Autor Tema: OIB  (Posjeta: 4000 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
OIB
« : Siječanj 06, 2010, 06:27:59 poslijepodne »
Kuntin tekst se malo pogubio u moru Čušpajza, pa sam prebacila ovdje.

Nigdje bez OIB-a
      
Ponedjeljak, 04 Siječanj 2010 10:08  
 
Nova godna donijela je i niz novih pravila. Među njima je i to da od sada uz silne pinove još moramo znati ili nositi sa sobom osobni indentifikacijski broj ili OIB.

Sukladno odredbama članka 6. i 7. Zakona o osobnom identifikacijskom broju i članka 56. Pravilnika o osobnom identifikacijskom broju od 1. siječnja 2010. godine započeo je zakonom utvrđeni način korištenja OIB - a u komunikaciji s tijelima javne vlasti. Najznačajnije promjene vezane uz propisani način korištenja OIB - a odnose se na upis OIB - a na porezne prijave te na upis OIB - a u naloge za plaćanje javnih prihoda.

Do podataka o svojem OIB - u porezni obveznici mogu doći na nekoliko raspoloživih načina: uvidom u dostavljenu Potvrdu o OIB - u, slanjem SMS poruke s upisanim MBG/MB na 61642, uvidom u Internet aplikaciju na stranici www.oib.hr te traženjem uvjerenja o OIB - u u ispostavi Porezne uprave. Porezni obveznici - poduzetnici, u svrhu pripreme za propisani način korištenja OIB - a, već su trebali nadopuniti svoje matične evidencije - dobavljača, kupca, zaposlenih i ostalo.
 
http://www.velikagoricaplus.com/index.php/Vijesti/nigdje-bez-oib-a.html

Znadete li za ovo? Trebalo bi broj naučiti napamet, kao što smo svojevremeno naučili i JMBG.
Ovaj ima ipak manje znamenaka, ali su možda teže pamtljive nego JMBG koji se sastojao od datuma rođenja pa je bio lakše pamtiv (bar početak).

shaka zulu

  • Gost
Odg: OIB
« Odgovori #1 : Siječanj 06, 2010, 09:21:39 poslijepodne »
Kuntin tekst se malo pogubio u moru Čušpajza, pa sam prebacila ovdje.

Nigdje bez OIB-a
      
Ponedjeljak, 04 Siječanj 2010 10:08  
 
Nova godna donijela je i niz novih pravila. Među njima je i to da od sada uz silne pinove još moramo znati ili nositi sa sobom osobni indentifikacijski broj ili OIB.

Sukladno odredbama članka 6. i 7. Zakona o osobnom identifikacijskom broju i članka 56. Pravilnika o osobnom identifikacijskom broju od 1. siječnja 2010. godine započeo je zakonom utvrđeni način korištenja OIB - a u komunikaciji s tijelima javne vlasti. Najznačajnije promjene vezane uz propisani način korištenja OIB - a odnose se na upis OIB - a na porezne prijave te na upis OIB - a u naloge za plaćanje javnih prihoda.

Do podataka o svojem OIB - u porezni obveznici mogu doći na nekoliko raspoloživih načina: uvidom u dostavljenu Potvrdu o OIB - u, slanjem SMS poruke s upisanim MBG/MB na 61642, uvidom u Internet aplikaciju na stranici www.oib.hr te traženjem uvjerenja o OIB - u u ispostavi Porezne uprave. Porezni obveznici - poduzetnici, u svrhu pripreme za propisani način korištenja OIB - a, već su trebali nadopuniti svoje matične evidencije - dobavljača, kupca, zaposlenih i ostalo.
 
http://www.velikagoricaplus.com/index.php/Vijesti/nigdje-bez-oib-a.html

Znadete li za ovo? Trebalo bi broj naučiti napamet,  kao što smo svojevremeno naučili i JMBG.
Ovaj ima ipak manje znamenaka, ali su možda teže pamtljive nego JMBG koji se sastojao od datuma rođenja pa je bio lakše pamtiv (bar početak).
O0

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: OIB
« Odgovori #2 : Siječanj 06, 2010, 09:24:49 poslijepodne »
BTW, OIB je trebao stupiti na snagu od Nove Godine kao ISKLJUČIVI identifikacijski broj osobe, tvrtke ili obrta, jer je 2009.-a bila godina prilagodbe u kojoj su se mogla koristiti oba broja. No očito je sve prolongirano godinu dana, dok još netko nešto uspije zmuljati, očito nisu odradili sve do kraja...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

plemenitashica

  • Gost
Odg: OIB
« Odgovori #3 : Siječanj 06, 2010, 10:07:29 poslijepodne »
BTW, OIB je trebao stupiti na snagu od Nove Godine kao ISKLJUČIVI identifikacijski broj osobe, tvrtke ili obrta, jer je 2009.-a bila godina prilagodbe u kojoj su se mogla koristiti oba broja. No očito je sve prolongirano godinu dana, dok još netko nešto uspije zmuljati, očito nisu odradili sve do kraja...

Ne........ na stanici piše da je OIB obavezan od 01.01.2010.
I mogu vam reći da smo prekjučer i jučer imali velikih poteškoća sa pripremom dokumentacije koja ide prema van iz trgovačkog društva. A naročito plaćanja, jer serveri banaka ne podržavaju nove (kraće) brojeve.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: OIB
« Odgovori #4 : Siječanj 06, 2010, 10:14:35 poslijepodne »
Pa piše da je obavezan (to jew pisalo i za 20009.-u!), ali da je i 2010.-a prelazna godina, u kojoj se još može ravnopravno koristiti i JMBG i OIB, a to je 2008.-e bilo rečeno za 2009.-u. Sada su to 2009.-e rekli i za 2010.-u, i sve su pomaknuli za još jeno leto...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

plemenitashica

  • Gost
Odg: OIB
« Odgovori #5 : Siječanj 06, 2010, 10:21:41 poslijepodne »
Možda za građane, za pravne osobe ne. Izašla su uputstva i novi obrasci.
I kasni se s izlistom obrazaca, plaćanjima, baš zbog nepripremljenosti.
Niti savjetnici u PU pojma nemaju kako odraditi, ali znaju da se mora.

Kao i da su svi obrasci novi (tj umjesto MB piše OIB) i onda se upisuje 11 znamenaka.
Nisu prilagodili broj mjesta u internetskim plaćanjima, nisu promijenili pozive na broj itd.....
Uglavnom užas.

Moji kolege nisu mogli isplatiti plaću jer im je programerska podrška u Dubrovniku, i dok se to usaglasi proći će dani.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: OIB
« Odgovori #6 : Siječanj 06, 2010, 10:26:40 poslijepodne »
Pusti papire, treba slušati našeg vrlog finanz-ministra...  ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”