Autor Tema: Je li brodolom svetog Pavla bio kod otoka Mljeta ili Malte?  (Posjeta: 2404 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Je li brodolom svetog Pavla bio kod otoka Mljeta ili Malte?
« : Srpanj 11, 2010, 08:16:53 prijepodne »
Je li brodolom svetog Pavla bio kod otoka Mljeta ili Malte?



Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Je li brodolom svetog Pavla bio kod otoka Mljeta ili Malte?
« Odgovori #2 : Srpanj 11, 2010, 07:42:06 poslijepodne »
Forani (Hvarani) pak veliju da se taj brodolom dogodil pri otoku Ščedru juzhno od Hvara.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Je li brodolom svetog Pavla bio kod otoka Mljeta ili Malte?
« Odgovori #3 : Srpanj 12, 2010, 01:13:53 prijepodne »
Sleđ,dej si pošarafi komp,očito ti slike ne otpira,jel je "Je li brodolom..?" naslov teme z pripadajučem tekstom/slikum a ne moje pitajne,predmet mega istraživajna il interesa.
Jednostalno činilo mi se zanimlivo.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Je li brodolom svetog Pavla bio kod otoka Mljeta ili Malte?
« Odgovori #4 : Listopad 17, 2010, 03:11:06 poslijepodne »

KAJ, XLIII, Zagreb 1-2 (2010)

ZBORNIK RADOVA SA ZNANSTVENOG SKUPA O JURJU HABDELIĆU

Znanstveni skup o Jurju Habdeliću: 400. obljetnica rođenja Jurja Habdelića (1609.-1678.). Nakladnik - Gradska knjižnica Velika Gorica, 2009.



* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dr. sc. Jozo Marević u radu Habdelićev latinski analizira latinske riječi u Habdelićevom Dictionaru, gramatičke i ortografske specifičnosti, uspoređuje Habdelićev latinski s Belostenčevim, da bi zaključio kako je Habdelić vrsni latinist, "svakako jedan od najvrsnijih poslije Marka Marulića", a da je kao leksikograf udario temelje suvremenoj hrvatskoj leksikografiji. U Marevićevom radu vrlo je vrijedno autorovo dojmljivo tumačenje važnosti označavanja akcentuacije i naznačivanja kvantitete latinskih slogova na primjeru pisanja latinskih naziva za otoke Mljet i Maltu, jer vrlo jednostavno, kao istinski filolog, dokazuje da se stari latinski naziv Mélite može odnositi jedino na otok Mljet, dok je naziv za otok Maltu bio Mel'ite, pa su dakle bili u pravu stari historiografi, geografi i pisci koji su pisali da je sv. Pavao doživio brodolom i spasio se na otoku Mljetu, a ne Malti. Tako je Marević na jednom dobrom primjeru pokazao kako se i značajne institucije često radije klanjaju gluposti, laži i sili, a ne zdravoj pameti.

Zvir:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/juraj-habdelic-turopolski/msg23455/#msg23455
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549