Autor Tema: Namještanje javnih natječaja  (Posjeta: 4763 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Namještanje javnih natječaja
« : Veljača 01, 2011, 12:21:47 poslijepodne »
http://www.portaloko.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=8697%3Akako-prepoznati-namjeten-javni-natjeaj&catid=133%3Aslideshow-vijesti&sms_ss=facebook&at_xt=4d47ea981bc75eec%2C0

====================================

Korisnici javnih natječaja dužni su raspisati natječaj kojim će kupiti najpovoljniju uslugu.  Ipak, danas sve češće imamo priliku čuti da su natječaji namješteni, a brojni mali poduzetnici ostaju razočarani.

Prijevara, odnosno način za namještanje natječaja određenim izvođačima sve je više. No, postoje načini da ih se razotkrije, donosi Business.hr. Tako treba paziti na slučajeve kada:

Načina za prijevaru na javnim natječajima ima i previše:

* traženje od sudionika da jedne te iste podatke o sudjelovanju u natječaju upišu u različite obrasce,

* naručitelj neposredno prije istjeka roka za prijavu na natječaj može svim njegovim sudionicima istodobno dati na uvid tehničke specifikacije ugovora, što može dovesti do dogovaranja sudionika na štetu naručitelja,

* uvjeti odabira izvođača mogu biti neproporcionalno postavljeni,

* nejasni uvjeti sudjelovanja bez detaljnih potkriterija,

* previše potkriterija,

* pretjerano olakšavanje sudjelovanja u natječaju,

* nedefiniran broj etapa javnog natječaja, bez jasnog kriterija završetka pregovora,

* neopravdana podjela pojedinačnih ugovora u nekoliko manjih ugovora,

* sklapanje aneksa ugovora bez odgovarajućeg postupka,

* sklapanje neopravdanih aneksa koji zaoštravaju kriterije sudjelovanja (najčešće pod izgovorom neočekivanih uvjeta ili žurnosti),

* nedovoljan nadzor nad sudionicima natječaja,

* nedostatak investicijskog planiranja prije raspisivanja natječaja,

* neosnovana promjena stavki natječaja suprotna zakonu.

Business.hr piše da sudionik u slučaju podnošenja žalbe treba reagirati brzo, a zahtjev za reviziju treba podnijeti naručitelju.

====================================

Nadam se da toga u Turopolju NEMA...  ;) ;) ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #1 : Veljača 02, 2011, 09:04:50 poslijepodne »
Jako loš članak, kao da je netko slušao tračeve u birtiji.

Ono što je problematično kod naše javne nabave je što uvid u faze natječaje ne može imati netko sa strane, o pojedinim koracima moraju biti obaviješteni samo sudionici umjesto da su svi najvažniji koraci i odluke odmah javno dostupne.


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #2 : Veljača 02, 2011, 10:05:56 poslijepodne »
Možda i je loš članak, no sve pobrojano je itekako realno...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #3 : Veljača 02, 2011, 10:40:30 poslijepodne »
Za veliku većinu nabrojanoga svaka javna nabava se može s lakoćom srušiti.

Veći su problem situacije kad se izbjegava javna nabava podjelom na manje stavke ili nalaženje rupa u zakonu kad se ide na direktno ugovaranje.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #4 : Veljača 03, 2011, 12:51:01 poslijepodne »
MOžeš rušiti - kada nađeš nekoga tko će te slušati i uvažavati tvoje prigovore...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #5 : Veljača 03, 2011, 02:34:10 poslijepodne »
MOžeš rušiti - kada nađeš nekoga tko će te slušati i uvažavati tvoje prigovore...

uvaženi Sledgehammer, da moglo bi kada bi imali uređeno društvo i javnu upravu, koja je prije svega odgovrna i oslobođena od partijstva, kod nas se sve na žalost svodi na pogodovanje, partijstvo, korupciju i sukobe, zbog čega nam prijeti i velika opsanost da povučemo i jako malo novaca na koje imamo pravo iz EU, što će nas itekako koštati u budućnosti jer nema šanse da se oko nečega slože jedan HDZ-ovac, jedan SDP-ovac, Jedan HNS-ovac itd ili da se slože tri načelnika općina u kojima su ove opcije na vlasti i da zajednički naprave jedan dobar projekt i povuku novce zajednički, tako otprilike je i sa javnom nabavom, a kako je sve tako, tako nam je i u državi danas. I onda se čudimo ko pura dreku zašto je to tako.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #6 : Veljača 07, 2011, 02:24:05 poslijepodne »
...nema šanse da se oko nečega slože jedan HDZ-ovac, jedan SDP-ovac, Jedan HNS-ovac itd ili da se slože tri načelnika općina u kojima su ove opcije na vlasti i da zajednički naprave jedan dobar projekt i povuku novce zajednički...

Ima šanse da se slože.
To smo vidjeli na prošlim izborima. Spojili su se nespojivi u kiselo-slatke koalicije, slatko-slane...itd...itd... naravno , na štetu hrvatskih građana, jer jedina motivacija je bila - biti i ostati na vlasti i polako "cuclati" novac poreznih obveznika bez ikakve odgovornosti i morala...


 :(


Jaguar

  • Gost
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #7 : Veljača 07, 2011, 03:30:23 poslijepodne »
Ima šanse da se slože.
To smo vidjeli na prošlim izborima. Spojili su se nespojivi u kiselo-slatke koalicije, slatko-slane...itd...itd... naravno , na štetu hrvatskih građana, jer jedina motivacija je bila - biti i ostati na vlasti i polako "cuclati" novac poreznih obveznika bez ikakve odgovornosti i morala...


 :(



uvaženi Zagorec BP,
moram pohvaliti Vašu kreativnost u opisu koalicija i slažem se s Vama, posebno kada je "cuclanje" novaca u pitanju.

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #8 : Veljača 07, 2011, 03:32:04 poslijepodne »
...nema šanse da se oko nečega slože jedan HDZ-ovac, jedan SDP-ovac, Jedan HNS-ovac itd ili da se slože tri načelnika općina u kojima su ove opcije na vlasti i da zajednički naprave jedan dobar projekt i povuku novce zajednički...

Ima šanse da se slože.
To smo vidjeli na prošlim izborima. Spojili su se nespojivi u kiselo-slatke koalicije, slatko-slane...itd...itd... naravno , na štetu hrvatskih građana, jer jedina motivacija je bila - biti i ostati na vlasti i polako "cuclati" novac poreznih obveznika bez ikakve odgovornosti i morala...


 :(




u Gorici smo svjedoci koalicije SDP-e - HSP-e...samo radi vlasti, prisjetimo se kak je sve to proteklo, HSP-e je doveo na vlast HNS i SDP-e...dvojac Picula - GBR nakon afere Brdek bez najave svom koalicijskom partneru Bukovcu sazivaju pressicu i daju ostavke...tada se i HSP-e solidarizira, njegovi vijećnici daju ostavke, provociraju nove izbore na kojima taj isti HSP-e zbog nepromišljenosti i nedovoljnog političkog znanja na ponovljenim izborima nisu prešli izborni prag...he..Da su HSP-ovci iole bili tada mudriji (glumili su poštenje nepoštenima) mogli su uštedjeti uzalud potrošen novac i participirati u vlasti sa HDZ-om kao što čine sada....

amarkulin

  • Gost
Odg: Namještanje javnih natječaja
« Odgovori #9 : Veljača 07, 2011, 03:34:17 poslijepodne »
Je, sve pršti od njihovog participiranja u vlasti...