Autor Tema: Jadranka pojma nema  (Posjeta: 1566 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Jadranka pojma nema
« : Srpanj 01, 2011, 11:48:52 poslijepodne »
http://cronomy.org/2011/07/01/you-better-check-yourself-before-you-wreck-yourself/

Sve afere  i korupcije HDZove vladavine na stranu, ovo je za mene jedini dovoljan razlog da Jadranka Kosor ne bude premijerka i da HDZ ne bude na vlasti.

Državni zavod za statistiku je po našem mišljenju u Vladi, prvo te podatke trebao dostaviti Vladi, koja je platila popis stanovništva.”

Puno toga je pogrešno sa ovom rečenicom, ipak nisam iznenađen ili zapanjen. Duže vrijeme sam sumnjao da mnogi političari, HDZovi kao vladajuća stranka ponajviše, imaju ovakva mišljenja i suštinski ne razumije javne financije. Ne radi se samo o godišnjim proračunima, rebalansima i deficitima. To su komplicirane teme za one koji ne razumiju čiji je uopće proračunski novac. Porezi se uvode, povećavaju ili (ne)smanjuju prvenstveno sa efektom po državni proračunom na umu. Utjecaj na građane je sekundarne važnosti. Kažu, treba objasniti premijerki što je državni proračun. Ne, ako ne znaš što je i čiji je državni proračun, ne možeš biti premijer(ka). Točka.

Netko je jednom rekao da najvažniju stvar koji bi suci Ustavnog suda (bilo koje demokratke zemlje) trebali studirati, a da već nisu, je ekonomija. To onda valjda vrijedi dvostruko za političare koji žele voditi zemlju. Osnovno razumjevanje javnih financija koje treba tražiti od političara je u suštni jednostavno: porezni prihod državnog proračuna je novac građana u službi građana, ne Vlade ili Sabora. Dobro je vidjeti snažnu reakciju javnosti na ovakve pogrešne izjave premijerke. Često se nažalost neki građani odnose prema državnim prihodima kao “Vladinom novcu” tj. “neka to država plati.” Naravno, tako nešto ne postoji. Ne postoji neki skriveni sef gdje Vlada ima neki svoj novac. Sve je to uvjek i samo novac građana.

Ljudi su često impresionirani znanjem stranih jezika kao da je to neki signal kvalitetnog političara. Ne znanje stranog jezika, engleskog ponajviše, može se i oprostit i nije nužno potrebno da bi se kvalitetno vladalo. Da li Kosor zna engleski ili ne malo je važno. Naposljetku, Sanader govori par stranih jezika vrlo dobro (4 čini mi se), no to nije imalo nikakvog pozitivnog utjecaja na kvalitetu njegove vladavine. U povijesti odlazi kao korumpirani premijer i lopov. Znanje o javnim financija i čijim novcem se rasopolaže ima značajni efekt na kvalitetu vladavine i blagostanje građana.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Jadranka pojma nema
« Odgovori #1 : Srpanj 02, 2011, 09:35:29 prijepodne »
Slažem se s ovim, a ista mi je misao proletjela glavom , dok sam gledao premijerku kako se pokušava nevješto izvući. Mišljenja sam da si ona ,kao i svi ostali zamišljaju da se cijeli svijet vrti oko njih, a da od silne umišljenosti od paranja nosom po oblacima ne vide ljude sebi pod nogama po kojima gaze.
Novac nije od države, nego je naš, to izgleda znamo svi osim vladajućih. Iskreno, mislim da je neznanje premijerke za popis propust njezinih službi koje su je trebale o tome na vrijeme obavijestiti. Jer ne vjerujem da nema oko sebe hrpu savjetnika koji bi takove stvari trebali pratiti i znati .
Žao mi je kaj cijeli naš narod tako blagonaklono gleda na sve naše političare i klanja im se kao zlatnom teletu. Vrijeme je da svi shvate ,posebno ljudi iz politike, da nisu Bogom dani i da troše naš novac, da imaju povremenu podršku naroda ali imaju i posebnu odgovornost za svoje ponašanje i na kraju da su svi samo potrošna roba koja se baca kad se istroši. To je cijena bavljenja politikom uvijek i svuda i vrijeme je da se to shvati.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Jadranka pojma nema
« Odgovori #2 : Srpanj 03, 2011, 09:17:08 prijepodne »
Odlično rečeno...  :)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Jadranka pojma nema
« Odgovori #3 : Srpanj 03, 2011, 12:55:05 poslijepodne »
Možda su mislili poštimati kakve brojeve prije objave, a ovaj ih je malo zahebo???