Autor Tema: Kako bi povećali ekonomsku slobodu građana Hrvatske ?  (Posjeta: 2427 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Kako bi povećali ekonomsku slobodu građana Hrvatske ?
« : Siječanj 12, 2011, 06:37:43 prijepodne »
Adriatic institut daje sljedeće preporuke hrvatskoj vladi i hrvatskim građanima da zahtijevaju od vlade i svojih zastupnika u Saboru:

1. Pozvati suce i tužitelje iz zemalja sa snažnom tradicijom vladavine prava koji će pomoći hrvatskim poštenim i kompetentnim sucima u a) rješavanju sudskih predmeta prema načelu vladavine prava te b) prepoznavanju i kažnjavanju političke korupcije.

2. Osnivanje posebnog nezavisnog suda koji bi se bavio isključivo korupcijom u državnim uredima i javnom sektoru kako bi se slučajevi političke korupcije rješavali slobodno, otvoreno, pošteno i brzo.

3. Provesti oduzimanje imovine državnih dužnosnika i djelatnika državnih poduzeća za koju oni ne mogu dokazati da su je stekli na osnovu dohotka, nasljedstva, braka ili drugi legalan način. Novčanu protuvrijednost oduzete imovine uplatiti u riznicu i koristiti je isključivo za povrat javnog duga.

4. Potpuno objavljivanje informacija o financiranju političkih stranaka. Obvezno transparentno prikazivanje svih donatora i gdje je novac potrošen.
 
5. Uvesti kompletnu transparentnost i odgovornost vlade – prikazati sve državne rashode i rashode državnih tvrtki po  primatelju, iznosu, svrsi i pretraživanje po istim kriterijima na Internetu.

6. Uravnotežiti proračun (0% deficit) kroz značajno smanjenje državnih rashoda.

7. Ukinuti državna ulaganja u gradnju infrastrukture. Financirati infrastrukturne objekte davanjem u koncesiju privatnim tvrtkama na osnovu transparentnih međunarodnih javnih ponuda.

8. U potpunosti privatizirati sve tvrtke u državnom vlasništvu.

9. Ukinuti subvencije poljoprivredi, brodogradnji i drugim subjektima koji posluju na tržištu.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Kako bi povećali ekonomsku slobodu građana Hrvatske ?
« Odgovori #1 : Siječanj 12, 2011, 10:18:33 prijepodne »

Pod točkom 3. dodati i "streljanje" (a može i utapanje i za svaki slučaj još ubiti strujom)


Bilaj

  • Gost
Odg: Kako bi povećali ekonomsku slobodu građana Hrvatske ?
« Odgovori #2 : Siječanj 12, 2011, 10:49:46 prijepodne »
8. U potpunosti privatizirati sve tvrtke u državnom vlasništvu.
9. Ukinuti subvencije poljoprivredi, brodogradnji i drugim subjektima koji posluju na tržištu.

Postoje dvije ekonomske škole koje su dosta oprečne, Friedmanova i Keynesova škola ekonomije.
Do sada su se sve ekonomije svijeta (isključiv kine) temeljile na Friedmanovoj koja upraov ovo zagovara, ali vidi vraga, svi su se u zadnjih 2-3 godine ipak okrenuli Keynesovoj školi sada nju propagiraju. Kina je oduvijek bila bliže keynesovoj nego Friedmanovoj.

Ja se s ovim 8. i 9. ne slažem. Da se istog trena ukinu poticaji onda bi svi poljoprivrednici propali (još više) nego što sada propadaju.
Nije problem subvencije nego kako se one troše. Ok subvencioniramo brodogradnju, ali subvencioniramo istu godinama i godinama je ona u daleko većim gubitcima nego što su subvencije. Jedino uljanik posluje sa subvencijama u pozitivi. To ne valja.

Isto tako u poljoprivredi masa subvencija odlazi u biti kao socijalna politika. Pobogu zašto. koliko mi imamo subvencija u ribarstvu- dosta a mobili bi imaoti 0 samo da nalatimo talijanima izlovljenu ribu u našem moru te te novce damo našim ribarima.

Nije problem dali je neka firma državna ili privatna nego je problem da firma loše posluje. Do 1990 u Austriji je bilo skoro pola ekonomijeu državnim rukama, pa su sva poduzeća dobro poslovala. Tak da tko je vlasnik nema veze koliko je bitno a da dobro upravlja kompanijom.

Najbolji primjer je npr Vrhovnik koji je imao astronomsku plaču, menađer godine a brodogradilište doveo do bankrota- i bio je uspješan- bio je pravi politički poslušnik i to je bilo jedino bitno. A to što je firma propada je manje bitno.