Autor Tema: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna  (Posjeta: 331810 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #585 : Studeni 09, 2013, 06:18:23 poslijepodne »
Došel bu, došel sveti Martin (na Muru)

Predične i preljubljene moje pajdašice i preštimani pajdaši, lepo vas je videti tak zcifrane i prepravlene kaj vsi skupa z našim svetim Martinom pokrstimo ovoga našega nezerenuša i kaj žnjega bode dobro vino.     

Došel bu došel sveti Martin, on ga bu krstil, ja ga bum pil… Predične i preljubljene moje pajdašice i preštimani pajdaši, lepo vas je videti tak zcifrane i prepravlene kaj vsi skupa z našim svetim Martinom pokrstimo ovoga našega nezerenuša i kaj žnjega bode dobro vino. Moštek, ja te krstim u vino, u ime Boga oca i u ime Svetoga Martina, vinskoga krstitela i Svetoga Vinceka vinskoga podrumara… Vu ove dneve to bodemo poslušali kam god dojdemo i ne verjem gda bode šteri pravi vinar reskeral kaj vu lagvima ostavi nezerenoša šteri je zasrajeni z kajkakšaj nečistočaj i nevolaj. Posle krsta moštek več ne bode svadlivec, a to mi vsi čakamo i očemo. Verjem gda si i vi bodete zeli tuliko cajta kaj pomorete nešternoga mošteka odnesti na krst!


Zvir:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg47130/#msg47130

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Martinjski jelovnik (i pilovnik) v Draga-novcu


Do prije par let Martinje se ni slavilo masovno kak danas niti je bilo tak komercijalno zloupotrebljavano kak danas. Danas Martinje slave širom lepe naše, čak i v Dalmaciji a bome i v Hercegovini.

Našu pak tradiciju v Draganovcu (to vam je gorički kraj, pet kilometri od centra Koprivnice) nam nemre niko zeti, osim ak mlađi naraštaji, skloni pivi, ne prestanu hodati v gorice. Ja sam Martinje počel slaviti nekak na kraju gimnazije od kak se družim z mojim kumom Andrijom. A kak je njegov deda Andrija strašno držal do vinskih svetki mi smo sve te regule zdušno prihvatili i fala bogu obdržavamo ih i do danas. Kaj se događa na Martinje?  Svaki stari goričar zna: na Martinje mošt prelazi u vino, mladoga mošteka krstimo vu vino.

     
Zvir / obširneše
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg47089/#msg47089 


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Turopolsko Martijne
cyber (cipek) parikôžar

Martinovo

Došel je došel, sveti Martin,
on ga bu krstil, ja ga bum pil.

Posle bu došel sveti Jandraš,
on me bu pital, pošto ga daš.
Cijena litre, jedan je groš,
kad ga buš popil, došel buš još.

Neke bum popil, a neke prodal,
pak bum rajši oko trsja hodal.
Njegovom rodu bum se veselil,
pak bum z njim veselje i tugu delil.

Vinček me jača, daje mi snagu,
jakši sam odma pri svakom radu.
Delati morem, kad popijem bolje,
od te vinske moči,
ja sam navek dobre volje.

Antun Galeković


Zvir / obširneše:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/o-pole-mi%28l%29o-lepa-nasa-turopolska-po-tisek-turopolski-tisek-na-kajkavskomu/msg5564/#msg5564

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ake je Martin suh, po zime bu rasel kruh

- Oko Martinja znale je navijek biti deset lijiepih danof štere sme zvali martinske lete. A onda bi došel i Sveti Martin, šteri je uglavnom lijiep i suh. Zate su naši stari rekli: Ake je Sveti Martin suh, po zime bu rasel kruh. Tuo znači da bu zima pogodna za sejatvu, posebne šenice -

Zvir /obširneše:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg38845/#msg38845


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 Zagorski glavni grad – vinograd

Vinske hamuljije

Svetec Martin je bil dober biškup, zaštitnik vinara, vina , guski, konje i kaj česa još ne. Od mladosti je deljil se kaj je imel siromakem. Zapisane je h stara knjiga da je kak petnajščak jahal, ljiepe obljiečeni h vojne uniforme i ziestal bokca kak se zmrzava na pol golji. Unda mu je z mačem odrezal komad svoje halje i dal mu da se ogrne. Tie bokec bil je Isus teri mu se hjavil h senje po noči.

Nekteri veljiju, a  z tem se Zagorci ponosiju, da je za Zagorce glavni grad, vinograd. Kak su denes grdi cajti, puni laži, krađe, kazanje meseca h vode dobre dojede tuj i tam pogutnuti dobru kapljicu, kaj bi bar na kratki cajt  bilje veselje pri srcu. Ze te se trieba držati do one tera se zna čujti med ljubitelji dobre kapljice:
„ONI KOJI NE PODNOSE VINO MORAJU PODNOSITI STVARNOST!


Zvir /obširneše:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg38844/#msg38844

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

KRŠČEJNE MOŠTA (MOŠT IMPORTANT)

POČETAK CEREMONIJALA:

-zvoni zvonce i dolazi biskup uz pjesmu:

Došel bu došel sveti Martin,
On ga bu krstil, ja bum ga pil…
Kumek moj dragi daj se na pij,
Dugo nas ne bu daj se ga vžij…


BIŠKUP: Preštimani i poštuvani pajdaši i pajdašice, prijateli i prijateljice, sosedi i sosede, dragi naši gosti, a posebno pak dragi saki ponaosob vi dragi naši Logožarčani, Logožarčanke i Logožarčančići, se vi lejpe logožarske snehe, od une najmenše do najvekše, od une štera najviše do une štera najniže drži i frji z nosom dok ide po našoj vulici gori ili doli, dragi naši cenjeni i dobrodojšli logožarski zeti, naročito ako ste dobro baždareni na alkohol, i si vi drugi cenjeni i preštimani, šteri ste se dostojali dojti sem na ovo naše II logožarsko-martinsko krštenje mošta, po starim regulama i križevačko-logožarskim štatutima, za štero bi šteli kaj tu prinas, v našoj najlepšoj, najvožišoj, najkrajšoj ali zato i najveselišoj vulici v cejli Zasadi, postalo tradicionalno, kak i čudaj drugih lejpih stvari. Odma na početku, kak se to i šika, najlepše vas pozdravlam vu ime našega letošjega domačina, našega dragoga kak lagvić okrogloga soseda Dragija, za šteroga se prepoveda da ima največ i najbojše vino vu vulici. To bomo valda denes meli priliku i prekontrolerati. I ako je to istina, je to sigurno zato kaj je z doljega kraja pak od nas sih se doteće k jemu v pevnicu. Isto bi vas tak se skupa šteo pozdrajti i v svoje ime, bolše ve odmah, jer kak bu potli to sam dragi Bog zna, jel bumo se poznali, ili bumo pod tablaj, ili pak nedaj Bok, pod brajdaj spali.


Zvir /obširneše:
http://fly.cc.fer.hr/~kkolac/martinje.htm


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vide(l)o:
Podvinčani - Daj mi natoči - TV spot, 03:08

Podvinčani - Daj mi natoči - TV spot
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #586 : Studeni 16, 2013, 12:24:43 prijepodne »
Delegacija “Grozda” na Vinode v Đurđevcu

Napisal: Vlado Mikulčičov
11.11.2013.

 V sobotu 09. sesvetčaka (studenoga) delegacija velikogoričke Vudruge vinogradarov i vincilerov Grozd v zestavu predsednik Vlado Mikulčič, biškup Vinski Stiven Kobilinski Stjepan Vitez, biškup Turopoljsko Vukomerički Ivica Milkovič i službeni fotograf Željko Mikulčič  nazočila je 8. Martinjske špelancije v Đurđevcu. tam se skupilo 40-ek martijnske biškupov z cele Hrvatske teri su na redovne letne Vinode održali Martijnsku mešu, med sobom zebrali novoga Velikoga meštra martijnskoga ceremonijala, teromu su predali pečat i biškupsku kapu, a on je posle pozdravne reči i sve vinifikacije potlam krstil prinešene mošte v vino. Potrđeni su i novi kandidati za vinske biškupe ter podelene diplome i zafalnice. Osim martijnske meštrov na martijnskomu veselju na placu sudelovali su i kuburaši Kuburaškoga društva Koprivnica i vinođakonski Gruntovec bend. Naj napomenemo da je organizatora Turističku zajednicu Koprivničko križevačke županije poslužilo lepo vreme i da je za tu priliku prispel i posebni cug ze Zagreba z mnogobrojnemi ZagreBečani teri su  vuživali v ovomu zaizres osebujnomu i atraktivnomu turističkomu dogotku...


Zvir:
http://www.grozd-vg.hr/

Citat:
DŠR Poljana 2012 Gruntovec bend, 15:53
https://www.youtube.com/watch?v=RQAH5WETCZI

PIJANO Bend Podravina, 09:51

PIJANO Bend Podravina
« Zadnja izmjena: Studeni 16, 2013, 12:34:32 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #587 : Prosinac 04, 2013, 08:03:56 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 950, 29.11.2013.
e-vundano 02.12.2013.

Piše: Jožek radnik

Premišlavanje Jožeka radnika

Ivek i jegovi dva japeki

Moram vam sprepovedati kak je to bilo v Ameriki. Đon (mi ga bodemo zvali Ivek) je živel z dva japeke, jednoga je zval japa, a drugoga mama i išel je v osmi razred pučke škole. Jedno večer je doletel v kupaonico de se je japek tošeral i spazil je meštrijo štera je  japi hlebentala med nogami. Jen čas je gledal, a unda je rekel: Joj, japa, kak ti imaš velikoga pimpeka. Japa mo je na to otpovedal: Neje to nikaj sinek dragi, a da vidiš kakšega stopram mama ima?
Neje niti Iveko lefko živeti z te dva komade pre hiži. A kak bi Marika i Barika bile srečne da bi takši tulipani rasli i cveli v jivaj vrčakaj?



Kaj pak očejo od nas ovi iz udruge "U ime obitelji"? Oni očejo kaj v nedeljo pemo glase davat i kaj zaokružimo DA i to zato kaj bodo se i dale mogli ženiti sam moški i žene, a oni moški šteri očejo skupa živeti nek živijo, ali se to ne bode zval brak, jerbo so dva pimpeki još nigdar ne meli deco. Očem reči, oni morejo naprajti dete, ali ne jeden drugomo. Isto tak ak bodo dve dekle štele skup živeti nek živijo, ali se nebrejo oženiti. Ve mi je palo na pamet, da bi se te dva moški, šteri očejo skup živeti, i dve ženske, štere so se zaljubile jedna v drugo, morali potpisati negdi da se bodo skurvali jedni z drugima sam zato kaj ne bi nešči drugi moral za jiv deco delati. Najte me krivo razmeti, ali ak bi nekši dečec živel z dva tatije (makar jednoga zove japa, a drugoga mama), kaj bi od njega postalo? Isto ono kaj so mo japa i mama! Kaj doma vidi kak se to dela, tak bode i on dale delal, očem reči motal bode se okoli kosmate moške riti. Na drugoj strani bode se isto pripetilo i z Maricom, štera ima dve mame, ona bode se motala okoli ženske školjkice.

Vsi znamo da je dragi Božek stvoril moškoga (Adama) i ženo (Evo) i rekel jim je nek lejpo živijo v slogi, nek se radi imajo, nek se parijo i nek potomke izrodijo. I tak je bilo na jezere let. Tak je bar bilo pre onima štere je Božek na svet poslal. I ak je Božek to tak vredil unda to tak i dale mora biti. Nekaj si gruntam da je, brzčas, tak bilo i pre onima šteri so od majmuna postali, ali ovo kaj nam ve Amerika, Evropa i svet očejo prodati kak demokracijo, očem reči, slobodo, to vam meni na nikaj ne vleče. Rečite mi, prosim vas lejpo, kaj bi bilo z ovoga našega sveta da si je Adam mesto Eve počel dečka iskati? I to je još ne vse: vse je to lepo i dobro dok se o temo spominamo, a kaj bi naprajli da vam sinek, mladi, školani i lepi kak slika dojde dimo z pajdašom, posedne vas za stol i stiha vam pošepetne da je to jegov dečko. Kuliko bi vas, očem reči, nas, to preživelo?

Moram vam sprepovedati kak je to bilo v Ameriki. Đon (mi ga bodemo zvali Ivek) je živel z dva japeke, jednoga je zval japa, a drugoga mama i išel je v osmi razred pučke škole. Jedno večer je doletel v kupaonico de se je japek tošeral i spazil je meštrijo štera je  japi hlebentala med nogami. Jen čas je gledal, a unda je rekel: Joj, japa, kak ti imaš velikoga pimpeka. Japa mo je na to otpovedal: Neje to nikaj sinek dragi, a da vidiš kakšega stopram mama ima? Neje niti Iveko lefko živeti z te dva komade pre hiži. A kak bi Marika i Barika bile srečne da bi takši tulipani rasli i cveli v jivaj vrčakaj?

Vesna Pusič i drugi Narodnjaki čistam slobodno velijo kak pejo na referendum i da bodo protiv običnoga braka vu šteromo hercujejo mož i žena, jerbo se nesmejo ograničavati ničije slobode, očem reči, nek si vsaki zbere koga si oče. (Dok sam to čul, mam sam odišel k sosedo i rekel sam mo da sam si zebral jegovo Bariko, ali me je natiral z drošcom v roki, a niti mi je gemišta ne natočil). Isto tak je minister za đake i škole, Željkec Jovanovič, poslal vsim ravnateljima i profesorima školi depešo da nesmejo nikomo govoriti, a posebno ne starešej đakaj, kaj oni mislijo i kak kanijo glase dati v nedelo na referendumo. Prosim vas lejpo, nesmeš reči kaj misliš, pak je to ne ograničavanje slobode? Z jedne strane more, a z druge nebre. To vam je kak i seks, s zadje strane je vredo, a z prve ne. Ali prinas vam je vse nampak, pak tak i to: Napriliko, ve niti profesori z biologije, vjeronauka ili etike nesmejo svojim đakima, a niti nikomo drugomo, reči kaj mislijo o ženidbi, o japekaj i mamikaj, a na referendum nesmejo niti pomisliti, a ne kaj bi ga spomenuli, ak se nečejo najti na burzi brez posla. Ak je to ne mobing kaj je unda?

Oskarovec, Branko Lustig, je došel i k nam v Čakovec kaj nam pojasni kak je rekel da se fašizam znova pojavil pre našaj sosedaj Mađaraj, a ne prinas v Međimorjo. Malo mo je pobeglo v Zadro, jerbo je negda, dok je fašizam hodal po ovomo našemo hataro, Međimorje bilo pod Mađarima. Slobodno morem reči da ga v Međimorjo nigdar nej bilo fašizma jerbo se je z Mađarima dotepel k nam dok so oni hercuvali vu ovomo našemo cvetnjako, a i z Mađarima je odišel od nas. Mi smo ga nikak ne mogli herbati jerbo ne znamo mađarski. Gospon Lustig se je na glavnomo čakoskomo trgo obrnul okoli sebe i priznal (i to pred županom) da ga tu ne fašizma prema Romima i da se tu vse dela kak Romima ne bi falila niti las z glave i kaj ne bi nigdar odišli od nas. Videl je da smo se več privčili jedni na druge. Požalili smo se gospono Lustigu da mi čuda delamo, a Romi još več kradejo. Malo se je nasmejal i utješil nas je da to mi bodemo vse sami vse rešili, kak i vse drugo, jerbo ak bodemo čakali na druge (čitaj: političare v Zgrebo) unda to nebo nigdar rešeno. Ili bodemo rešili ili pak se bodemo privčili, kak foringaški konj. Kak nam bole paše, jerbo Rome je, bar do ve, nišči ne uspel pripitomiti.

Istražni sodec, šteri dela inventuro vsega kaj je gospon Nadan Vidoševič preskrbel črez svoj radni vek v Hrvaškoj gospodarsko komori je pustil Vidoševiča z rešta i to z istoga razloga zbog šteroga ga je i zaprl: kaj ne bo utjecal na svedoke.

Međimorski esdepeovci so završili i zadje svoje kadrovske izbore. Ne bodete veruvali kuliko poštovanja so meli prema svojemo bivšemo precedniko i šefo, Iveko Perhočo. Zeli so v obzir jegovo bogato iskustvo stečeno dugoletnim vođenjem Međimurske partije i ispunili mu i zadjo političko željo. Najme kaj, neso ga nikam zebrali i postal je znova sloboden čovek. Kak ftič na kiti. Da čovek ne poveruje, tuliko poštovanja i uvažavanja se retko denes najde. A stopram med političaraj.


VIJESTI IZ 2043. LETA:

Dugoletni, očem reči, vječni minister za peneze, Slavek Liničov, je posle svojega osmoga mandata uspel napraviti ono kaj se je hapil, več zdavnja, 2013. leta. Dotiral je v red vse fabrike i vsa poduzeča v Lepoj Našoj, tak da ve vsi plačajo svoje duge nejkesneše za 30 dni. Vsa tri poduzeče, štera so uspela preživeti Liničeve reforme, so još niti jempot ne zakesnila z plačanjem: niti Agrokor, niti Konzum, a niti pak Tisak.

Ustavni sod Lejpe Naše je posle tridesti let del točko na rezultate referenduma održanoga još onoga turbolentnoga 2013. leta, na šteromo so Hrvati nej dopustili pederima i lezbijkama kaj se zrivlejo v Ustav. Još jempot se prasica skazala: pravica je spora, ali dostižna, makar je pol socov, šteri so započeli toga slučaja več na grobjo.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=23997:ivek-i-jegovi-dva-japeki&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine950i     
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/950/mnovine950i.pdf           

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kavaliri Noš Ivek YouTube, 03:15

Kavaliri Noš Ivek YouTube
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #588 : Prosinac 06, 2013, 11:27:52 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3591, 29.10. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

A kie je lojtre deržal?
 
Se ide na gorše, nikaj na bolje Tu i tam se pojavi poneka nada da buju kradljifci dopeljani v red, ali se ne popravlja ništ, a raste same dug. Mi sme narod bogati same s kradljifci i onie šteri jim lojtre derže. A stara narodna mudrest veli da je jednak kriv onie šteri hruške kradne kak i onie kie mu lojtru derži. Kulike je tek onie šteri su nekemu lojtru i napravili?



Sakoga dneva nas novine zasipljeju z viesti o tem kak se v naše deržave krade i tuo nie na drobne nek baš same ne velike. Nie na tisučake kaj bi sakemu normalnemu človeku več bile pune. Kulike je milijun penez si človek, šteri ima plačicu okoli tri tisučaka ili mirovinu okoli dvie, nemre ni zamisliti kam pa kulike je 17 milijunov, pa 42 milijuna, pa stuo milijunof i tak dalje i tak na više, f kunam. Tisučake i milijune v euri nemre ni zamisliti.

Saki čas se otkrivlje kak je nieki drmnul nezamislive velike peneze v duoba gda tuliki ljudi nemaju posla, da nam stalne rasteju ciene i povečavljeju nam poreze. Zgledi da je naš hervatski žep jake gliboki gda se z njega stelne tak pune more zvlačiti. Vlast more duojti do sake kumice na placu i vdrapiti ji kaznu, ali do onie velikih se nekak polefko spienje pak kradljifci f tie žep rivljeju nie same šake nek i ruke do laktof.

Se ide na gorše, nikaj na bolje Tu i tam se pojavi poneka nada da buju kradljifci dopeljani v red, ali se ne popravlja ništ, a raste same dug. Mi sme narod bogati same s kradljifci i onie šteri jim lojtre derže. A stara narodna mudrest veli da je jednak kriv onie šteri hruške kradne kak i onie kie mu lojtru derži. Kulike je tek onie šteri su nekemu lojtru i napravili?

Vište, med prosvetari se more zapaziti veliki manjek kradljifcof. Tu i tam se najde nieki, ali je tuo na sitne. Kaj pa vučiteli i moreju fkrasti? Krajdu?

Zmislim se svoje mladosti da sme vučiteljevali po seli di ni bile ni struje, a poštar je dohajal same dva put na teden. Nie bile ni radija ni kina ni televizije. Ali sme se pune družili i popievali. Z tie časov se rade zmislim jene smiešne pesme o tem kak je “jen gospon poslal medveda z grada da bi tie medved hruške dol stepal”. Medved ni štel i gospon je poslal pal’cu da bi medveda natepla, pa vatru da bi pal’cu zežgala, ali nišče od poslanih nie štel ništ napraviti. Onda je poslal vodu da bi vatru zgasila i ona je pričela delovati pa je vatra pričela palicu žgati, palica medveda tepsti, medved je muoral hruške stepsti, a “ hruške su same dol’ copale”

Tuo je trebale jake berze popievati tak da bi nam se jeziki zvuzlali, bolj nek pitanje varaždinskega smetja radi šteroga je gospon z glavnega grada poslal svoje medvede, palice, jognje i vode. Morti buju si oni delovali. Kie su hruške štere treba stepsti, kie jih tuo nie štel tepsti na vrieme, je li se bu dogodil “domino efekt” ili buju hruške same dol’ copale, ostaje pitanje. A kie bu platil odgovor? Deržatelji lojtri?
 

Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/a-kie-je-lojtre-derzal.html
i(l) str. 25. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3591.pdf     
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1     

Citat:
LOJTRICE I LESTVICE ZVUKOV

VICE VUKOV – SUZA ZA ZAGORSKE BREGE, 03:35

http://www.youtube.com/watch?v=aM_4vzu8Y4U

JEDNU LOJTRU BUM DONESEL.wmv, 03:53

JEDNU LOJTRU BUM DONESEL.wmv
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #589 : Prosinac 06, 2013, 11:29:58 poslijepodne »
Zagorski list 30.11. 2010.

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE
Z mamičine pučke (japo)teke

Snieg na Jendraša veliku škodu nanaša

Jer onda su gliboki snieg i smrzavice ne same dane krej toga goda, več i cijieli dvanajesti i mesec sijiečanj. Tuo znači i da se bu skurile pune drf i da se bu gazda saki put za glavu lovil gda bude deca ili baba z drvarnice išli z punu košaru ciepanic. Treba bu pak iti vu šume, a snijeg je do vuh.

Piše: Zoran Gregurek



Kesni sneg (Jožek Generaličov; graphics, aquarelle – 38 x 27 cm)
 

Konac studenog doba je kad se gotovo uvijek mijenja vrijeme i počinje prava zima. Što je o tim danima govorila naša hraščinska baka Ivka, uvijek je bilo korisno poslušati i zapamtiti.

- Je, si zname da sveta Kata – snijeg na vrata. Ali vražji zna biti i Jendraš (30.11.) šteri ima imendan 5 danof pokle Katice (25. 11.). Veli se da snieg na Jendraša veliku škodu nanaša. Jer onda su gliboki snieg i smrzavice ne same dane krej toga goda, več i cijieli dvanajesti i mesec sijiečanj. Tuo znači i da se bu skurile pune drf i da se bu gazda saki put za glavu lovil gda bude deca ili baba z drvarnice išli z punu košaru ciepanic. Treba bu pak iti vu šume, a snijeg je do vuh…, neumorno je pripovijedala baka. Još je gore, napominjala je starica, kada na Andrijino bude lijepo i toplo vrijeme.

- Ake je na Jendraševe jug, dvije Krapine su skup. Rekla bi tak moja babica štera bi sedijiela na stolčecu krej ulaznih vrat i gledela prema nouvomu i staromu koritu Krapine (u Krapina Selu, Konjščini). Gda je na Jendraševe bile južne vrijieme, tople za kratke rukave, brže bi nastupila tak jaka zima da bi se se zaledile i ne bi znali kud hodime, gdje je ledveni put, a gde ledena koura od poteka. Same, tuo nije bile dobre zabiti gda je došla odjuga, onda bi se lafke mogel najti vu ledvene vode i, nedajbuog, se ftopiti ili se tak nazimeti da bi drhtal kak pes na diežđu i morali bi te zamotati vu tuopli blazinu – prisjećala se baka. Baka je ponovila i kako se oblačiti za velike hladnoće.

- Nije dobre na se deti debeli sviter da hodiš kak medved, a spodi imaš same potkušulju ili kombine. Mrzle ti bu a jake buš otprvaljen. Bolje je pune felji oprave imati na sebe i sa nek bu tienka. Če baš 5 ili 6 felji - smijala bi se baka koja je na sebi, kad se živa spustila 20 ispod nule, znala imati majicu kratkih i dugih rukava, haljinu, dvije tanke veste i prsluk bez rukava.

Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/8165/iz-bakine-pucke-biljeznice-snieg-na-jendrasa-veliku-skodu-nanasa.aspx
ili
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-snieg-na-jendrasa-veliku-skodu-nanasa-1 

Citat:
O, o, o, Andrija, super momak si ti… ,
Zagrebečki festival 1962.

Andrija- Ljiljana Petrović, 02:34

https://www.youtube.com/watch?v=FZn4LK0AKg0

Mužikaši

Baš su vu selu, čuti je bajs,
stari štrumenti, poznati glas.
Prvista Joža, bajsar Tomaš,
beglajter Ivek i Pepčev Jandraš.

Igraju putnu, ideju sim,
cviliju gusle, škrgeče prim.

Nekak im cesta prevuska je
pak i po grabe ima ih ve.
Ne veli zabadav bajsar Tomaš
najlepše biti je mužikaš.

Ivek Robičov (Tamburaškin)…
IVO ROBIĆ -Mužikaši (KRAPINA), 01:55

IVO ROBIĆ - Mužikaši (KRAPINA)
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #590 : Prosinac 06, 2013, 11:31:22 poslijepodne »
(Vivi e) morti nam na kraju programa spikeri neju nazivali lefku nuoč

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Varaždinske vesti, br. 3592, 05.11. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Morti nam na kraju programa spikeri neju nazivali lefku nuoč neg nas pošiljali u… Znate kam. Tuo sme si i zaslužili.
 
Drugi sloj bi bil životinjski. Tu se rabiju rieči (v uloge apozicije – za one šteri su nekaj načuhnuli od gramatike) gdi muški ženu zoveju kokoš, ofca, koza, krava ili kača otrovnica, a ženam je muški magarec, osel, vol, konj, pes i majmun. V mitološkem se rabiju izrazi: vrag, copernjak, pozoj ili vražica, coprnica i slične. Psihološki ili karakterni je spunjen z rieči bedak, norjak, luđak, kreten, idiot ili odgovarajuče v ženskem rodu.



Pretekloga tedna nazaj su, kak sake jeseni, bili Kukuljevićevi dnevi f Varaždinskimi Toplicami. Pune se raspravljale o Kukuljevićevimi zaslugami za uvođenje hrvatskega narodnega jezika f službenu uporabu. Da bi tuo postigel, on se oslanjal na narod. Niesu ga spriečili višeši društevni sloji, šteri su branili latinski, mađarski ili njemački. Narod je štel baš svuoj jezik. Ali boj za hrvatski jezik, zgledi, još nie čist dokrajčani. Muorame ga paziti, šmajhlati, oplemenjivati i na te stalne podsečati. Denes pak premišljam kak je naš jezik (i nie same naš) jake razvijeni v guovoru gda čemerni pričneme kleti ili pesiti. Vu tem se more najti več slojev ili stupnjev z dugotrajnu tradiciju ili pak onie šteri svedočiju o “napretku” čovečanstva.

Pervi sloj more se zvati metaforički. Rabi se gda se misli da razmeti moreju same fpučeni kak na primer da se treba igrati kviz f šterem bi pobednik bil onie kie niš ne zna. A zapraf si razmeme.

Drugi bi bil životinjski: Tu se rabiju rieči (v uloge apozicije – za one šteri su nekaj načuhnuli od gramatike) gdi muški ženu zoveju kokoš, ofca, koza, krava ili kača otrovnica, a ženam je muški magarec, osel, vol, konj, pes i majmun. V mitološkem se rabiju izrazi: vrag, copernjak, pozoj ili vražica, coprnica i slične. Psihološki ili karakterni je spunjen z rieči bedak, norjak, luđak, kreten, idiot ili odgovarajuče v ženskem rodu. I vierski ili religiozni sloj je jake razvijeni. Tu se fplieče Buog, Mati Buožja i si sveci nebeski. Z njimi največ kuneju muški, ali bormeš i ženske. Po nje se prepoznavljeju primitifci, nikak pa ateisti, oni vierski neopredeljeni. Če tak deklarieranega čujete da z njimi kune, laže. Kak bi mogel kleti z onem čega nema?

Najbogatejši pak je seksualni. Najblaže je nekoga poslati vrit. Muški su pederi i uđiguzi (uvredljive i prie “gay prajdov”), a ženske pokvarenjače, bludnice i još kojkaj. Znate na kaj mislim. Tuo se nastavlja z onemi zreznimi rečmi za ljudske organe štere je pristojno imenovati same z latinskim ili se pribegava prenesenem značenju pa se nekoga pošilja f k(uruzu) ili f p(rimenjenu) m(atematiku). Nesmeju se pozabiti ni ukrasni pridjevi i glagoli od napomenutih rieči da bi se vidle kakve jezične bogatstve imame na tem području. A da bi tega bogatstva si bili svesni, koristiju ga i naši javniki, pak moremo očekivati da bu na TV-e dobil još vekši prostor. Morti nam na kraju programa spikeri neju zazivali lefku nuoč neg nas pošiljali u… Znate kam. Tuo sme si i zaslužili.
 

Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/morti-nam-na-kraju-programa-spikeri-neju-nazivali-lefku-nuoc.html
i(l) str. 21. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3592.pdf       
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1       
 
Citat:
«Nemoj je ženiti»
puntala me brača,
«lepa je kak ajngel,
huda je kak kača»

Obširneše:
Bara vina de!
http://www.forumgorica.com/kajkavski/popevke-sem-slagal-i-recice-bral-kaj-danke-i-kaj-nocke/msg47612/#msg47612

Žena me kune i jake špota,
za velkog bedaka, za norca me ma.
Dok žena me špota i kune
i sama se v blate zasune.

TS VINCILIRI Vinska kaplja (Sem išel iz kleti), 02:07

TS VINCILIRI Vinska kaplja (Sem išel iz kleti)
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #591 : Prosinac 06, 2013, 11:32:29 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 947, 08.11.2013.
e-vundano 11.11.2013.

Piše: Jožek radnik

Premišlavanje Jožeka radnika

Cug mašine vse meje fučkajo!?!?

Doktori ne vračijo, štrajkajo, cugi ne vozijo nemajo cugmašine. Cuge bez voznoga reda, to smo več meli, ali cuge brez vagonov to je nekaj čistam novoga. Tak se to pripetilo prinas v Međimorjo kaj so se školarci z doljnjega kraja ne meli vučem v školo dopelati. Morete se misliti kak je bilo dečkima šteri so morali čuvati po dve puce, na vsakoj koleni jedno. To vam je te višek od šteroga glava boli. Železničari nas prosijo kaj jiv malo počakajo kaj dojdejo ka sebi. Cugmašine na strujo so v kvaro, za onima na nafto pijača fali, a one tretje na vuglen več ne delajo, makar ga vuglena dosti, a i ovi kaj na ogej mečejo so još ne vsi v penziji. Što bi to vse vred postavil gda se oni, šteri bi to morali delati, borijo kaj ne ostanejo brez fotelji. Minister je zmenšal broj fotelji, a broj riti, štere so navčene v mehkomo sedeti i nikaj ne delati, je ostal isti. A i tua naša deca z Doljnjega Međimorja so malo čudna: kam letijo v školo mesto kaj bili srečni da ne morajo iti, a zgovora, očem reči, ispričnico imajo.



Varaždinska bolnica, očem reči, jeni šefi so priznali da je za par dni vejč od mesec dni ne napravleno, nek ostavleno za bolše (čitaj: radno) zutra nekaj malo meje od štiri jezere pregledov i neje napravleno nekaj meje od 150 operaciji., a još navek se ne dela kak Božek zapoveda, očem reči, štrajk još navek traje tak da se bode toga još nabralo.Naši čakoski doktori so ne nikaj priznali, ali več hajdig dugo so ganjki, a isto tak i stoli za operacije, v bolnicaj čistam prazni. Rekel mi je pajdaš šteri brusi nože, škarje i vso drugo meštrijo da je več dva mesece nišči z bolnice ne donesel pelecine i skalpere brusit, kaj znači da jiv opče ne nucajo.

Glavni sidikalist med doktoraj, doktor Babić, je zbetežal. Prijela ga je nekša hetika, kašlal je, mel je vručino i nejso ga prijeli na hitno jerbo je alergija prema političaraj i ministro za zdraviče ne na spisko za hitne slučajeve.

Doktori ne vračijo, štrajkajo, cugi ne vozijo nemajo cugmašine. Cuge bez voznoga reda, to smo več meli, ali cuge brez vagonov to je nekaj čistam novoga. Tak se to pripetilo prinas v Međimorjo kaj so se školarci z doljnjega kraja ne meli vučem v školo dopelati. Morete se misliti kak je bilo dečkima šteri so morali čuvati po dve puce, na vsakoj koleni jedno. To vam je te višek od šteroga glava boli. Železničari nas prosijo kaj jiv malo počakajo kaj dojdejo ka sebi. Cugmašine na strujo so v kvaro, za onima na nafto pijača fali, a one tretje na vuglen več ne delajo, makar ga vuglena dosti, a i ovi kaj na ogej mečejo so još ne vsi v penziji. Što bi to vse vred postavil gda se oni, šteri bi to morali delati, borijo kaj ne ostanejo brez fotelji. Minister je zmenšal broj fotelji, a broj riti, štere so navčene v mehkomo sedeti i nikaj ne delati, je ostal isti. A i tua naša deca z Doljnjega Međimorja so malo čudna: kam letijo v školo mesto kaj bili srečni da ne morajo iti, a zgovora, očem reči, ispričnico imajo.

Fčera je svoja vrata otprla Galerija Sjever još jeden štacun v Čakovco, ali za razliko ovih na istoko i zapado, of je na sevro. Furt sam štacune otpiramo i najgerek sam da bodemo jempot otprli jedno novo fabriko. Fabrike se zapirajo, a štacuni se otpirajo. Najte me krivo razmeti, nemam ja nikaj protiv štacunov, ali nas Međimorcov ga je tuliko kuliko nas je je i čistam je vsejedno vu šteromo štacuno kupuvlemo. Ak bodemo v novomo kupuvali vejč, unda bodemo v stare hodali meje, a oni šteri so hodali kupuvat v Zagreb te bodo i dale kupuvali v Zagrebo, Mariboro, Graco, Trsto jerbo jim je to v krvi. Morem vam reči da se z te štacunske mele bormeš kruh ne bode jel, bar ne za dugo.Kaj se kruha dotikavle tu so fabrike zakon!

Popravleni je železni most v Središčo na Muri i ve čistam kredno zgledi. Pomladil se je nejmeje za tridesti let. Ve je mladi i gizdavi, ali ga nišči ne nuca, ali trelo ga je v red dotirati kaj se nej, kak stoletni japica, podral v Muro, a vsi znamo gda železo još navek ne plava. Kuliko sam mel za čuti ve ga jedino nucajo zajci i mački šteri hodajo, i to brez paperov, v Deželo na kurveraj. Bole da je za nekši hasen nek za nikši!

Tak smo bili veseli dok je Lejpa naša odišla za sneho v Evropo, oni so hajdig vsega obečuvali, tak so nam bar naši političar rekli, a dok smo potpisali kasa se je naglo zaprla i penezi se delijo na kapaljko. Ve nam ovi Evropljani nedajo peneze (i to naše peneze jerbo bodemo ovo leto v skupno EU kaso platili milijardo eurov) za vrtece, škole i dvorane, jer več ve imamo premalo dece za vse ono kaj smo zazidali. Vsima nam je poznato kak se teško spravljamo na posel posle šteroga se deca dobavlajo i zato nam Evropa nudi peneze za staračke dome jerbo starci imamo čuda vejč. Makar doktori štrajkajo, ali naši stareši čuda duže živijo. Tre zeti peneze tam gde se davlejo, makar bodo se i stareši zdošli, dece ga ne i nebo mel što ostareti. Kak gud gledimo tre se na zaj hapiti deco delati. Ne znam kaj se čaka, težaki so tu, a i vsi se razmimo v te posel.

Došla je k nam v Međimorje, očem reči, v Čakovec delegacija američke ambasade i predstavnika Ujedinjenih naroda. Tak smo i mi mislili gda so došli k nam, a oni odišli v Kuršanec. Ovo leto so dali našim Romima z Kuršanca kompjutere, pak so ve došli delat inventuro. Nej znati je li so vsi kompjutori bili na brojo i kuliko so se školarci na jimi navčili. Na vse zadje so ipak skočili, ali na kratko, v Čakovec jerbo jiv je gradonačelnik ne pustil dimo dok ne vidijo kak zgledi glavni grad naše županije. Morete si misliti kak so bili v sili ak so si sam kavo spili.

Minister za zemljo, sinokoše, sadovnjake, gorice i vse drugo kaj se poljoprivrede dotikavle je priznal kak je jegovo ministarstvo, ovo leto, melo prebačaj prek 50 procentov. Najme kaj, još so niti jedno leto ne tuliko vsega obečali.


VESTI IZ 2042. LETA:

- Nives Celzijus je napravila nejbolše štrukle na semo v Gudovco. Ve se vidlo da je ne sam postela radno mesto gde se ona razme v posel. Z mešanjem se hajdig toga more naprajti i v kuhji, a ne sam v posteli.
- Švicarac Diter Šnajder si je na 27. luknji v Travničkoj vulici v Čakovco potral kamena v bubrego, šteri ga je muočil duže od 15 let. Pozval je odgovorne z čakoske gracke uprave kaj mo se javijo zbogradi nagrade.
- Nadan Vidošević si je zamrznul penzijo, jerbo je znova zebrani za precednika HGK. Komora je nigdar ne tak dobro posluvala i ne mela tuliko penez kak unda da je on hercuval, pred tridesti let


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=23546:cug-maine-vse-meje-fukajo&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine947i     
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/947/mnovine947i.pdf           

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kom3dija - V Kotoribi cug masina fucnula, 05:10

Kom3dija - V Kotoribi cug masina fucnula
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #592 : Prosinac 06, 2013, 11:34:04 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3593, 12.11. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Od suza i plača do popiefke i veselja i nazaj
 
Se to ljudi znaju, ali jih se ipak na te treba stalne podsečati. Pune put gore isplivaju oni ki tuo ne zasluže. Pune su jih novine, a vnogi se još sami proglašavljeju moralnimi veličinami. Tak onda prične spoređivanje i namietanje pitanj: A more osoba štera iza sebe ima moralno upitne ponašanje, poradi jednega čina, morti i v dobre namere, postati moralna veličina? Kaj se na tuo more reči, pogotove gda visuoka priznanja dobe takvi, a iza toga stoji nekšna laž, sebična sila ili muoč?



Po cestami su špancierali policajci i testierali vozače na stupanj alkoholizieranesti. Kie zna kulike ji je poplavele! Jedine žrtve pak su oni šteri ne piju ili ne smeju piti zate kaj voze pune aute pijanih. Praf jim budi. Dal Bog da su to jedine žrtve martinjskega slavlja. Življenje nam teče od suza i plača do smeha i veselja i nazaj.

Ovieh jesenskih dnevov sme ophajali gruoblja, kinčali grobe naših dragih, vužigali svieče i molili se za njih. Zestajali se z starimi prijatelji i rodbinu z šteru se zestaneme same na Sesvete ili pak na sprevodi, ređe pak na venčanji. Na Sesvete se obvezatne nejde same na naše preliepe varaždinske gruoblje neg i v ruodni kraj. Imeli sme osečaj žalesti i svečanosti. Vu tem sme vidli kie još do nas ili pak do naše obitelji kaj derži i kie još hoče vužgati svieču na čijem gruobu. Spitavali sme se kak nas služi zdravlje i je li kaj znamo za one šteri ovie put niesu došli doma. Fnuogi su obišli i sve največ prazne hiške. Zmišljavali sme se kak se negdar živele gda nas je f sake hiške bile pune i kak nam je bile v detinjstvu, zeznavali kie od nažih poznatih fmrl negde drugde.

Tak su se miešale i suze i smieh, i žalest i veselje. Nam je pri sercu biele i male tople. Nekaj nas je grele sunce, nekaj pak sreča kaj sme ze našli s kiem dragim i poznatim. Onda sme se skupili okoli stulov, pa sme najprie molili, a onda jeli, pili, šalili se. Bile je i onieh šteri su rekli da imaju radi v novinami nekaj prečteti na kajkafščine i da je toga premale. Ali kajkafščine ima, maker nie f novinami. Tuo dokazuje natječaj za nagradu “Katarina Patačić” na šteri je prispelo 12 knig. Kie bu dobitnik, zeznale bu se odma.

A dek su još svečice po groblji požmirkavale, mislile se na sakdiešnje brige i posle. Življenje ide dalje. Nieje pozabljena ni nuova prilika za zestajanje, krščenje mošta, Martinje… Čula sem jenoga fajn črlenoga muža kak je zapopieval: “Došel bu došel Sveti Martin, on ga bu krstil, ja ga bum pil” i pozaval na službene preobračanje mošta vu vino. Dogovarjale se gdi bu odigrani tie ”posvečeni” čin. Na placu su naručivane guske (dobre su i race) za martinjske pečenke z mlinci. Nekoji tuo obavljaju v svoji klieti, ali fnogi bormeš i v hoteli.

Prilika je za vinarski turizem, za šteri se naviek najde nekaj penez. Organizierale se kie bu i gde bu zvajal martinjske špelancije i križevačke štatute, Čolo je pak negde predstavljal biškupa, na kaj ni svečeniki ni biškupi ne glediju kak na svetogrđe, nek se i fnogi od njih dobre zabave. Po cestami su špancierali policajci i testierali vozače na stupanj alkoholizieranesti. Kie zna kulike ji je poplavele! Jedine žrtve pak su oni šteri ne piju ili ne smeju piti zate kaj voze pune aute pijanih. Praf jim budi. Dal Bog da su to jedine žrtve martinjskega slavlja. Življenje nam teče od suza i plača do smeha i veselja i nazaj.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/od-suza-i-placa-do-popiefke-i-veselja-i-nazaj.html
i(l) str. 25. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3593.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Martin Sagner & Melos – Ja sem pospanec, 02:49

Martin Sagner & Melos - Ja sem pospanec.
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #593 : Prosinac 09, 2013, 09:46:10 poslijepodne »
Zagorski list, 06.12.2010.

ZA DUŠU, ZA SPOMENEK

Došašče

Došašče, nekak nas vrača h cajte prie pune ljiet. Bilji su unda cajti gda se reklje:
“Sveta Kata snieg za vrata„pak je vrieme gda se išlje na prvu zornicu snegek pokril naše kraje. Išlje se rane h jutre po sniežne tiri, a škornji su pri hodenju cviljilji. Ljudi su reklji da popievaju med sobu:
„Stric, vujec, stric, vujece“!
Došašče je od vajkada bil cajt pripravljanja za najveseljieši svetek med našemi ljudmi. Bil je te cajt gda se se rihtalje za svetkuvanje rođenja maluga Isuseka


Piše: Nevenka Gregurić


H naše kraje dosta se držalje do sv. Barbare. Morti radi toga kaj je pri nas bilje pune rudnike, a ona je bila zaštitnica rudare. Nu nju su kak sveticu poštuvalji vonjki artiljerci, moljilje je se za čuvanje od groma. Ona je bila i zaštitnica ljehke smrti. Barbara je bila mučenica jer se protif volje svojuga oca priklonula krščanstvu. Otec ju je dal zazidati h kulu z dva obloka gda je prešel h rat kaj nej z kule mogla ziti van. Gda se je vrnul imel je kaj videti. Ona je dala napraviti trejti oblog kak križ. Srditi otec dal ju je mučiti. Kak bi ju osakatilji i ranilji rane bi čudem zacieljele. Na kraju se otec resrdil i sam je odrubil glavu. Radi toga kip ilji sljiku svete Barbare more prepoznati po tomu kaj h ruke ima mač, a kre noge je je kula z obolčeci.Na Brbarenje se pri nas prie,a i zdej, posiela šenička h posudice, kaj bi se do Badnjaka lijepe razelenela. Takaj se h nektere kraje h vodu diela kitica čriešnje. Če je do Božiča precviela moglje se čakati rodne druge ljete.

Najveselješi svetek za pomorce i decu je sv. Nikula ilji Mika. Nikula je jemput zmiril more i radi toga ga poštivaju mornari. Po pripoviedanju, on je i jednomu čoveku teri je imel tri čer dal peneze kaj jih je mogel oženiti. Te je delal poskrivečki gda su se ženile prve dvie. Gda je otec ženil trejtu čer, pazil je gdoj mu te pred vrati ostavlja blage z teru more dati čer zamuža. Čakal ga je pri vrati, a sv. Nikula ga je videl. Popel se na krof i čez rafung, kaj ga nej nišče, spustil peneze. Kak su se pri peči sušilji štunfi, penezi su opalji hu nje. Po pripoviedanju ljudi dobre dece Mikula ostavlja dare h škornju na obločecu. Ž njim ide i Krampus teri ostavlja šibe. Za dobru decu da se ne pokvariju, a za zločestu da se popraviju.

Gda bi se denes hu te veruvalje za nektere veljike triebal bi Krampus ostaviti debelu batinu i naprašiti njim ture.


Obširneše:
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/za-dusu-za-spomenek-dosasce

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list
e-vundano 04.12.2010.


Iz bakine pučke bilježnice
Z mamičine pučke (japo)teke


Barbare mraz trajal bu cieli zimski čas

Če se na Barbaru vide polje, ni čez zimu ne bu bolje.

Negda je Mikula z Krampusom hodil. Gda bi čuli da nešči ruži z lanci, mam bi se za ormar ili pod postelj skrili da nas Krampus nej z saja namazal i vudril po riti.

 
Piše:Zoran Gregurek
 

Prosinac je mjesec u kojemu pučki prognozeri zadovoljno „trljaju ruke“ jer su prepuni posla. Naime, od sv. Barbare do Nove godine gotovo da i nema dana koji nije znakovit i važan po nečemu.

- Barbare mraz traj bu cieli zimski čas. Kak bu na Barbaru, tak bu i na Božič. Tuo su govorili naši stari šteri su znali da sveta Barbara (4.12.) predskazuje cielu zime. Zate se veli i da če se na Barbaru vide polje, ni čez zimu ne bu bolje. Trebale bi Boga moliti da na Barbaru ne sunce grele, jer onda zima ne kak spada. A če lete loše krene, nebu dobre ni zkončale - govorila je naša baka Ivka, pučka prognozerka. Zašto su se ljudi veselili snjijegu u prosincu, pitali bi našu mudricu.

- Kad vu prosincu traju snieg i zima, onda zemlja žitom rodit ima. A šte neče da bu imele pune škrinje žitka? Takvoga nema. Je, pokle Barbare je detinjski svetec, sveti Mikula. Zate se večer prije Mikulinja vu obluk trebaju deti škornji ili cipelje da ih starci po noči z cukori napuniju. Morti se tu najde i koji nuovi štumf, rukavice, šal ili kapa - pripovjedala je baka prisjećajući se svojih strahova iz djetinjstva.

- Negda je Mikula z Krampusom hodil. Gda bi čuli da nešči ruži z lanci, mam bi se za ormar ili pod postelj skrili da nas Krampus nej z saja (čađa) namazal i vudril po riti. Ake nas je Mikula na ceste, dvorišču ili vu kuhnje zatekel, pital nas bi je li zname moliti. Šteri nije dobre znal moliti, mam ga je prevzel Krampus. Mi, vekša deca, znali smi da se Krampus same šali i da se vu njega oblekel sused ili rođak, ali su zate menši – siromaki, cvilili kak mali piščanci da jastreba na nebu vidiju.

Gda je mati vidla da je vrag zel šalu i da je Krampus preterival, rekla bi im: Ve je, dečki, dosta, dejte si male spijte pak ote dalje za zločestu deci jer takvijieh nije pri naše hiži. Blažena mati, Buog je dal duši lefke, znala je furt gda nešči prevrši meru i mam ga je opemenula -kimala je glavom baka.


Zvir:
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-barbare-mraz-trajal-bu-cieli-zimski-cas 

Citat:
C(r )ampus Turopolya

8. velikobožičnaka (prosinca) 2013.

Predstava “Sveti Mikula v vrt(e)cu“

Cel tjeden deca su nestrplivo ščekuvala dolazek Svetoga Mikule v naš vrtec

     Naša dramska skupina “Cipelišeki” (Cipeliči) povodum blagdana Svetog Mikule razveselila je decu se objektov predstavum “Sveti Mikula v vrt(e)cu”.
     Deca su z veseljem sudeluvala v predstave, popevajuč pesmice Svetomu Mikule i veseleč se darem terem je je darival.
     Evo kak su deca doživela predstavu i zestanek z Svetem Mikulum:

BUŠEVEC

Dora H. (4,2): “Najviše mi se zdopal Sveti Mikula kajti je imel dare.”
Katja K. (4,2): “Zdopale su mi se bebe s teremi su se deklice igrale.”
 
Nastavek:
http://www.forumgorica.com/dogadaji/c(r-)ampus-turopolye-sveti-mikula-(i)-turopolski/msg53584/#msg53584

Šetal se je Mika mlad,  01:08
Narodna Družina RT Zagreb cca 1963
Popevke Prigorja i Zagorja

Šetal se je Mika mlad
« Zadnja izmjena: Prosinac 09, 2013, 10:02:42 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #594 : Prosinac 14, 2013, 05:22:36 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3597, 10.12. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Strah se preselil na drugu stran

Hervati su vglavnem “ruralci”; zatucani, zaostali, apsurdni i opasni narod. Dek se vodil nesmiljeni boj okoli referenduma za ustavnu definiciju braka, pokazale se kie je na napredne, a kie na zaostale strani.


Do ve je največ Hervatov strahovale od visuokega PDVa, velikih porezov, računov za režije, nezaposlenesti ili zgube posla, zmienjšanja plače i mirovine. Ve je f pervi plan došle jel bume za ili protiv tega da “drugi i drukčiji” dobiju vekša prava. Duge se tuo kuhale. Strah da da večina glasa za obitelj, preširil se kaj požari v našemu primorju f srpnju i preselil se na drugu stran. Zate  sme gledajuč TV ili čitajuč novine, zeznali da su si Hervati nacionalisti. Fašisti čak! Da  fašizem od nas  i potieče. Kaj Nemci i Talijani? Hervati su pravi fašisti.

 Na utakmicami jeni kričiju Za dom!, a drugi jim otvračaju: Spremni! Tuo je jake neprimerene i opasne, gorše nek popiefke gdi se spominju noži, žice… ili da da bu mesa. Njim su  ocenjivali same umetnički dojam. Pri vlasti, pa i. najmenjši šrafi pri nje, znaju kie ima grde namere i protif ćirilice vu Vukovaru ak je tam Serbov menj od 50%. Kaj prinas se mora biti kak v EU?. Si su strahu hervatskemu fašizmu, drugač rečene, ustaštvu, štere se zvija kak zmija pa ga treba zatuči. Od straha  su se nekoji poskrili v hervatsku vladu ili f Sabor. Podsečaju na Jasenovac i broj žrtvi se znovič  povečavlje. Jeden kuražni je tam anonimnega prietečega pisma čital, a  sabornikem je od rešpekta prema temu dokumentu rieč zabiegala. Si su čkomeli. “Za dom!”, pak još i “Spremni!” su zbilja koljačke rieči!

I Židovi su se sprestrašili pa našli utošišče na TV-u. Spominju same naše smertne griehe. Jeden prestrašeni je zbrisal tiem vu Francusku i zabarikadieral se v hervatske ambasade. Ti vrapca!  Ak nieki zakriči “Za dom!, ciela Europa se steplje od straha. Kaj Europa? I Amerika! Onie 99% Amerikancov šteri ne bi Hervatsku znali najti na zemljopisne karte, ali znaju da su Hervati opasni. Nikak da se civilizieraju?  Ni Mađari, Turki, na kraju ni Serbi tuo niesu mogli. Nudili su jim i svuoj jezik i druge dare, a oni su jim same jezika splazili.

Opasni su i kak osvajači. Maskierani f planinare, osvojili su  i verh Triglava, a Serbiju pa tak bombali priek Drine da su na krovu jene hiže se čriepe spoterli.Dubrovnik bi bil zgorel da Crnogorci niesu pogasili gume štere sme kurili na Stradunu. Znoreli bumo od toga. A zakaj se tuo? Radi ZA? I kaj ve?

Sakemu od nas na glavu nabiti kapu! Meste U deti ćirilične Y pa mirna Bosna. I Serbija.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/strah-se-preselil-na-drugu-stran.html
i(l) str. 49. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3597.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1     

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(Navek i) ve-seljaki smo mi…

Hej haj, veseljaki - Kvartet Gubec, 03:32

Hej haj, veseljaki - Kvartet Gubec
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #595 : Siječanj 17, 2014, 10:29:04 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3598, 17.12. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Drugi i drukčeši med nami ili contradictio in adjecto

Kaj zazefci niesu drugi i drukčeši? Kaj morti nemaju praf biti drugi i drukčeši zate kaj jih urbani nemreju smisliti pa moreju biti diskriminirani, i gda su vu večini. I tak naprednjaki pokažeju svoje drugo lice, a se tuo  postane nie same smiešne, neg i uvredljive. Kaj tuo nie, fiškalski vučene rečene - contradictio in adjecto? Ili po našem – protivne v samemu sebi. Nekaj kak dreveno željezo ili vodeni zrak! Ili je nekaj drevene ili željiezne. Drieve nemre biti željiezne, a tolerancija nemre biti netolerantna.
I kak raščistiti tu zmešariju? Ili zmeniti parolu, ili zmeniti narod.



Tuo z referendumom okoli ustavne definicije braka nieje gotove. O tem se još vodiju vučene rasprave. A prie par dni čula sem spomenek troje raznorodnih ljudi  o tem kak su  glasali. Jedna je ženska rekla da su tuo bedastoče i da je nie odišla glasat. Druga je rekla da je ona bila protiv za protiv, a muški je opet bil za protiv za. Jasne kaj pekmez! Morti se ne vupaju otkriti kam zapraf spadaju. Priča o referendumu se jake zmiešala i zvuzlala. Još se prebrojavljeju zazefci i protifci.

Pervi su i dalje ostali primitifci, netolerantni nazadnjaki, ruralci, drugač rečene seljaki i homofobi šteri žive po kojkakvimi “vukojebinami” (pisale je v jenimi novinami), ili su se z njih doselili v grad, ali su mentalno još vu “vukojebinami”.Protifci pak su tolerantni, homofili i urbanizierani ili pravi gracki ljudi i pravi naprednjaki. Napredni su glasali protiv diskriminacije (odjeljivanja i oduzimanja ljudskih prava) i za toleranciju (trpeljivost, obzirnost) prema “drugim i drukčijim”.

Se tuo kaj sem čula i sprečitala na tu temu meni se zmiešale v glave i kaj sem prie zmešariju štiela razvuzlati, tuo mi je bile težeše. Kaj su nazadnjaki si šteri su i prie šezdeset liet došli z sela? Onda su i člani vladajučih nazadnjaki ak su rođeni na selu? Ili su po članstvu automatski naprednjaki? Mene muči i tuo kak se naprednim more deržati onie kie je protif drugih i drukčeših. A rieč PROTIV je zgovarana na TV-u, pisana po novinami, naslikavana po majicami (tiem po cecki) i zgovarjale su ju fnuege urbanizierane i poznate face, pogotove političke. Od zgora do dola. Fnuegi ipak niesu došli na te da vu semu tomu nekaj ne štima. Se več ljudi, pa morti i pune protifcev, se oseča uvređene jer jih  deržiju za  menj vredne zate kaj su rođeni na selu i nemreju biti jednaki grackimi (urbanemi, v drugem kolenu).

Kaj zazefci niesu drugi i drukčeši? Kaj morti nemaju praf biti drugi i drukčeši zate kaj jih urbani nemreju smisliti pa moreju biti diskriminirani, i gda su vu večini. I tak naprednjaki pokažeju svoje drugo lice, a se tuo  postane nie same smiešne, neg i uvredljive. Kaj tuo nie, fiškalski vučene rečene - contradictio in adjecto? Ili po našem – protivne v samemu sebi. Nekaj kak dreveno željezo ili vodeni zrak! Ili je nekaj drevene ili željiezne.Drieve nemre biti željiezne, a tolerancija nemre biti netolerantna. Kak bile da bile, ja priznajem da sem prie 55 liet došla z sela i da sem uvređena.I kak raščistiti tu zmešariju? Ili zmeniti parolu, ili zmeniti narod.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/drugi-i-drukcesi-med-nami-ili-contradictio-in-adjecto.html
i(l)
str. 49. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3598.pdf   
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1         

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

TEREZA KESOVIJA - Popevka za ljubav (KRAPINA '93), 03:35

TEREZA KESOVIJA - Popevka za ljubav (KRAPINA '93)
« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2014, 10:51:39 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #596 : Siječanj 17, 2014, 10:31:02 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3599, 23.12. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor


Predbožična prognoza je glasila:
Za ovie Buožič na nebu repatice nebu

Jeni veliju da je zvezda repača znamenje dohajanja svetih treh kraljev šteri su nosili dare Buožjemu detetu, a drugi da najavljuje nevolje i rate. Zmislila me i na 1986. leto gda se Halleyev komet (repača) skazal i znad Hervatske. Si sme gledeli kak po nebe vlieče svuoj svetleči rep, pri kraju rastepeni f drobne iskrice. Moja mama si je zdehnula:
- Deca, nie dobre. Bu rata!



Dohajaju božični dnevi. Tuo vidime i po vulicami nakinčanimi z pune kojkakvih svietlečih žaruljic, po dekorieranemi izlogi, TV-promičbi božičnih darov z Dedeki Božičnjaki, starčeki s čelenimi kapicami; za jene f skupi kočijami i z severni jeleni, a za druge na pleči z kakvu vrieču f šteri i dari moraju biti menjši. A s TV-a nas pozivljeju i na zabavu v osvietljeni Zagreb. Ne muorame več hoditi ni v Beč ni f Salzburg da bi doživeli božične raspoloženje. Varaždinci pak ni v Zagreb ne moraju iti. Naš grad je več obilježen božičnim kinčom i plastičnim borom pred Viečnicu.

I ja zvlačim božičnoga kinča. Med kuglicami, anđeleki i žarljicami je i jena od mali žaruljic zložena zvezda repatica. Saki put gda ji iščem mesto gde bi najbolj pristajala, zmislim se i na ona duoba gda sem na Buožič muorala delati pak je slavlje bile onak po tihe, po domači.

Jeni veliju da je zvezda repača znamenje dohajanja svetih treh kraljev šteri su nosili dare Buožjemu detetu, a drugi da najavljuje nevolje i rate. Zmislila me i na 1986. leto gda se Halleyev komet (repača) skazal i znad Hervatske. Si sme gledeli kak po nebe vlieče svuoj svetleči rep, pri kraju rastepeni f drobne iskrice. Moja mama si je zdehnula:

- Deca, nie dobre. Bu rata!
Si sme se nate nasmejali. Kakve tuo bedastuoče mama pripovieda?
- Same se vi smejte. Morti ja tuo nebum doživela, ali vi bute. Stari ljudi su furt govorili da repeča rat naviešča. A kaj hočete goršu nevolju od rata?
- Rat? Kakev rat? – čudili sme se mi.
 I f školi sme o tem puno govorili, a đaki su pisali zadače i referate, jednodušni vu tem da je repatica zakonita svemirska pojava i ne treba ji pridavati nikakva mistična značenja, pa ni osvetljavanje puta biblijskemi kralji.
- Se druge je proizvod ljudske mašte - rekli sme.
Ali je došla 1991. Na zgradu kre one gdi je onda v Zagrebu stanovala moja mama, z “Maršalke” su strieljali. Zrušili su stane na zadnjem katu.
- Kaj sam vam rekla za repaču? Kie je bil bedast? Trajale bu tuo najmenj štiri lieta. Si rati prinas traju tulike, a meni je tuo trejči. Nebum ga preživela.
I nieje. Fmrla je leto dni prie neg se zveršil.

I ovega si leta nameščam električnu repaču i veselim se Božiču gda se buju si moji našli kre mene. Znam da ovie put na nebu repače nebu. Vlada nam je za Nuovu 2014. mirise, zlato i tamjan več navestila priek TV-a. Sejeno se bumo veselili, popievali “Tihu noč” i “Čestit svietu...” i jeni drugem sreču, zdravlje, mir i sega obilja željeli. A tuo i ja želim siem čitateljem i siem dobrim ljudem.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/za-ovie-buozic-na-nebu-repatice-nebu.html
i(l)
str. 49. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3599.pdf 
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1       

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ksenija Erker - Zgublena zvezda (Krapina 2011) Popevke zanavek 9.9.2011. HQ, 04:09

Ksenija Erker - Zgublena zvezda (Krapina 2011) Popevke zanavek 9.9.2011. HQ
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #597 : Siječanj 17, 2014, 10:32:19 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3600, 30.12. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Štečki nam se meču i skomine se trgaju


Nekak su nam berze prešli božični dnevi. Nastalo je zmirenje. Prie toga smo ophajali robne hiže i štacune i išli na plac. Trošile se kak je kie mogel i kupovali se božični dari. Se je dišale po vanilije i klinčiči, po tortami, kojkakvimi prfkači, puserli i orehnjačami, pa onda po pečenkami; puricami ili racami, več prema tomu kaj kie ima rad i kaj si je kie mogel privuščiti.

Kaj je, je, pred Božičem je se zračile z optimizmom. Največ optimizma su obečavali naši javniki, od onie z verha piramide vlasti do najmenjših pikzibnerov pri njejnem dnu. Obečavali su boljše i lepše dneve, i imajučim i nemajučim, i običnim ljudem, pa i oniem šteri nemaju zaposlenja, a zabadav ga i iščeju. Ze sieh stran se ponavljale da bu nam bolje gda bu več radnih mest, a gda su dospeli na područja kak to napraviti, obično bi f svojemi projekcijami male spešali. Spominjali su biblijske mršave krave štere su, rekli su, za nami i da dohaja vrieme tustih šterih je po biblijskem navučavanju takaj sedem. (Kaj bumo za sedem liet na istem?). Na one kaj nam se obečavlje naviek nam se štečki meču i skomine se trgaju na spomen obilja štere nas čaka. Če nie na ovem, na drugem svietu sikak.

Zate se sakoga leta i veselimo dolasku Spasitelja i Otkupitelja. Več smo se uverili da oviem ovozemaljskim baš i nie moči pune verovati. V predbožične duoba je zgledelo da su ideologijske ratne sekire z šterimi su jeni jurišali na druge, zakopane. Bile je jake zgodne poslušati deklarierane agnostike kak rabiju biblijske usporedbe i kak sediju f cirkvami na polnočki ili pak na božičnimi mešami i onda pred mikrofoni zgovaraju božične čestitke; da siem nam želiju sreču, zdravlje, a ljudem dobre volje sako dobro. Ostale je nejasne same tuo na koga misle gda govoriju o onemi dobre volje. Morti su za njih tuo same oni šteri buju za njih glasovali. Zna se kaj se ljudem govori ak im se hoćeš prišmajhlati. Zgledelo je da su čas prie deržali propovedi za oltari. Tuo je dobre. Važen je optimizem. Trebaju nam razumievanje i ljubav pa godiju liepe rieči i onda gda se vnapre zna da bumo teške kaj dobrega doživeli. Naskorem je i Nuovo leto.

Još bu jeno slavlje šteremu se veselimo. I nazaj bu tak da se oni šteri imaju i moreju buju zabavljali na elitnimi destinacijami, a obični smertniki, nakranjeni obiljem obečanja, buju doma ili med prijatelji. Veselja nema bez prijateljov pa ni nade da bu nam bolje. Zate bumo za Nueve ljete z njimi popievali “Daj nam Bog zdravlja, k tomu veselja, na to Mlado leto sega obilja”.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/stecki-nam-se-mecu-i-skomine-se-trgaju.html
i(l)
str. 35. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3600.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1       

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vnučekove popevke

PATRICIJA PEK - Srecu iskala bum (Vnucekove Popevke, Radoboj 2012) [HD 1080p], 04:23

PATRICIJA PEK - Srecu iskala bum (Vnucekove Popevke, Radoboj 2012) [HD 1080p]
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #598 : Siječanj 17, 2014, 10:34:31 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3601, 07.01. 2014.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Diže se istok i zapad, diže se sever i jug… 
 

Na kraju sakoga leta naviek premišljame kak nam je bile f starem ljete, f čemu sme uspeli, a kaj sme propustili pa da v novem popravime i obavime. A zapraf je istina same tuo da sme starejši za jeno leto i da je od Božiča do Treh kraljev dien dukši za jen kukuriku-kljun. Se ostalo je same kikiriki, kak bi rekli zlobniki i zavidniki šteri ne razmeju da mi v gradnje nuevega društva ideme velikimi koraki, pogotove oni šteri su ostali bez božičnice, kaj je težeše pale vernikem (praf jim i budi) neg agnostikem.


Putni pak troški buju prosvetarem ipak berzo pali na račune, tak da moreju kam i otputovati i kaj neju same doma čubeli ciele ionak preduge zimske ferije. Zate su jake zadovoljni i, kak čujem, niesu se pridružili potpisivanju zahteva za ministrovu ostavku. (Strah je strah, veliju fpučeni f te pitanje.) Za polugodište niesu muorali decu spitivati i navlačit pozitivni uspeh pa niesu žifčani kak ranejših liet. I roditelji su mirneši. Z polugodišnjim izveščimi jim nie pokvareno Nuovo leto, pričem se misli same na informatički nepismene. A Buog naj jim se smiluje kaj jih bu dočakale na kraju školskoga leta. Kaj se pak na opčem planu događa vu Varaždinu, nieje lehke nabrojiti.

Problem smetja je zgledi ostal neriešen. Vice o temu pripoviedamo več nekaj liet. Ostaje nam da zmišljame nueve. F kulture je bile jake žive. Te koncerti, te predstave, te predstavljane knjig, pa i zbornika “Senje i meteori” štero VKD organiziera za Dan grada Varaždina, a od Grada na svečanost nišče nie došel. Kaj bi se oni s tiem zamarali! Najvekša pa je viest da je obnovljeni “Bogi Ivač”. Bar da se f kazališču imame čemu smejati. V gospodarstve se razmem same kulike se mene osobne dotikavlje gda podižem mirovinu i gda idem plačati račune ili f štacun. Nieje dobre ni seljakem. One kaj priskerbiju nemreju prodati zbog “višeših interesov” (z uvozom), a čujeju se same “spinovi” o tem kak mi ne proizvodime dost, kak sme neorganizierani i preskupi. Nemame dost svojega smetja pa uvozime i stranjske.

Neki dien si je jen stari veseljak i vicmaher gledajuč TV-emisiju o poljoprivrede, zapopieval koračnicu, jake popularnu pokle Drugega rata: “Budi se istok i zapad”, onu male veselejšu verziju (za šteru se onda išle v rešt), a glasi ovak:”Budi se istok i zapad, budi se sever i jug/ mužu su zeli kobilu, sam si bu vliekel svoj plug”. A onda je tuo prokomentieral ovak: “Kobil več nemame (ni volov) za oranje, penez za pogon traktora nemame, ali goriva za pogon motike bu seljak naviek našel”.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/dize-se-istok-i-zapad-dize-se-sever-i-jug%E2%80%A6.html
i(l)
str. 37. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3601.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1       

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Citat:
Budi se istok i zapad
(v ZDA-varijante):

Mameki i japeki
Sejnajne na vruče peči iliti „la Caliente Fornella“ iliti v Kalifornije)
Mamas & Papas California Dreamin', 02:27
http://www.youtube.com/watch?v=yY9EXSDYd9o

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

THE MAMAS AND THE PAPAS - CALIFORNIA DREAMIN (LIVE) STEREO SOUND HD, 02:55
http://www.youtube.com/watch?v=dpJSohX92jM

Citat:
Plavi Orkestar - Ljubi se Istok i Zapad, 03:54
http://www.youtube.com/watch?v=v8sNTzBkcNk

Petar Brkljačić - Zbudi se draga (Krapina 2012) Nove popevke HQ, 03:59

Petar Brkljačić - Zbudi se draga (Krapina 2012) Nove popevke HQ
« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2014, 10:58:16 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #599 : Siječanj 17, 2014, 10:36:08 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3602, 14.01. 2014.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Se je nueve i nikaj je nuovega nie
 
V “javnim priopćilima” se vrte stare, več sprečitane i sprekosane viesti z male nuovih začinov da bi se dale podnesti! Velika je novost same tuo da je A. Merkel opala na diel tiela šteri je nie zgodne imenovati. Valjda se lecnula kaj je prinas vhičen Joža Perković. Ili morti kaj je mam puščen?

F sakem slučaju nieje dobre prešla. Ali najmočneješa žena svieta bu i tuo premogadila. I onda se vute vmešal slavni A. Nobilo, s čiem su se pričele vrteti i dvuejbe; je kriv pa nie kriv, bu zručen Njemački pa nebu, pa za njega vriedi zastara pa ne vriedi, pa Perković kak udbaš muora odgovarati za smert človeka šteri je v neki garaži najden z sekiru rascuopanu glavu, pa opet nie. I otkril je da su za to krivi Srbi i Crnogorci.

Ti bokca! Čovek se muora zapitati kam pa tie spada, ak se same zmislime na Jožu Boljkovca, oko čije obrane se takaj angažieral. Naviek je branil sakega kie se zove Joža. (Ne muoram vam reči šteri je trejti i najvekši Joža. Saki optuženik šteri se zove Joža, naj se odma javi Nobilu. Ziher bu dobre prešel.) Širša javnost pak morti ne zna kak bu reagieral predsednik RH. Odsuten je poradi operacije desne mige. Muoral je iti na estetsku korekciju i z lievu i z desnu migu maker je na obedva juoka furt dobre videl, ali je desne bile v zadnje vrieme male priprte pa je zgledele na njega poskrivečki namiguje, a tuo je lievu stran jake smietale. Vezda ovak vlepšani i demokratski vravnoteženi more mirne iti po nuevi mandat.

Pruosti puk se zabavlja i z šokantnu viešču da je 5 291 doktor primal mito. Nieje kažnjive same primati, neg i davati mito. Pa kaj je vutem nueve? Ali je bombastične.

Zeznali smo i još važnih viesti; da Todorić kupuje Mercatora pa valjda i onie kre našega Gruoblja. Susedi ga spominju z grdimi rečmi. Hiže su jim v opasnosti od prometa pettonskih kamionov. Nezahvalniki jedni! Kaj jim štacun pod nosom ništ ne vriedi? Viest štera nas pa je zdrmala je i tuo da je naš gradonačelnik obišel bolnicu, policiju i vatrogasce (i on nekaj dela), a dva najnovekša vhičenika, “ispitana od strane suca” (ni rečeno s koje strane suca), zbog primene EU-uhidbenog naloga, buju predana RS.

Građani pak se (praznih žepov zbog novelietne rastrošnosti) zabavljaju s preračunavanjem kulike sakega od nas koštaju političari. Si izim Jože (opet Joža) Grabarića z Ludbrega šteri je v nedelju zvlekel 277 tisučakov kun i auta i ve mu se fučka za se političare, Perkoviće, Nobile, Boljkovce, Jovanoviće, Markićke, Severine, Ćurkovičke i se druge viesti i čiče- miče.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/
i(l)
str. 35. sim
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3602.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1     

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Žmigavke (škilke, namiguše): Imam rada Jožeka

Navihanke / Volim Jožeka. / ( www.trekzakenzo.nl ), 03:28

Navihanke / Volim Jožeka. / ( www.trekzakenzo.nl )
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549