Autor Tema: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze  (Posjeta: 3234 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« : Rujan 30, 2009, 10:06:16 poslijepodne »
PRESLAGIVANJE
Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
Autor/izvor: SEEbiz / Jutarnji.hr
ZAGREB - Potpredsjednik Vlade Damir Polančec spreman je na odlazak iz Vlade, jer je svjestan da nije uspio zadobiti povjerenje premijerke Jadranke Kosor. Ali, on ne bi želio da bude glavna i jedina žrtva promjena u Banskim dvorima, ponovilo nam je nekoliko sugovornika s kojima smo ovih dana razgovarali o rekonstrukciji vlade.
Od istih sugovornika doznajemo kako je Polančec premijerki Kosor već predložio i to da u sklopu rekonstrukcije svakako razdvoji funkciju potpredsjednika vlade zaduženog za gospodarstvo i ministra gospodarstva. On sada obnaša obje funkcije, što se pokazalo lošim. A podjela tih funkcija omogućila bi premijerki ne samo efikasnije funkcioniranje vlade, nego bi otvorila i prostor za lakše kadroviranje jer bi na potpredsjedničku dužnost mogla dovesti stručnjaka koji bi se bavio isključivo kreiranjem vladine ekonomske politike. Polančec to do sada nije radio, jer se više bavio rješavanjem kriznih situacija u gospodarstvu, tako da vlada u vrijeme ekonomske krize uopće nije imala glavnog ekonomista.

Sigurno je da do promjena u Vladi neće doći prije kraja ove godine, jer će Kosor s postojećim ministrima pripremiti državni proračun za 2010. A vrlo je vjerojatno da Kosor u promjene neće ići ni prije završetka predsjedničkih izbora, čiji će ishod svakako utjecati i na novu raspodjelu moći unutar HDZ-a.  Tko bi mogao zamijeniti Polančeca na mjestu potpredsjednika vlade? - Razina krize određuje i vladinu posadu, a u sadašnjoj situaciji to znači da novi članovi vlade moraju imati veliku stručnost i sposobnost, kaže jedan član Ekonomskog vijeća koji zagovara promjene u vladi.

Premijerkin neformalni savjetnik s Ekonomskog instituta Željko Lovrinčević ima velike šanse ući u vladu, pogotovo ako Kosor do proljeća još ojača svoju poziciju u stranci. Lovrinčević je autor ključnih ekonomskih poteza koje je vlada vukla zadnjih dva mjeseca, što pokazuje da mu Kosor vjeruje.

Njega u vladi već vide i kolege iz struke, a zbog njegovog ekonomskog znanja to priželjkuju i poslodavci koji bi tako dobili relevantnog sugovornika u izvršnoj vlasti. A sudeći po Lovrinčevićevim istupima u zadnje vrijeme, i on sam već pokazuje spremnost da se i operativno uključi u rad vlade.

Lovrinčević je nedavno, kako doznajemo, predložio i kolegi Ljubi Jurčiću da se na neki način angažira u vladi, ali prema našim informacijama Jurčić je poslao jasnu poruku kako prije izbora neće ulaziti u vladu.

Odlazak Damira Polančeca vjerojatno će pratiti i odlazak ministra financija Ivana Šukera. Opće je uvjerenje kako se Kosor do sada nije odrekla Polančeca upravo kako bi imala protutežu Šukeru. Dolaskom novog potpredsjednika premijerki će biti nužan i drugačiji ministar financija.

Šukerov odlazak mogao bi otvoriti vrata Antonu Kovačevu i Boži Prki. Obojica su bliski HDZ-u, ali već su dugo izvan aktivne politike i posvećeni financijama (Kovačev kao šef HBOR-a, a Prka kao direktor PBZ-a). Na početku drugog Sanaderovog mandata 2007. otvorena je već mogućnost da Kovačev preuzme mjesto ministra financija, ali HDZ se nije želio odreći Šukera.

Prka je već bio ministar financija, a u prilog mu ide i višegodišnje vođenje jake bankarske kuće. Prka se nije mogao vratiti u vladu dok je tamo šef bio Sanader, jer se njih dvojica nisu razumijeli. Dolaskom Kosor i ta se okolnost promijenila.

Dio domaćih poslodavaca na ministarskom mjestu želio bi vidjeti i Damira Kuštraka, koji je bio zamjenik ministra financija u Račanovoj vladi. Iako se odmaknuo od politike, teško je međutim očekivati da bi HDZ pristao na Kuštraka. Upućeni kažu, osim toga, kako sam Kuštrak nije nimalo zainteresiran za ulazak u vladu. Iz istih razloga, doznajemo, iz igre je ispao i Boris Vujčić, viceguverner HNB-a.

Šef HT-a (ZSE:HT-R-A) Ivica Mudrinić jedan je od onih koji je pokazao interes za ulazak u vladu, pogotovo nakon što je iza njega stao dio poduzetničkog lobija. Mudrinić je to učinio još početkom godine, ali je gotovo sve šanse izgubio nakon što se oštro sukobio sa Sanaderom i HDZ-om.
http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/vlada-polancec-i-suker-odlaze%2c-lovrincevic%2c-prka-i-kovacev-ulaze,57410.html

shaka zulu

  • Gost
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #1 : Listopad 01, 2009, 11:10:58 poslijepodne »
Sad da se vrne "Babo",cela bu se Grupa TNT mogla vjutro ob pol jedenajst najti na pive v "cvečare"...
 ;D :D ;D

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #2 : Listopad 01, 2009, 11:22:15 poslijepodne »
Bože čuvaj Goricu,
moj dragi dom...
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

shaka zulu

  • Gost
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #3 : Listopad 01, 2009, 11:29:16 poslijepodne »
Bar budu si skoncentrerani na jenem mestu...Kak se to ono zove..?
Rektoskopija..?    ^-^

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #4 : Listopad 02, 2009, 10:53:13 prijepodne »
Bar budu si skoncentrerani na jenem mestu...Kak se to ono zove..?
Rektoskopija..?    ^-^

Ma cijela proktologija!!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #5 : Listopad 02, 2009, 11:00:37 prijepodne »
Bar budu si skoncentrerani na jenem mestu...Kak se to ono zove..?
Rektoskopija..?    ^-^

Ma cijela proktologija!!

Onda kaj baš proktologija mora biti u Gorici?
Kaj ne bi bila negde čim dalje odovud  >:(

Tu bi mogla biti na primjer estetska kirurgija  :D
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #6 : Listopad 02, 2009, 09:19:38 poslijepodne »
Estetska bi ti bila da ot Mister Bina napraviš Đonija Brava.
Ne!
To bi više bilo klonerajne...

A kaj se dotikavle puzavca rekel bi da je to posledica fizičke osobine st(r)anišča tak da je pod normalno da se tam puzi i puži.Aaaaaaaa guuuuuuuužva...Nemreš se zdiči a da ne klopiš z čelom v prostatu potle čega ide verbalno pak fizičko cipelarejne.Vglavnom,da čovek,kak je to gordo za čuti,zlezne vun ima pune zube...mudrosti.
...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #7 : Listopad 02, 2009, 10:25:30 poslijepodne »
Zakaj ne bi proktologija bila u Gorici?

Kaj niste rekli da je Gorica najsretniji grad?  ;D ;D ;D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Vlada: Polančec i Šuker odlaze, Lovrinčević, Prka i Kovačev ulaze
« Odgovori #8 : Listopad 03, 2009, 07:48:44 prijepodne »
Zakaj ne bi proktologija bila u Gorici?

Kaj niste rekli da je Gorica najsretniji grad?  ;D ;D ;D

Zato jer budu kolonoskopije masovne (babuška sindrom) i bolne  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Vlada:
« Odgovori #9 : Studeni 13, 2009, 03:52:18 poslijepodne »
Novi poredak:

"PREDSJEDNICA Vlade Jadranka Kosor danas je objavila da je novi ministar gospodarstva Đuro Popijač. Dva nova potpredsjednika Vlade, koji nasljeđuju Damira Polančeca, su Darko Milinović i Ivan Šuker. Suprotno očekivanja novi član Vlade nije Borislav Škegro, no on je promoviran u savjetnika premijerke Kosor za gospodarska pitanja uz Sandru Švaljek i Željka Lovrinčevića."

............"Popijač je oduvijek bio na liniji ministra Šukera pa se može govoriti o tome kako je izlaskom Polančeca iz Vlade, ministar financija znatno ojačao svoju poziciju. Popijač je Šukeru često "asistirao" pa kada je i oštro kritizirao sve one koji su bili protiv Šukerove ideje o izdavanju državnih obveznica."
...........""Vrlo često je govorio i komentirao neke činjenice koje nemaju temelja u realnosti. Vrlo površno zna neke stvari o kojima daje proizvoljne zaključke. Štoviše često je u javnosti širio propagandu i govorio mnoge stvari koje jednostavno nisu bile istinite", rekao je Ribić za Index."

http://www.index.hr/vijesti/clanak/nasljednik-damira-polanceca-je-djuro-popijac-novi-potpredsjednici-vlade-milinovic-i-suker/459800.aspx

Eto - riješena enigma. No, isti recept - zabrljaš i dođeš do boljeg položaja.