Autor Tema: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna  (Posjeta: 331758 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #555 : Rujan 16, 2013, 11:29:11 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 938, 06.09.2013.
e-vundano 09.09.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

I moja žena pegla

Tati kradejo vse do čega dojdejo, pak so tak počeli krasti i kartice z buksi i taškici. I ne sam kaj kradejo kartice nek jiv i peglajo. Ne kaj bi se falil, ali i moja žena pegla, ali ne sam moje robače, majce, gače, hlače, nek i moje kartice. Dok je to peglanje prešlo vse meje i odišlo globleše nek moji žepi dopuščajo, dal sam kaj mi fkradnejo kartice. Znuom, vi več mislite da mi je ve čuda bole jerbo tati trošijo čuda meje od moje žene, ali nej, ženi sam prijavil da so mi tati, v krčmi, fkrali kartice, a pravzaprav sam jif odjavil. Negda mi čistam dobro dojde kaj se malo razmem v politiko i kaj se ponašam kak političari, očem reči, gledal sam ženo ravno v oči i zlagal sam. Moral sam nekak nekaj zašparati za črne dneve, štere nas "kukurikači" još navek plašijo.


Piše: Jožek radnik


Kak zgledi da je odzvonilo, a škola je stopram počela, tomo kaj se bodo đaki z sredji školi vozili zabadaf v školo i dimo. Šanse, da se to bode ipak pripetilo so tak male kak da bode mesec svetil vum z vode. Vsima nam je poznato kak je prevoz i školovanje zabadaf sam strašno čuda košta. A mi roditeli sam plačamo i plačamo, vse druge čeke na stran mečemo sam kaj nam deca školo završijo. Dok zbavijo škole i dobijo svjedodžbe, diplome ili kajtijaznam kakše vse to papere, a mi zazvedimo kak so zabadaf hodali v školo, očem reči, da nikaj ne znajo, unda nam se i zadja svečica vužge v glavi i mam nam je jasno: strašno smo čuda penez potrošili kaj naša deca završijo škole, a ve z tem morejo jedino na burzo. I kak naš unda završil v depresiji? Sam te doktor Mišević more spasiti, a ak je on na urlabo unda ti preostaja jedino krčma i krčmarica Julika. Ona je maher za takše šterima so potonule vse lađe. No, i Micika je ne nikaj hujša!

Kaj ne bi črez ovo vroče leto bilo preveč dosadno dobravski grobari so skopali nekaj z zemle. Rekel sam nekaj jerbo nišči ne zna je li je to doletelo z neba ili pak je zraslo v zemli ili pak je to čudo voda donesla. Još dendenes so Dobravčani nej uspeli prespodobiti čemo ili komo je to slično i otkod se to v Dobravo doteplo. Neje to niti tak važno, čuda je važneše da je Dobrava i dobravski svemirac, Kak ga je Zrinka Krstila, bil skorom vu vsim novinama na sveto štere držijo do sebe. Ne bi vam znal točno reči je li je zišlo i v Kini, ali je glavni urednik pekinškog "Jutarnjeg", Dej Ne Pij, zval Zrinko i respituval se o tomo svemirco šteri je zalutal v Dobravo, a malo je sličen jednomo Kinezo. Nekaj si gruntam da imajo Dobravčani praf, a med jimi je negdašji opčinski načelnik Marijan Varga, šteri velijo da mi još vse ne znamo o našoj zemli. Ne znamo vse kaj imamo i kaj raste po zemli, a ne kaj bi znali kaj vsega pod zemlom imamo. Nej znati kaj bodo Dobravčani naprajli dok se opčinski čelniki vrnejo z urlaba, ali bi najbrž morali zafremati bar opčinsko poverenstvo jerbo unda bode sigurno da se nikaj i nigdar ne bode zazvedilo.

Nekaj slično, kak vu Doljnjo Dobravi, bode se črez 40 -50 let pripetilo i v Gornjoj Dobravi. Najme kaj, moj pajdaš Tonča vam ima gorice mam polek Gornje Dobrave, a ima jako dobre pajdaše z Omiša. Dalmoši, vam vsako leto tri - štiripot dohajajo k nam v Međimorje na pelnična druženja i nebodete veruvali, nigdar ne dojdejo z praznom rokom. Kak Tonča, dok ide na morje, sobom nese slanine, tiblico, turoša, cvirke, jegera, domače salame i ostale naše domače oblizeke, očem reči, plodove koca, tak i oni dok dojdejo donesejo pršuta i vse druge plodove morja. Dok se te morski plodovi potamanijo , vse ono kaj ostane: riblje kosti, školjke, škampi. vse to pajdaš Tonča zakopa na skradnici v grabi pod goricaj. Dok bode, črez 40 -50 let nešči kopal fondoša za novo pelnico onda bode našel vse te ostatke, štere je Tonča, na leta, tu zakapal. I unda bode se isto to pripetilo kaj se je letos pripetilo v Doljnjoj Dobravi: zišli bodo se vsi kaj se nekaj razmijo i rekli bodo kak je, negda zadavnja, v Gornjo Dobravi završavalo Panonsko more. I nišči ne bode mogel reči da je ne tak jerbo dokazi bodo skopani vum iz zemle. Pak več je skradja vura da i mi Međimorci počnemo pisati ili bar dopišuvati povjest.

Kaj bode, itak, z naše bolnice? Kuliko čujem doktori, doktorice i nejlepše naše sestrice so počele delati v smenama. Kaj nam betežnikaj ve preostaja? Pak i mi se moramo tak posložiti kaj nam bodo betegi dohajali dok nam bodo doktori delali i dok bodo meli časa za nas. Nebrem razmeti, kak so pak Zagorci spametneši od nas? Nej sam oni, nek i jivi doktori. Ak sam ja to dobro razmel, pomalem bode od naše bolnice ostalo skorom nikaj. Na vse zadje ipak bodemo odišli po riti k meši i hodali bodemo po zdraviče vu Varaždin kak so nam to i "kukurikači" rekli dok so cugle vlasti zeli vu svoje roke. Tak nam i treba: mi smo šparali i šparali. Kaj nam je minister za zdraviče bole steguval remena i meje penez pošiljal v bolnico, mi smo šparali na doktoraj, sestrica, na lekaj, šekret papero i na onomo kaj so naši betežniki dobavlali v tajero sam kaj se ne bodemo zamerili ministrima i onima v Zagrebo. I na kaj smo ve došli? Šteli smo biti vekši katoliki od Pape, a zišli bodemo kak bedačeki. Nejbolša smo bolnica po vsemo, nejbole delamo i nejmeje trošimo, a politika nas je prekrižila i moremo se slikati. Zabadaf, i to več na leta govorim da poštejak navek ispadne bedak, ali meni se ne verje. Ne morate meni veruvati, pitajte spametneše, oni vam čuda vejč znajo od mene. Kaj ne bodemo ve dale lamenterali i pametuvali, bodemo se spominali dok bodemo čakali na red pre doktoro vu Varaždino!

Nedeliščanci so minuli tjeden hodočastili v Deželo na Sejam poljoprivrede v Gornjo Radgono. Nadjam se toplo da so nej hodili zabadaf i da so se, brzčas, nekaj navčili, tak da bode ve veliki, očem reči, glavni Mesap čuda bolši, a i mali Mesapi bodo vredneši i čuda bole posluvali. Naši gospodarstveniki i obrtniki, šteri so izlagali v Radgoni, se sam smejejo i fljučkajo v roke kaj znači da bode i nekši hasen od toga Sejma. Kuliko sam mel za čuti, Janezi so se najbole intereserali za žgajare, očem reči, kotle za žgajariti i peči rakijo. Dospomenuli so se kaj parpot dojdo na vuglede k nam v Međimorje i kaj sprobajo kaj to, itak, teče vum z teh naših kotlov. Ve ga ne meji i moči dojti čistam lefko, a i ne morajo puščati duho vum z auta na meji, dok ido nazaj.

Tati kradejo vse do čega dojdejo, pak so tak počeli krasti i kartice z buksi i taškici. I ne sam kaj kradejo kartice nek jiv i peglajo. Ne kaj bi se falil, ali i moja žena pegla, ali ne sam moje robače, majce, gače, hlače, nek i moje kartice. Dok je to peglanje prešlo vse meje i odišlo globleše nek moji žepi dopuščajo, dal sam kaj mi fkradnejo kartice. Znuom, vi več mislite da mi je ve čuda bole jerbo tati trošijo čuda meje od moje žene, ali nej, ženi sam prijavil da so mi tati, v krčmi, fkrali kartice, a pravzaprav sam jif odjavil. Negda mi čistam dobro dojde kaj se malo razmem v politiko i kaj se ponašam kak političari, očem reči, gledal sam ženo ravno v oči i zlagal sam. Moral sam nekak nekaj zašparati za črne dneve, štere nas "kukurikači" još navek plašijo.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=21934:i-moja-ena-pegla&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine938i?mode=embed&layout=grey                          i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/938/mnovine938i.pdf   

Citat:
Duo pegla - Moja žena pije i puši, 02:50

http://www.youtube.com/watch?v=9iEuVOdLqto

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Duo Pegla - Mi imamos mnogos problemos, 03:12

http://www.youtube.com/watch?v=IsyMbF2afzI

DŠR Poljana 2011 Vinički tamburaši Penezi, 02:27

DŠR Poljana 2011 Vinički tamburaši Penezi
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #556 : Rujan 19, 2013, 11:52:17 poslijepodne »
(Zakaj imam rada Kro-privnicu?)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ma hižica – ma slobodica

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Glas Podravine,
2011-08-23

Mama na kvadrat

Moja kućica – moja slobodica

Piše  Sonja Jurlina

 Godišnji je razdoblje u kojem se bezbrižno nagomilavaju razne obaveze, složim se neki dan s statusom frenda na fejsu. Tak sam i ja ovogodišnje ljetovanje i odmaranje ostavila za sobom i vratila se u podravsku ravnicu gdi su me dočekale već poznate dužnosti. I makar je na moru bilo lepo i divno i krasno, nekak se najlepše vrnuti doma na svoje, naša kućica – naša slobodica pa nek igrački bu do kolena, a zmazanog suđa i veša do plafona, ni me briga dok si svoj na svome. Zapravo, moj godišnji tek sad počinje!


 
Prvi smo tjedan po povratku uglavnom proveli obilazeći ekipu s kojom se nismo vidli i više od mesec dana. Nekak je slučajno ispalo da su prvi na rasporedu bili oni s vlastitom decom, a tek smo ovaj tjedan krenuli s hodočašćima k onima koje radosti roditeljstva još nisu doživeli. Možda se, nakon posjeta naše male družine osveste i predomisle o prenošenju genetskog koda na novu generaciju. Zapravo, kad bolje razmislim, bolje se uvalit onima koji još nemaju vlastitu decu jer su ih ti bar malo željni za razliku od onih koji posjeduju svoje i gdi ispadne da se celo druženje pretvori u prepucavanje, natezanje i uvjeravanje da se sad baš on mora malo poigrat s bebinim kolicima pa bu ih onda mogla dobiti prda. Dok ovi s decom, među koje ubrajam i sebe, dozvoljavaju deci sve i svakaj nebi li kupili bar koju minutu mira za ispiti kavicu, ovi drugi, solo parnjaci, to isto dozvoljavaju ne želeći se zameriti malim haharima.
 
Upravo smo došli  s druženja pri mojoj srednjoškolskoj pajdašici gdi su prda i bjacek uspeli u svega dva sata stan okrenuti naglavačke. Ovim se putem ispričavam kaj su u hodniku nadrobili suhu lavandu, al bjacek je valjda nameraval malo semenja odnesti i za doma. Isto tak isprika kaj je prda svojim malim crnim nožicama zamazala krevetninu koja se doduše more rabiti na dve strane pa se nadam da su je noćas okrenuli na onu drugu, tamniju stranu. Za prolijane sokove, nadrobljeno mrvinje i bombone pod kaučom sam se već ispričala kak i za to kaj je bjacek u jednom momentu ponesen ritmom muzike iz radija istog pokušal isčupati i zavitlati s njim oko glave. To mu je od Darka Indijanca, ne zna taj još kaj je laso, kaj torba, a kaj radio prijemnik. Za packe po špiglu, zgužvane karte i uništenu šminku se ne mislim ispričavat jer su na to domaćini bili upozoreni, ali baš je zgledalo simpatično kad je bjacek s one svoje dve buhtlaste ručice lupal okolo i delal kvara. Verujem da su nakon kaj su nas ispratili za svaki slučaj tri put okrenuli lokot na bravi i uglas uzdahnuli: ne ponovilo se!! Igranja pod plahtama nebu garant do Sisveta, dok koji od njih ne zaboravi na ovu veselo provedenu večer.
 
Prdinu uzrečicu: za koji mesec pem u vrtić ovih smo dana preformulirali u “za koji dan”. Bez problema je prihvatila tu za nju naizgled, beznačajnu promjenu. Sve ona zna pa teoretizira: da bu se tam lepo igrala s prijateljima dok bu mama na poslu, da budu ju tete svakaj novoga naučile, da bu lepo spavala pa čak i da bude jela sve kaj joj se ponudi. Ne preostaje mi nego nadati se da bu se teorija i u praksi pokazala ovak jednostavnom i lako premostivom. Kak čujem iz iskustva drugih mama, više problema stvaramo mi same nego deca koja se prilagode čim mi mame zajdemo za čošak. Ma ajde, nebu to nikaj strašnog, pa njoj bu tam lepo, asocijalna nije, uklopila bu se kak i kad god, pa dosta joj je bilo tri godine života (minus nekih par dana) provedenih doma s mamicom.
 
Bjacek je druga priča. On je trenutno u fazi strahovanja da bu ga mama ostavila. Nadam se da bu ga ta ideja napustila do prvog mu rođendana jer ga u protivnom niko nebu štel čuvati pa bi mogel doma ostati sam, a onda bi pak ja mogla biti prisiljena podiči potenciju s kvadrata na kub?!? Pa ipak se kolko čujem ulažu penezi u renoviranje rodilišta, bi i to valjalo videti, kaj ne?
 

Zvir:
http://mamanakvadrat.blogspot.ch/2011/08/moja-kucica-moja-slobodica_23.html
 
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 
Tatiana Cameron Tajči & Jane – Črlena hiža (Krapina 2012) Nove popevke .HQ, 04:28 , 04:28

https://www.youtube.com/watch?v=f45URFzLDJE
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #557 : Rujan 19, 2013, 11:53:47 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3585, 17.09. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Na neki način
 
Gda je autobus stal v Novemu Marofu, na onemu stajališču, z lieve strane je nekaj napisane kineskim pismem, zate kaj je tu bil kineski štacun šteri je. Nišče je nie spotrl njieve ploče, a one nikoga ni ne smetaju. Neki pak misle da je te pisme umetnički kinč na zgrade zate kaj to tak i tak nišče f Novem Marofu ne zna prečteti.

Se se vrtelo, a i još se vrti, same okoli ćirilice, pisma štere ljudem simboliziera osvajački rat, rušilaštve, ubojstva, silovanja, smerti i nestanek fnogi ljudi ze štere se ni denes ne zna gdi su, ali i kak serpske izazivanje i prkošenje Hrvatem.

 
 
Pretekloga tedna je bile kojkakvi zmešarij štere su se z jezikov pretakale kak ovie jesenski dejž z neba. A dek se (poradi diežja nie mogle zijti z hiže, glediela sem TV i primietila da fnogi govorniki zgovaraju, poštapalicu ili frazu “na neki način”, i tuo po dva ili tri put v jene rečenice. Fsredotočite se na tuo pred televizorem ili gda poslušate radio pa bute čuli da imam praf. Tak su na primer seljaki “na neki način” javnost obrnuli proti sebe, za doktore se “na neki način” otkrile da imaju jake velike plače pa se nemaju kaj buniti, v jene je škuole na deco opal mort s plafona i tak “na neki način” onemogučil nastavu, otprta je jena nuova škuola s pametnimi pločami pa je “na neki način” naše školstvo modernizierane i to “na neki način” zaslugom Ministra prosvete. On se na nekšne utakmice “na neki način” solidarizieral z onemi šteri su vužgali hrvatski barjak, a Vlada je “na neki način” pljunula na branitelje Vukovara z tiem kaj je pričela postavljati ploče s ćirilicu s šteru domači Srbi ”na neki način” provocieraju nas Hrvate i prkose nam.

Vezda nek čitatelji shite z teksta ove “na neki način” pa buju vidli da bez toga tekst ima čist drukčeše značenje, maker kak to smiešne delovale. Ta fraza zapraf razblažuje značenje zrečenega, pa je nie istina da stalne ponavljane istih rieči nema značenja.

O semu tomu sem premišljala na putu od Zagreba vu Varaždin. Gda je autobus stal v Novemu Marofu, na onemu stajališču po šteromu se mora kružiti (još denes mi nie jasne zakaj je tak napravljen), z lieve strane je nekaj napisane kineskim pismem, zate kaj je tu bil kineski štacun šteri je, kak su mi rekli, zaprt. Ak i nieje, bu naskorem zate kaj se Kinezi povlačiju z Hrvatske. Kulike znam, ne othajaju na fkradenimi traktori, neg s kamioni z robu ili ciele familije z auti štere su f Hrvatski zaslužili. Nišče je nie spotrl njieve ploče, a one nikoga ni ne smetaju. Neki pak misle da je te pisme umetnički kinč na zgrade zate kaj to tak i tak nišče f Novem Marofu ne zna prečteti. A nišče ne bi imel niš protif ni da se Kinezi vrneju.

Se se vrtelo, a i još se vrti, same okoli ćirilice, pisma štere ljudem simboliziera osvajački rat, rušilaštve, ubojstva, silovanja, smerti i nestanek fnogi ljudi ze štere se ni denes ne zna gdi su, ali i kak serpske izazivanje i prkošenje Hrvatem. Iščeju prava, a ne maraju za dužnosti. Bar da onda ne vrieđaju svoje žrtve. Znaju da Hrvati prie ili kesneše se pozabe i popuste. Kie zna, morti “na neki način” ve nebu tak.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/na-neki-nacin.html
i(l)
(str. 25. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3585.pdf     
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1   

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kina, Kitaj, Kaj-ti, Kaj ti....
Željko Kokorić & Podvinčani - Kaj ti stvarno nije žal? - Krijesnica 2010, 03:36

https://www.youtube.com/watch?v=5mKySMl3gCk
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #558 : Rujan 19, 2013, 11:55:04 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 939, 13.09.2013.
e-vundano 16.09.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Župan mora preglasiti elementarno nepogodo i uvesti radno obavezo

Morem vam reči da smo se mi Međimorci strašno zalenili. Najme kaj, ovo leto je v prve razrede pučke škole zapisano 115 dece meje nek lani. Pak kak bodo se deca zapišuvala v škole, štere smo na leta lepo zazidali i opremili, ak smo prestali deco delati. Nebrem razmeti kak se te mladi ljudi vlečejo fkrej od toga lepoga posla posle šteroga se deca rodijo. Da ga ne ovi naši zemljaki, šteri so malo bole črnokožni, Međimorje naše malo bi se zdošlo. A dok deca falijo vseposot so problemi: vrteci so nam vse prazneši i tete ostajajo brez posla, škole so nam vse prazneše, pak nam navučiteli i navučitelice ostajajo brez posla i na vse zadje bodemo došli na to kaj bodo i sredjaj školaj profesori zviška, a i za fakultete ga ne bode dosti dece. Kak bodemo unda mi županija znanja. Nek župan preglasi elementarno nepogodo i nek vse mlade (skupa žnjim i svojom zamjenicom) natira na posel. More on, prosim vas lepo, uvesti i radno obavezo. A kaj se čeka - to te ja pitam?


Piše: Jožek radnik


Malo, malo pak nas minister Slavek Liničov iznenadi i globleše nam porine roko v naša več skorom prazne žepe. Tak je napravil minuli tjeden da je povečal trošarine na benzin i nafto. Neje niti z okom trepnul, a neje mo niti las pala z glave dok nam je objašnjaval kak je trošarine moral zdiči jerbo so bile nejmenše v Evropi. Nebrem to nikak razmeti, pak nešči mora meti nejvišeše, a nešči pak nejmenše. Vsaka vlada slaže trošarine kakše ljudi morejo platiti, očem reči, kuliko penez imajo. Slavek jako dobro zna da so plače naših težakov nejmenše v Evropi, pak je nikaj ne poduzel kaj bi jiv zdigel, nek je zdigel trošarine tak da nam bode, od ve, još meje penez ostajalo za živleje. Slavek, Slavek ti si, kak zgledi, več zdavnja zabil kak je to živeti od težačke plače?

Seljaki z doljnjega Kraljevca so več po osmi pot organizerali Sema sadovja. Pokazali so nam kaj vse raste po Međimorjo, v Lepoj našoj, i pre našim sosedima. Kanili so se najti i ministrom Jakovinom kaj se dospomenejo za ceno jabuki jerbo je minister ukinul subvencije, ali je ne niti došel na spominek, tak da ve naši seljaki ne znajo počim bodo prodavali jabuke. Nej znati što je itak splašil ministra kaj je ne došel ili mo se je pak pokvaril GPS, pak je zalutal? Najbrž pak je čul kak se seljaki spominaju da je on nejhujši minister za poljoprivredo i seljake, pak je ne mel voljo dojti tem ljudima na oči. A što bi ga znal kaj ga je zabrenzalo kaj se je ne pojavil v Kraljevco?

Verjem da smo vsi gledali labodoritaško utakmico z Beograda de so igrali naši kockasti i Srbija. Vsi so bili najgerek je li bode vse završilo v redo i zato so naši kibici morali ostati doma i gledati tekmo prek televizije. To kaj so Srbi fučkali dok se igrala Lepa naša, to smo znali i na to smo bili prepravleni, a to kaj so kurili naše zastave to je bilo nekaj novoga. Kak je još ne dostik cajta prešlo od rata, a i ove ploče na čirilici u Vukovaro so naprajle to kaj smo si mi Hrvati ne baš zdobra z sosedima Srbima, pak je spiker na radio rekel kak igrajo četniki protiv ustaša, a sudi Švabo. Kak da je izvestil z fronta. No, vse je, na vse zadje, dostik mirno zišlo i na igrališto i med publikom, ak pozabimo kaj so zdelavali na početko.

Kak zgledi naši Međimorci šteri hodaju v sredješkole bodo ipak meli prevoza zabadav. To jim je zrihtal naš novi župan Matek Posavec. Najme kaj, župan je zmenšal plače sebi i svojemo zamjeniko i zamjenici, a isto tak i vsima šteri so na županiskaj jaslaj i uspel je dojti do kupčeka penez šteri bo dosti za autobuse i cuge kaj bodo deco vozili v školo. Dok je to napravleno zazvedilo se da bodo naši đaki jedini v Lepoj našoj kaj se bodo zabadav vozili v školo. Konačno jempot i nas Međimorce falijo po nečemo dobromo.

Kaj reči, z jedne strane je dobro kaj se župan pobrigal kaj se bodo deca zabadav vozila v školo jerbo se tak pomaže roditeljaj kaj leži zfinancerajo to besplatno školovanje, dok po drugoj strani bodo ve te isti đaki duže sedeli po kafičaj i pili. Najte me krivo razmeti, ali prosim vas lepo dojdite v Čakovec dok deca ido dimo školi i bodete vidli da so terase v centro grada vse pune, a punijo jiv mladi školarci. Nebrem reči, lejpo je videti to mlado i lepo deco, ali sam štel pitati otkod jim penezi kaj tak dugo sedijo po kafičaj i pijejo. Z jedne strane nemajo za prevoz, a z druge
strane imajo za pijačo. Vsa sreča kaj je Linič te kafiče fiskalizeral, pak se nekaj penez vrne v državno kaso. Ali prevoznike plača župan, a poreze pobira Linič, tak da peneze idu vum z jednoga žepa i dojdejo nutri v drugi žep. No, to so ne žepi na istomo rekleco.

Pomalem se prepravlajo stranački izbori v esdepejo i to po županijama. Kak so izbori vse bliže počelo se špekolerati što bode  zamenil Iveka Perhoča. Čistam je nekak normalno da vsaki esdepeovac, a i oni okoli imajo svojega favorita. Prvo i nejglavneše je pitanje je li se bode Ivek znova kandideral? Ve so lokalni izbori za nami, pak so se i političke glave prehladile tak da se moremo mirneše spominati o vsemo, pak i o Iveko. On je, brzčas mel dosta cajta kaj si vse nevole, štere mo je politika donesla, dobro pregrunta, napuni si baterije črez dugo toplo leto, tak da ga, najbrž, bodemo pak vidli v prvaj redaj za vreme vroče izborne jeseni. Ne bi ruon bilo dobro da ve hiti puško (čitaj: političke ambicije) v kuruzo i sam tak odide v ropotarnico povjesti. Ve je ne na nikšoj političkoj funkciji i ve bi mel čas baviti se sam z strankom. To se ne bi moglo reči niti za jednoga drugoga esdepeovce, šteri je isplival kak novi kandidat. Napriliko Štef Kovač je čakoski gradonačelnik i tu ima prekpreveč posla za takšega mladoga političara i gruntam si da bi mo još i stranka bila preveč. Gorčanski Mario Mohharič ima svojega posla, kak koršmit, šteroga se ne  odrekel, sabornik je i opčinski načelnik. Dok to vse zbavi za stranko bi mo ostala sam nočna smena. Nedelski Mladen Novak je precednik Županiske skupštine, a ima i svojega biznisa, tak da bi to teško bilo v redo držati. To so ovi esdepeovci štere je sedma sila dela v prvi red. V drugom redo bi bile puce, Dragica i Nadica (na jiv tre navek računati), a i preostali dečki. Nej znati kaj je z nejpopularnešim čakoskim esdepeovcom Gordanom Vrbancom? Nej znati gde on sebe vidi? A tu so još naš sadašnji dominister Veselin Biševac i jegov bivši pajdaš Štef Korajov. Te ovojesenski izbori so nej sam važni za to što bode vodil esdepeovce štiri leti, nek tej bode i  novozebrani kandideral za sabornika za dve leti. Tre malo i napre gledati jerbo ak se ve zakesni odišla bode Marica z kolači.

Morem vam reči da smo se mi Međimorci strašno zalenili. Najme kaj, ovo leto je v prve razrede pučke škole zapisano 115 dece meje nek lani. Pak kak bodo se deca zapišuvala v škole, štere smo na leta lepo zazidali i opremili, ak smo prestali deco delati. Nebrem razmeti kak se te mladi ljudi vlečejo fkrej od toga lepoga posla posle šteroga se deca rodijo. Da ga ne ovi naši zemljaki, šteri so malo bole črnokožni, Međimorje naše malo bi se zdošlo. A dok deca falijo vseposot so problemi: vrteci so nam vse prazneši i tete ostajajo brez posla, škole so nam vse prazneše, pak nam navučiteli i navučitelice ostajajo brez posla i na vse zadje bodemo došli na to kaj bodo i sredjaj školaj profesori zviška, a i za fakultete ga ne bode dosti dece. Kak bodemo unda mi županija znanja. Nek župan preglasi elementarno nepogodo i nek vse mlade (skupa žnjim i svojom zamjenicom) natira na posel. More on, prosim vas lepo, uvesti i radno obavezo. A kaj se čeka - to te ja pitam?

Drugi tjeden se doktori i medicinske sestrice spravlajo na štrajk, pak vas lejpo prosim najte planerati kaj bi bili betežni. Zdravje je naše nejvekše bogactvo i moremo se, bar jedno vreme, z tem štimati!


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=22165:upan-mora-preglasiti-elementarno-nepogodo-i-uvesti-radno-obavezo&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine939i?mode=embed&layout=grey                           
i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/939/mnovine939i.pdf   

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(i) od pezdeca rastu deca?

Teta Liza i Lado - Deca, moja deca, 03:00

Deca, moja deca,
nikaj nate mela.
Mati vam je kriva,
se vam je zapila.


https://www.youtube.com/watch?v=wIgQD_785OI   
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #559 : Rujan 27, 2013, 12:50:24 prijepodne »
Međimurske novine, br. 940, 20.09.2013.
e-vundano 23.09.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Gda bo se pravica vrnula v Međimorski cvetnjak???!


Ne bi vam točno znal reči kaj je to reforma zadravstva, štero nam prodavle minister za zdraviče, (Čije?) Ranko Ostojić, jerbo nam on oče reči da so nejfaleši leki i nejbolši, a od jiv brzčas more ozdraviti sam zdravstvo, a mi betežniki bodemo i dale brohali. Nebrem nikak razmeti kak nejfaleši leki morejo biti nejbolši, jerbo gda je tak unda fabrike ne bi delale one dražeše. I nej sam delale nek i prodavale. Niti v javnaj hižaj so nejfaleše ne nejbolše, pak je, brzčas, tak i v apotekaj.


Piše: Jožek radnik


 Verjem gda ste čuli jerbo je to nej moglo početi mimo vas, očem reči, neje mogel početi štrajk doktorov i jivi sestrici, a kaj ste to ne čuli. Pak o temo se več hajdig dugo pripoveda. Minister, doktor Ostojić se čudapot spominal z sindikalcom, isto tak doktorom Babičom, i makar so obedva doktori nejso mogli najti zajedničkoga jezika. Znate kak je to v živlenjo: dok so penezi v pitanju teško jeden drugoga razmijo jerbo jeden od jiv davle peneze, a drugi jemle, onomo kaj davle je navek preveč, a on šteri kasera jemo je navek premalo. Kak bilo da bilo vejč od pol doktorov i sestrici štrajka tak da bodemo lekece dobavlali sam na kapaljke, očem reči, tuliko kaj preževimo, a ozdrajli bodemo unda dok se ovi dva doktori dospomenejo. Ak vas, nedaj Božek, vu vreme štrajka nekša hetiga ili beteg napadne doktori morajo na vas hititi oko, a sestrica bode vas pogladila po glavi ili pak malo prijela za roko tak kaj vam bode leži. Hitna služba bode delala cele dneve i noči, isto kak i do ve i jemali bodo na red sam one štere dopelajo, a ovi šteri bodo mogli sami dojti te so ne hitni, jerbo dok morejo hodati ne nucajo doktore. Prosim vas lepo, najte se napiti za vremem štrajka jerbo pumpe za prazniti septičko vu vašemo želoco spadajo v dodatno opremo. Ak ste preveč tankali  držite se receptlina kud nutri tud vum, šteri je do ve jezeropot sprobani.

Ne bi vam točno znal reči kaj je to reforma zadravstva, štero nam prodavle minister za zdraviče, (Čije?) Ranko Ostojić, jerbo nam on oče reči da so nejfaleši leki i nejbolši, a od jiv brzčas more ozdraviti sam zdravstvo, a mi betežniki bodemo i dale brohali. Nebrem nikak razmeti kak nejfaleši leki morejo biti nejbolši, jerbo gda je tak unda fabrike ne bi delale one dražeše. I nej sam delale nek i prodavale. Niti v javnaj hižaj so nejfaleše ne nejbolše, pak je, brzčas, tak i v apotekaj.

 Vsa je sreča kaj je nej pak došlo do svaje med nami i Turčinaj. Najme kaj, vsi znamo gda turski sultan Sulejman Veličanstveni vsako večer dohaja v naše hiže. Čuda naših ljudi ga dočaka, a oni trdokorneši odhajajo v krčmo kaj se ne bi žnjim zišli ili pak svadili z ženami. Pred par dni je zbetežala Hurem, šefica harema i glavna Sulejmanova savjetnica za nočna i ležeča pitanja, ali je, fala dragomo Božeko, fletno ozdrajla jerbo morete si misliti kaj bi se pripetilo da se beteg produžil i da so naši doktori počeli štrajkati, a Hurem ne bi bila sposobna oddelati svojo šihto v sultanovoj posteli. A vsi znamo kak je Sulejman nagel!

Počele so berbe grozdja po našaj (i ne sam našaj) goricaj. Posle prekpreveč suhoga i vročega leta počel je vsaki drugi den cureti dežđ, pak se tre požuriti kaj se bobice grozdja preveč ne napijejo vode, pak bi unda i preveč vode bilo vu vini. To je jedna istina, a druga je istina gda je grozdje počelo gniliti, a od gnilih grozdov nej muoči nikaj naprešati. Jako sam najgerek je li naši međimorski vodovodači kontrolerajo kuliko vinari trošijo več vode za vreme berbi jerbo kuliko se cukura restopi v mošto to nišči nebre znati. Niti Slavek Linič, a niti jegovi porezniki.

 Kam bo suza nek na oko, tak je i naš župan, Matek Posavcov, pozval vse gradonačelnike i načelnike vu Sveti Martin na zestanek jerbo je jemo nejbole v bregima i tu mo je tak lepo kak i ribi vu vodi. Župan je drukal za friški zrak goričnoga Međimorja, a precednik Kolegija, martinski načelnik Francek Makovec, si je zebral svojega hatara. Če duže dale i jemo je vse lepše i lepše doma. Vse je bilo lejpo prepravleno, vsi so došli sam čakoski gracki oci so se nej genuli vum z svoje varoši. Ipak je Čakovec glavno mesto vu našemo malomo Međimorjo, pak je precednik moral poslati v Čakovec kočijo z kojima, ak jiv je štel meti. Nek se zna što je glavni.

Mortik jim je Sveti Martin bil predauko, pak so se zbogradi toga čakoski gracki oci nej dali z grackih dvorov, ali nej znati zakaj pak je nišči nej došel v Šenkovec na obilježavanje Sigecke bitke vu šteroj je poginul naš Mikloš Zrinski? Pak jim je bar Šenkovec v Čakovco. Vseposot se falijo kak je Čakovec Grad Zrinskih, a ne poštuvlejo niti Zrinske, a niti pak Zrinsko gardo. Nej znati kaj so jim se Zrinski zamerili? Ili pak, brzčas, nemajo čas!

 Sredjoškoljke i sredjoškolci, štere sam videl po čakoskaj krčmaj so mi zbajali da oni ne nucajo prevoza do škole jerbo hodajo v školo pešice ili pak z peciklinaj, tak da na jiv župan ne troši županiske peneze i nejso v sukobo interesa kaj se dotikavle zabadav prevoza v školo i nazaj. Morem vam reči da mi je ne bilo vsejedno, ali sam se včasi pregruntal gda čim bode župan počel zabadav voziti đake v školo i ovi, šteri ve hodajo z peciklinaj bodo završili v autobusaj. Pak ne hodajo oni zabadav v školo i znajo kaj jim bole paše i kaj jim je faleše. Z menom se slažejo i ovi pre čakoski gracki vuri.

Župan je zmenšal plače sebi i svojaj zamjenikaj, a unda so na red došli pročelniki, a i oni drugi da bi prešparal nekše peneze. Nekaj takšega se čuje i z gracke uprave, ali čakoski gracki načelnik, Štef Kovač, bode brzčas sebe preskočil (tak se bar spominajo pre gracki vuri), jerbo negdi mora nazobačiti peneze za svoj novi auto, šteri mo je do ve bil na probi i neje nikaj koštal Grada i Čakovčance. Kak zgledi auto je sprobani, prvih sto dni hercuvanja gradom je minulo i več ve se ne tre skrivati i muoči početi trošiti makar se je još nikaj ne zaslužilo.Pak od nečega tre početi, jerbo vsaki i nejdužeši pot počne z prvim korakom. A čuda predi dojdeš ak imaš novoga auta!

 Došle so Kobre k nam v Međimorje kaj napravijo reda na našaj cestaj. Nej znati što jiv je, itak, zval? Najte me tak grdo gledati, ja sam jiv ne. Pak još navek znam kaj delam. Istinabog negda nekaj pozabim, kak napriliko čim odidem od hiže mam pozabim da sam ožejeni, ali Kobre sam sigurno nej zval. Nebrem razmeti kaj će nam Kobre, pak prinas na cestaj je red, ali mi nucamo nekoga što bode zašel v pole, v šume i sadovjake. Moramo včasi nekoga najti jerbo naši seljaki več nebrejo ziti na kraj z tom nesnagom kaj se klatari po goricaj, poljima, sadovjakima, gruntima, hižama i krade vse do čega dojde. I zato bi prosil kaj bi se požurili kaj ne bode nešterni seljak, šteromo so tati preveč pokrali, zgubil živce i zel pravico vu svoje roke. Jedni orjejo, sejajo, kopajo, a drugi berejo, očem reči, kradejo i hasnujejo. Za takšo Lejpo našo i Međimorje naše malo smo nej ratuvali.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=22346:gda-bo-se-pravica-vrnula-v-meimorski-cvetnjak&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine940i?mode=embed&layout=grey                           
i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/940/mnovine940i.pdf   

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

HKUD "Prigorec", Markuševec - Cvetje moje - Z1 televizija,  01:38

HKUD "Prigorec", Markuševec - Cvetje moje - Z1 televizija
« Zadnja izmjena: Rujan 27, 2013, 01:10:54 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #560 : Rujan 28, 2013, 01:20:35 prijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3586, 24.09. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

A tukač se zove lex

A nad našimi glavami (i v glavami) rastieže se, kak črni šlajer z Pepelkove popiefke, siva i neprozirna megla. Znad nje je, nevidljivi baš siem, veliki tukač vu Vladine ruke šteri bi nas saki čas mogel heznuti po tintari, a zove se (sarkastične) zakon, lex. Lex Perković. Nam i za našu nevolju treba stranjska rieč.



Ščera sem na radiju namierila na popiefku:  ”Stiže jesen pa mi misli odlete, u one rane devedesete…” Onda su i moje misli odletele v duoba da sme zastirali obloke da se nej vidle svetle, spali f podrumi čije obloke sme oblagali z vrečami pieska ili vrtne zemlje, gda su vojniki biežali z Armije, gda se organizierala obrana, ljudi se javljali v dragovoljce, po gradu se strieljale, goriele hiže v Optujske, bombardierani erodromi, nie se išle ni na posel ni f škuole i čubeli sme f skloništemi jer je počel rat.

 Gda je bile struje mogli sme, mi starejši, čuti da je “pala Banjščina”, da se z JNA pregovara o predaji, a na TV-u i tuo kak se vojniki preslače vu Varteksovu opravu i z autobusi othajaju v Srbiju. Ovega rujna je vriedne zmisliti se sega toga pa i bojišnic na drugimi miesti, npr okoli Pakraca i Vukovara gdi su bili i naši varaždinski dečki. Pokle je došle proglašenje samostalnosti, pad Vukovara i mednarodne priznanje države RH… Rat je trajal, a gruoblja su se punila. Onda je došle primirje, pa UNPROFOR, pa Medački džep, Bljesak, Oluja i na kraju mirna reintegracija Podunavlja.

A v red s tiem išla je i privatizacija, tajkunizacija i kojkakva druga prevarancija. Smenjivale su se vlade, dvaput su se zmenile i stranke na vlasti, zapirane su tvornice, propadala su poduzeča, rasla je nezaposlenost, a vladajuči su se ponašali kak pijani milijunaši. Živele se priek na dug. Banke f stranjskem vlasništvu su nas navlačile na kredite, a žabu je teške vu vuodu natirati. Peneze sme trošili v robnimi hižami, takaj v stranjskem vlasništvu. Došla je i svetska kriza, rasel je dug i več se liepe zaokruglil na 200 milijard. Spas se videl f Euniji. Ali bolje je nie. Se ide na dolje, same naš optimizem raste. Male nam ga je osvežil i podigel festival kajkavske popiefke gdi su same “Kavaliri” popievali naj nam živi rad.

Gda se hoče peči kruh, muora se zamiesiti kvasne tieste i deti ga da se zdigne. Če se preduge ostavi, on se “predigne“ i spusti i treba ga znovič zmesiti. I naša denešnja vlada, največ pa Slavek Stečajek miesi i gnjete narod z legalizaciju, monetizaciju, fiskalizaciju i z kojkakvu prefriganciju, a tieste (gospodarstve) nikak da se zdigne. A nad našimi glavami (i v glavami) rastieže se, kak črni šlajer z Pepelkove popiefke, siva i neprozirna megla. Znad nje je, nevidljivi baš siem, veliki tukač vu Vladine ruke šteri bi nas saki čas mogel heznuti po tintari, a zove se (sarkastične) zakon, lex. Lex Perković. Nam i za našu nevolju treba stranjska rieč.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/a-tukac-se-zove-lex.html
(str. 25. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3586.pdf     
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1   

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kavaliri - Europa vu bednji (Nove popevke) KRAPINA 2013, 03:27

Kavaliri - Europa vu bednji (Nove popevke) KRAPINA 2013
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #561 : Rujan 29, 2013, 12:57:32 poslijepodne »
Ruj(e)n(sk)o grozdje fino, posle bu rujno vino

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list, malomešnaka (rujna) 2013.
e-vundano: 29.09.2013.

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE
Z mamičine pučke (japo)teke

Natači, sveti Kuzma, da bu vina bar do Vuzma


Naša je hraščinska baka Ivka vino smatrala Božjim darom i poštovala kao i kruh
 

Piše: Zoran Gregurek


Od sredine do kraja rujna poslodavci bi u Zagorju trebali na desetak dana zaustaviti posao da bi ovdašnji ljudi pobrali grožđe i spremili ga u podrume.

Na sličan se način znala šaliti naša hraščinska baka Ivka, koja je vino smatrala Božjim darom i poštovala kao i kruh.


- Gda nakon mokrine dujde lijiepe vrijieme, a druga je polovica devetoga meseca, ljudi nemaju kaj čakati nek iti vu gorice (na istoku su „gorice“, drugdje u Zagorju „trsje“, op.a.) i pobrti gruozdjiče. Jer, ake na koncu rujna počne cureti, onda i ne zna stati. A gruzdju več nije treiba litnosti - savjetovala je baka. Što sve treba pripremiti za berbu grožđa, radoznali smo.

- Osim opranih put, kanti, škarji i kosturic, vu koje se i z koji se bere grouzdje, jake su važni rana i piče. Prvi dan se nasoli pečenjka: guska, pura, raca ili svinjski komad, odojek, i speče se gibanica od orieof, sira, rožičkof i meda. Gazdarice nuoč prije znaju i grah za šalatu zkuhati da su mirne te dan gda i one imaju pune ruke posla. Jer, kak se veli, tri čoški na babe visiju, a treči pomaže držati - smijala bi se starica. Grožđe iz puta odmah ide u kace gdje se „mošta“, a onda u prešu da ne bi nijedna kapljica nekatara bogova ostala nesikorištena.

- Veli se: Natači, sveti Kuzma (27. rujna), da bu vina bar do Vuzma. Je, Kuzma je zadužen da moštek na dober način duojde z kace i preše vu lagof. Negdar je vine bile glavne piče i nije ga bile pune kak denes, pak se točne pazile gde se i za koju priliki ide vu pelnicu ili klijiet natočiti pehar. Vina je muorale biti bar do Vuzma, i to onoga pravoga - jakuga, a zadnje litre pile su se vu mesecu maju. Šte je vina imel se do prve kuoše ili do drugoga vina, mogel je za se reči da je pravi gazda - govorila je baka.


Zvir:
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-nataci-sveti-kuzma-da-bu-vina-bar-do-vuzma-1

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Podvinčani Črn bel, 02:09

Podvinčani Črn bel
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #562 : Listopad 01, 2013, 11:35:35 poslijepodne »
Zagorski list
e-vundano 30.09.2013.

Za dušu, za spomenek

Branje grozdja h mojem spomenku

Si se hu denešnje cajte žurime da su trsja brze pobrana i da h moderne lagve bude čisti mošt. Za kratki cajt več se ni nezna da je bilje branje. Gda god duha grozdje žuglja moje nosnice navike se zmisljim cajta kak sme se negda pririhtavalji h branje.

Otec je nosil pute i sipaval h parenicu. Kum Jura je greštal z greštelku i zgreštane z kantu metal h lagef. Dozavalji su se ljudi med sobu, kak pri nas h branju, tak i po susedna trsja. Zvonila su trsja od duhe, smieha, spomenka i pesme. Čulje se je huškanje kaj je bil znak da je h nekterem trsju branje gotove.

 
Piše: Nevenka Gregurić
 

Dišiju naša trsja po sakojačke fine duhe rajskuga roda čemu se odvajkada ljudi radujeju. Nu h novem cajtu raduvanje več nie onakve kakve bi triebalje biti. Srdiju se ljudi jer njim sakojački betek pošamieri plane pak unda več put tu rasjku jagodu moraju na brzaka pobrati i pospraviti.

Branje, meljenje i se oko mošta diela se po nova šega i nekak na haramuk kaj se negde nej fuljalje. Unda hute gužve i silje ljudi nemaju preveč cajta posedeti, pospominati se i onak od srca raduvati.

Si se hu denešnje cajte žurime da su trsja brze pobrana i da h moderne lagve bude čisti mošt. Za kratki cajt več se ni nezna da je bilje branje. Gda god duha grozdje žuglja moje nosnice navike se zmisljim cajta kak sme se negda pririhtavalji h branje.

Bil je te veljiki posel, alji i veselje. Tjeden-dva prie branja otec je snel lagve i parenice i del jih je na dvorišče kaj jih je mater čez dan zaljievala z vodu i zamakala. Pod lagve i parenice del je debele proščake kaj nej bilji na zemlje i h blatu. Meter je pratila gda bi se dieni posušilji i mam bi z zdenca snela par kanti vode i poljejala po lagve i parenička. Negda je imiela namočene kobre po posude kaj su duže držalji mokrinu. Če su diena zadržavala vodu, bil je te znak da su posude zamočene. Unda su se lagvi trebalji zapariti. Mati je h kotlu kupela vodu h teru je metala zriele buče i breskove perje. Zakipljena voda hljejala se h lagef teri se čvrste zaprl.

Lagef se unda korutal, a čez reške pri vraca i piljke znalje je fučkati kaj z parnjače lokomotive. Voda z lagva se spustila gda se resladila. Unda se lagef dobre par put spral se dok nie iščla čista voda. Sprani se lagef podihaval e diši. Če se je čul kakef dušec dielala se nova zapora se dok lagef nej dišal kaj roža, znalji su reči ljudi.

Čista posuda čakala je negde h hladu suše cajt gda se ž nju išle h branje. Dan prie branja bilje je pune posla, dukanja i veselja. Otec je z susedem teruga sme zvalji kum Jura, naklal na kolce posudu, pririhtal i posudil lakovnicu, pletenu pocedilku, putu, a grešteljku je napravil sam. Mati je pak pekla gibenicu, klala gusku ilji purana. H branju se navieke moralje dobre jesti i piti. Na dan branja mati se rane zdigla, zakurila i h roljinu spekla odrejene živinče tere je kesnijše h košare dišalje tak kaj su same od duhe curele sline. Širila se i duha friške pečene gibenice i kruha i kaj česa kaj je mati ljiepe složila h košaru i pokrila z najljepšu krpu teru je imiela.

Rane h jutre došel je kum Jura i strina Bara z svoju kravicu tera je bila spreza z našu. Tata i kum su porinulji kole, na tere su još otraga delji krme za blage. Zapreženemi kravicami krenulje se z moljitvu. Pri ljese se na putu z biščaljem napravil križ i tek unda krenulje ž njega van. H branje su največ pri nas išle babe. One su krenule popriečne pute prema trsju i došle prie nek fora. Dok se doščlje z kolji več su se posude bile pune pobranuga grozdja, a bralje spomenka i smieha. Kravice tere su vljiekle h brieg praznu posudu bile su senek zmučene. One su se privezale za slive tere sme imelji kre trsja i pred saku se delje siene kaj su si pregrizle. I za se brače bila je pririhtana rakijica, gibanica suhi sirek i prie nek se je krenulje na daljnji posel malje su si splaknulji gute i prigrizlji.

Otec je nosil pute i sipaval h parenicu. Kum Jura je greštal z greštelku i zgreštane z kantu metal h lagef. Dozavalji su se ljudi med sobu, kak pri nas h branju, tak i po susedna trsja. Zvonila su trsja od duhe, smieha, spomenka i pesme. Čulje se je huškanje kaj je bil znak da je h nekterem trsju branje gotove.

„Daj Bog da bi saka boba tuljike mošta dala, kuljike bu gazderica zescala!“, znalje se čujti z trsja.

Zmučeni, alji veselji brači, gda je grozdje bilje pobrane, selji su si na svoje surke oko krpe na teru bi mati posložila se one kaj je donesla od doma za pojesti. Pri jelu se šeljilje, gutnulje, spominalje se o rodu trsja i raduvalje se kaj je posel srečne došel kraju. Otpočinjene kravice bile su zaprežene z novič h jarem i poljehku krenule prema domu.

Radost je bila ocu na ljicu če je lagef i parenica bila puna greštanoga grozdja. Unda mu nie bilje žal sie cajtof tere je čez ljete potrošil dok je obdelaval trsje. Kak da se nikam nikomu nie žurelje,išlje se prema domu. Če se puti z čem zestalje dalje mu se grozdja, kaj se i on veseljil skup z nami radi dobrug branja.


Zvir:
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/za-dusu-za-spomenek-branje-grozdja-h-mojem-spomenku-1

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Igor Kuljerić - Crn Bel, 04:05

Igor Kuljerić - Crn Bel
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #563 : Listopad 01, 2013, 11:36:44 poslijepodne »
Sila Božeka ne moli (nit prosi)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Međimurske novine, br. 941, 27.09.2013.
e-vundano 30.09.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Sila Božeka ne moli

Nejso ruon vsi podržavali štrajka. Proljev, očem reči, sračka dece i stareših je remetila štrajk. Nišči nebre reči da je sračka nej hitan slučaj. Znate kak je sosed pišta rekel: Sračka je fletneša i od svetlosti, nejsam ftegnul niti vužgati svetlo, a več so mi bile pune gače. Tak je bilo i ve. Sila Božeka ne moli i vsi mi šteri smo meli sračko morali smo mam biti na redo, ak so doktori i sestrice vu štrajko ne šteli kaj bi nam cela bolnica, cela županija, celo zdravstvo, oliti cela Lejpa naša, smrdela


Piše: Jožek radnik


Prek devedeset procentov čakoskih doktorov i medicinskih sestri (za medicinske braceke je nišči nikaj ne rekel) je vu štrajko. Tak se bar doktorica Čulinović fali. To je jako važno jerbo je čakoska bolnica našemo ministro za zdraviče, Rajkeco Ostojičo, zadja luknjica na frulici, ako je opče tua naša luknja zišla na ministrovo frulico. Na leta smo šparali na vsemo kaj se nuca v bolnici od doktorov i doktorici, sestrici, lekaj, jesti i pijači, piđamaj, šekret-papero, a ve smo pred stečajom i sam je pitanje dneva gda nas bodo zaprli. Navek smo mi Međimorci bili vekši katoliki od pape, a na vse zadje bodemo odišli po riti k meši. Sami smo si bolnice zidali, od prve Feštetičove, pak do ove zadje za štero, još navek, plačamo zajma, a ve nam bodo jo zeli kak i onima šteri so jo dobili z državne kase. Kuliko vidimo več ga ve ne pravice ni med zdravičem, a betegov ga vse vejč i vejč jerbo jiv apotekari zmišluvlejo kak bi čim vejč dobička meli. A mi Međimorci podržavlemo vse šteri štrajkajo, a z onih šteri delajo dok štrajk traje ž njih se norca delamo.

Nejso ruon vsi podržavali štrajka. Proljev, očem reči, sračka dece i stareših je remetila štrajk. Nišči nebre reči da je sračka nej hitan slučaj. Znate kak je sosed pišta rekel: Sračka je fletneša i od svetlosti, nejsam ftegnul niti vužgati svetlo, a več so mi bile pune gače. Tak je bilo i ve. Sila Božeka ne moli i vsi mi šteri smo meli sračko morali smo mam biti na redo, ak so doktori i sestrice vu štrajko ne šteli kaj bi nam cela bolnica, cela županija, celo zdravstvo, oliti cela Lejpa naša, smrdela.

V ganjko bolnice je tabla na šteroj piše: pod je škliski, pazi kaj ne padneš, moreš se skarambolerati ili pak, nedaj Božek, nekaj spotrti. A znaš da je štrajk!

Spominajo se klošari pre čakoski gracki vuri kak doktori za vreme štrajka ne jemlejo plave koverte nego sam bele jerbo se dela po svetešjemo, očem reči, nedeljnomo radnomo vremeno. Vidim da so dečki i dečeci ne vpučeni jerbo ga plavi kuvertlini več dugo nejga v zdravstvo jerbo so hičene vum. Najme kaj, jako je bilo grdo videti plave fleke na belaj kutaj jerbo so kuvertlini farbo puščali.

Nej znati kaj se to pripetilo z našimi vinari. Sam so se zmašili brat grozdje i pospravljat mošta, a neje dosti slatki. Grozdje je ne do kraja zrelo, a sunce još navek jako dobro greje, pak ga je unda špot sramota pobrati i cukora v lagve stepuvati. Denes, gda metereologi vse znajo, nej na den nek na vuro gda bode kakše vreme tre sam jiv poslušati, a ne kaj se žurimo, berbo zbavimo, cukora potrošimo, a posle sonce sveti i išče grozdje po trsaj. Nikaj smo se črez ova minula leta nej nafčili.

Bil nam je minuli tjeden precednik Ivo Josipović vu Međimorjo. Pospominal se z našim županom Matekom Posavcom, šteri ga je fehtal kaj nam, na vse zadje, Lejpa naša šenka čakosko kasarno, očem reči, vojarno. Precednik Ivo je fini čovek, pak nam je obečal. Na spominko so bili Matekovi zamjeniki Sandra i Zoran, a i vsi gradonačelniki i načelniki lepoga našega Međimorja. Brzčas so i čakoski gracki oci došli? Spominek je bil v Terboco jerbo je tam malo retkeši zrak, pak se vse leži dospomenejo. Tak je i bilo, precednik Ivo nas je čistam razmel kaj nas gvinta i furt je bil na našoj strani. Posle fruštuka i obeda odišli so v Dragoslavec k poznatomo vinogradaro Zvonkeco Petkovičo gde je precednik odrezal prve grozde i započel berbo. Navečer so vsi skupa završili v Kulturnomo centro na 22. spomendnevo od gda smo mi Međimorci, 17. septembra 1991. leta pretirali jugovojsko i to prvi v Lepoj našoj. Malo smo se falili pred precednikom, ali ne tuliko kuliko vredimo. Pak znate kakši smo mi Merđimorci, mi navek falimo druge, a sami se ne znamo pofaliti. A kaj moremo ak smo od takšega materijala napravleni.

Nebrem se sam genuti z doma i kaj bi se otpelal Varaždin i prijavil svojega kotla za peči žganico. Najme kaj, do ve sam na leta pekel to žganico po skrivečki, niti je žena nej znala kuliko sam na žganjaril, a ve ak kotla prijavim vsi bodo znali da ga imam, da žganjarim, a na vse zadje i da pijem. Čuda mi je lepše bilo gda sam na črno žgajaril i na črno pil. Pusti ti to, dok ga jempot zapišeš unda ti morejo vsako leto vse vejč iskati. Još bodem moral i žganico nositi za porez mesto penez. A kaj bo se pripetilo ak prejako spečem? Unda me bodo i za to štrofali. Nekaj si gruntam gda bodem žgajaro pospravil vu ono tretjo komoro gde jo nišči nebo našel. A mogli bi jo najti jedino cigani, šteri so jo našli i pre pajdašo Gustijo, pak so mo jo fkrali. Dok jo je ne prijavil nejso niti znali da jo ima. Vidite, lejpo sam vam rekel, niti jedna nevola ne dohaja sama.

Čakoski gracki oci so ne polagali račune grackomo biračkomo telo za svojih prvi sto dni na vlasti. Gradonačelnik je predložil, a vsi na kolegijo načelnika i pročelnika so se složili (kak i navek) da bodo polagali račune za prvih 115 dni. Tak je i bilo. I kaj nebo to sam tak minulo, jerbo 115 dni je nej ruon tak malo i ne tak kratek cajt (trelo je to zdržati jerbo je vsaki den teško), pak se je gradonačelnik nagradil z novim autom, čistam malo polovnim Pasatom, šteri je koštal (ne bodete veruvali) točno stopetnajst jezeri kuni. Čim sam čul kak je gracki auto fal kupleni, mam sam došel i ja, ali sam zakesnil jerbo je tua cena je vredila sam za one z partijskim knigicama. Što ima srečo ima. Pak nebodemo ve, valjda, našemo gradonačelniko jalni? Makar bi morali malo biti, ali nebodemo. Bar ja!

VESTI IZ 2039. leta:

- završeni je štrajk doktorov, minister Rajko Ostojič je uspel podlečiti novi Kolektivni ugovor i odišel je v penzijo,
- isplačena je prva plača za vse težake v Lepoj našoj i to na vreme,
- otplačeni je prvi zajam v švicarskaj frankaj, šteri je zdigjeni još negda, 2009. leta.
 

Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=22543:sila-boeka-ne-moli&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine941i?mode=embed&layout=grey                             
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/941/mnovine941i.pdf     

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fala Božek za Međimurje – Katarina Plancutic,  02:27

Fala Božek za Međimurje - Katarina Plancutic
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #564 : Listopad 04, 2013, 11:41:10 poslijepodne »
Glas Podravine,
2013-08-02

Mama na kvadrat

Ženske violine i muški tamburaši

Hrmbaš 50 tjedni da bi ta dva provel puneći baterije za ostatak godine. I tak ti život u veselju prođe. Otpuštam kočnice i mozak puštam na pašu jer... ne valja život preozbiljno shvaćati. I tak na koncu niko z njega ne ziđe živ.

Piše  Sonja Jurlina



Gledam njih dvojicu kak im se jeziki vleču površinom bazena. - Baš je dobro potamnila ova ženska -konstatira jedan, a drugi se složi iste sekunde pa u znak potvrde još celu minutu u transu klima glavom gore dole. Pogledi im izbezumljeni, upereni u istom smjeru. - Zbilja joj se dobro lovi boja - jedva prozbori mili. Tak su on i kum uglavnom proveli subotu na bazenima slineći za tetama kakve kroz godinu gledaju  samo na ekranima, a sad su pred njima šetali živi primjerci dimenzija 90/60/90. Ženske violine, iz prve ruke, nekarambolirane kak njihovi zakonski komadi: Zanimljivo da se boja po njihovim zapažanjima dobro primala samo komadima od cirka 25 let starosti, ni jedna od 35 i više po njihovom nije imala baš taj pravi faktor. Pa kad su oni bili tak aktivni i kritični, odlučimo ja i kuma provjeriti dal je kod muškog roda količina vitamina D proporcionalna godinama starosti. Na prvu je zgledalo da se i ne splati za nečim baš posebno vrat istezati. Jen čas samo, dok se nije pojavila grupica od četri momka koji su oduzeli dah kompletnom ženskom rodu koji je njihovom pojavom u sve većem broju počel hrliti k bazenu.

Dečki su se, jasno je na prvu, celu zimu trudili i tjelesa tesali do zadnjeg detalja. Dvojici je to savršeno uspelo, dok su dvojica ipak prećerala pa sad, iako toga nisu ni svjesni, izgledaju onak kak biki koji se teraju. Tolko su se napumpali da ni ruke v žep nemru metnuti već stoje širom pa ih već vidim v goričkim redima kak teraju čvorke. Vratovi napeti, a i nozdrve im se lagano šire, samo fali da zabrcaju nogicom i navale na pojavu crvene krpice. Trbusi uvučeni pa ne znaš jel uopće moru pisnuti da ne polete onak na naglo kak iznenada spušteni rođendanski baloni. Ovu drugu dvojicu lepo je videti, zbilja su dobro pocrneli, zaključimo. Iz muškog ugla odma stiže prigovor da ovi primjerci nemaju ni 15 i da bi za njih v reštu gulile. Je, da, moš mislit. -Ali i da nemaju, imamo mi svaka po 35 pa bi se vaga taman ujednačila - branimo mi ove mlađahne napuhance koji su ruku na srce, lepi samo za gledati. Primjerci su to doma za vitrinu. Za čuvanje pod staklenim zvonom i škicati dok ti je svega dost, naprimer dok odbrojavaš dane do godišnjeg odmora.

A mi smo evo danas odbrojali sve. Idemo na dva tjedna zasluženog urlauba. Vi koji ste se vrnuli lagano se ufuravajte i uživajte u polupraznim uredskim prostorima. Mi koji idemo, sad smo van sebe i u niskom startu, a vi koji brojite budite još malo strpljivi. Uživali bute dok se burno svi mi već kupali u znoju na svojim radnim mestima.

Hrmbaš 50 tjedni da bi ta dva provel puneći baterije za ostatak godine. I tak ti život u veselju prođe J ...zato se evo odjavljujem. Otpuštam kočnice i mozak puštam na pašu jer... ne valja život preozbiljno shvaćati. I tak na koncu niko z njega ne ziđe živ. Čitamo se za dva tjedna. Mislite na ekipu Glasa dok luftamo i sunčamo guze.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Se ke je mlajše vu gorice,
a kosti starše vu toplice


Kvartet Melos - Kam da se pojde (Krapina 2010) Popevke zanavek HQ, 03:16

Kvartet Melos - Kam da se pojde (Krapina 2010) Popevke zanavek HQ
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #565 : Listopad 04, 2013, 11:42:36 poslijepodne »
Zagorski list, br. 513, 17.09.2013.

Za dušu, za spomenek

Preživanje i žvakanje

Žvakati trieba saki za sebe, a ne svojem špricanjem i cmokanjem kazati požirake i kučnjake sem oko sebe. Jer žvačeju ljudi, a preživa blage. Razljika zmeđu blaga i ljudi bi triebalje biti če nič druge bar po tomu kaj senek ljudi imaju razum, a blage je same nieme živinče. Po žvakanju i preživanju te se baš i nemre reči.

 
Piše: Nevenka Gregurić


Gda gruntam malje e je denes dece ljepše ilji nam dece negda, največ put misljim da je nam življenje bilje teže, alji ljepše. Te ne mora značiti da i moji jargani tak misljiju. Nu kak god da razmišljavam, tak navike dojdem na iste. Istina je da sme mi deca negda imelji za delati sakojačke posle, da se bez nas nie okapala koruza, posušila krma, pobiral žitek ilji delal kakef drugi posel. Od male malosti detalji sme prema svoje jahkosti. One kaj je mene i mojem pajdašem senek bil najgorši posel je bilje iti z blagem na pašu. Blage se najveći dieljec ljeta moralje držati na štriku i dobre paziti da nej prepaslje mejaš ilji scuknulje kakve bietve kre menjika. Mam su nastale h selu svaje, a mi deca kak „nemarni" pastiri dobilji bi šipragu ilji z bičem. Niesme same pazilji da blage ne napravilje kakvu štetu nek sme vodilji računa da nam blage bude zdrave. Pazilji sme da ga nej prehranilji gda sme dalji da jie z redovja pokošene krme. Če bi se htrglje nam z ruk i pobeglje na deteljišče trebalje je brze zeti blage kaj se nej preveč najelje i od detelje napušilje. Vodilji sme brigu da ne spije mlačnu vodu. Bilje kak bilje, blage nam je triebalje biti zdrave jer sme znalji reči da nam je kravica mamica. Med pašami blage si bi štalje počivalje i če je bilje zdrave preživalje. Kravica gda je preživala značilje je da je zdrava. Nie bila vudienjka da otec ilji mati niesu prigledalji blage ilji su postelji mene glet h štalu e balege preživa. Te mi je bilje bedaste i negda sem bila huda radi toga. Kesniejše gda sem išla h školu vučila sem kak je krafski želudec napravljen od več dieljece. One kaj me je jahke zanimalje da su se h krafske želučeke, od onuga kaj je kravica pojiela, delale grudice ilji gvaljice. Če je kravica bila zdrava, želuceka je gvaljica išla krave h gubec i ona ga je unda žvakala ilji sme mi reklji da je preživala. Prežvakanu gvaljicu kravica je z novič pogutnula i te je išlje h jeden drugi diel želučeka. Preživanje je trajalje tak duge dok se sa pojiedena hrana nie složila h grudice i prežvakala. Znala sem sedeti na pragu štale i lukati kak te kravice jednak dielaju. Gupčeki su njim bilji zaprti i tuj i tam bi njim z gupčeka zišel trag duuuuge sljine. Nie njim te bilje za zameriti jer blage je blage. Šteta kaj denešnja deca več nemaju priljiku videti živinicu. Nebi o njim triebalji vučiti z papiera nek se bi o njih vučilji na živem. I stariejši teri su negda lukalji kravice pozabilji su kak je te od strarne blaga, preživanje kulturne zgledalje. Denešnje moderne doba doneslje je jednu od „zabavi" „čiščenje zubi" i „varanje želuca" a te je žvakanje sakojački žvakači. Joj kak sem jih ja negda bila željna. Znalji sme si mi deca kupiti jednu kockastu žvakaču i med sobu ju podeljiti. Te je za nas bilje nekaj novuga. Denes se žvakača najde h sake torbe i največ ljudi rabi jih kaj njim nej z gupčeke smrdelje po lukecu, špiekecu, paprike i kaj česa drugoga. Naši nosi več niesu nafčeni na stare dobre znane duhe. Jieme moderne košte, bez žmaha i duhe i unda mi nie jasne za kaj morame tak žvakati. Se h redu. Te je moderne življenje. One kaj mi nikak nie jasne za kaj moram videti nečovi čepec gda se z menu spomina i pri tomu žvače tak kaj bi mu h gupček mogel skočiti slakoper. Za kaj ljudi ne oponašaju blage tere je preživalje z zaprtem gupcem. Ovak, oko nas žvačeju glasne i vidljive kaj da su ponorelji. Saka čas onem teri bez žvakači nemreju, alji jih imaju „skrite" h svoja zubie tak da jih drugi nemreju videti. Oni pak drugi, neznam ni sama e su tak šlampasti ilji niesu nigdar čulji za bonton, svojem žvakanje, cmokanjem i prebiranjem i prehitavanjem žvakače z jednuga kraja na drugi, rievanjem z jezikem van, buju na sakem spominku. Takvi z žvakačami, neznam e se praviju važni ilji su nekaj druge, dok se spominaju veljiju rieč dvie, unda glasne prekasaju, pak rieč dvie, prekasanje...i tak da zgubiš volju posluhnuti o čemu pripovieda. Šteta kaj več po domačija nie blaga. Morti bi od njih denešnji čovek mogel i kaj česa nafčiti. Žvakati trieba saki za sebe, a ne svojem špricanjem i cmokanjem kazati požirake i kučnjake sem oko sebe. Jer žvačeju ljudi, a preživa blage. Razljika zmeđu blaga i ljudi bi triebalje biti če nič druge bar po tomu kaj senek ljudi imaju razum, a blage je same nieme živinče. Po žvakanju i preživanju te se baš i nemre reči.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Idu voljeki- Kvartet Gubec, 02:19

Idu voljeki- Kvartet Gubec
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #566 : Listopad 04, 2013, 11:44:19 poslijepodne »
Zagorski list, br. 513, 17.09.2013.

Dnevnik tate Bena

"Mali"

Čitam h nedelju vijesti na internetu i nemrem vjerovati. Pročital sam kak je policija upala na svadbu i zabranila mužikašima igrati i još su dobili prekršajnu prijavu zbog narušavanja javnog reda i mira.

Osim kaj je naveliko sezona svadbi, počela je i sezona berbi. Pri nama h Zagorju je najpopularnija berba grojzdja. To vam je ono kad skupite ekipu i prejdete h trsje grojzdje pobrati. Za one teri ne znaju kak se berba odvija bum u kratkim crtama to opisal.


Piše:Tomislav Benčić


Čitam h nedelju vijesti na internetu i nemrem vjerovati. Pročital sam kak je policija upala na svadbu i zabranila mužikašima igrati i još su dobili prekršajnu prijavu zbog narušavanja javnog reda i mira. Savjesni policajac je mudro zaključio da je pevaljka popevala na mikrofon koji je bil spojen na pojačalo. I da se to kaj je ona popevala čulo. Baš zato se i koristiju pojačala. Da se nekaj čuje. Da budem iskren za takav slučaj još nisam čul. Međutim, u svemu tome ima i nekaj dobro. Bar buju mladenci mogli pripovedati kak su imeli jedinstvenu svadbu. Na teroj je policija napravila fajrunt. Zato si vi teri se mislite ženiti i delati svadbe dobro pazite. Da ne bi slučajno imeli takvu muziku tera se bu čula. Mužika more biti na svadbi, moreju i igrati i popevati, ali da se ne čuje nikam. Jer gdo je videl da se mužika čuje? Zakaj nisu samo na binu zaljepili veliki poster od mužikaša i zamislili si da ovi igraju?

Osim kaj je naveliko sezona svadbi, počela je i sezona berbi. Pri nama h Zagorju je najpopularnija berba grojzdja. To vam je ono kad skupite ekipu i prejdete h trsje grojzdje pobrati. Inače je to jedan od preduvjeta za proizvodnju vina. Čul sam da ima i drugih načina, ali mene moj tata vuči da prvo treba delati h trsju, pobrati grojzdje i tek onda od tog grojzdja vino napraviti. Za one teri ne znaju kak se berba odvija bum u kratkim crtama to opisal. Prvo se ekipa treba skupiti. Zborno mjesto je naravno kljet. Pravi gazda bu prvo prisutne ponudil s nečim „malim" (rakija, konjak, štok, pelinkovec, kruškovac,...) i eventualno priredil da se nekaj h zube dene. Tu najbolje prejdeju oni teri prvi dojdeju. Jer si moreju onda spiti „maloga" sa svakim gdo dojde kasnije. Kad se svi okupiju onda se podjeliju zadatki, gdo bu kaj delal. Mam se zna gdo bu bral, gdo bu putu nosil gdo bu mljel i delal ostale stvari h podrumu. I onda se krene. Dobro je da pri beračima barem jedna osoba tera bu im točila piti. Jer kak buš bral bez goriva? Niti auto nejde če ne natočiš gorivo, pa kak bu onda berač išel bez goriva? Kad se grojzdje pobere to treba proslaviti s kojim „malim" i onda bu pravi gazda ponudil i nekaj za jesti. Prije jela za bolji apetit dobro dojde koji „mali" za aperitiv. I onda se znaju događati uobičajene pojave. Jedna od njih je ljubomorno čuvanje ključeva od auta. Bez obzira kolko bu „malih" riješila osoba tera h žepu ima ključ od auta, taj ključ se ne daje nikom. Jer se žena i auto nikome ne posujavaju.

Tom prilikom dolazi do velikog propusta Centra za uzbunjivanje. Jer nigdar ne oglasiju opču opasnost. A opča opasnost počinje negde h popodnevnim satima u danima berbe. U to doba prava je lutrija kretati se po cestama uz trsja, jer su auti prepuni gore navedenih ljubomornih čuvara ključeva od auta. Zato treba paziti jer več spomenuti „mali" ponekad imaju čudan utjecaj na one teri imaju ključeve od auta na način da ti isti odjedamput imaju osječaj da su Fangio, Fittipaldi, Prost, Senna i drugi zapraf amateri naspram njima kad se natankiraju s „malima".

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Adalbert Turner Juci feat. Crni Ribar - Jesen vu trsju - TV Spot, 03:07

Adalbert Turner Juci feat. Crni Ribar - Jesen vu trsju - TV Spot
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #567 : Listopad 06, 2013, 05:20:31 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3587, 01.10. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Svetla, več svetla nam treba

Došla je visoka obljetnica Kazališča, i tuo nie bilo kakva, neg bormeš stuo i četerdeseta.
A ravnateljica, gosp. Jakovljević, nas je razveselila i s vešču da bu naš HNK postal nacionalni, kaj znači da bu Ministarstvo kulture i s penezi, a ne same z lepimi rečmi pomagalo našem “svetioniku kulture”. Je zbilja, svetla, več svetla nam treba.



Zadnjega tedna su se prinas prilike jake zakomplicierale. Človek se ponada da gorše nemre biti, a onda se fljetne muora razuveriti. Lex Perković je v naše javnosti se sprevrnul i zvuzlal da je po svoje zmešarije nadjačal i zvuzlane priče meksički nizanjki. Da je vrag zbilja odnesel šalu, vidi se i po tem kaj su i novinari, šteri su nigdar nie imeli dlake na jeziku gda su kritizierali i švanjili HDZ-e, ve pričeli biti dost nesmiljeni, negde bormeš i zajedljivi, gda je v pitanju i SDP i precednik Vlade. Dug sim, dug tam, a nikak z njega van. A još duge moguče ni nebu.

Ipak nam premijer poručuje nek mu verujemo. Okoli premijera se ni pokazala nikakšnva svetlest kak na priliku oko kipa Bogorodice v Međugorju, pa mi se vidi da se poradi tega broj agnostikov bu same povečal. ”Zabadav nam gore vukovarske sveče/ z politikom smo nigdar nie imeli sreče./ Zabadav nam gore svetla velegradska/ mismo još mrklina i megla hrvatska”. Vrabec ga dal, mrklina i kmica nekak jake napredujeju.

Varaždinske prilike ne spominjam zate kaj je prinas zbilja svetle. Pokle Špancirfesta, šteri je bil “fešta” za krčmare, pivovare, obrtnike raznih fela, oživljuje i kultura, nie same ona gdi se zabavlja mladež štera z pop-pevači zdigava ruke i kriči tak da se pevača ili pevaljku (a bile je i toga) od halabuke i bobnov nemre ni čuti, došle su i Varaždinske barokne večeri. V žepi mi je suša, štera je pri meni nie prestala od srpnja maker kak cureli jesenski dežđi pa (poradi spomenute suše) nemrem biti deklarierani ljubitelj barokne glazbe. Nemrem si privuščiti ni koncerte vu Varaždinu, kam pa v Tarakoščanu, najmenj pa v Beču ili Bratislavi kam bi takaj bile zgodne oditi.

Došla je visoka obljetnica Kazališča, i tuo nie bilo kakva, neg bormeš stuo i četerdeseta. Kaj nie velika stvar da se naš v europski i svetski razmeri mali gradek (z brojem stanovnikov kak jeden bečki ili budimpeštanski firtl), more pohvaliti z tak staru kulturnu ustanovu? Je, bile je svečane kak i priliči. Važni gosti, svečane govorancije. Več duge nie bile tulike hvaljenja lokalnih političarov, šteri su skorem si bili na okupu, kak v ove prigode. Valjda su to i zaslužili. A ravnateljica, gosp. Jakovljević, nas je razveselila i s vešču da bu naš HNK postal nacionalni, kaj znači da bu Ministarstvo kulture i s penezi, a ne same z lepimi rečmi pomagalo našem “svetioniku kulture”. Je zbilja, svetla, več svetla nam treba.

Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/svetla-vec-svetla-nam-treba.html
(str. 21. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3587.pdf     
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1   

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Viline & Tomislav Goluban - Tam de luč gori (Nove popevke) KRAPINA 2013, 03:43

Viline & Tomislav Goluban - Tam de luč gori (Nove popevke) KRAPINA 2013
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #568 : Listopad 06, 2013, 05:24:33 poslijepodne »
Masterchef za prežgonu juhu (i preŽigana pesma)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

e-medjimurje / kolumne / ca. 2012-11-14

Đuro Pongrac – Jura

LAJAVEC
“KAJKAVŠČINA”


Masterchef za prežgonu juhu

Te naše žene i snehe su bile ne samo Masterchefovi već vlasnice kuhinja, šefovi nabave, ukratko bile su mađioničari. Denes ves vrog kuhaču v ruke jemlje saki i saka misli da su najbolji. A se skup to je drek z makom i tri oreha.

 

Faljen Bog pajdašice i pajdaši.

Da čovek dojde v ljeta navek ga nekaj tišće, moči žegeče, neda mu mira ni spokoja. Tak je i mene žena natentala ( a ona je profesionalna kuharica već 40 let) da si pogledam toga našega Masterchefa jer su tu i Međimurci i dobro im ide. Nakon dve tri pogledane emisije žena mi je zabronila  gledanje ili naj kupim televizor z brisačima.
Pa kak ne buš pljuval po televizoru ak vidiš kaj oni kuhaju. Z nekvim jelima se nebi ni za cuckom nahitil. Naj oni meni skuhaju graha s klobosima, zeljem, repom, pretepenoga, špek fileke, vajn gulaš, bograč i druge fine stvori. Ajd ti hodi z jednim listom (mislim na ribu) orat i kosit ili seći drva. Ve samo čokam da bodo i čurke počeli peći na maslinovom ulju. No nebom preveć kvocal. Samo bi jo štel pokozati tem masterchefovima kak je to zgledalo v Međimurju 1957. dok je bila šterčija i bogčija.
 

Jelovnik prosječne Draškovske obitelji iz 1957. god. (obiteljski dokument):
 
Zojtrek

Pondeljek – Prežgona juha
Tork – Šrotana – kaša
Sreda – Žgonci s mlijekom
Četrtek – Cvrtje ( jajca ako ih je bilo. Za 1 jajce se v zadrugi moglo kupiti, 5 kom ibarov, šnita kvosa, 3 cukura (505 s crtom) i se kaj je trebalo.
Petek – Prosena kaša (Hajdinska kaša; bolje stojeće obitelji)
Sobota – Žgonci s kosanom mosti
Nedjelja – Bela kova, večinom cikorija, ili divka. Što je mel beloga kruha taj se najel gospodski ili su to obično bili domaći žganci.
Močnjak: – Za malu djecu. U vruče mlijeko se zakuhavala kuruzna melja s cukurom. (dobilo se nešto ala gris). To je bil ondašnji beby mill, beby papa.


Obed

Od juha običnim danom bila je tzv. cusrava juha ili bolje rečeno petrožolova juha s naribanom kašicom. Pretepena juhe. Kisela juha
Juhe su se kombinirale sa slijedećim jelovnikom:
Pondeljek – Makaruni s kosanom mošćom a i vrhnjem.
Tork – Kalampir pečeni v tepsiji zalejoni z vrhnjem
Sreda – Zdruzgani kalampir s črljenim paprišom
Četrtek – Zelje na sve moguće i nemoguće načine
Petek – Grah od običnog zafriganog do pretepenog graha
Sobota – Zapečena riža
Nedelja – Juha od kokošjih drob i nogica, s rezancima. Kokoš, pečena, ili sporovljena kak perkelt. Prilog kalampir na 1001 način. Šalota z vrta ako je bila sezona, ili grah s koščičnim uljem. Ne spominju se kolači pak se čudim kak picek glisti.


Večerja

Pondeljek – Sir. Kiseljok ili suhi
Tork – Zlevanjka od kuruzne melje
Sreda – Mlijeko i žganci Četrtek Kuhana kuruza, ili kuružnjača
Petek – Čušpajz od tikvi
Sobota – Kalampir pečeni v rolu, sirutka
Nedelja – Kaj je ostalo od obeda
Te naše žene i snehe su bile ne samo Masterchefovi već vlasnice kuhinja, šefovi nabave, ukratko bile su mađioničari. Denes ves vrog kuhaču v ruke jemlje saki i saka misli da su najbolji. A se skup to je drek z makom i tri oreha.

 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Komentar članka gor(j)e:

Kreativni Kajkavci, 2013-04-27

Kak se negda dobro jelo! I zdravo!
Veto moašča štera se jela, se vsoa skurila čez delo, a denes ljudie puno več moašče vu’se hiču a nikaj fizčkega ne delaju. Norost. Več kaše je treba I biljne hroane kak ju vidimo vu’tem jelovniku.

* * * * * * * * * * * * * * * * * 

Mišel Jankovič, 2012-11-14

Lefko je denes dok se ima sčem, se je to lepo, ali mi se vidi the se oni delajo malo norca z hronom.

  * * * * * * * * * * * * * * * * *

Marko Panič, 2012-11-11

hahahah Baš sam se dobro nasmejal nakrojo, al kaj je je – je je! On stori jelovnik je I denes v pogono I to bor 80%.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

PreŽ(i)gana pesma
Žiga u Lisinskom – Mamica su štrukle pekli, 04:51


Žiga u Lisinskom - Mamica su štrukle pekli
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #569 : Listopad 07, 2013, 11:27:27 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 942, 04.10.2013.
e-vundano 07.10.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Rafongi pok puščajo

Rafongi na čakoskaj Zgradaj solidarnosti so ne vredo jerbo pak dim ide vum črez fuge. Pred sedem let je bilo isto tak. Meštri so se prijeli posla, penezi so bili pošteni, a posel fuš, tak da se ve pak dimi na vse spehe.

Naši međimorski novinari so skupa z županom i jegovom levom i desnom rokom bil v Međugorjo. Žnjimi so bili i čakoski gracki oci. Župan se je pofalil kak je on veliki Marijičin štovatelj, a i dužnik jerbo mo je ona pomogla kaj je dobil zadje izbore. Kuliko sam mel za čuti, župan je zadji molil pred kipom Majkice Božje - Kraljice mira, a drugi den je te kip počel svetiti. Ćuda se retko događajo, ali se ipak događajo.


Piše: Jožek radnik


Doktori štrajkajo ili ne štrajkajo, očem reči, jedni i dale delajo kak da je ne štrajk, drugi delajo kak da je vsaki den nedela, a tretji nikaj ne delajo kak so i do ve. Vsi oni doktori, šteri štrajkajo, so došli vum pred bolnico kaj jiv bodemo vidli, sam so nam ne rekli gda to bode, tak da smo mi ne došli. Morem vam reči gda jiv je bilo čistam lejpo videti. Bilo jiv je vejč nek na igrališčo dok igrajo labodoritaši Međimorja. No, morem vam reči gda ja morem dopelati petpot vejč betežnikov (kakših-takših) šteri so protiv štrajka. Vse se ja slažem gda se doktori i sestrice morajo boriti za svoja prava i svoje peneze, ali zakaj to vse mora iti prek grbače nas betežnikov? Kaj smo jim mi krivi kaj je minister škrti? Pak je on isto doktor, pak bi trebal znati kaj jiv vse muoči. Nebrem razmeti kaj to znači dok velijo da oni ne štrajkajo zbogradi penez? Vsi se spominajo kak so jim zeli ovo ili pak ono i kak ve dobavlajo čuda meje penez nek predi, a velijo gda so nej penezi v pitanjo. Prosim vas lejpo, dejte denite na paper kaj bodemo i mi betežniki znali kuliko to penez naši doktori dobavljajo i kuliko jim, od lani, fali. Makar se ne razmem preveč vu medicino, ali v peneze se razmem i znam jiv brojiti, a pogotovo unda dok jiv imam. Isto tak ne razmem, kak so jedni doktori zadovoljni z penezima štere dobavljajo (to so oni Spomenkini), a oni drugi se furt bunijo (to so oni Babičovi) i furt jim nekaj fali? Još mi je nekaj ne jasno: kak doktori, i za vreme štrajka, idejo z posla zmočeni? A što mi je kriv kaj se ne razmem v medicino?

To je još ne vse. Medicinske sestrice so prestale štrajkati i počele so dale normalno delati. Nej znati kak jiv je minister uspel zeti v dobro voljo i nagovoriti jiv kaj završijo z štrajkom? A z doktorima mo to nikak nejde od roke. Žilavi so te doktori, žilavi, a posebno doktorice. Što bi rekel?

Onak prek noči je precednik gorčanskoga Opčinskoga veča podnesel ostavko. Zazvedil je da več skorom leto dni dela hižo v Priloko i da se bode drugo leto odselil z Gorčana. Tak je bar rekel. Ak je to istina, zakaj je to unda napravil tak naglo i zakaj je to skrival pred drugim večnikima? Brzčas mo je bilo teško zdiči roko za kompostaro, a ne se štel zameriti načelniko, pak se rajši odselil v Prilok. Nek se vsi ovi šteri ostajajo v Gorčano borijo za bolše zutra. Neje ruon lejpo navek biti političar, a pred dve leti mo je to tak lepo zgledalo!!?

Ivek Perhočov se, na vse zadje, ipak vrnul v Čakom otkod je i odišel za župana pred nekaj vejč od štiri leti. Kam bo suza nek na oko. Predi nek je postal župan bil je direktor Čakoma, a posebno se brigal za smetje, a ve je več stareši i premazani vsim (ne sam političkim) maščama, pak so mo dali nek se briga za grobje. Tak mi je to vse spripovedal sosed Pišta. Posle sam zazvedil gda je ne vse ruon tak kak je Pišta rekel jerbo je Ivek na leta bil javna osoba, pak so mo dali kaj se bode brigal i za javne površine (parki, cvetje, trava i parkingplaci). Kaj se ne bode zapustil i kaj skoristi ono kaj se navčil.

Niti komarci so več ne kaj so negda bili, več so niti oni ne brez vraga. Najme kaj, oni vseposot lečejo i namačejo svoje noge i gopce sikam kaj jim se najde na poto i zato se je pripetilo kaj je jeden komarec tijam s Zapadnoga Nila dotepel k nam v Međimorje. Vsa je sreča kaj je te virus skraheral v Donji Dobravi i kaj se nikaj hudoga ne pripetilo. Najte komarce puščati blizo sebe, ali ak vam se milijo unda pustite one lačne, prepoznali bodete jiv tak kaj se jim vse kosti vidijo.

Naši policaji so na južnoj Čakoskoj zaobilaznici zastajli zagrebečkoga kombija i v njemo so našli brončane kipe šteri so zginuli z Dekanoskoga grobiča. Šofer je, kak je to i nejvečpot je, ne mel pojma otkod to v jegovomo kombijo. Prepovedal je policajima kak je bil na pijači v krčmi v Strelco i kak je tam ne zaklenol kombija, pak mo je to, najbrž, nešči tam del nutri. Šofer je lagal i to dosta prozirno, pak so ga policaji otpelali na "spoved" v stanico.

Rafongi na čakoskaj Zgradaj solidarnosti so ne vredo jerbo pak dim ide vum črez fuge. Pred sedem let je bilo isto tak. Meštri so se prijeli posla, penezi so bili pošteni, a posel fuš, tak da se ve pak dimi na vse spehe. Stanorad je unda, kak se ve vidi, potrošil, očem reči, zdimil velike peneze, a dima je ne del pod kontrolo. Vsako malo nešči te naše stanare prepela žedne prek vode.

Naši međimorski novinari so skupa z županom i jegovom levom i desnom rokom bil v Međugorjo. Žnjimi so bili i čakoski gracki oci. Župan se je pofalil kak je on veliki Marijičin štovatelj, a i dužnik jerbo mo je ona pomogla kaj je dobil zadje izbore. Kuliko sam mel za čuti, župan je zadji molil pred kipom Majkice Božje - Kraljice mira, a drugi den je te kip počel svetiti. Ćuda se retko događajo, ali se ipak događajo.


VESTI IZ 2040. leta:

- hmrl je i zadji partizan iz II sveckoga rata,
- u Vukovaro so postavleni dvojezični natpisi v 3D tehniki, štere nišči ne jemle doli - saki šteri čita vidi svoje pismo,
- tunel Sveti Rok čaka na farbanje prvipot posle 2009. leta, apšisala je i zadja od 16 farbi.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=22735:rafongi-pok-puajo&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 64. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine942i?mode=embed&layout=grey                             
i(l) str. 64. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/942/mnovine942i.pdf       

Citat:
Naa rafung, na rafung
na rafung si je sela

svu črnu rit je  ‘meeela

* * * * * * * * * *

Terzinka terzinka terzinka se je zvala
svog je dragogo čakala..
na kaktus na kaktus na kaktus si je sela
su spikanu su spikanu rit je mela

Beti Jurković-Terzinka , 02:09
http://www.youtube.com/watch?v=v9gr9qB3Wqo

 * * * * * * * * * *

Rafungâš Štéf

Jimmy Stanić & Barbara Trohar - Gospa Jela (Dimnjačar Štef) @Culture Shock Festival
, 03:51

Citat:
http://www.youtube.com/watch?v=EBd8FFuUPfY
« Zadnja izmjena: Listopad 07, 2013, 11:40:07 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549