Autor Tema: Smije li Crkva biti hrvatska?  (Posjeta: 8069 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #15 : Siječanj 29, 2011, 12:32:42 poslijepodne »
Pa što onda u postovima potenciraš nacionalnost i nacionalne stavove?

Sve je ok, ali autokefalnost nijedna religija ne bi smjela imati.

O čemu ti briješ??

Niti jedna religija i nema autokefalnost.

Što samo znači da i nemaš baš pojma što je religija. No nemoj se ti sa time ni zamarati, teško je to štivo, rekli bi tvoji uzori - to je opijum za narod! Pa je najbolje da ostaneš "čist" i da se ne drogiraš... pusti te priče...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #16 : Siječanj 29, 2011, 12:50:34 poslijepodne »
Obzirom da i Biblija puno govori o narodima, a i sam Bog je svjesno i namjerno izabrao narod Izraela, da se baš u njemu rodi sin Božji, sasvim je suvišno postavljati pitanje smije li Crkva biti hrvatska, odnosno smije li pripadati nekom narodu.
Svaki čovjek pripada nekoj etničkoj skupini, pa tako i Crkva pripada onom etnosu koji se u njoj okuplja.
Zašto bi to bilo loše i čime bi to ugrožavalo Isusov nauk o jednakosti među ljudima?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Mile car

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 544
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • NEBITAN SI
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #17 : Siječanj 29, 2011, 03:49:12 poslijepodne »
Niti jedna religija i nema autokefalnost.

Od tebe se ni ne očekuje da razumiješ o čemu se ovdje priča, pogotovo ni da shvatiš što uopće znači riječ "autokefalnost"

Kad sam u prijašnjim postovima govorio da je to jedna od ključnih razlika između katoličke i pravoslavne religije, obraćao sam se ljudima koji to razumiju, ali vidim da si se baš ti ulovio teme o autokefalnosti, i to baš jedini koji nezna što je to autokefalnost.

Evo Sladge malo da te educiram (ako je to uopće moguće) što je to autokefalnost:
Autokefalnost je, naime, termin koji se gotovo isključivo koristi u pravoslavnom kršćanstvu i označava crkvenu zajednicu, uglavnom utemeljenu na teritoriju jedne nacije, koja je upravno neovisna i suverena, dok je doktrinarno u suglasju s drugim  crkvama iste religije. Primjerice, trenutačno se vodi veliki spor o autokefalnosti Crnogorske i Makedonske pravoslavne crkve kojima samostalnost osporavaju velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve, tvrdeći da za njih ne postoji kanonska utemeljenost.

Drugim riječima ili pučkim izrazom (jer Sladge ne razumije drugi zbog stupnja obrazovanja i mogućnosti precipiranja rasprave), autokefalnost je poistovjećivanje naziva religije s nazivom države u kojoj dotična religija djeluje.

Zato je kad sam govorio najbolje za religiju da nema autokefalnsti već da bude jedinstvena kao npr Hinduizam ili Islam, dok katolička i pravoslavna religija imaju autokefalnost što je, po meni, jako loše. Katolička religija doduše ima djelomičnu autokefalnost, dok pravoslavna ima potpunu.



« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 03:51:22 poslijepodne Mile car »
NEBITAN SI, FEJK I SMARAŠ...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #18 : Siječanj 29, 2011, 08:40:14 poslijepodne »
Mile, nemaš pojma - a jedino točno kaj si rekao je ono kaj si skopirao sa neta i tu spustio.

I nije Sladge, seljo nepismeni, daj bar jednom pročitaj i napiši nešto onako kako se piše...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”