se stare knjige delale. Od ostataka starih krpa odnosno tkanine. Današnje knjige se delaju od celuloze odosno drva. Starinske knjige mogu izdržati i po 500 godina bez da se raspadnu (ja držao knjiga iz 1800 tih punih pljesni i vlage pa su se još uvijek mogle listati i čitati bez problema).

I prije su se knjige radile od celulozne kaše. Bio sam u Ohridu u radionici gdje se papir radi po starom receptu i nigdje nije bilo starih krpa. :-)


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Je li grijeh nositi minicu? Glas Koncila: Zašto mu dopuštaš da te svlači očima?
« Odgovori #14 : Siječanj 13, 2011, 09:01:45 poslijepodne »
@koko,nemoj oponašati @sledgehammera,kojemu takove stvari,uzimanje iz konteksta zamjeraš.

"Malo" si se zabunio - ja ne vadim iz konteksta, i ne zamjera to meni koko, već to ja zamjeram markulinu...  ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”