Autor Tema: Staroslavenski  (Posjeta: 9378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Staroslavenski
« : Prosinac 26, 2010, 12:23:44 prijepodne »
Imam stari molitvenik z `41. i na par mest nutre stoji "staroslavenski:".
Jel do ima kakovu ideju o čem se dela?
Primer:


Tol`koj ubo

Staroslavenski:

Tol`koj ubo svetoj tajni
Nic padše poklonim se;
I da drevno učenije
Činu novu ustupit,
Da plnotu prodast vera
Čustvij oskudeniju.

Roditelju,Roždenu že
Hvala i vsklicanije,
Poklon,čast sa siloju že
I blagoslavljenije;
Ot oboju Ishodeće
Ravna budi pohvala. Amen.

Vr. Hleb s nebes dal jesi jim. (Aleluja.)
Ot. Vsako naslaždenije v sebe imajući. (Aleluja.)

Pomolimo se.

Bože,iže nam pod Svetboju divnoju
muki svojeje pamet ostavil jesi: podažd,
molim te,tako nam Tela i Krve tvojeje
svetije tajni častiti; da da iskuplenjia tvo-
jego plod v nas vsegda učujem: Iže ži-
veši i cesarstvuješi va veki vekov.
Ot. Amen.

-

Kruh nebeski
Crkveni molitvenik
Trinaesto izdanje

Priredilo i izdalo
Hrvatsko književno
društvo sv. Jeronima
Zagreb 1941.

-

http://img510.imageshack.us/g/image0242a.jpg/
http://img510.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=image0242a.jpg

-



*

« Zadnja izmjena: Prosinac 26, 2010, 12:26:57 prijepodne kuntakinte »
wwwg tablice

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Staroslavenski
« Odgovori #1 : Prosinac 26, 2010, 09:19:14 prijepodne »
Ne znam kaj ti nije jasno: što je staroslavenski jezik ili zašto je u molitveniku.

Staroslavenski jezik je jezik koji se još aktivno koristi u pravoslavnim i grkokatoličkim liturgijama.
Obzirom da su grkokatolici ipak katolici, onda je u najmanju ruku lijepa gesta, ako ne i red, da se molitve u molitveniku prikažu na oba jezika, kako je to u tom tvom lijepom starom molitveniku i učinjeno.
Danas se molitvenici uglavnom razdvajaju posebno za grkokatolike, posebno za rimokatolike.
Šteta, jer se time osim bogatstva jezika, gubi i bogatstvo različitosti obreda, liturgije, običaja.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Staroslavenski
« Odgovori #2 : Prosinac 26, 2010, 09:44:20 prijepodne »
Ja bi reko da je to češki :)

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Staroslavenski
« Odgovori #3 : Prosinac 26, 2010, 10:33:03 prijepodne »
Staroslavenski jezik je jezik koji se još aktivno koristi u pravoslavnim i grkokatoličkim liturgijama.

Ima ga na par mest al nima v celomu paralelno latinski/hrvatski/staroslavenski.A i malo mi je čudno da se `41. ide s tem van buduči da v sadržaju ima i molitva za hrvate,ujedinjenja kojekakva,moglo bi se reči plitka politika...
wwwg tablice

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Staroslavenski
« Odgovori #4 : Prosinac 26, 2010, 10:41:00 prijepodne »
Ne znam za politiku, ali kulturološki je lepa stvar to.
Ja negde imam bakin molitvenik, de je većina toga na latinskom. Baš sam mami rekla jučer da mi to najde da imam.
Jako lijepo mi zvuče molitve na latinskom, nekak uzvišeno.
Isto kao što mi na staroslavenskom zvuče nekak staro i autentično.
Jezik daje posebnu dimenziju onome što je izgovoreno.
Recimo "Pasija" ne bi ni približno bio tako "jak" film da je snimljen na engleskom.
Jezik mu daje vjerodostojnost i ozbiljnost i težinu.
Na američkom engleskom sve zvuči bezbrižno i opušteno, kaj ne?  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Staroslavenski
« Odgovori #5 : Studeni 11, 2013, 09:57:22 poslijepodne »
Glagoljaška misa u Šćitarjevu
http://www.vgdanas.hr/Dogadjanja/Clanak/7860/glagoljaska-misa-u-scitarjevu.aspx

Glagoljaška misa Kali Glagolitic Mass.MP4
Glagoljaška misa Kali Glagolitic Mass.MP4
Gospodi pomiluj - Glagoljaška misa u Kalima na otoku Ugljanu (kod Zadra), u nedjelju 17. srpnja 2011., mlada misa don Slavka Ivoša. Misa je služena na velikom oltaru u župnoj crkvi sv. Lovre na staroslavenskom jeziku ("na glagoljici"). Glagoljaško bogoslužje je vjerkovna jedinstvena povlastiva hrvatskih biskupija i župa na Jadranu a sastoji se u pravu da se rimski obred služi ne na latinskom nego na staroslavenskom jeziku. S skladu s tim razvilo se i posebno glagoljaško pjevanje, prožeto crtom vokalnog folklora dotičnoga kraja. Napjev mise u Kalima spada u stariji, posebno zanimljiv i vrijedan sloj pjevanja. Zabilježio ga je magnetofonom akademik Jerko Bezić 10. 8. 1964 te notno prikazao u svojoj knjizi "Razvoj glagoljaškog pjevanja na zadarskom području" 1971. godine.

Glagolitic mass and chant in the parish church of St. Lawrence in Kali (Island of Ugljan), near Zadar, Croatia. Glagolitic liturgy is a unique privilage od the Croatian parishes on the Adriatic coast that dates back to the times of St. Cyril and Methodius. It is a unique phenomena where the Roman rite was not celebrated in Latin but in Old Church Slavonic. A special chant also developed, the "glagolitic chant" - that has a very strong folk element in it. This is an example of the Kyrie of Mass (Gospodi pomiluj) and it represents the older, very antique form of Glagolitic chant.

-

9:38 Glagoljaški Veliki petak Veli Iž 012011 Glagolitic Good Friday 01.MP4 od korisnika agapit agapitus 983 prikaza
13:27 Glagoljaški Veliki petak Veli Iž 02 2011 Glagolitic Good Friday 02.MP4 od korisnika agapit agapitus 619 prikaza
4:15 Evangelium - Lingua Slavonica antiqua / Gospel in Old Slavonic language od korisnika PapalMusic 2.965 prikaza
3:17 Господи помилуј - Gospodi pomiluj od korisnika ПРАВОСЛАВЉЕ - Јована 5.573 prikaza
5:24 Glagoljaška misa Glagolitic Mass Lanišće - Gospodine pomiluj i Slava / Kyrie and Gloria.MP4 od korisnika agapit agapitus 1.529 prikaza
4:26 Croatian Glagolitic script od korisnika ZmijanaOdSjeverja 7.852 prikaza
3:23 Leoš Janáček - Mša Glagolskaja - Gospodi pomiluj od korisnika CzarDodon 13.026 prikaza
3:11 Zdravo Zvijezdo Mora - starohrvatski glagoljaški marijanski himan od korisnika HRduhovnaglazba 1.921 prikaz
4:20 Glagoljaška misa Glagolitic Mass - Lanišće (Croatia): Svet / Sanctus.MP4 od korisnika agapit agapitus 921 prikaz
wwwg tablice