Autor Tema: Katolička Crkva - predmet sprdnje  (Posjeta: 302172 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Jaguar

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #255 : Ožujak 23, 2011, 10:06:36 poslijepodne »
Sledgehammer danas nemamo situaciju sa par "bogaca", nego jednu zaista tešku situaciju, zbog koje će malo tko odgovarati, to znamo i ti i ja.
Ja samo razmišljam na način da je Crkva mogla recimo namjenski potrošiti te novce, mnogo pametnije i korisnije, kao recimo izgraditi i ojačati još neki Karitas centar, poneki centar za liječenje ovisnosti od droga, alkohola i drugih poroka i bolesti, itd. što bi bila direktna pomoć društvenoj zajednici i građanima kao vjernicima, umjesto što je "pozlaćivala" svoje biskupske dvore.
Dakle ne da podijeli sirotinji kao jednokratnu pomoć, nego mnogo korisnije i značajnije za zajednicu, kroz primjere koje sam naveo, a kreativnosti i modela kao i potreba je jako puno u ovoj zemlji.

Bilaj

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #256 : Ožujak 23, 2011, 10:33:20 poslijepodne »
Al jaguar glede npr zagreba ako netko želi jesti u pučkoj kuhnji onda može isključivo to napravit iu crkvenoj jer nigdje drugdje ne postoji pučka kuhnja.

jel npr znaš da postoji oko 1500 što večih što manjih citasovih centara. Fest puno.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #257 : Ožujak 24, 2011, 07:33:05 prijepodne »
Al jaguar glede npr zagreba ako netko želi jesti u pučkoj kuhnji onda može isključivo to napravit iu crkvenoj jer nigdje drugdje ne postoji pučka kuhnja.

jel npr znaš da postoji oko 1500 što večih što manjih citasovih centara. Fest puno.

Bilaj, ne širi dezinformacije.  ... da si se samo malo raspitao oko sebe ...

Krajem 2002. godine u Velikoj Gorici u prostorijama Crvenog križa na Trgu kralja Tomislava 2 pokrenuta je pučka kuhinja koja svakodnevno nahrani pedesetak naših sugrađana sa teškom financijskom situacijom.

Glavni kriterij koji ispunjavaju korisnici pučke kuhinje je prihod manji od 1000 kuna mjesečno po osobi. Kuhinja je krenula sa dijeljenjem pedeset obroka dnevno socijalno ugroženim građanima, a 2003. godine Grad Velika Gorica je u potpunosti preuzeo financiranje kuhinje.

˝Broj korisnika kuhinje nije se znatno povećao s obzirom na krizu˝,  rekla nam je Suzana Srunjak, ravnateljica Crvenog Križa. Danas kuhinja podijeli 50-80 toplih obroka dnevno i građani ih većinom nose svojim kućama gdje im je ugodnije jesti.

˝Hrana je odlična, stvarno je super, ja bih uzimao repete svaki dan.˝, rekao je gospodin Marijan, jedan od korisnika pučke kuhinje.

Obroke za pučku kuhinju priprema Pivnica Turopolje i uglavnom su to razna variva sa kobasicama, meso i prilog te riba i krumpir petkom.

http://www.vgdanas.hr/pucka-kuhinja-u-v-gorici-969.aspx
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Jaguar

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #258 : Ožujak 24, 2011, 07:43:42 prijepodne »
Al jaguar glede npr zagreba ako netko želi jesti u pučkoj kuhnji onda može isključivo to napravit iu crkvenoj jer nigdje drugdje ne postoji pučka kuhnja.

jel npr znaš da postoji oko 1500 što večih što manjih citasovih centara. Fest puno.

Znam Bilaj za Karitase ali naveo sam ih kao primjer, postoje i drugi načini ili projekti, koji bi se mogli osmisliti, osim Karitasa.
Što se tiče pučkih kuhinja, to je pohvalno, pozdravljam.
Ma nemam ja osobno ništa protiv Crkve, da smo načistu oko toga, dapače, međutim na to gledam kao i na sve u ovoj zemlji u datom trenutku, pa tako i kad je Crkva i ova investicija u pitanju.
A evo Koko navede i jedan dobar primjer, koji nije crkveni. Ako se ne varam mislim da i u Zagrebu ima takva kuhinja. Da li je to dovoljno, da li bi se moglo i na druge načine pomoći grđanima pa i da zarade ručak, kroz nekakve "zadruge", kreativne radionice itd.
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2011, 07:47:40 prijepodne Jaguar »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #259 : Ožujak 24, 2011, 08:04:31 prijepodne »
Vječna tema, crkva, njezini novci, njezin rad i sve kaj se tiče crkve, kada nema drugih tema ili kad želiš skrenuti pažnju sa važnijih stvari raspali po crkvi. Ima tu i smisla.
Jer narod je ipak najviše vezan baš uz tu « rastrošnu i grešnu crkvu».
Sledgehammer je lijepo u zadnjem postu opisao situaciju i sa time se slažem.
U punih pedeset godina crkva je brinula o narodu  (komunizam) i bez obzira na progone ostala sa narodom. Taj isti narod održao je tu istu crkvu. To bi značilo , da jedno bez drugoga nemože.

Crkva nije nikoga osiromašila, nije oduzela ničiju imovinu da bi je koristila, nije dovela narod u bijedu i očaj.
Praktično gledano, danas se od te crkve bezobrazno traži da brine o bijedi i siromaštvu koje je generirala ova država u zadnjih dvadeset godina. Bez skrupula, bez srama, bez grižnje savjesti, kao da se radi o nečem nevažnom.
Ne sječam se, dajte me podsjetite, kaj je u ovih dvadesetak ljeta napravljeno u ovoj «Lijepoj našoj»?
Osim ak se tu ne računa na to da je sve kaj je stvoreno u «crnom mraku komunizma»
Danas rasprodano, uništeno, zatrto, netragom nestalo.
I sada bi sve to opet trebala crkva popravljati, ona je kriva.
Situacija je upravo suprotna, vlast se je lukavo prišiljala toj crkvi prikazujući, da sve izgleda kako ta crkva daje svoj «legalitet i pristanak» svemu kaj ta ista vlast radi. Narodu se namjerno sve krivo prikazivalo smišljeno sve dok to vlasti odgovara,  a kada ne  raspali po crkvi sve u smislu skretanja pažnje sa glavnih stvari.
Zanimljivo kako svi imaju divne savjete za tu crkvu koje se tako lako odriču kada im trenutak ne odgovara. Zaista sve već viđeno i poznato.
Mnogo je važnije kaj crkva radi i gradi, nego ono kaj nam vlada i vlast ne radi i razgrađuje svu djedovinu i sve ono kaj se vjekovima stvaralo i za kaj su naši pređi živote dali.
Jer ovi se za to nisu izborili i ne znaju cijeniti vrijednosti poklona koje nisu zaslužili.

E kad bi narod slijedio takve , kavi su nam danas na vlasti teško nama.
I zato je bolje njima davati savjete, kritike i nuditi pomoć, jer izgleda da ne znaju kamo kuda i kako. Za razliku od crkve, koja izgleda zna i u ovim kriznim vremenima raditi , graditi ali i zbrinjavati potrebne, koji nisu posljedica rada ili nerada te crkve, već nesposobne vlasti. I takvu će crkvu narod uvijek slijediti i vjerovati joj, jer ona ipak živi sa tim narodom i za narod.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Jaguar

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #260 : Ožujak 24, 2011, 09:15:37 prijepodne »
Novi detalji oko financiranja.
mlačanin s velikim dijelom se slažem ali dozovolite da diskutiramo, ovo je tema o Crkvi, ako netreba da diskutiramo, onda obrišite ovu temu.
Ako diskutiram o Crkvi i iznesem neku informaciju ili svoj stav ili mišljenje to ne znači apriori da sam protiv Crkve, nego dapače, možda upravo suprotno, tema postoji i u njoj se raspravlja, to ne znači da se ovdje i na ovom forumu raspravlja samo o Crkvi.

http://www.portaloko.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=11863%3Ane-reci-lana-svjedoanstva-biskupsku-palau-ipak-plaaju-porezni-obveznici&catid=54%3Avijesti&Itemid=30

Ne reci lažna svjedočanstva: Biskupsku palaču ipak plaćaju porezni obveznici



Nova zgrada Hrvatske biskupske konferencije ipak se nije financirala isključivo donacijama Talijanske biskupske konferencije kako se ranije o tome govorilo.

U financiranju su sudjelovale i hrvatske biskupije koje se većim dijelom financiraju novcem iz državnog proračuna, dakle, novcem poreznih obveznika.

« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2011, 09:19:01 prijepodne Jaguar »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #261 : Ožujak 24, 2011, 09:43:26 prijepodne »
Crkva nije nikoga osiromašila, nije oduzela ničiju imovinu da bi je koristila, nije dovela narod u bijedu i očaj.

Praktično gledano, danas se od te crkve bezobrazno traži da brine o bijedi i siromaštvu koje je generirala ova država u zadnjih dvadeset godina. Bez skrupula, bez srama, bez grižnje savjesti, kao da se radi o nečem nevažnom.

I sada bi sve to opet trebala crkva popravljati, ona je kriva.

Zanimljivo kako svi imaju divne savjete za tu crkvu koje se tako lako odriču kada im trenutak ne odgovara. Zaista sve već viđeno i poznato.

I zato je bolje njima davati savjete, kritike i nuditi pomoć, jer izgleda da ne znaju kamo kuda i kako. Za razliku od crkve, koja izgleda zna i u ovim kriznim vremenima raditi , graditi ali i zbrinjavati potrebne, koji nisu posljedica rada ili nerada te crkve, već nesposobne vlasti. I takvu će crkvu narod uvijek slijediti i vjerovati joj, jer ona ipak živi sa tim narodom i za narod.

Savršenstvo!

Odlično rečeno, pametnom dosta, a ostalima samo kao mali podsjetnik u obliku potpitanja i natuknica, da malo promisle i vide i ono kaj ja ovdje već duće vrijeme govorim - da shvate tko ima i kakve obaveze ima, i da se pozabave sa time zašto ne izvršava obaveze koje ima po zakonu i zašto ne radi posao kojeg plaćaju građani??

Najlakše je držati moralke crkvi, mada je i tu pitanje - tko je ta faca, tko je taj autoritet ovdje koji na to ima pravo??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #262 : Ožujak 24, 2011, 09:54:58 prijepodne »
Nova zgrada Hrvatske biskupske konferencije ipak se nije financirala isključivo donacijama Talijanske biskupske konferencije kako se ranije o tome govorilo.

U financiranju su sudjelovale i hrvatske biskupije koje se većim dijelom financiraju novcem iz državnog proračuna, dakle, novcem poreznih obveznika.

To su laži koje se kontinuirano oblikuju i sa njima truje narod, iako iste nemaju baš puno veze s mozgom i sa stvarnošću.

Hrvatska crkva NE ŽIVI od novca poreznih obveznika i NE TROŠI novac iz državnog proračuna.

Kao prvo, ako su i sudjelovale hrvatske biskupije - a što se to koga tiče?

Kao drugo, i te biskupije imaju itekako dobre prihode na koje država ne može utjecati, tako da je i opet tvrdnja o državnom novcu - netočna.

Tvoji "zaključci" kako "dakle novcem poreznih obveznika" se financira crkva su vrlo paušalni i netočni, odražavaju tvoje neznanje i zlonamjernu tendencioznost.

Ako ćemo po istini, onda je država puno više dužna crkvi, nego crkva državi. Mnoge institucije i bogatstva koje ima ova država, i koje je kao takove naslijedila od bivše države, oduzete su crkvi, i nacionalizacijom se crkvi imaju i vratiti. Mnoge od njih još uvijek koriste te crkvene nekretnine i inventar za svoje potrebe, no država za to plaća najam, plaća "podstanarstvo" (vrlo loše, vrlo neredovito - no taj problem sa državom i nbjezinim proračunom imaju i druge vjerske zajednice!), i to u količinama koje daleko premašuju ono što crkvi "daje" država. Država joj ne daje ništa na što nije pristala zakonskim odredbama, te obvezama, jer su i službenici crkve (i to ne samo naše, nego i pravoslavne, islamske itd itd) u rangu državnih službenika, njihove visoke škole imaju pravo javnosti i nalaze u sastavu sveučilišta, a njihov status je usklađen sa njihovom školskom spremom.

Kao treće, crkva unatoč tome itekako pomaže na mnogo mjesta, bilo držanjem centara pomoći, dječjih domova, Caritasa, pučkih kuhinja itd itd, bilo humanitarnim i dobrovoljnim radom mnogih časnih sestara po bolnicama, gdje su svoje medicinsko školovanje stavile u službu Bogu kao časne sestre i ljudima kao svekolika pomoć.

Ima toga još uno, naravno, no onome tko želi pljuvati - to sve ga ionako ne interesira, taj će svoje neznanje i dvoličnost prodavati i dalje. Na svoju sramotu.
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2011, 09:56:46 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #263 : Ožujak 24, 2011, 10:31:23 prijepodne »
Novi detalji oko financiranja.
mlačanin s velikim dijelom se slažem ali dozovolite da diskutiramo, ovo je tema o Crkvi, ako netreba da diskutiramo, onda obrišite ovu temu.
Ako diskutiram o Crkvi i iznesem neku informaciju ili svoj stav ili mišljenje to ne znači apriori da sam protiv Crkve, nego dapače, možda upravo suprotno, tema postoji i u njoj se raspravlja, to ne znači da se ovdje i na ovom forumu raspravlja samo o Crkvi.

Ne reci lažna svjedočanstva: Biskupsku palaču ipak plaćaju porezni obveznici [/b]


Nova zgrada Hrvatske biskupske konferencije ipak se nije financirala isključivo donacijama Talijanske biskupske konferencije kako se ranije o tome govorilo.

U financiranju su sudjelovale i hrvatske biskupije koje se većim dijelom financiraju novcem iz državnog proračuna, dakle, novcem poreznih obveznika.





Ja sam to shvatio kao diskusiju i iznosim svoja razmišljanja, ne želim se svađati, nikako. Nema potrebe za brisanje teme,jer svatko može braniti i zastupati svoje stavove i mišljenja.
A kaj se tiče poreznih obveznika....a kaj mi sve danas ne plačamo?
Za mnoge se stvari barem zna i vidi,ali ja se bojim onih koje plačamo,bumo plačali, a ne znamo zbog koga i kome. To je puno veći problem i briga .Biskupska palača se gradi i ostaje.....
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Jaguar

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #264 : Ožujak 24, 2011, 10:48:44 prijepodne »
mlačanin krivo ste razumjeli, ja se ne svađam s Vama, nego sam iznio moje mišljenje na Vaše komentare o napadima i kritikama Crkve, naprosto imamo temu i svi iznosimo svoje mišljenje i to je to.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #265 : Ožujak 24, 2011, 11:42:55 prijepodne »
mlačanin krivo ste razumjeli, ja se ne svađam s Vama, nego sam iznio moje mišljenje na Vaše komentare o napadima i kritikama Crkve, naprosto imamo temu i svi iznosimo svoje mišljenje i to je to.

Nisam ni mislio drugačije. :)
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #266 : Ožujak 24, 2011, 03:49:48 poslijepodne »
Al jaguar glede npr zagreba ako netko želi jesti u pučkoj kuhnji onda može isključivo to napravit iu crkvenoj jer nigdje drugdje ne postoji pučka kuhnja.

Bilaj, ne širi dezinformacije.  ... da si se samo malo raspitao oko sebe ...

Koko koko- daj malo bolje pročitaj.
Evo da ti ponovo citiram i naglasim:

Al jaguar glede npr zagreba ako netko želi jesti u pučkoj kuhnji onda može isključivo to napravit iu crkvenoj jer nigdje drugdje ne postoji pučka kuhnja.

Eh koko...
ali pohvala je da smo bolji od zagreba :-)

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #267 : Ožujak 24, 2011, 06:13:59 poslijepodne »
naveo sam ti link na informaciju o pučkoj kuhinji u Velikoj Gorici koja je pod patronatom crvenog križa, a isto tako i u Zagrebu nisu sve pučke kuhinje pod patronatom Caritasa.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #268 : Ožujak 24, 2011, 07:54:43 poslijepodne »
Koko, jel znas i jelovnik mozda?

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #269 : Ožujak 24, 2011, 08:30:56 poslijepodne »
pitaj Bilaja ... on je bolje upoznat sa tematikom ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.