Autor Tema: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi  (Posjeta: 12049 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #30 : Ožujak 23, 2011, 08:05:57 prijepodne »
Najbolji naćin da vrate sve ono kaj je do sada pokradeno, i nema više dugo ni zaduživanja .
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #31 : Ožujak 23, 2011, 08:42:39 prijepodne »
Kakvih 100.000 malih fuš-majstora? Pa nemaš toliko obrtnika u RH. A dobar dio tih koji rade na crno su zapravo žrtve sustava, to su obrtnici koji su imali obrt, ali su ga zatvorili zbog 'više sile'.

Pa fuš-majstori i nisu obrtnici, barem ne u ogromnom dijelu. Zato je i nebitno koliko ima obrtnika u Hrvatskoj, no sigurno ih i nema puno manje. U selima vodoinstalateri niosu vodoinstalateri, automehaničari nisu automehaničari, a strujići nisu električari. Barem u ogromnom dijelu slučajeva koje znam.

Da li su aktivni obrtnici, ili su zatvorili obrt (nebitno je za posljedicu - rad na crno - koji je uzrok njihovom statusu) - također je nebitno. To je pitanje za sociologe ekonomije.

Isto tako, veliki broj onih koji koriste usluge fušera koriste ih zato jer nemaju novca za pravog servisera i da nema fušera većina njih ne bi ni kupila uslugu.

To mi je jasno, no ako misliš da je to izgovor ili opravdanje za bilo što - varaš se.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #33 : Ožujak 23, 2011, 03:14:34 poslijepodne »
To je zajebancija,

daj se malo nasmiješi Sleđ  ;D.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #34 : Ožujak 23, 2011, 08:49:56 poslijepodne »
Kakvih 100.000 malih fuš-majstora? Pa nemaš toliko obrtnika u RH. A dobar dio tih koji rade na crno su zapravo žrtve sustava, to su obrtnici koji su imali obrt, ali su ga zatvorili zbog 'više sile'.

Pa fuš-majstori i nisu obrtnici, barem ne u ogromnom dijelu. Zato je i nebitno koliko ima obrtnika u Hrvatskoj, no sigurno ih i nema puno manje. U selima vodoinstalateri niosu vodoinstalateri, automehaničari nisu automehaničari, a strujići nisu električari. Barem u ogromnom dijelu slučajeva koje znam.

Da li su aktivni obrtnici, ili su zatvorili obrt (nebitno je za posljedicu - rad na crno - koji je uzrok njihovom statusu) - također je nebitno. To je pitanje za sociologe ekonomije.

Ako se dobro sjećam obrtnika u .hr ima nešto malo preko 100.000.

Itekako je bitno da li je neki fušer sam po sebi ili je zatvorio obrt pa sad fuša jer mu je to jedino preostalo. Mnogi od njih su propali jer im se nije plaćalo ili im je porezna sjela za vrat zbog toga jer su bili dužni PDV. Npr. obrtnik nije mogao dobiti posao na normalan način (jer nije imao veze) već je mogao raditi jedino kao podizvođač (i to na projektima gdje sam 'nije zadovoljio uvjete'). I što se dogodilo? Izvođač (a mnogi od takvih uopće nisu imali svoje radnike niti uvjete da dobiju ugovor) je pokupio novac od naručitelja, a podizvođačima nije platio ili im je plaćanje razvukao na mjesece i godine. To nije pitanje za sociologe ekonomije. To je kriminal.





hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #35 : Ožujak 23, 2011, 09:16:20 poslijepodne »
@sleđ,kad si već spomenul da po selima u večini slučajeva strujići nisu strujići, mehaničari nisu mehaničari,vodoinstalateri nisu vodoinstalateri mislim da se ti varaš barem u velikom dijelu koje ja znam...ili sam ja možda nešto krivo shvatio...a drugo znam ljude koji budu pet puta bolje odradili posao ili uslugu koju trebaš(mehanika,bravarija,popravak kompa),a nemaju prijavljen obrt ili firmu,samo su dobri majstori i ljudi u koje recimo ja imam povjerenja da će kvalitetno odraditi ono što meni treba(i to bolje nego neka firma)...pa ako uz sve to prđem i jeftinije,neka...dodvoravanje državi u obliku plačanja poreza za sve i sva donjelo je blagostanje samo nekima,koji su to nažalost,najmanje zavrjedili...ili nisu uopće...

zašto ti ljudi koje sam spomenuo nemaju svoje obrte i firme?...vjerojatno zbog toga jer nemogu funkcionirati uz sva silna davanja prema državi,i ako si ovako zarade koju kunu više kao što sam i prije rekao,zašto ne...takva siva ekonomija sigurno nije upropastila ovu državu...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #36 : Ožujak 24, 2011, 10:02:49 prijepodne »
Mislim da sve kaj navodiš nije istina.

Istina je da smo mi narod koji bi prevario i Boga i vraga, i ukrao i Majku Božju sa oltara kada bi mogao. I da dok nema instrumenata koji bi garantirali disciplinu, svi koriste šuplje zakone i nedostatak kontrole i osobnog straha.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #37 : Ožujak 24, 2011, 10:34:58 prijepodne »
Mislim da se siva ekonomija nikako i nigdje ne može do kraja suzbiti. Ali onog trena kada se donese zakon radi zakona i poštivanje istog, a ne zakon kojemu nakon donošenja tražimo rupe da se isti izigra, nikad kraja. a budimo iskreni , upravo to i rade naši vrli zastupnici u visokom domu.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #38 : Ožujak 24, 2011, 10:55:55 prijepodne »
Mislim da sve kaj navodiš nije istina.
Krivo misliš.
Citat:
Istina je da smo mi narod koji bi prevario i Boga i vraga, i ukrao i Majku Božju sa oltara kada bi mogao. I da dok nema instrumenata koji bi garantirali disciplinu, svi koriste šuplje zakone i nedostatak kontrole i osobnog straha.

To se slažem se tobom 100%, ali ima i gorih, vjeruj mi, nisi još upoznao Poljake.

Problem je u ostatkima kumunističkog mentaliteta gdje je sve bilo naše i ničije, ali nikad nismo bili gladni, tak da se nismo naučili odgovornosti. Podrazumijeva se da ne govorim o tebi ili meni, nego o nama kao naciji.

Međutim, treba i obrtniku dati mogućnosti da preživi. A to znači - da može odrediti cijenu usluge koju s jedne strane današnja mušterija u Hrvatskoj može platiti (a znaš kak je našem narodu, kolke ima mogućnosti), ali i s druge strane, s kojom obrtnik može poslovati, od koje može živjeti. Ako država sebi uzme preveliki dio od tog kolača, onda obrtnik ili nemre napraviti prihvatljivu cijenu pa nebu imal mušterije i time posla (bar ne dugoročno), ili mu ne preostaje dovoljno da preživi jer mu na kraju, kad državi isplati njen dio kolača, premalo ostane. U oba slučaja mora zaprti posel. A poznato je da naša država, u usporedbi sa drugima u svijetu, tu najviše uzima, ili je bar među prvima. Tu je po mojem mišljenju veliki problem. I to neminovno vodi k tome da obrtnik dela na crno, jer nekak mora preživjeti, a država onda ne dobi eto baš niš.

Rješenje?

Smanjiti davanja državi. Kratkoročno to je loše za državu, pa zato vlada to ni ne želi delati jer bu još više u govnima, ali dugoročno je to jedini izlaz. Bar za obrtnike, ne za kompletni državni financijski problem. Davanja državi moraju se pripasati aktualnoj ekonomskoj situaciji, a ne državnim dugovanjima.

hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #39 : Ožujak 24, 2011, 11:38:36 poslijepodne »
@sleđ,nažalost to je istina,a instrumenti o kojima ti pričaš izjebali su i disciplinu i šuplje zakone i nedostatak kontrole,o osobnom strahu neću govoriti...a da smo narod koji bi prevario Boga i vraga...neznam,zaka smo tak jadni,barem mi obični ljudi...

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #40 : Ožujak 25, 2011, 07:27:57 poslijepodne »
Smanjiti davanja državi. Kratkoročno to je loše za državu, pa zato vlada to ni ne želi delati jer bu još više u govnima, ali dugoročno je to jedini izlaz. Bar za obrtnike, ne za kompletni državni financijski problem. Davanja državi moraju se pripasati aktualnoj ekonomskoj situaciji, a ne državnim dugovanjima.

Problem je u onome dugoročno. Našli političari nisu naučili dugoročno razmišljati, bliže im je ono 'poslije nas potop'.

NI od SDP-a ne možemo očekivati ništa bolje. Oni sad govore kako će osloboditi doprinosa one koji se prvi put zapošljavaju i to na godinu dana. Time neće ništa postići. Jedino će pojedini poduzetnici iskorištavati priliku i zapošljavati nove djelatnike koje će otpuštatiti nakon godinu dana i zapošljavati nove.