Autor Tema: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi  (Posjeta: 12050 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« : Ožujak 17, 2011, 08:57:56 poslijepodne »
VLADA je pronašla vrlo originalni način da suzbije sivu ekonomiju. Tako su u hitni postupak u Sabor danas poslali zakon koji se zabranjuje pomaganje poznanicima u popravku kućanskih aparata, berbi, svinjokolji i drugim sitnim radovima.

Po prijedlogu Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti dozvoljava vam se pomoć u radovima samo susjedima koji su od vas udaljeni 500 metara te rođacima do četvrtog koljena. Ako vas se zatekne da pomažete u berbi ili mijenjate žarulju nekome drugome, a za to nemate prijavljenu tvrtku, kršit ćete predloženi zakon.

Kazne od 10 do 30 tisuća kuna

U razlozima za donošenje ovog Zakona stoji kako su najzastupljenije djelatnosti "u sivoj ekonomiji" mehaničarske usluge raznih vrsta, frizerske usluge, usluge popravaka kućanskih aparata, ilegalni catering i građevinarstvo. Oni koji se usude pomagati svojim prijateljima, a pronađu ih inspektori, biti će kažnjeni od 10 do 30 tisuća kuna.

Ovaj zakon vjerojatno Vladi služi i za umjetno smanjenje nezaposlenosti, jer će "pomagač" i dobar prijatelj biti izbrisan iz registra nezaposlenih.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/vlada-zabranjuje-pomaganje-u-berbi-grozdja-ili-mijenjanju-zarulje/542876.aspx

Ne znam je li to Miloševićev ili Popijačev potez ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #1 : Ožujak 17, 2011, 09:15:43 poslijepodne »
Od ove Vlade se mogu očekivati samo ovakve gluposti.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #2 : Ožujak 17, 2011, 09:32:30 poslijepodne »
Sad Jaca ima razlog zapošljavanja u državnoj upravi ... treba joj barem 1000 - 2000  inspektora, naravno (ZNA SE) kakvih,  da "pokupe harač" Fali  love za pokupovat glasove za predstojeće izbore ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #3 : Ožujak 17, 2011, 09:56:19 poslijepodne »
http://twitter.com/dsusanj/status/48484520260931585

Mogla bi vlada ograničiti svoje djelovanje na 500m isto... manje štete...

hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #4 : Ožujak 18, 2011, 07:36:30 prijepodne »
stvarno radikalan potez...tko zna koliko je savjetnika trebalo za ovakvo genijalno rješenje...

Jaguar

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #5 : Ožujak 18, 2011, 08:18:07 prijepodne »
Od ove Vlade se mogu očekivati samo ovakve gluposti.

Neka mi netko navede 3 dobra a važna zakona koje je ova Vlada donijela u 8 godina vladanja?
Kao i svi drugi i ovaj će pasti na ustavnom sudu.

@Stjepane slažem se s ograničenjem kretanja Vladi na 500 m, dobra i primjerena konastatacija.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #6 : Ožujak 18, 2011, 09:37:21 prijepodne »
Nije problem što jedan zakon tog tipa i namjene mora postojati, problem je što je i opet, kao i mnogi drugi promašeni zakoni, donijet na principu izmišljanja tople vode, umjesto da se ode u normalne zemlje, koje su odavno apsolvirale početničke pogreške i platile debelu cijenu tih pogrešaka, i besplatno dobije zakon koji stvarno funkcionira i usklađen je sa svim pravnim normama EU i zapadnog svijeta.

Umjesto komentara zakona (kojega se ipak tumači previše radikalno i na principu "ili je crno ili je bijelo"), bilo bi dobro da vi sami ovdje predložite na koji način suzbiti sivu ekonomiju i riješiti nezaposlenost.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #7 : Ožujak 18, 2011, 09:50:13 prijepodne »
Neka mi netko navede 3 dobra a važna zakona koje je ova Vlada donijela u 8 godina vladanja?

Ma bilo je i dosta dobrih zakona - ZSPC, novi Zakon o policijskim poslovima i ovlastima, itd itd - no nije problem u lošem zakonu, nego je problem što se zakon, kakav god on bio, ne može provoditi. Naravno, svaki zakon može biti još bolji, no pitanje je što je to u Hrvatskoj - "dobar zakon"??

Ili nemaš usklađenost sa ostalim zakonskim normama (što je logika stvari), ili nemaš ekipiranost, ili nemaš sredstva za njegovo oživotvorenje, ili nemaš opremljenost onih koji bi ga morali provoditi, ili.... a najčešće je razlog da u cjelokupnoj situaciji ima svega po malo, tj, od svega navedenoga ima podosta u konkretnoj situaciji... za ZSPC, Zakone o policiji, Kazneni zakon, Zakon o kaznenom postupku, Zakon o OIB-u, itd itd bih osobno mogao nabrojati brdo nelogičnosti, neispravnosti i realnih situacija zbog čega je sve to samo pusta teorija i mazanje očiju.

Jer donijeti Zakon je jedan političko-upravni akt koji se sastoji od pisanja zakona, rasprave o njemu i njegovu izglasavanju, gdje jedno tijelo zakonodavne vlasti to odradi bez problema. No praktična provedba zakona je važna, a u tom segmentu u ovoj zemlji škripi do neba...

Hrvatski Sabor funkcionira na principu vječnog davanja posla samome sebi i takvom održavanju velikih plaća i zaštićenih statusa godinama i godinama, umjesto da se prenese gro zakonodavstva iz uređenih zemalja, koje su te zakone očistile od pogrešaka iz prakse i koje su te pogreške skupo platile. No time bi naši vrli "uvaženi saborski zastupnici, kolegice i kolege" ostali bez svojih povlastica i debelog novca u roku godine ili dvije, ovako već 20 godina sjede, seru i filozofiraju, vode maloumna prepucavanja koja su uvreda za sve koji ih gledaju, žive podijeljeni na komuniste i ustaše, a ogroman dio vremena troše na svađanje tko je kome što rekao i zašto mu je rekao, te pravdanjem jednog sranja sa drugim sranjem. Pod tim uvjetima nikada nećemo imati niti uređenu državu niti uređeno zakonodavstvo, a najmanje provedbu tih istih zakona.
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2011, 09:51:55 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #8 : Ožujak 18, 2011, 11:06:30 prijepodne »

Umjesto komentara zakona (kojega se ipak tumači previše radikalno i na principu "ili je crno ili je bijelo"), bilo bi dobro da vi sami ovdje predložite na koji način suzbiti sivu ekonomiju i riješiti nezaposlenost.

Siva ekonomija će uvijek postojati i nikada neće biti svedena na nulu, nijedna zemlja na svijetu to nije uspjela, međutim pitanje je samo u kojem postotku će biti zastupljena, što je zemlja uređenija i gospodarskopolitički stabilnija to je postotak sive ekonomije manji.

Kako riješiti nezaposlenost? Ni ona neće nikada biti u potpunosti riješena, ali može biti itekako smanjena, što garantira stabilnost i bolji standard.

Pa ako se vratimo unazad i pogledamo zbog čega smo se svih ovih godina zaduživali jasno je kako riješiti nezaposlenost.
Ako uzimaš kredit i ulažeš u potrošnju i preživljavanje a ne u posao koji ti to preživlajvanje može obezbijediti onda je jasno da ćeš se naći u problemu prije ili kasnije.
Ako rasprodaješ djedovinu i blago koje imaš da preživiš a ne da investiraš u nešto što je opet vrijednost ili će stvarati novu vrijednost, jednog dana ćeš ostati bez ičega.
Ako se toliko kralo i pokralo, što se pokrivalo zaduživanjem, a nitko za to nije odgovarao, umjesto da se taj novac usmjerio na pogone  i radna mjesta.
Itd. Poučak za budućnost i rješavanje nezaposlenosti iako mislim da je sada već jako prekasno i da će krivu Drinu biti teško ispraviti
I sjetim se ponekad druga Tita, uz sve njegove slabosti i mane, zaduživao se, gradio tvornice, zapošljavao, razvijao i nerazvijene krajeve, može me netko nazvati sada i nekakvim nostalgičarom, ali kad malo bolje razmislite biti će nadam se jasno o čemu govorim.

@sledgehammmer sa drugim postom se slažem, samo bi naglasio čast iznimkama u Saboru, kojih tamo ipak ima ne u velikom broju ali ima ipak.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #9 : Ožujak 18, 2011, 01:06:54 poslijepodne »
@sledgehammmer sa drugim postom se slažem, samo bi naglasio čast iznimkama u Saboru, kojih tamo ipak ima ne u velikom broju ali ima ipak.

Tako je, ima ih. I u Saboru i izvan Sabora.

No ipak mislim da mi imamo problema sa nekim drugim stvarima, kao što je i mentalitet - a što reći nakon prvih anketa koje SDP-u daju preko 30%?? Pleme živi i dalje, i živjet će...





“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #10 : Ožujak 18, 2011, 01:16:42 poslijepodne »
@sledgehammmer sa drugim postom se slažem, samo bi naglasio čast iznimkama u Saboru, kojih tamo ipak ima ne u velikom broju ali ima ipak.

Tko?
Otkada su Tonči Tadić i Ruža Tomašić otišli tko je ostao?  :o

hornet34

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #11 : Ožujak 18, 2011, 02:52:26 poslijepodne »
na kraju ispada(i mislim da je tako)da je siva ekonomija tek mali problem,usporedimo li ga npr. sa korumpiranošću i kriminalom ljudi koji donose zakone i vladaju ovom državom,odnosno zbog situacija i stvari koje su spomenuli i sleđ i jaguar...

Bilaj

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #12 : Ožujak 18, 2011, 03:21:35 poslijepodne »
na kraju ispada(i mislim da je tako)da je siva ekonomija tek mali problem,usporedimo li ga npr. sa korumpiranošću i kriminalom ljudi koji donose zakone i vladaju ovom državom,odnosno zbog situacija i stvari koje su spomenuli i sleđ i jaguar...

Siva ekonomija nije kod ljudi koji čiste stubište a u mirovni su.
Ona je kod lopova pravih koji kradu na miliune i kod onih koji imaju liegalni biznis a ne izdaju račune.

Jaguar

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #13 : Ožujak 18, 2011, 03:39:36 poslijepodne »

Tko?
Otkada su Tonči Tadić i Ruža Tomašić otišli tko je ostao?  :o

drug Tito, ako uskrsne, ostale nabroj ti, jer čini mi se da ti ionako ne vidiš nikog drugog, osim Tončija i Ruže, što je jasno iz tvog pitanja, tebi ionako nema smisla navoditi bilo koga drugoga, jel tak?

Bilaj

  • Gost
Odg: Kako suzbiti sivu ekonomiju - poučak prvi
« Odgovori #14 : Ožujak 18, 2011, 03:56:34 poslijepodne »
drug Tito, ako uskrsne, ostale nabroj ti, jer čini mi se da ti ionako ne vidiš nikog drugog, osim Tončija i Ruže, što je jasno iz tvog pitanja, tebi ionako nema smisla navoditi bilo koga drugoga, jel tak?

Vidim da ni ti ne možeš nabrojati nikoga drugoga.