Domaće teme > Gradonačelnik, Gradsko vijeće i mjesni odbori

Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja

<< < (3/6) > >>

Snegi:

--- Citat: Sledgehammer - Travanj 07, 2018, 06:54:21 prijepodne ---Pa tko spriječava stanare da odaberu drugog upravitelja zgrade?

--- Kraj citata ---

Nije to tako jednostavno u praksi kao što zvuči u teoriji. Ista stvar, ako nas ovi upropaštavaju već preko dva desetljeća, zašto je HDZ opet vodeća stranka?
U zgradi u kojoj imate gomilu podstanara, ili stanova koji ne plaćaju pričuvu, ili pak gradskih stanova, teško možete dobiti njihove potpise a njih morate nadglasat. Nadalje gradske tvrtke znaju slati zastrašujuće dopise, u vidu potpisivanja nekakvih izjava (upućenih starijim suvlasnicima) pod krivičnom i materijalnom odgovornošću i sl. gluparije. Pa ako u kojem slučaju i uzmete novog upravitelja, ovi vas jednostavno ignoriraju, ne predaju dokumentaciju, a ima primjera u Zagrebu gdje su pak izgubili nekoliko sporova, međutim i dalje ne poštuju odluke suda. Na dopise ne odgovaraju. Oduglovace i otežu...

A sad zahvaljujući ovim energetskim obnovama, vežu zgrade dok se ne isplate krediti, zato su se tako i grčevito primili toga. Ljudi nemaju prave informacije, a što je najgore više vjeruju gradskoj tvrtki koja ih cijelo vrijeme pljačka, nego ljudima koji to pokušavaju promjeniti.

Snegi:
Evo primjer gdje šalju izjave starijim suvlasnicima. Možete misliti kako tako nešto dožive vlasnici u starijim godinama kada dobiju ovako nešto s pečatom...
Nadalje neki potpišu, pa i dalje ovi idioti govore da to nije njihov potpis, a nisu potezali nikakve sankcije koje se tu spominju. Dakle radi se čisto o prijetećim porukama u idu da obeshrabre ljude, što dobrim djelom i uspiju...

Sledgehammer:
Ma jasno je da je GSG veliki mafijaški organizam koji živi na tuđoj grbači bez da išta konkretno sam zna i može napraviti, pa je jasno i da grčevito brane taj svoj parazitski status. Kako sam i sam bio predstavnik suvlasnika preko 10 godina u Novom Zagrebu, znam o čemu pričam, s time da je to bilo u vrijeme kada se upravo micao zakonom monopolski status GSKG Zagreb i mogao si birati upravitelja zgrade. Mi smo uzeli tada mladu privatnu tvrtku "Upravitelj-gradnja" iz Sloboštine, koja je vrlo brzo narasla - u roku dvije-tri godine - na preko stotinu zgrada koje su imali u održavanju sa građevinskom operativom od 30-ak ljudi svih profila potrebnih za taj posao, bilo da trebaš vodoinstalatere, strujiće, liftaše, ekipu za novi ravni krov i parne brane ili bilo što drugo... misdlim da i danas rade vrlo uspješno i da im još niti jedna zgrada nije sve te godine otišla.

Za taj prelazak trebao je pristanak 50% + 1 kvadratni metar suvlasničke površine (npr., u zgradi pobereš vlasnike najvećih stanova i "preskočiš" evtl. neslaganje onih sa duplo manjim stanovima, jer je bitna kvadratura suvlasnika, ne broj stanova ili broj osoba). GSKG je i onda radio probleme, prelazak je uvijek trajao nekoliko mjeseci dok su oni uspjeli dostaviti potrebne papire i dokumentaciju zgrade, no sa malim troškom koje uzima upravitelj to je bilo super.

Suvlasnici bi trebali o svemu odlučivati sa svojim predstavnikom, a ne da individualno kemijaju i sami tumače pisanije i rpijetnje koje im upućuje GSKG.

Snegi:
Trebali bi da, samo što je se ljudima sve to gadi, pa na sastanak od 120 stanova dodje njih 20. Kad odeš na vrata i pokucaš, ili ne otvaraju, ili pak kažu da neće ništa potpisivat više nikome, ili kaže da će potpisati kad riješimo problem i takve stvari. Ljudi ne shvaćaju elemenatrnu stvar da su suvlasnici ti koji odlučuju, nažalost danas je situacija takva da ljudi misle kako mi ništa ne možemo bez blagoslova GsgVG.
Dodjem kod čovjeka, objašnjavamo mu koliko nas pljačkaju ti iz Gsgvg, objašnjavamo kako ništa ne rade, pitam ih kad se netko od stručnih ljudi od upravitelja prošetao zgradom i rekao što treba napraviti, što treba poboljšati, naravno kad shvate da ne rade, pitam ih zašto ih onda plaćamo. Idemo kod drugog, boljeg, jeftinijeg i onog tko će raditi svoj posao, ili kažu što imaju ići u Zagreb (ono kao što imamo Zagrebu plaćati, iako se radi o privatnoj tvrtci). Jedan mi je pak rekao da GsgVG plaćamo samo da šalju uplatnice, ali opet o promjeni upravitelja ne razmišlja, odnosno takvima GsgVG objasni kako drugi sve silno naplaćuju i kojekakve gluposti.

Što se tiče predstavnika oni su isto svoja priča, velikim djelom surađuju s gsgom i interesira ih prvenstveno vlastita korist. Dobar dio petljanja s potpisima ne bi mogao proći bez njih, pa tako se pojavljuju ljudi na potpisnik listi koji nisu potpisali npr. za obnovu. To su mi neki suvlasnici rekli sa drugih zgrada, kad su išli u GsgVG, ovi im ne daju papire na uvid.
U Zagrebu je bilo to lakše jer ipak imate hrpu tih upravitelja, u Gorici još uvijek nema registriranih osim GsgVG, već su sve tvrtke registrirane u Zagrebu, ali djeluju i na području Velike Gorice, a ljudi kako jesu smotani, preplašeni pod dojmom GsgVG, iz priča koje im je GsgVG ispričao (jer oni ipak najviše vode brigu o građanima) kako privatnici propadaju, kako grad stoji iza njih i takve nebuloze.

Htjeli priznati mi to ili ne, zatucano smo društvo koje i dalje vjeruje ljudima kojih ih sustavno pljačkaju. Ja sam bio jedini koji je digao dreku na čistoću, jer naplaćuju odvoz smeća 9 kanti, a u stavrno odvezu 2 ili 3. I kad kažem da to nije u redu, ljudi govore a kaj se zamaraš, kao koliko plaćate to smeće, pa to je sitniš i takve gluposti...

Ja ne znam zašto je ljudima prihvatljivo da nas uredno te javne tvrtke i servisi tako pljačkaju. Kukaju da nas se pljačka, lopovi i sl, a kad treba poduzeti nešto onda nema nikog...

Sledgehammer:
Napiši nekakav dopis stanarima i objasni problem na jednostavan način, isprintaj za svaki stan i pošalji ljudima, tako ćeš imati dobru pokrivenost informacijama koje na sastanku suvlasnika ne možeš imati jer ti ljudi ne dođu - pa onda dođi ti njima. Ja sam tako radio i uspješnost je bila neusporedivo veća.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju