Autor Tema: Rad Nedjeljom opet aktualno!  (Posjeta: 2751 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Rad Nedjeljom opet aktualno!
« : Veljača 28, 2012, 08:58:33 poslijepodne »
 Čitam ovih dana ,opet na red dolazi tema rad Nedjeljom. I opet mnogo mišljenja da se radi nedjeljom ,a istovremeno mnogo protiv toga. Redovito ili u većini slučajeva napadi za zabranu rada Nedjeljom upućeni su kao i obično prema crkvi. Moram priznati da me to i ne ćudi ,jer se izgleda od svih institucija jedino ona usud javno protiviti  tome.
No nije mi namjera braniti sada stavove i postupke crkve. Nego si sve nekaj razmišljam , ako već u Nedjelju rade trgovine,a zakaj nebi radili i svi ono ostali, pogotovo oni koji ne delaju. Jer baš im recimo taj dan Ned(j)el(j)a divno odgovara.
Tu prvenstveno mislim da bi mogle raditi sve gradske službe,jer bi im ta Nedela tak lepo sela ko kec na desetku, da se malo odmore,a na poslu su. Mogli bi recimo raditi i svi gradski oci, kak more jedna obitelj bez Oca, nikak, pa da lijepo posluže kao primjer ostalima i da ih njihova voljena sljedba ima prilike vidjeti.
Zakaj  su recimo katastar i gruntovnica zatvoreni u Nedjelju, jer možda bi baš taj dan  neki, ipak konačno mogli dojti na red da riješe svoj predmet, a svakako bi se smanjili redovi. I kaj je najvažniji lijepo bi cijela Hrvatska i sve radništvo dalo svoj obol, doprinos za spas poharanae nam hrvatske. I glavata bi gospoda u našem visokom domu, mogla baš taj dan odrediti glasanje važnih zakona. Naravno kuhari bi bili slobodni i birtija sekak zaprta , a oni bi si prije morali kupiti grincajg i meso za juhu. Onda sigurno ne bi dugo otezali sa sjednicama,jer bi ih žene doma čekale da skuvaju juhu.
I onda sad mi pada na pamet neradne Subote! Sramota, škole zaprte, dječji vrtići zaprti, samo pred našom Goričkom Hitnom sediju šoferi pušeći cigaretline i čekaju da nekom smrkne , da bi imali posla?
Ne neradnih subota za Gradske oce i Gradske službe i državne Glavare. Si na posel, kad je tak lepo delati celu Subotu i Nedelu do 10 na večer. Si trebaju uživati u blagodatima posla i tog divnog osječaja zarade za svojeg domaćeg – stranog  gazdu.
Ma ljudi moji ima to svoje prednosti sekak, jer će se bu delalo i ta dva dana prije buju rasprodali kaj nam je još ostalo , i eto nas u tak dugo najavljivanom blagostanju.
Po ovemu kak ja vidim vu  Nedelu se najviše dela i najviše zaradi! A zakaj onda mi propuštamo priliku?
Ni druge nek si na posel, neizostavno , kak i negda za doba one države. Pa i onda smo svi delali, kaj nismu?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....