Autor Tema: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika  (Posjeta: 13873 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #15 : Ožujak 23, 2011, 06:06:26 poslijepodne »
Nekako se sve svodi i na one fatalističke poante - sad se žanje kaj se prije sijalo... iliti, svaki napredak ima svoju cijenu...

Gledajući na satelitu emisije o tim događanjima, naiđoh i na par komentara kako su njihove nukearke sigurnosno vrlo loše napravljene, da se štedjelo na svemu, a posebice na materijalima, tako da je i nuklearka u Krškom višestruko kvalitetnije napravljena, posebice su zgrade sa reaktorima kvalitetno napravljene, dok su ruski i japanski sistemi bili da su im reaktori u običnim zgradama - nema onih poznatih cilindara, nema propisane debljine zidova kao zaštite oko reaktora, nema puno toga...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #16 : Ožujak 23, 2011, 06:29:11 poslijepodne »
japanski sistemi bili da su im reaktori u običnim zgradama - nema onih poznatih cilindara, nema propisane debljine zidova kao zaštite oko reaktora, nema puno toga...

Pa ovo kaj ja sama ja videl i čul, ne nije to baš tak. Imaš zaštitni omotač reaktora koji postoje u svim reakorima.

No ono što po meni je puno gore- bila je dodatna posuda za šipke u hlađenju i mirovanju. Te šipke su staro gorivo koje se više ne koristi (ili privremeno ne koristi) Te šipke se ne trebaju eksra hladiti- samo se trebaju držati u prostoriji sa jako puno vode.

E sada što je problem. Nevedene šipke su u prostoriji koja nije specijalno štičena. Reaktor se može zatvorti i zabetonirati i nikom ništa zaštitni omotač služi upravo tome. Da kad sve otiđe k vragu da se to umrtvi. Ali ove šipke sa starim gorivom nisu ekstra zaštičene nego su u običnim prostorijama. Tako kada se šipke otope nastaje kaos jer nema te zaštitnog omotača koji bi spriječavalo umrtvljavanje rastaljenih šipki.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #17 : Ožujak 23, 2011, 11:53:54 poslijepodne »
Nekako se sve svodi i na one fatalističke poante - sad se žanje kaj se prije sijalo... iliti, svaki napredak ima svoju cijenu...

Gledajući na satelitu emisije o tim događanjima, naiđoh i na par komentara kako su njihove nukearke sigurnosno vrlo loše napravljene, da se štedjelo na svemu, a posebice na materijalima, tako da je i nuklearka u Krškom višestruko kvalitetnije napravljena, posebice su zgrade sa reaktorima kvalitetno napravljene, dok su ruski i japanski sistemi bili da su im reaktori u običnim zgradama - nema onih poznatih cilindara, nema propisane debljine zidova kao zaštite oko reaktora, nema puno toga...

Ono kaj sam imala čuti od ljudi čija imena nekaj znače na tom polju, japanske nuklearke su građene negdje '60-ih godina, i datumski su stare, ali da su ih oni itekak kroz vrijeme modernizirali i dorađivali.
Jer, ak su Japanci tu podbacili, onda kome vjerovati danas da mu je tehnologija na visini?
Predvidjeli su navodno i jače potrese, tome se prilagodili i u nuklearkama i to odlično, ali nisu predvidjeli tsunami ovih razmjera.
Slana voda izaziva koroziju metala daleko brže nego pitka voda, i ono što iz toga proizlazi je potpuno gašenje nuklearke, tj. nakon što ju je more zalilo za nju nema više budućnosti.
Radijacija koja je izašla, navodno su samo pare radioaktivnog joda i (mislim) stroncija iz kontrolnih šipki, nastale radi visoke temperature zbog nemogućnosti hlađenja.
Uran i plutonij nisu "pobjegli" van reaktora, a navodno je nemoguće da se to dogodi sad kad je u nuklearku vraćena struja i reaktori se hlade.
No da bi se dovoljno ohladili mora proći još puno vremena jer se radi o iznimno visokim temperaturama koje se u reaktoru razvijaju (uspoređuje ih se sa temperaturom Sunca), znači deseci tisuća Celzijusa su u pitanju.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #18 : Ožujak 24, 2011, 10:00:31 prijepodne »
Pa ovo kaj ja sama ja videl i čul, ne nije to baš tak. Imaš zaštitni omotač reaktora koji postoje u svim reakorima.

Očito ne govorimno o istim omotačima - pogledaj omotač reaktora u Krškom i onaj iz Fukushime.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #19 : Ožujak 24, 2011, 12:01:49 poslijepodne »
Koji je bolji? Japanski ha?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #20 : Ožujak 24, 2011, 12:43:40 poslijepodne »
Pa mislim da ipak nije, jer tako tvrde i relevantni stručnjaci...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #21 : Ožujak 24, 2011, 12:45:31 poslijepodne »
Jer, ak su Japanci tu podbacili, onda kome vjerovati danas da mu je tehnologija na visini?

Pa nikome, tom pitanju - kao i svima ostalima - treba pristupiti bez ikakve generalizacije, koja se i u pogledu tih nekih zaključaka nameće kao pogrešna...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #22 : Ožujak 24, 2011, 01:14:20 poslijepodne »
koji strucnjaci? Jel oni koji su zaduzeni za ovaj prostor da nas uvjere u nesto u sto moramo vjerovati?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #23 : Ožujak 24, 2011, 01:39:25 poslijepodne »
Ne, uopće ne pratim domaće stručnjake po tom pitanju, već sam to gledao na satelitu, i austrijske, i američke stručnjake, i međunarodne skupove stručnjaka za potres, a Austrijanci su detaljno obradili baš nuklearku Krško jer im je blizu, i usporedili sa postojećim sranjem u Japanu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #24 : Ožujak 24, 2011, 07:53:47 poslijepodne »
Jer, ak su Japanci tu podbacili, onda kome vjerovati danas da mu je tehnologija na visini?

Pa nikome, tom pitanju - kao i svima ostalima - treba pristupiti bez ikakve generalizacije, koja se i u pogledu tih nekih zaključaka nameće kao pogrešna...

Slažem se. Nema garancije za takva postrojenja.
Nekak sam sklona vjerovati da su Japanci tu ipak odrađivali domaću zadaću koliko im je tehnologija i znanje dopuštalo, a toga im po defaultu ne manjka u odnosu na ostatak svijeta.
Imali su Hirošimu i Nagasaki, znaju da žive na području gdje su potresi svakodnevica, čudim se da su uopće htjeli imati nuklearke, pa kad već jesu nameće mi se zaključak da su na osnovu tih iskustava i spoznaja, napravili maksimum po pitanju sigurnosti. Sad kad je stvar izvan kontrole očito taj maksimum nije bio dovoljan za ovakvu razinu katastrofe.
Nadam se da nikad nećemo saznati kako bi Krško prošlo u takvim uvjetima, i hrpa drugih nuklearki po Evropama i Amerikama.
Lako je biti general poslije bitke.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #25 : Ožujak 24, 2011, 08:02:21 poslijepodne »
Ajd bas sam mislio dali da svoje misljenje napisem ili ne o tim japancima i njihovim nuklearkama... ali ajde.
Da bi tokio bio onako osvijetljen kao sto je osvijetljen, da bi njihovi vlakovi jurili ko zna koliko km na sat na elektromagnetima i jos imali sto cuda koja trose gomile energije, morali su napraviti nuklearke, jer njihovi potocici koji se sljevaju sa fudjija nisu dostatni za to sve sto oni zele, e pa dragi japanci, kad ste to sve zeljeli, naravno da ste bili spremni ( ili niste) snositi i posljedice takvog napretka. Jel vi japanci znate na kakvom ste podrucju ? Znate jelda? Znate da se stalno jebeno tresete i drmate, a onda kaj napravite? nuklearke, ma nemoj... E pa jebeni japanci nosite se u materinu, sada ja moram cekati vas radioaktivni oblak da padne na mene da bi vi bili OSVIJETLJENI ko Betlehem!! Kako ste sijali tako i berite! Usput, jeli nasa vlada zabranila uvoz proizvoda iz Japana? Ameri jesu. A iz kine? Kaj je kina jako daleko od Japana? Hm...

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #26 : Ožujak 24, 2011, 08:08:45 poslijepodne »
Newbie, malo mi neugodno, ali ovak se već dugo nisam nasmijala  :)
Kaj misliš jel Japanci kuže crni humor?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #27 : Ožujak 24, 2011, 08:15:26 poslijepodne »
Da, jos od Hirosime i Nagasakija...

Jaguar

  • Gost
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #28 : Ožujak 24, 2011, 09:41:21 poslijepodne »
Newbie, malo mi neugodno....


Meni je malo više neugodno i nije mi uopće smiješno, nakon toliko žrtava i takve katastrofe, tako razmišljati i pisati.
Nikad se nezna što će koga i gdje zadesiti, spominje se ovdje Krško, jako je blizu, svi volimo da svijetli i da možemo tipkati pa tako i Japanci, jedna narodna koja kaže: ko se zadnji smije, najslađe se smije.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Problemi s nuklearkama u Japanu - riječ znanstvenika
« Odgovori #29 : Ožujak 24, 2011, 11:33:25 poslijepodne »
Zadnji covjek na svijetu zadnji se smijao u svojoj sobi... kad mu neko pokuca na vrata!