Autor Tema: Slovenci strahuju: Hrvatska prisvaja kranjsku pčelu!  (Posjeta: 3139 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Slovenci strahuju: Hrvatska prisvaja kranjsku pčelu!
« : Rujan 26, 2009, 09:41:40 prijepodne »
Nakon ljubljanskog dogovora kojim je riješeno pitanje mogućeg prejudiciranja granice i omogućen nastavak hrvatskih pristupnih pregovora s EU, možda će između Zagreba i Ljubljane biti potreban i dogovor o tome kome pripada pčelinja vrsta Apis mellifera carnica, koju Slovenci zovu kranjska čebela (slovenska pčela).

Čelnik Slovenske pučke stranke Radovan Žerjav izjavio je da je Hrvatska prisvojila tu pčelu u pregovaračkoj dokumentaciji koju je dostavila Europskoj komisiji. ‘Hrvatska je u pristupnim pregovorima u dijelu koji se odnosi na poljoprivredu kao pregovaračko stajalište navela da je kranjska pčela njezina autohtona vrsta’, rekao je Žerjav za Slovensku tiskovnu agenciju. ‘Šokiran sam i uvjeren da bi Slovenija morala energično prosvjedovati’, rekao je Žerjav, uspoređujući spomenuti slučaj sa zapletom oko konja lipicanaca koje Slovenci smatraju svojom autohtonom pasminom, ali se uzgajaju i u ergelama većine srednjoeuropskih država, a s godinama su postali skoro austrijskim simbolom zbog slavne Bečke škole jahanja.

Radišna i štedljiva, ali boležljiva

Apis mellifera carnica druga je najrasprostranjenija pčelinja vrsta na svijetu, s vrlo dobrim osobinama. Vrlo je radišna i štedljiva, a osobito malo hrane potrebno joj je u odnosu na druge vrste preko zime, kad nema pčelinje paše. No, neki pčelari joj kao slabosti navode da je prilično osjetljiva i podložna bolesti. Tu vrstu pčela Slovenci smatraju svojoj autohtonom vrstom, o čemu postoji poseban zakon, a zovu je i ‘slovenska sivka’ zbog njene boje. (Hina)

Izvor: dnevnik.hr

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci strahuju: Hrvatska prisvaja kranjsku pčelu!
« Odgovori #1 : Rujan 26, 2009, 11:08:55 prijepodne »
Pa gdje se nalazi Lipica? I kaj Austrijanci vele na to?

Fakat ne kužim... kaj mi nemamo ništa što su nama Slovenci ukrali i proglašavaju svojim? Evo bila je priča i oko pršuta, da je to - kako oni tvrde - njihov specijalitet, a da su ga Hrvati, tj. Dalmatinci, ukrali njima, skupa sa recepturom...

Ja ne kužim zašto se te stvari ne prešute, pa sutra, kada budemo u Uniji, sve se to stavi na stol i proglasi svojim, a oni neka laju na Mjesec... a ne sada kada nam to može smetati... tako to rade pametni!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Slovenci strahuju: Hrvatska prisvaja kranjsku pčelu!
« Odgovori #2 : Rujan 26, 2009, 02:23:42 poslijepodne »
Pčelu nek si uzmu, ali pršut ne dam  >:(  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....