Autor Tema: Baha'i vjera  (Posjeta: 40230 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #15 : Siječanj 30, 2011, 09:04:38 poslijepodne »
Eh sleđ ne daješ nikakve informacije nego samo govoriš da ništa ne valja.
Ako se smatraš pametnijim i kompetentnijim od mene onda bih ja rada da napišeš točno ono što je krivo.
Pošto ništa ne kažeš što je krivo ispada da samo vrijeđaš.

Pošto si ipak postavio neka pitanja, jer očito očekuješ moje mišljenje, onda ovo ovako:

Afganistan 1978. Uff to je komplicirano.
Dauod koji je bio predsjednik Afganistana je krenuo u reforme zemlje. On je bio nešto ala Tito, govorio da je komunist a onda malo namigivao amerima malo rusima. On je želio modernizirati zemlju i to je radio. Ali afganistansko društvo je tada a bome i sada bilo podijeljeno na tradicionalno selo i napredni grad. Dalje afganistanci se ne dijele po vjeri nego po polemenima. Uglavnom njegov režim je bio više diktatura i postao je nefunkcionalna diktatura. S jedne strane zali su da sustav uprave ne valja, jedni su htjeli brze reforme a drugi su htjeli povratak tradicionalnom društvu.

Komunisti pod vodstvom karmala i tarakia su digli revoluciju i uveli čisti komunistički teror i željeli ubrzati reforme i počeli drastično. Ono po mojem mišljenju što je najvažnije jest agrarna reforma, a u afganistanu se oduvijek vode borbe oko zemlje. Nadalje ono što su potakli jest i napade na islam i to fest u cilju reforme društva. Ono to je nešto slično kao i kod poljaka. Poljaci nisu toliko bili religiozni do početka komunističkog terora u poljskoj.
Nakon toga se zemlja naglo postala religiozna i vjera je bila jedna od stvari otpora protiv komunističke dikature.

E ali to nije sve situacije je otišla van kontrole kada su se karmal i taraki sukobili - naime oni su bili pripadnici dvije različite struje komunističkog pokreta i jedna se okrenula protiv druge (zastava i još nekak su se zvali). E ali to nije sve. Tu je i Amin koji je ubio Taraija i njega zamijenio. I onda je sovjetima sve prekipjelo i osim pomoći koje u davali do sada komunistima u afganistanu krenulo je sa velikim napadom na Afganistan gdje su svrgli Amina (prvo ga otrovali pa upucali) i stavili karmala na vlast i uveli svoju vojsku u cijelu zemlju.

E sada afganistanci su fest pobunjeni jer em ih komunisti teroriziraju em su sada došli stranci u Afganistan. A više od svega Afganistanci mrze strance. E sada tu još nije toliko do radikalizacije islamom nego je stvar da ameri preko pakistanaca ubacuju cijelo vrijeme oružje u Afganistan i to onda od svih mogućuh vojnih skupina pakistanci najviše oružja usmjeruju prema onim skupinama koje su islamističke zato jer pakistan želi zgraditi stratešku dubinu u sukobu sa indijom.


Eto to ti je na prvo tvoje pitanje. Nadam se da opet nečeš samo reć da je to teška nebuloza nego ćeš biti konkretna i konkretno napisati drugačije mišljenje.

Drugi put ću napisati što je u biti pozadina piratstva u somaliji i kako se uništio okoliš od strane krščana.

A za kuwait bome tu treba krenuti sve od sukoba kod Šatel Araba (po vuku- ne znam kako se piše na arapskom).

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #16 : Siječanj 30, 2011, 11:04:36 poslijepodne »
Gospodo, želim podsjetiti da je tema o Baha'i vjeri. Vjerujem da židovi, kršćani i muslimani, hinduisti i budisti svoju vjeru crpe od istoga Boga kao i baha'i. U svakoj naciji i religiji ima pojedinaca, grupa koje svojim zastranjivanjima i udaljavanjima od izvornog učenja nanose svima veliku štetu, a najviše samima sebi. Kao društvo sve više se bavimo problemima, a sve manje konstruktivnim, pozitivnim, hvalevrijednim nastojanjima za boljitak društva što vodi u jednu opću letargiju i frustriranost, nezadovoljstvo i optuživanje drugih za probleme. Baha'i zajednica želi graditi odnose gdje svatko slobodno može izraziti svoje mišljenje bez omalovažavanje i vrijeđanja drugog. Ono što je dobro i konstruktivno većina će prihvatiti, a što je loše i što se većini ne sviđa nema smisla ponavljati. Demokratsko društvo za mene je društvo gdje se može čuti više mišljenja, u kojemu pojedinci mirno razmijenjuju različite opcije u potrazi za najboljim rješenjem bez nametanja sile, manipuliranja i govorenja s pozicija moći. Iskra istine pojavljuje se nakon sučeljavanja različitih mišljenja, ali bez svađe i sa željom da nešto zajedno naučimo i da svi imaju koristi.
Baha'i su otvoreni svim ljudima dobre volje koji žele raditi za dobrobit društva bez obzira na vjersku pripadnost. Usredotočimo se više na to što možemo učiniti za društvo umijesto da omalovažavamo druge.  Probajmo se baviti više svijetlom nego tamom!  ;)


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #17 : Siječanj 31, 2011, 08:16:23 poslijepodne »
Eto to ti je na prvo tvoje pitanje. Nadam se da opet nečeš samo reć da je to teška nebuloza nego ćeš biti konkretna i konkretno napisati drugačije mišljenje.

To kaj si odgovorio nema blage veze sa kršćanima koje si prljavo optužio jednom potpuno krivom, paušalnom i uvredljivom tezom kako gdje god se pojave kršćani nastane rat, što je apsolutna glupost. Očito je da stvari tumačiš vrlo usko i tendenciozno kako bi "dokazao" neke svoje umišljene pretpostavke, iako ni sam sebi za njih ne možeš naći dokaza.

Kao prvo, Židovi nisu kršćani. Kao drugo, Ameri sigurno nisu predstavnici kršćanstva. kao treće, cijela priča o Afganistanu (na stranu što je uvelike netočna, ali to je neka druga priča!) se pokazuje (čak i u tvojem tumačenju) kao sukob komunističke diktature koja je htjela modernizaciju zemlje sa tradicionalnim plemenskim sustavom Afganistana - nejasno je jedino kako si i gdje tu vidio ikakvo kršćanstvo, obzirom ti je taj sukob i njegovo počelo još jedan "dokaz" tvojih "istina"... mislim, lijepo ti dokazujem da i tvoje vlastite teorije ne mogu držati vodu već na prvom primjeru, no sada me zanima kakve bajke ćeš nam napričati o drugim stavkama tvoje top-liste nadrealista...

Moj je stav da si se malo "zaletio", i uopće ne sumnjam da će mi biti lako to i pokazati, jednostavnim protupitanjima kao i do sada - na koje nećeš moći dati suvisle odgovore. Možda i zato jer isti u tom obliku, koji bi tebi odgovarao i dokazivao te tvoje teze - i ne postoje.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #18 : Siječanj 31, 2011, 08:52:07 poslijepodne »
Sleđ ja sam ti naveo aktualne sukobe u svijetu a ti si preokrenuo na prevrat u afganistanu '78. Ja sam ti rekao što se dogodilo 78 (i onda za bonus sam napisao i 79) kada je došlo do prevrata u Afganistanu.

Još uvijek tvrdiš da je popis aktualnih sukoba kriv ali nikako da kažeš koji su to sukobi koji ne postoje a na tom popisu, te koji sukobi bi trebali biti napisani.

U aktualnom sukobu u Afganistanu koji se vodi od 2001 imamo Amerikance koji su pretežno krščani i protivnike amera koji su pretežno muslimani.
Kak god okreneš Ameri spadaju pod krščansku zemlju.
Bilo bi dobro da napišeš kako to da smatraš da ameri nisu kriščani kada Wikipedia govori ovako
Main religious preferences of Americans

    * Christianity: (76% to 82.3%)
    * Unaffiliated, including atheist or agnostic (11.6% to 15%)
    * Judaism (1.2% to 2.2%)
    * Islam (0.6% to 2.6%)
    * Buddhism (0.5% to 0.9%)
    * Hinduism (0.4%)
    * Other (1.4%)


Zašto si aktualan skuob u Afganistanu (Invazija Amerikanaca 2001 do sada) povezao sa državnim udarom 1978 - to je valjda poznato samo tebi.
Ali ako si me pitao što se dogodilo 78 u Afganistanu evo ti odgovor. Šteta što opet ne govoriš ništa što je u tome krivo i kako bi trebalo biti.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #19 : Siječanj 31, 2011, 09:31:45 poslijepodne »
Gospodo Sledgehamer i Bilaj, žao mi je što su svi vaši postovi blokirani ali nisam znao kako drugačije da prekinem vaše sučeljavanje, koje je preraslo u svađu, da vas isključim s ove teme a da sačuvam vaše postove koji se, što je vrlo važno također, suviše često nisu držali teme.
Ako vašu raspravu otvorite na drugom mjestu radu ću vas odblokirati. Isprika svima!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #20 : Siječanj 31, 2011, 09:35:04 poslijepodne »
Sleđ ja sam ti naveo aktualne sukobe u svijetu a ti si preokrenuo na prevrat u afganistanu '78. Ja sam ti rekao što se dogodilo 78 (i onda za bonus sam napisao i 79) kada je došlo do prevrata u Afganistanu.

Još uvijek tvrdiš da je popis aktualnih sukoba kriv ali nikako da kažeš koji su to sukobi koji ne postoje a na tom popisu, te koji sukobi bi trebali biti napisani.

U aktualnom sukobu u Afganistanu koji se vodi od 2001 imamo Amerikance koji su pretežno krščani i protivnike amera koji su pretežno muslimani.
Zašto si aktualan skuob u Afganistanu (Invazija Amerikanaca 2001 do sada) povezao sa državnim udarom 1978 - to je valjda poznato samo tebi.
Ali ako si me pitao što se dogodilo 78 u Afganistanu evo ti odgovor. Šteta što opet ne govoriš ništa što je u tome krivo i kako bi trebalo biti.

Ja sam tebi samo išao po TVOJIM natuknicama i navodima, i na par njih postavio pitanje. Ništa ja nisam povezivao - ne znam zašto si sukob iz Afganistana (kada je bila SSSR tamo) poistovjetio sa modernijim i novijim ratom kada su tamo Ameri - ne znam, no ja sam samo za svaki od njih postavio pitanje, ne povezujući ih u istu stvar. NO niti u jednom od ta dva sukoba kršćanstvo nema veze niti u jednom od smislenih i relevantnih odnosa - jer kršćanstvo nije pokrenulo te ratove i nije ih vodila kroz prizmu ijednog razloga kojeg bi se moglo povezati sa kršćanstvom. Drugim riječima, okriviti kršćanstvo za bilo koji sukob mogao bi SAMO ONDA kada bi kršćanstvo pokrenulo taj sukob zbog zaštite svojih kršćanskih interesa - ovako je to povlačenje šupljih paralela, koje nemaju veze s mozgom i sa činjenicama. Gledano tako - tko zna koliko i kakvih bi se tu još paralela moglo povući!!

Ti ratovi jesu vjerski - ali samo jednostrano, jer je islam taj koji primarno (u nedostatku bilo kojeg drugog relevantnog razloga i realnosti, zboh njihove zaostalosti i nerazvijensoti) povezuje te napadnute narode (iako su ti narodi sami uvijek bili prvi napadači - bilo na druge, bilo na komponente vlastita naroda i države). On ih okuplja onako kako je to radila katolička crkva u Europi pred 1000 godina...

Glede popisa - niti jedan od tih sukoba koje si naveo NIJE kršćanski. Niti su ga pokrenuli kršćani, niti je pokrenut zbog kršćanstva (npr. kao što su bili križarski ratovi, koji JESU bili kršćanski, pokrenuli su ih kršćani poradi zaštite svojih vjerskih, crkvenih, kršćanskih interesa - no niti jedna od onih iz te tvoje tabele nije niti izbliza takav slučaj!), pa se onda i ne mogu smatrati "kršćanskima"... SAD nije kršćanska zemlja, to je sekularna unija isto takovih teritorijalnih jedinica, odluke ne donosi crkva i crkva ne raspolaže ičime da bi pokrenula rat ili ga vodila. Stoga je etiketiranje kakvo ti radiš potpuno promašeno i besmisleno.

Kada budeš shvatio da je počelo tvojeg razmišljanja u startu krivo, kada budeš napravio razlike (a ne poistovjećivanje) ovih stvari koje sam ti gore rekao, onda ćeš sam naći odgovore - jer to o čemu govorim ne možeš naći kao tumačenje na Googleu. To ili razumiješ ili ne. Očito ćeš morati za to malo povećati broj "parametara" koje uzimaš u ozir kod donošenja "zaključaka i teza", te razlikovno shvatiti da neke stvari ne možeš jednostavno spojiti nekom paralelom samo zato jer se to tebi sviđa... a onda možda i shvatiš da ne možeš kriviti kršćanstvo zato jer je u nekoj sekularnoj zemlji netko iz gospodarskih interesa, koji nemaju nikakve veze sa bilo kojom crkvom, odlučio malo ratovati...

No postoji paralela između onoga što su u Afganistanu tražili Rusi i što danas traže Ameri - afganistanska visoravan je najvažniji put za ogromne rezerve nafte koje leže na sjeveru Afganistana i u zemljama sjevernije od njega, i vrijednosti tih opcija se mjere u stotinama milijardi dolara. Naravno, i u strateškoj prednosti u nadolazećim desetljećima za onoga tko ih bude kontrolirao.

A sada budi mudonja i iz te priče iskopaj kršćanstvo - i priznajem kapitulaciju. Jer od vrlo kompleksne priče sa nebrojeno mnogo parametara - ti si sa svake strane iskopao po jedan, potegnuo paralelu, i ti zadovoljan. Zadovoljstvo je u redu - dok ne počneš bacati uvredljive i netočne ocjene i procjene. A upravo to si počeo sa svojim "zaključcima"...

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #21 : Siječanj 31, 2011, 09:38:10 poslijepodne »
Gospodo Sledgehamer i Bilaj, žao mi je što su svi vaši postovi blokirani ali nisam znao kako drugačije da prekinem vaše sučeljavanje, koje je preraslo u svađu, da vas isključim s ove teme a da sačuvam vaše postove koji se, što je vrlo važno također, suviše često nisu držali teme.
Ako vašu raspravu otvorite na drugom mjestu radu ću vas odblokirati. Isprika svima!

O kakvoj blokadi ti dramiš??

Očito ne znaš da ti nikoga ne možeš blokirati od učešća u temi - možeš samo blokirati da ti osobno ne vidiš poruke određenih osoba (kao što sada, vjerojatno, ne vidiš naše poruke), no time radiš štetu samo sebi, jer se isključuješ iz rasprave, ne spašavaš temu (što ti je vjerojatna namjera).

Znači, možeš zamoliti moderatora da izdvoji naše postove i formira novu temu od njih.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #22 : Siječanj 31, 2011, 09:42:40 poslijepodne »
Hvala, onda prvo molim vas dvojicu da započnete vašu temu negdje drugdje.

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #23 : Siječanj 31, 2011, 11:08:28 poslijepodne »
@ Stjean, Daj nam razbi topic i premjesti na povijest, da ne budemo toliko off topic na ovoj temi.

SAD nije kršćanska zemlja...
Zemlja u kojoj je večina ljudi krščana bez neke druge značajne religije je uvjerljivo krščanska.

Ako ako se baš sada loviš za slamke da crkve ne donosi odluke onda imamo valjda samo dvije takve države. Veliku Britaniju i Iran. Iran vode Mule a u velikoj britaniji je pak poglavar crkve kralj :-).
Velika britanija ratuje a Iran bome ne  ;)

Citat:
No postoji paralela između onoga što su u Afganistanu tražili Rusi i što danas traže Ameri - afganistanska visoravan je najvažniji put za ogromne rezerve nafte koje leže na sjeveru Afganistana i u zemljama sjevernije od njega, i vrijednosti tih opcija se mjere u stotinama milijardi dolara.


Tu si u krivu. Sovjeti su intervenirali mješanjem u politku podupirajući Zastavu i Narod (eto sjetio se kako se zovu frakcije PDPA) odnosno karmala i tarakija i njhovu revoluciju 78. A 79 (u biti 80 jer je 79 već bila na izmaku) su intervenirali kada je Amin krenuo u extremne komunističke reforme koje bi (i jesu) doveli zemlju u kaos. Rusima je to bilo dosta bitno jer se vjerovalo da bi ameri uskoro trebali intervernirati u Iranu i napasti Iran. Eto izravno nisu napali Iran ali su potakli Sadama da umjesto njih napadne Iran a ovaj to napravio zbog sukoba na Šatal Arabu (po vuku, to ne pišem prek googla da onda mogu točno napisati imena). E sada Rusima nije bilo toliko do toga da je u afganistanu komunizam koliko im je bilo do toga da im se ne dogodi novi Naser što su vidli u Aminu.

Afganistan im zbog nafte nije toliko bitan jer kaspijski bazen je bio pod njihovom vlašću. Ali Taraki je htio da Rusija dopelja velike snage u afganistan i da onda potaknu pobunu u pakistanu i da rusija ima dodir na otvoreno toplo more.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #24 : Veljača 01, 2011, 12:52:54 poslijepodne »
Na žalost, Bilaj - vidim da te činjenično razumijevanje problematike ne zanima, ti i dalje ruješ po nekakvim sporednim i nevažnim "dokazima" (koji to i nisu) da bi dokazivao svoju vrlo krupnu i generalnu ocjenu o kršćanstvu kao počelu ratova gdje god se pojavi...

Sa druge strane, ako tebe zadovoljavaju razlozi koje si naveo za prisustvo Rusije u Afganistanu (i koji su službena verzija) - onda ti drugo reći - osim da si poprilično naivan - i ne mogu. OČito ti poznavanje Google-povijesti ide dobro, no u toj povijesti nema puno istine, a još manje mozga... jer istina je često nepoželjan faktor. Zato ti i dalje guštaj u svojem "znanju" - meni je to smiješno i za čitati.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #25 : Veljača 01, 2011, 06:58:17 poslijepodne »
Sa druge strane, ako tebe zadovoljavaju razlozi koje si naveo za prisustvo Rusije u Afganistanu (i koji su službena verzija) - onda ti drugo reći - osim da si poprilično naivan - i ne mogu. OČito ti poznavanje Google-povijesti ide dobro, no u toj povijesti nema puno istine, a još manje mozga... jer istina je često nepoželjan faktor. Zato ti i dalje guštaj u svojem "znanju" - meni je to smiješno i za čitati.

Ah Sleđ, to što je tebi smiještno govori više o tebi.
Žalosno je to što cijelo vrijeme govoriš da je sve što sam rekao krivo a ama baš ništa nisi rekao što je to točno krivo.

Tak se ne mogu voditi rasprave kada ama baš ništa ne govoriš što je krivo.

Inače za one koji žele znati više najbolja referenca za proučavanje je Volkogovnov, Brezinski i možda bolje Feifer koji su svaki sa svoje strane opisivali odnose glavnih sila i tko je što mislio.

E a kada se spomenula već spomenul Afganistan spomenul sam da je Tarakija ubio Amin (ugušili ga jastukom).

E sada kako su Amina ubili. Prvo su Amina htjeli ubiti sa otrovom. I stavili su u hranu mu otrov ali navodno da je Coca Cola razblažila  djelovanje otrova te isti umjesto da je umro bilo mu je samo loše ali je preživjel. Eh eto kako ti može spasiti život Coca Cola :-).

Drugi put nije bil te sreće, em su ga dobrano otrovali i prije nek je umro upucali ga. Ali da budu sigurni stavili su ručnu bombu kraj glave za svaki slučaj da budu sigurni da je živ.

@ Josip, Stjepan će odvojiti temu čim stigne.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #26 : Veljača 01, 2011, 08:36:09 poslijepodne »


Drugi put nije bil te sreće, em su ga dobrano otrovali i prije nek je umro upucali ga. Ali da budu sigurni stavili su ručnu bombu kraj glave za svaki slučaj da budu sigurni da je živ.




 :)
Genijalno!
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #27 : Veljača 01, 2011, 08:45:22 poslijepodne »
Ups lapsus calami.  ;D

No još jedan kuriozitet. Naime nakon kaj su ga otrovali Aminovi ljudi su zvali rusku ambasadu da pošalju liječnike. Ruski ambasador pojma nije imao da su ga rusi otrovali te je poslao liječnike da ga pokušaju spasiti.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #28 : Veljača 01, 2011, 08:46:30 poslijepodne »


Drugi put nije bil te sreće, em su ga dobrano otrovali i prije nek je umro upucali ga. Ali da budu sigurni stavili su ručnu bombu kraj glave za svaki slučaj da budu sigurni da je živ.




 :)
Genijalno!

Ha ha ha još genijalnije.
Logirala se , promišljavala i onda se uhvatila "tiskarske pogrešeke" ;D ;D ;D
Očigledna dosada na forumu čim se i Goričanka počela navlačiti na pisdarije.
 :D :D :D

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #29 : Veljača 01, 2011, 08:52:24 poslijepodne »
Joj kada me sada svi hvatate sada vidim da sam trebal napisati Brzezinski. ah jedno Z mi je nestalo.