Autor Tema: Smije li Crkva biti hrvatska?  (Posjeta: 8068 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Jaguar

  • Gost
Smije li Crkva biti hrvatska?
« : Siječanj 27, 2011, 09:45:57 poslijepodne »
Zanimljivo pitanje i dogovor pa da podijelim s Vama, čini mi se da pripada ovoj temi.
http://www.glas-koncila.hr/
http://www.glas-koncila.hr/portal.html?catID=6&conID=354&act=show

Smije li Crkva biti hrvatska?
Po mom shvaćanju, Krist je došao na zemlju da nas spasi i da između ostalog ukine umjetne razlike među ljudima. Zanima me zašto onda Crkva stalno ističe nacionalnost. Govori se: »Budimo Hrvati, volimo Hrvatsku.« U crkvi se pjeva hrvatska himna.

Ja jesam Hrvat i volim Hrvatsku, ali smatram da Crkva ne bi smjela biti hrvatska i voljeti Hrvatsku više nego ijednu drugu državu. Isticanjem svoga hrvatstva, Crkva produbljuje razlike među ljudima koje bi trebalo ukidati, jer Bog nije stvorio Engleze, Slovence, Hrvate, Ruse, nego ljude. To je, vjerujem, posljedica komunizma i sveg zla koje je on donio, ali to ne smatram opravdanjem.

I. H.

Bog nije stvorio ljude kao mnoštvo bezimenih, nego stvara svakog čovjeka napose kao neponovljivu osobu. Svaki je čovjek pojedinac s vlastitom sviješću, s vlastitim imenom, i - ako baš hoćete - vlastitim nigdje u svemiru ponovljivim genomom (DNK).

Čovjek je, dakle, sasvim određeni pojedinac, zatim kao bitno društveno biće član svoje obitelji, svoga naroda i velike obitelji čovječanstva. Zajedništvo s drugima ne postiže se nijekanjem različnosti, nego rušenjem ograda i predrasuda.

Kao što zbog jedinstva naroda u nacionalnoj zajednici ne ukidamo pokrajinske običaje, folklor, pjesme, specifična jela i slično, tako ni zbog jedinstva ljudskoga roda ne ukidamo bogatstva uljudbenih razlika koja označuju različite narode. Bilo bi to naprosto nehumano. Kao što svaki čovjek ima pravo na svoje lice, na vlastitu fizionomiju i vlastiti stil, tako i svaki narod ima pravo na svoj identitet. Nigdje ne postoji čovjek uopće, nego je svaki pojedinac čovjek na svoj način. Tko mu niječe posebne osobine koje čine njegov identitet, povređuje njegovu osobnost, čini ga neprepoznatljivim. Biti Hrvat znači biti čovjek na hrvatski način.

Crkva se u svaki narod, u svaku uljudbenu baštinu mora inkulturirati, izraziti se izrazima svojstvenima toj baštini. Tako ona u svakom narodu postaje njegova vlastita, a ne uvozna. Kristijanizacija onda nije duhovni kolonijalizam nego prihvaćanje, klijanje i rast sjemena objavljene vjere na sasvim određenom nacionalno-uljudbenom tlu. Brisati oznake identiteta znači pripremati narod da bude ne samo politički nego i duhovno koloniziran, podjarmljen od onih koji su jači. Stoga skrb Katoličke Crkve za očuvanje nacionalnih identiteta, u ovom slučaju hrvatskoga, nije drugo nego njezina skrb za čovjeka na svim razinama njegova življenja, njegove osobnosti. Što je narod manji i ugroženiji, to mu je takva skrb potrebnija.

Veliko zajedništvo svega čovječanstva, koje se u stanovitom smislu označuje kao globalizacija, ne smije se postizati asimilacijom nego integracijom. Različnost cvijeća i drveća ne razbija jedinstvenost parka i perivoja nego je obogaćuje i osmišljava.
 
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2011, 02:54:38 poslijepodne Mlačanin »

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #1 : Siječanj 27, 2011, 10:32:01 poslijepodne »
Ja jesam Hrvat i volim Hrvatsku, ali smatram da Crkva ne bi smjela biti hrvatska i voljeti Hrvatsku više nego ijednu drugu državu. Isticanjem svoga hrvatstva, Crkva produbljuje razlike među ljudima koje bi trebalo ukidati, jer Bog nije stvorio Engleze, Slovence, Hrvate, Ruse, nego ljude. To je, vjerujem, posljedica komunizma i sveg zla koje je on donio, ali to ne smatram opravdanjem.


Kad se ne cita biblija pa se udara bezveze... sjeti se babilonske kule....

Offline Mile car

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 544
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • NEBITAN SI
Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #2 : Siječanj 27, 2011, 10:39:20 poslijepodne »
Ja jesam Hrvat i volim Hrvatsku, ali smatram da Crkva ne bi smjela biti hrvatska i voljeti Hrvatsku više nego ijednu drugu državu. Isticanjem svoga hrvatstva, Crkva produbljuje razlike među ljudima koje bi trebalo ukidati, jer Bog nije stvorio Engleze, Slovence, Hrvate, Ruse, nego ljude. To je, vjerujem, posljedica komunizma i sveg zla koje je on donio, ali to ne smatram opravdanjem.

Komunizam je mračna povijest ?

Druže Tito HVALA ti na mraku, koja je budala upalila svjetlo ?
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2011, 02:53:48 poslijepodne Mlačanin »
NEBITAN SI, FEJK I SMARAŠ...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #3 : Siječanj 28, 2011, 02:58:15 poslijepodne »
Otvorena je nova tema, Smije li Crkva biti hrvatska?- da se ne miješaju jer mislim da nemaju ništa zahedničko.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Jaguar

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - žene svečenici ?Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #4 : Siječanj 28, 2011, 03:24:15 poslijepodne »
Ja jesam Hrvat i volim Hrvatsku, ali smatram da Crkva ne bi smjela biti hrvatska i voljeti Hrvatsku više nego ijednu drugu državu. Isticanjem svoga hrvatstva, Crkva produbljuje razlike među ljudima koje bi trebalo ukidati, jer Bog nije stvorio Engleze, Slovence, Hrvate, Ruse, nego ljude. To je, vjerujem, posljedica komunizma i sveg zla koje je on donio, ali to ne smatram opravdanjem.


Kad se ne cita biblija pa se udara bezveze... sjeti se babilonske kule....

Uvaženi Newbie, moram zapaziti da i Vi kao i kolega forumaš krok volite stavljati meni u usta nešto što ja nisam rekao, dakle citirate nešto što sam ja stavio s linka i ne kao moje mišljenje niti moju izjavu a ni moj stav.
I potom se meni obraćate kao da su to moje riječi, a nisu, moj stav imam ali ga nisam iznio nego sam samo rekao"zanimljivo" a ovo sam prenio kao jedno zgodno promišljanje.
Neznam da li to svjesno ili nesvjesno radite ali svakako nije korektno, slažete se? Stoga Vas molim da mi ubuduće ne stvaljate u usta ono što nisam rekao, odnosno napisao.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #5 : Siječanj 28, 2011, 06:32:50 poslijepodne »
Poštovani Đaguare, jeste li to vi napisali ili neko drugi, nevazno, ja sam samo odvojio dio koji sam smatrao da ga treba replicirati, a taj dio mi pao u oci, jeli bog napravio narodnosti i narode... e pa ak se cita biblija, i ako ona vrijedi kao takva, onda je. Sada, jos je gore da je to izaslo u glasu koncila i da neko tamo nes lupi takvoga, a trebalo bi to kao biti neko vjersko glasilo, a ta vjera se zasniva na bibliji.
Eto, jeli sada u redu postovani kuguare?

Offline Mile car

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 544
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • NEBITAN SI
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #6 : Siječanj 28, 2011, 08:14:42 poslijepodne »
Ja jesam Hrvat i volim Hrvatsku, ali smatram da Crkva ne bi smjela biti hrvatska i voljeti Hrvatsku više nego ijednu drugu državu. Isticanjem svoga hrvatstva, Crkva produbljuje razlike među ljudima koje bi trebalo ukidati, jer Bog nije stvorio Engleze, Slovence, Hrvate, Ruse, nego ljude. To je, vjerujem, posljedica komunizma i sveg zla koje je on donio, ali to ne smatram opravdanjem.

Drugim riječima, crkva ne bi trebala imati autokefalnost, što je jedna od ključnih razlika između katoličke i pravoslavne religije. 
NEBITAN SI, FEJK I SMARAŠ...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #7 : Siječanj 28, 2011, 08:39:03 poslijepodne »
Jaguar, riječ je o temeljno pogrešnom tumačenju nacionalnosti crkve, jer ta crkva koja ima nacionalnost je ona fizička, ona crkva koja je organizacija, skup ljudi, građevina i koja predstavlja sve fizičko što spada pod taj pojam. Već smo spominjali i drugi pojam Crkve - onaj duhovni, kada se pod pojmom Crkve podrazumijevaju sve duhovne vrijednosti nauka i filozofije Isusa Krista. I te "dvije" ne treba miješati, a ovdje je očito da se radi upravo to.

Ona duhovna Crkva, njezina filozofija i nauk, ne poznaju granice među ljudima. No ona fizička crkva ih poznaje i mora ih poznavati, jer je riječ o fizičkom i teritorijalnom ustroju crkve kao organizacije, te je isti i neophodan (kao i u mnogo ostalih stvari i ustroja) kako bi se lakše i učinkovitije organizirao i obavještavao narod, te bi mu crkva i bila bliža.

I da - podjela ljudi na nacionalnosti nije posljedica komunizma (to je ordinarna bedastoća).
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mile car

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 544
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • NEBITAN SI
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #8 : Siječanj 28, 2011, 09:37:30 poslijepodne »
Pa što onda u postovima potenciraš nacionalnost i nacionalne stavove?

Sve je ok, ali autokefalnost nijedna religija ne bi smjela imati.
NEBITAN SI, FEJK I SMARAŠ...

Jaguar

  • Gost
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #9 : Siječanj 28, 2011, 11:22:31 poslijepodne »
Jaguar, riječ je o temeljno pogrešnom tumačenju nacionalnosti crkve, jer ta crkva koja ima nacionalnost je ona fizička, ona crkva koja je organizacija, skup ljudi, građevina i koja predstavlja sve fizičko što spada pod taj pojam. Već smo spominjali i drugi pojam Crkve - onaj duhovni, kada se pod pojmom Crkve podrazumijevaju sve duhovne vrijednosti nauka i filozofije Isusa Krista. I te "dvije" ne treba miješati, a ovdje je očito da se radi upravo to.

Ona duhovna Crkva, njezina filozofija i nauk, ne poznaju granice među ljudima. No ona fizička crkva ih poznaje i mora ih poznavati, jer je riječ o fizičkom i teritorijalnom ustroju crkve kao organizacije, te je isti i neophodan (kao i u mnogo ostalih stvari i ustroja) kako bi se lakše i učinkovitije organizirao i obavještavao narod, te bi mu crkva i bila bliža.

I da - podjela ljudi na nacionalnosti nije posljedica komunizma (to je ordinarna bedastoća).
Uvaženi Sledgehammer, meni je to jasno i slažem se u ovoj podjeli duhovnog i materijalnoinstitucionalnog, sam tekst mi je bio vrlo zanimljiv jer je dobro prikazao i podjele u mišljenjima i stavovima oko Crkve, koji se mogu isčitati i ovdje na forumu, ali nije nevažno naglasiti da je  Glas Koncila to i objavio, što govori u prilog da se i Glas Koncila otvara za takve polemike, što je dobro.
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2011, 11:24:43 poslijepodne Jaguar »

Jaguar

  • Gost
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #10 : Siječanj 28, 2011, 11:42:28 poslijepodne »
Poštovani Đaguare.....
....postovani kuguare?

uvaženi Newbie neznam zašto imam osjećaj da ste nervozni dok pišete post, uživajte, opustite se, to Vas sputava da izrazite sebe onako kako bi zaista i mogli, u najboljem svjetlu, ja vjerujem da ste Vi jedna pitoma osoba i da je Vaša izražajnost na taj način sputana, a to se odražava i na Vaše pisanje. Uvjeren sam da ste zato učinili i ove tipfehlere, na kojima Vam ne zamijeram, vjera mi ne dozvoljava, prije svega vjera u ljude.

Nadam se da mi sada nećete zamjeriti njemačko narječje kod riječi-tipfehler.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #11 : Siječanj 29, 2011, 08:33:05 prijepodne »
Poštovani Đaguare.....
....postovani kuguare?


uvaženi Newbie neznam zašto imam osjećaj da ste nervozni dok pišete post, uživajte, opustite se, to Vas sputava da izrazite sebe onako kako bi zaista i mogli, u najboljem svjetlu, ja vjerujem da ste Vi jedna pitoma osoba i da je Vaša izražajnost na taj način sputana, a to se odražava i na Vaše pisanje. Uvjeren sam da ste zato učinili i ove tipfehlere, na kojima Vam ne zamijeram, vjera mi ne dozvoljava, prije svega vjera u ljude.

Nadam se da mi sada nećete zamjeriti njemačko narječje kod riječi-tipfehler.

Da vidis, stvarno si me malo nervoznim napravio :)))
Kad bi me takvi iznervirali heheh
Ma to je bilo samo slobodno umjetnicko izrazavanje, nista drugo. A tipfeler ili neke druge rijeci mene bas i ne smetaju, samo ti uzivaj i pisi.
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 08:54:52 prijepodne Newbie »

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #12 : Siječanj 29, 2011, 08:40:14 prijepodne »
Newbie, daj popravi taj citat i post.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #13 : Siječanj 29, 2011, 11:31:35 prijepodne »
Komunizam je mračna povijest ?

Komunistički režimi su ubili više ljudi nego i jedan drugi totalitaristički režim.
Možda je bolje da zapališ svijeću svim tim žrtvama.

Offline Mile car

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 544
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • NEBITAN SI
Odg: Smije li Crkva biti hrvatska?
« Odgovori #14 : Siječanj 29, 2011, 11:36:03 prijepodne »
Komunistički režimi su ubili više ljudi nego i jedan drugi totalitaristički režim.
Možda je bolje da zapališ svijeću svim tim žrtvama.

Jel to veličanje fašizma na mala vrata Bilaj?
NEBITAN SI, FEJK I SMARAŠ...