Autor Tema: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi  (Posjeta: 12051 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #15 : Ožujak 18, 2011, 04:02:01 poslijepodne »
@bilaj,znam da čišćenje stubišta,postavljanje karniša susjedu,ili ako prijatelju zavarim komad pleha na prikolicu nisu siva ekonomija ali za ilegalni milijunski posel opet trebaš znati nekog glavonju ili ako si i sam glavonja, onda to prolazi,to sam htel reči...

Bilaj

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #16 : Ožujak 18, 2011, 04:48:40 poslijepodne »
@bilaj,znam da čišćenje stubišta,postavljanje karniša susjedu,ili ako prijatelju zavarim komad pleha na prikolicu nisu siva ekonomija ali za ilegalni milijunski posel opet trebaš znati nekog glavonju ili ako si i sam glavonja, onda to prolazi,to sam htel reči...

Je istina, samo mi se nekada čini da više nisu miljunski nego idu brojati lopovluk i u miliardama i  :-[

hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #17 : Ožujak 18, 2011, 05:33:30 poslijepodne »
nažalost,da...i nije ih sram,što je najgore...a recimo ljudi kaj bi si zaradili još koju kunu uz plaću bi trebali biti u strahu jel ih bu neko prijavil... ;)

Jaguar

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #18 : Ožujak 18, 2011, 05:56:37 poslijepodne »
nažalost,da...i nije ih sram,što je najgore...a recimo ljudi kaj bi si zaradili još koju kunu uz plaću bi trebali biti u strahu jel ih bu neko prijavil... ;)

E kolege, što smo birali to i imamo, puno je onih koji se sada poklapaju vuhima po glavi, pa i ovdje na forumu sa svojim komentarima ovih zadnjih dana. ;)

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #19 : Ožujak 18, 2011, 09:04:24 poslijepodne »
@bilaj,znam da čišćenje stubišta,postavljanje karniša susjedu,ili ako prijatelju zavarim komad pleha na prikolicu nisu siva ekonomija ali za ilegalni milijunski posel opet trebaš znati nekog glavonju ili ako si i sam glavonja, onda to prolazi,to sam htel reči...
Je istina, samo mi se nekada čini da više nisu miljunski nego idu brojati lopovluk i u miliardama i  :-[

V Nemačke,vele oni kaj su tam fušali,moraš ostaviti auto par vulic dale da ak te vlove ne ostaneš i bežnega jel se kaj imaš pri sebe se pleni.A dost je jen telefonski pozif ot suseda.Prinami moreš zvati do imendana a da i dojdeju mileki lepo ti vele da ak pak nazoveš buš tužen za remečenje javnoga reda i mira.Il tak nekaj.
Si smo mi Država i dok ne predela sistem odzdola do gora si zakoni su..Kaj su opče?

Veli se da ak si dužen 100 kune onda si lopof i ko takov treteran a ak si splašil 11 milijonov onda si "partner". Države,črnoga vraga i nemu spodobne.

Veli Adi Smolar,pak bum to napisal;
"...
Kazni so me izučile
in me končno prevzgojile,
zdaj sem priden, trden kot en hrast.
Pošteno z žulji dnar si služim
z reveži se družim,
ker ubogam ženo, šefa in oblast.
Ko pa naše bogataše gledam,
vse bolj se zavedam,
to da priden si, je pravzaprav balast.
Je moja bla edina hiba,
da sem bil premajhna riba.
"Ne šraufe, je tovarne treba krast!"

Adi Smolar - Nič nisi vreden
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kako suzbiti crnu ekonomiju - poučak drugi
« Odgovori #20 : Ožujak 18, 2011, 10:52:53 poslijepodne »
Tragičan kraj svađe: Radnik (28) u šefa je ispalio nekoliko hitaca iz pištolja, a potom ga je i izbo nožem. Ranio je i kolegu, no težina njegovih ozljeda nije poznata
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/ubojstvo-u-zagrebu-jedan-mrtav-drugi-ranjen-u-pucnjavi-213936

Ne dela Zakon v Države al dela zakon bole naoružanoga.
Pa ti nedaj penezi...
wwwg tablice

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #21 : Ožujak 20, 2011, 12:19:57 prijepodne »

Mislim da taj zakon čak i nije Popijačeva ideja, već je to Jaca neki dan prala suđe doma i dosjetila se kako riješiti sivu ekonomiju (mada ne djeluje kao da zna kaj je to siva ekonomija).

Ili su možda zajedno radili krumpir salatu. Pih, fuj, bljak...
 

                                    >:D


hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #22 : Ožujak 20, 2011, 12:33:09 prijepodne »
dobro je...bude posla i za geodete,netko mora zmeriti 500 m...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #23 : Ožujak 20, 2011, 12:09:41 poslijepodne »
Taj zakon svakako nije ničiji izum ovdje u Hrvatskoj, takovi zakoni postoje već desetljećima u svim zapadnim zemljama. I isti su potrebni, no nekako mi se čini da se i opet pokazuje i dokazuje ona stara stvar - mi smo svi deklarativno da bude dobro, pa i bolje nego u Švicarskoj, Njemačkoj itd itd... jedini je problem kaj bi svi htjeli da ti sve IPAK počne i lomi se preko nečijih tuđih grbača, ne prek naših... a to tak ne ide.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #24 : Ožujak 20, 2011, 12:31:49 poslijepodne »
Točno je da bi u borbu s korupcijom i sivom ekonomijom trebali krenuti svi jer postavlja se pitanje gdje je granica između male, svakodnevne korupcije kad na osnovi poznanstva ili bilo čega drugoga imamo prednost pred ostalima koji to poznanstvo nemaju?! Gdje je granica? Na 100, 1000, 10000 kn?

Ali ovaj zakon pokazuje nešto drugo, a to je da Vlada ili nema pojma kako se obračunati sa sivom ekonomijom ili to ne želi. Najveće štete zbog sive ekonomije su tamo gdje se vrte najveći novci. Nisu nam problematični oni koji u fušu popravljaju aute, već firme koji rade u sivoj zoni i novac koji se u njoj okreće. Umjesto da na tom području nešto pokrene Vlada se bavi sitnim ribama. Jasno je da inspektori neće moći sve kontrolirati već postoji velika opasnost da će se taj zakon koristiti kao sredstvo pritiska i ucjene jer će inspektori djelovati po prijavi.

Vlada bi trebala smanjiti pritisak na poduzetnike, ukinuti bespotrebne namete i procedure (kao što je ona o evidenciji radnog vremena) te osjetno smanjiti postojeće namete i tek onda povećati kazne za prekršaje. Cilj bi bio da poduzetnicima učini neisplativim poslovanje u sivoj zoni. U toj sivoj zoni su i mnogi obični djelatnici koji primaju minimalac, a ostatak na ruke. Kad bi se tu uvelo reda (ali, ponavljam, ne novim kaznama već smanjivanjem nameta) puno novca iz sive zone bi došlo u bijelu.

No kao što naši trgovci nikako da shvate da je bolje prodati više po manjoj cijeni tako ni naša Vlada ne može shvatiti da smanjivanjem nameta može dobiti više.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #25 : Ožujak 20, 2011, 02:40:13 poslijepodne »
Ja bum prvi prijavil Sleđa ... Stalno pokušava svima nama prodavati maglu i toplu vodu, a nije mi ni familija (fala Bogu) a ni susjed (daaaaaaleko sam od Mraclina) ... Meni to ne treba, a ni drugima, ali on je uporan i poprilično dooooosadan ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #26 : Ožujak 20, 2011, 06:31:34 poslijepodne »
Najveće štete zbog sive ekonomije su tamo gdje se vrte najveći novci.

To je logika stvari, no faktor kvantitete počinitelja ne ide istoj u prilog. Jer 100.000 malih fuš-majstora napravi veću štetu nego neki veliki sustav, jer ti mali predstavljaju, zbog svoje količine i konstantnosti, jedan cijeli paralelni sustav proizvoda i usluga.

Nisu nam problematični oni koji u fušu popravljaju aute, već firme koji rade u sivoj zoni i novac koji se u njoj okreće. Umjesto da na tom području nešto pokrene Vlada se bavi sitnim ribama.

Pa ja mislim da su problematični i ti koji u fušu popravljaju aute. Jer njih nekolicina ustvari čini kritičnu masu koja može uništiti poštenog obrtnika/privatnika i sva njegova ulaganja, te legalna radna mjesta koja se time gube.

O toj sivoj zoni bi mogao dosta toga reći, no prije malo konkretiziraj na kaj ti misliš pritom??

Jasno je da inspektori neće moći sve kontrolirati već postoji velika opasnost da će se taj zakon koristiti kao sredstvo pritiska i ucjene jer će inspektori djelovati po prijavi.

Da, samo te prijave moraju imati i realnu podlogu i moći biti dokazive. Inspektorati svugdje rade po prijavi, rijetko kada ulove nekoga samo po rutinskom pregledu, osim u ugostiteljstvu i građevinarstvu, gdje se zbog specifičnosti posla i opsežnosti priprema policije i inspektorata, pronađe uvijek dosta počinitelja (kao što je pao i superpošteni djelitelj prodika i poznati neplatiša svojim radnicima Radimir, zvani Schumacher).

No problem je kod nas prvenstveno neusklađenost zakona, neopremljenost stručnih timova, neekipiranost, te poklapanje ingerencija ili najčešće - da ingerenciju u određenoj stvari nema nitko! Onako, kako bi rekli naši stari, "pojeo vuk magare".

Kad smo već kod toga, i mi smo u situaciji tipa "čekaj magare da trava naraste".

Vlada bi trebala smanjiti pritisak na poduzetnike, ukinuti bespotrebne namete i procedure (kao što je ona o evidenciji radnog vremena)

Pa ja baš ne mislim da je evidencija radnog vremena bezvezna, poglavito jer omogućuje radniku da ima dokaz u slučaju eventualnog spora sa poslodavcem. Ukoliko nebi bilo bitno koliko radnik radi - reci mi kako i koliko bi se onda razbuktao "robovlasnički" sistem, kojem su vrlo skloni naši poslodavci, pogotovo oni nižeg ranga (male tvrtkice i obrtnici)??

te osjetno smanjiti postojeće namete i tek onda povećati kazne za prekršaje. Cilj bi bio da poduzetnicima učini neisplativim poslovanje u sivoj zoni. U toj sivoj zoni su i mnogi obični djelatnici koji primaju minimalac, a ostatak na ruke. Kad bi se tu uvelo reda (ali, ponavljam, ne novim kaznama već smanjivanjem nameta) puno novca iz sive zone bi došlo u bijelu.

Slažem se da treba smanjiti namete, no najvažnija stvar da sve funkcionira bi bio taj famozni OIB, ukoliko isti zaživi u svojoj ideji i na način kako on živi i vani, gdje je taj broj apsolutni gospodar svega, i gdje se i te isplate na ruke mogu lako otkriti, jer i poslodavac mora tu lovu za "na ruke" odnekud izvaditi i pravdati. Jednostavno, dokle god se zamaramo sa izmišljanjem tople vode, umjesto da prihvatimo gotova rješenja i kompletnu legislativu kojom se to regulira, nećemo napraviti ništa.
« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2011, 06:37:01 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #27 : Ožujak 20, 2011, 06:55:08 poslijepodne »


Pa ja baš ne mislim da je evidencija radnog vremena bezvezna, poglavito jer omogućuje radniku da ima dokaz u slučaju eventualnog spora sa poslodavcem. Ukoliko nebi bilo bitno koliko radnik radi - reci mi kako i koliko bi se onda razbuktao "robovlasnički" sistem, kojem su vrlo skloni naši poslodavci, pogotovo oni nižeg ranga (male tvrtkice i obrtnici)??


Evidencija je bezvezna, jer upravo veliki sustavi manipuliraju s radnim vremenom, uglavnom svi imaju sustave u kojima se vodi evidencija radnog vremena i raspored rada s kojim se možeš igrati do mile volje. SAP omugaćava takvu igru da ti pamet stane, djelatnici se uglavnom ne bune jer se boje za svoje radno mjesto a najčešće rade prekovremeno, bez zakonske pauze između smjena itd. što se u SAP-u vrlo lijepo i jednostavno korigira na kraju radnog dana i to rade svi, čemu inspektori nikada neće ući u trag bez prijava djelatnika, koji moraju ući u rizik da izgube radno mjesto, e tu ja vidim problem, država u takvim slučajevima ne štiti djelatnika, prepušten je sam sebi i zato je primoran da šuti i trpi, dok voditelji u 1 minuti u sustavu iskorigiraju raspored rada i prilagode ga za inspektore i nadzor, tako da sve štima.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #28 : Ožujak 20, 2011, 09:21:01 poslijepodne »
Najveće štete zbog sive ekonomije su tamo gdje se vrte najveći novci.

To je logika stvari, no faktor kvantitete počinitelja ne ide istoj u prilog. Jer 100.000 malih fuš-majstora napravi veću štetu nego neki veliki sustav, jer ti mali predstavljaju, zbog svoje količine i konstantnosti, jedan cijeli paralelni sustav proizvoda i usluga.

Kakvih 100.000 malih fuš-majstora? Pa nemaš toliko obrtnika u RH. A dobar dio tih koji rade na crno su zapravo žrtve sustava, to su obrtnici koji su imali obrt, ali su ga zatvorili zbog 'više sile'. Isto tako, veliki broj onih koji koriste usluge fušera koriste ih zato jer nemaju novca za pravog servisera i da nema fušera većina njih ne bi ni kupila uslugu. A opet jedan od velikih problema je što obrtnici i mala poduzeća rade na sivo i oni su veći problem nego oni koji rade na crno. Čim te netko upita da li ti stvarno treba račun znaš koliko je sati. Sve to su veći problemi nego rad na crno.

Nisu nam problematični oni koji u fušu popravljaju aute, već firme koji rade u sivoj zoni i novac koji se u njoj okreće. Umjesto da na tom području nešto pokrene Vlada se bavi sitnim ribama.

Pa ja mislim da su problematični i ti koji u fušu popravljaju aute. Jer njih nekolicina ustvari čini kritičnu masu koja može uništiti poštenog obrtnika/privatnika i sva njegova ulaganja, te legalna radna mjesta koja se time gube.

O toj sivoj zoni bi mogao dosta toga reći, no prije malo konkretiziraj na kaj ti misliš pritom??

Siva zona su regularna poduzeća i obrtnici koji imaju prihode koje ne prijavljuju. Dozvoli mi da kao bivši obrtnik i kao djelatnik koji je cijeli svoj radni vijek radio kod privatnika i s brojnim privatnicima ipak znam konkretne probleme jer sam se s njima susretao puno puta. Fušeri nisu toliki problem koliko su problematični obrtnici/privatnici koji varaju državu i vlastite radnike isplaćujući im minimalac. Iz tih minimalaca se zapravo regrutira najveći broj fušera, a veliki broj njih ne bi bio prisiljen baviti se time da ima normalnu plaću koja se u potpunosti isplaćuje na normalan način.

Tu država mora napraviti prvi korak i sa smanjivanjem nameta olakšati isplatu potpune plaće.


Vlada bi trebala smanjiti pritisak na poduzetnike, ukinuti bespotrebne namete i procedure (kao što je ona o evidenciji radnog vremena)

Pa ja baš ne mislim da je evidencija radnog vremena bezvezna, poglavito jer omogućuje radniku da ima dokaz u slučaju eventualnog spora sa poslodavcem. Ukoliko nebi bilo bitno koliko radnik radi - reci mi kako i koliko bi se onda razbuktao "robovlasnički" sistem, kojem su vrlo skloni naši poslodavci, pogotovo oni nižeg ranga (male tvrtkice i obrtnici)??

Ne mislim ja na klasičnu evidneciju radnog vremena već na pravilnik koji se primjenjuje od prošle godine i koji je donio dodatnu nepotrebnu papirologiju jer se mora za svakog djelatnika popuniti 18 obaveznih podataka.

Citat:
Poslodavci, naime, moraju ispuniti 18 obveznih podataka o radnom vremenu za svakog radnika, što je ocijenjeno dodatnim teretom, posebice u tvrtkama s malim brojem radnika. Nedavno su se pobunili i poljoprivrednici; obiteljska poljoprivredna gospodarstva trebaju svakodnevno, kao i sve ostale tvrtke, voditi evidenciju radnog vremena. Nezadovoljni ratari i stočari (barem oni koji su obaviješteni o tome da trebaju voditi nekakvu evidenciju) ističu kako je radno vrijeme poljoprivrednika teško mjerljivo u satima jer njihovo radno vrijeme ovisi, prije svega, o godišnjem dobu i opsegu posla, a to je teško prikazati. Pokazuje se da pravilnik nije dovoljno dobro obradio djelatnosti s fleksibilnim radnim vremenom, među koje se mogu ubrojiti sportaši, poljoprivrednici, ribari, ali i informatičari.

http://www.vjesnik.hr/Kom.aspx?ID=0c998888-3919-4c45-9f38-7b650581fa8c

Slažem se da treba smanjiti namete, no najvažnija stvar da sve funkcionira bi bio taj famozni OIB, ukoliko isti zaživi u svojoj ideji i na način kako on živi i vani, gdje je taj broj apsolutni gospodar svega, i gdje se i te isplate na ruke mogu lako otkriti, jer i poslodavac mora tu lovu za "na ruke" odnekud izvaditi i pravdati. Jednostavno, dokle god se zamaramo sa izmišljanjem tople vode, umjesto da prihvatimo gotova rješenja i kompletnu legislativu kojom se to regulira, nećemo napraviti ništa.

Taj famozni OIB uopće nije najvažnija stvar. I prije se moglo sve kontrolirati samo da je bilo dobre volje za to.

Isplate na ruke je lako otkriti? Postoje 1001. način da poslodavac opere lovu ili da ju nabavi tako za usluge ne isporučuje račune. Jedan od najčešćih načina za nabavljanje love su radni nalozi.

Zaboravite fuš majstore, u firmama su najveći problemi.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #29 : Ožujak 22, 2011, 10:32:50 prijepodne »