Autor Tema: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???  (Posjeta: 3428 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mglavovic

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 198
  • Karma: +0/-0
Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« : Lipanj 07, 2011, 06:09:06 poslijepodne »

   

Gotovo tri mjeseca nakon što je guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski bankama nenadano otpustio gotovo sedam milijardi kuna, iz visokih bankarskih krugova procurila je informacija o pravoj prirodi tog poteza, u javnosti prikazanog kao financijska injekcija HNB-a koja bi trebala pomoći domaćem gospodarstvu.

Upućeni tvrde da se radi o dobro zamaskiranoj usluzi Ivici Todoriću, vlasniku kompanije Agrokor gdje bi, nakon završetka mandata, karijeru trebao nastaviti Željko Rohatinski.

Naime, od ukupno 6,3 milijarde 'otpuštenih' kuna, Raiffeisen banci je navodno pripao najveći dio, oko 2 milijarde, što gotovo trećina cijelokupnog iznosa. Nakon toga, tvrde upućeni, ta je banka Ivici Todoriću izdala neophodno financijsko jamstvo za kupnju 23,34 posto dionica slovenskog Mercatora. Na taj je način popravljena i Agrokorova 'krvna slika' te mu je agencija Standard & Poor's vratila kreditni rejting u B kategoriju, nakon što je zbog pokušaja preuzimanja Mercatora Agrokorovo poslovanje stavljeno u kategoriju promatranja (CreditWatch).

Pod okriljem bankovne tajne

Cijela operacija izvedena je izuzetno suptilno a zaštitu od neželjenih očiju javnosti pružila joj je tkz. 'bankovna tajna'.

Na nju su se pozvali u Raiffeisen banci ne želeći otkriti 'deal' s HNB-om i prvim čovjekom Agrokora.

- Na pitanje o davanju financijskih garancija ne možemo odgovoriti zbog zakonske obveze čuvanja bankovne tajne, rekla je za Dnevno.hr Nikolina Bogati iz Direkcije Brand Managementa te banke.

Sličan odgovor stigao je i iz HNB-a.

- Ne dajemo informacije o tome koliko je kojoj banci pripalo novca nakon što je bankama 'otpušteno' 6,3 milijarde kuna, rekli su u HNB-u.

U Agrokoru se pak o tome nisu željeli očitovati.

No, indikativno je da je guverner Rohatinski u javnosti više puta odbio mogući politički angažman te je najavio odlazak u privatni sektor, kako bi 'zaradio nešto novca za mirovinu'.

Otvorna vrata Agrokora

Rohatinski je 2000. godine na čelo HNB-a došao upravo s pozicije direktora za makroekonomske analize koncerna 'Agrokor'.

Zbog toga je već tada u javnosti izražena sumnja da je bankama otpustio novac upravo u trenutku kada je Ivica Todorić krenuo u preuzimanje slovenskog Mercatora. Kritika ekonomista također se u velikom djelu odnosila na to da je Rohatinski reagirao tek u ožujku 2011., iako kriza u Hrvatskoj traje već nekoliko godina. Zanimljivo je i to da se na vijest o otpuštanju dodatnog novca bankama konkretnim planom nadovezao jedino Agrokor koji je najavio da će nakon toga zaposliti 1000 mladih ljudi, što je naknadno i učinjeno.

Ivica Todorić je također prilikom predavanja održanog studentima Ekonomskog fakulteta u Splitu rekao da bi guvernera Željka Rohatinskog 'rado vidio u Agrokoru i da su mu njegova vrata uvijek otvorena'.

Nakon usluge koju mu je napravio bilo bi uistinu neobično da guverner kroz njih na kraju ne uđe.

>>> Stručnjaci Rohatinskom: Prestanite štititi banke na štetu hrvatskih građana!

>>> Vidošević na čelu široke fronte protiv guvernera Rohatinskog

Nakon što dobiješ novac od držve i njena ekonomija izgleda bolje

Nakon financijske injekcije od oko 2 milijarde kuna Raiffeisen analitičari na sva su zvona objavili da je ovogodišnji travanj s rastom industrijske proizvodnje 2,7 posto pozitivno iznenadio, te ga smještaju u kontekst mogućeg prekida višemjesečnog negativnog trenda.

- Takve optimistične procjene bazirane su na sasvim opipljivom novcu kojeg su dobili od HNB-a. Tu je informaciju napuhao Državni zavod za statistiku i Hina, državna poduzeća kojima je zadatak podržati predizbornu politiku aktualne Vlade čiji će račun platiti građani - tvrdi upućeni izvor iz bankarskog sustava.

Da se radi o pomalo neobičnim podacima koji nikako neće značiti nastavak pozitivnog trenda upozorava i glavni ekonomst Splitske banke, Zdeslav Šantić.

- Nakon pada u prvom ovogodišnjem kvartalu od 4,9 posto, rast od 2,7 posto rezultat je priprema za turističku sezonu. Na njega je velikim dijelom utjecao podatak o iznendanom rastu brodograđevnog sektora od čak 24 posto, nakon više mjeseci u kojima je padao po stopi od 30-tak posto. Teško je dokučiti što se to sada dogodilo, no jasno je da toj branši, zbog neizbježnog restrukturiranja, slijedi daljnji pad. Zbog toga za ovu godinu ne prdviđamo rast, već uprao suprotno, pad industrijske proizvodnje za oko 2 posto -ističe Šantić.


http://savjest.com/vijest.php?vijest=rohatinski-drzavnim-novcem-kupio-uhljebljenje-u-agrokoru-osoba-rohatinski-zeljko&s_vjest_id=3359


Eto nam Hrvatske stvarnosti....
I JA SAM ANTE GOTOVINA I MLADEN MARKAČ! branim svoje.

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« Odgovori #1 : Lipanj 08, 2011, 09:47:43 prijepodne »
Ja mislim da ovaj tekst prije svega ima puno veze sa objavom da će HNB zadržati dobit i da državi neda novce.
http://www.jutarnji.hr/jadranka-kosor-i-zeljko-rohatinski-ponovno-u-sukobu--od-2-milijarde-kuna-dobiti-hnb-proracunu-nece-dati-nijednu-lipu/951723/

Nakon svega mislim da Rohatinski nemora previše brinuti gdje će raditi.

Bilaj

  • Gost
Odg: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« Odgovori #2 : Lipanj 08, 2011, 10:40:39 prijepodne »
ja bi samo ispravio da nije to državni novac nego su to bio bankin novac i da nije bilo tog novca danas bi vlada "pjevala borbene" i nosila gaće na štapu a svi mi bi imali tečaj euro kuna 1:14. 

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« Odgovori #3 : Lipanj 08, 2011, 03:50:50 poslijepodne »
ja bi samo ispravio da nije to državni novac nego su to bio bankin novac i da nije bilo tog novca danas bi vlada "pjevala borbene" i nosila gaće na štapu a svi mi bi imali tečaj euro kuna 1:14. 

Sto uopce nebi bilo lose za gospodarstvo.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« Odgovori #4 : Lipanj 08, 2011, 04:32:51 poslijepodne »
ja bi samo ispravio da nije to državni novac nego su to bio bankin novac i da nije bilo tog novca danas bi vlada "pjevala borbene" i nosila gaće na štapu a svi mi bi imali tečaj euro kuna 1:14. 

Kakav "bančin" novac??  ???

Tko stvara rezerve, čija je to lova?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« Odgovori #5 : Lipanj 08, 2011, 11:40:54 poslijepodne »
Kakav "bančin" novac??  ???

Tko stvara rezerve, čija je to lova?

Ovaj novac o kojem se govori je ovako. Banka digne kredit u banki majci (Italiji ili Austriji npr.) od 100 kuna.
Od tih 100 kuna HNB kaže da odmah banka mora staviti 14 kuna na račun HNB-a, a ostalih 86 kuna može dati kao kredit firmama ili ljudima. To ja taj novac. 

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Rohatinski državnim novcem 'kupio' uhljebljenje u Agrokoru???
« Odgovori #6 : Lipanj 09, 2011, 12:14:20 prijepodne »
...
Naime, od ukupno 6,3 milijarde 'otpuštenih' kuna, Raiffeisen banci je navodno pripao najveći dio, oko 2 milijarde, što gotovo trećina cijelokupnog iznosa. Nakon toga, tvrde upućeni, ta je banka Ivici Todoriću izdala neophodno financijsko jamstvo za kupnju 23,34 posto dionica slovenskog Mercatora. Na taj je način popravljena i Agrokorova 'krvna slika' te mu je agencija Standard & Poor's vratila kreditni rejting u B kategoriju, nakon što je zbog pokušaja preuzimanja Mercatora Agrokorovo poslovanje stavljeno u kategoriju promatranja (CreditWatch).

Pod okriljem bankovne tajne
Cijela operacija izvedena je izuzetno suptilno a zaštitu od neželjenih očiju javnosti pružila joj je tkz. 'bankovna tajna'.
Na nju su se pozvali u Raiffeisen banci ne želeći otkriti 'deal' s HNB-om i prvim čovjekom Agrokora.
...

Kaj mislite jel ovo dobro da hrvatska banka stane iza hrvatske firme il ni?
wwwg tablice