Podsjetnik za birtijske povjesničare"S OBZIROM da se povijesni podaci kod nas i dalje više prenose narodnom predajom, uz janjetinu, vatricu i rakiju, nego putem knjiga – za sve birtijske povjesničare donosimo nekoliko zanimljivih crtica, za koje vjerojatno nisu znali.
1. Ustavni zakon o suradnji s Haaškim sudom donio je 1996. Sabor u kojemu je HDZ imao debelu većinu. Dakle, ne SDP ni HSLS ni neka od tadašnjih drugih oporbenih stranaka.
2. Neistinito je i da je Koalicija 2000. „proširila“ taj Zakon na Bljesak i Oluju, jer u prvom članku teksta iz 1996. nema završnog datuma važenja: „Ovim Ustavnim zakonom uređuje se suradnja Republike Hrvatske s Međunarodnim kaznenim sudom za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena na području bivše Jugoslavije od 1991. godine“, dakle od 1991. do kraja rata.
3. Generale u Haag je predao Ivo Sanader, ne Ivica Račan, ne Zoran Milanović. Istina, Sanader se na splitskoj Rivi derao „Ne damo naše generale!“, ali je promijenio stav kada je došao na vlast.
4. Najblaže rečeno nehumanu izjavu o generalu Gotovini: „Identificirati, otkriti, uhititi, transferirati“ rekao je predsjednik Sabora Vladimir Šeks, ne predsjednik Sabora Josip Leko.
5. Kada je uhićen Gotovina, na čelu POA-e je bio Tomislav Karamarko. O tom događaju Stjepan Mesić je rekao: „Nakon uhićenja Ante Gotovine, Tomislav Karamarko me je osobno izvijestio o tome i rekao da su ga službe locirale u Španjolskoj prisluškujući telefonske razgovore njegove supruge Dunje Gotovine.“
6. U Vukovaru je ćirilica uvedena 16. srpnja 2009. godine izmjenom Statuta grada Vukovara. Za uvođenje ćirilice glasovali su vijećnici HDZ (11), dvojica vijećnika - članova HSP dr. Ante Starčević (2) te trojica vijećnika SDSS –a (3). Tko je bio protiv ćirilice u Vukovaru? Pa trinaest SDP-ovih vijećnika!
7. Vlada Jadranke Kosor poslala je početkom srpnja 2010. godine u Sabor Izvješće o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina za 2009., a u tom dokumentu se navodi kako su dvije lokalne samouprave propisale službenu ravnopravnu upotrebu jezika i pisma nacionalnih manjina – Daruvar i Vukovar. Kada se raspravljalo o tom izvješću, u ime Kluba zastupnika HDZ-a govorila je Ljubica Lukačić i hvalila Vladu za „veliki napredak u zaštiti prava nacionalnih manjina“.
8. Kada usporedimo prvi sastav sadašnje i prošle Vlade vezano za sudjelovanje u Domovinskom ratu (jer su neki ministri otišli): Kotromanović, Ranko Ostojić, Miljenić, Vrdoljak, Jakovina, Matić i Jovanović – sakupili su ukupno su skupili 4674 dana u borbenom i 848 dana u neborbenom sektoru. Od prošle: Čobanković, Milinović, Pankretić, Bačić, Ivić, Karamarko, Bajs, Božinović, Fuchs i Kalmeta imaju 2206 dana u borbenom i 1848 dana u neborbenom sektoru.
9. Citat: „Riječ je naime o tome, da se sa Zavnohom utemeljenom Federalnom Državom Hrvatskom - hrvatski narod na koncu Drugoga svjetskoga rata našao na strani pobjedničkih demokratskih sila. (…) Osim toga, nikada se ne smiju smetnuti s uma povijesne zasluge zavnohovske Hrvatske (što će reći hrvatskih komunista i partizana) što je u Ustav Hrvatske konačno ušla Istra, te vraćena Rijeka i Zadar, Cres, Lošinj i Lastovo.“ – dio je govora Franje Tuđmana na Prvom općem saboru HDZ-a, održanom krajem veljače 1990. u dvorani V. Lisinski. ("Glasnik HDZ", ožujak 1990., str. 18-19.)"
Eto, tolko o HDZovskim bajkama i lažima. Kojim se oni sve načinima pokušavaju dočepati vlasti... Sramota!
I sad buju dalje tvrdili da su veći Hrvati od bilo koje skupine u Hrvatskoj? JADNICI!