Domaće teme > Događaji

IVANJE U BUŠEVCU

<< < (3/5) > >>

Sledgehammer:
Gledaj, nije stvar u 10 kuna - mada nije niti to za hititi, jer ak dojdeš sa djecom i gostima, desetak ljudi, i onda te odjenput netko ošamari sa stotinjak kuna ulaznine - to baš nije mala stvar.

Kao drugo, pusti simboliku - 99% ljudi ne želi razmišljati o značenju nečijih metafora, pa tako niti nikoga ne zanima kak netko misli podvaliti ulaznicu pod neki drugi pojam - u ovom slučaju "kiticu". Puno ljudi, čak i koji su lokalci, i čak i koji su iz samog Buševca - nije znalo da ta "kitica" predstavlja ulaznicu. I tak su i meni rekli u razgovoru; vele da "nigdi ne piše da se ulaz plaća..."

Ni ja ne idem nikam na takve fešte bez novaca - no ne volim kada me netko plindra na način da me dovodi pred gotov čin. Kada je lova u pitanju, volim direktno i otvoreno nazivanje stvari njihovim imenima, i "pjesničke slobode" nisu nekaj kaj mi paše u tom smislu.

Kaj se tiče sadržaja - oni i nisu sadržajno ili vrijednosno toliko vrijedni da bi čovjek trebal za njih ikaj plaćati do nedjelje navečer - svi gosti i dojdu vidjeti Turopoljsku svadbu, a ne štandove sa plastičnim mitraljezima ili šank sa plastičnim čašama. Kaj bi moža to trebao plaćati?

Kaj se tiče razloga za plaćanje ulaznice (koja to i nije) - to je problem organizatora i njegove (ne)sposobnosti da pribavi sponzore, kao i (mogućeg) animoziteta nekih da više ne surađuju sa organizatorima. No kao i kod svih (loših) političara, uvijek se to slama na leđima raje...

Gospona Nenu kao organizatora poznajem, no očito je da je njegov poznati bahati stil i ovdje umiješao prste u argumentaciju cijene koštanja - nije stvar u 10 kuna, stvar je principa. Koji je prijevaran. BTW, to je njegov POSAO, za to on ima puno beneficija, i od društva i od svega što uz to ide, stoga me ne zanimaju bahate opservacije tipa "kome se ne sviđa ili mu je skupo neka ni ne dolazi". Očito je da je on to sve počel gledati kao svoju prčiju.

Stvari su ipak malo drugačije nego kaj on veli, jer ipak puno ljudi puno i zna, a najbolji dokaz je i to kaj ogroman dio građana Buševca nije ni pohodio Ivanje, i to sam redom čuo od mnogih koje znam. I tko je to sada ispao pametan sa tih deset kuna, ne znam. Ali ak se već zajebavamo sa narodnim izerekama, ima jedna koja veli da se - kao i njegovo predbacivanje za "nestašicu novca" - "bez qurca se ne ide u svatove". Hoću reći da se ne rade tak skupe predstave ako se za njih nema love ili se ne mogu pokriti sponzorima. Jer se ulaznicama ziher pokrio - nije.

Ljudevit Kaj:

Lajnski (ivajnski) sneg ...

Ivajne v Buševcu leta 2010. ne trajalo jen, nek tri dane.

E(t)nologija …

V petek je prvo bilo nogo(pod)metajne, na tero se nadovezala pivijada (vuz ribice).
Pivijada je bila «dvofazna» - ovisno o količine spite tekučine: prvo le.pi-vijada, posle sle.pi-vijada.

Turopolska (čardaška) restauracija AD 2010

Neki od nas tu i tam od šume ne vidimo drevo, rast (ili obratno).
Neki pak od kitic (ze šume) nesu videli črdaka, službeno oprtoga v etno zadruge v tu ivajnsku sobotu leta 2010.
Črdak je doduše bil malo propuvasti (bez oblukov i vrat), ali senako « na svemu (novomu) mestu », preselen od Đurinkine (Petrnacov). To je on isti črdak de se održavala i prva Turopolska svadba (pred četrdesetek let).

… i  (g)astronomija ivajnske noči

V isti dan vu okviru degustacije hrane « Kaj su jeli naši svati » moglo se do mile vole jesti (i piti) zabadava (klobasice, čvarke, gibanice, ..)

Vatro-gast(r )onomija i Vatrogast(v)o-nomija

V nedelu je bila « Turopolska svadba », ter ivajnski kres
 »Tu predstavleni svadbeni običaji i pesme zapraf su skup običajov se turopoljske sel » (Ivan Rožičov).
 »Očuvali smo tradiciju i običaje i verujem da smo zaintereserali bar del posetitelov teri su denas bili pri-nami » komenteral je predsednik OSS-a Buševec, Nenad Rožičov.

Zafrik

Se, naravno, nemreš zadovoliti. Jerbo
„Sto ljudi i sto i jedna čud!“ …... Ima i onie terem nemreš hpetiti (zadovoliti je) da se rezapneš. Oni navieke iščeju faljinge, več put gde ih ni nie.
I njim trieba dati zapraf, če jih te veselji. Moja je babica znala reči da sakomu kuhilu prigovaraju one selske babe tere neznaju ni zafrik speči, a kamolji kaj druge (Nevenka Gregurić, Zagorski list 2011-06-23).

A ogrankaši su, da se ne pozabi, amateri, teri, v sve slobodno vreme, kak najbolše znaju delaju društveno korisni posel.
Kam sreče da je (i v Buševcu i  v celomu Turovomu polu) čem više (nijove žene bi rekle: jeb)en-tuzijastov poput aktivne ogrankašov, ter čem mejne zgubidanov, zgubinočov, (po indijanski rečeno) « bikov teri sede » i samo kritizeraju.

Tur(opol)ska

Slogaši nemaju vremena zamarati se z morebitnemi podbadajni ze strane. Trenutočno se z punum parum spremaju za folklorni festival v Istambulu (na put kreču 7. srpna).
(Morti tam, posle nastupa, na licu mesta provere i vuzrečicu « HR-đavo-mu Tur(opol)cu i dlaka smeta »).

Posle Janice - Jalnica

Poznati horvatski jal (ne)ima svu podružnicu (n)i v Buševcu, (n)i v susedselu, susedgradu, Turopolu.
Zato bu več na jesen, na deskami pučkoga teatra Buševec premijera Zagorkine predstave «Jalnuševčani», jalnuši, v režije Romane Rožičove.
Dojdete i prepoznajte sebe i/ili sve susede.

Nomen est omen iliti bahato zrcalo

A propos delejna epiteta bahat ja bi na nečijomu mestu bil šparneši. 
(Daj-me i) najme kaj : reči bat i bahat imaju istu osnovu (vezano za lupiti, tresnuti, vudriti, vikati). Bat je nastal skračivajnem od bahat (slično kak je zajec postal zec, cesar pak car).
Vu sakomu slučaju mu sledgehammer dojde kakti bahat.
(zvir: (i)Petar Skok : Etimologijski rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, JAZU, Zagreb 1971.)

Pozitivni jal

--- Citat: ---MK JAL - Ivanec, 08.-10.07.2011.:
4. FESTIVAL MOTORA I ROCK N ROLLA TRAKOŠČAN
http://www.forumgorica.com/dogadaji/4-festival-motora-i-rock-n-rolla-trakoscan-08-10-07-2011-(mk-jal-ivanec)/msg33844/#msg33844
--- Kraj citata ---

Ljudevit Kaj:

Gosti Ivajna v Buševcu 2011 (1) :

KUD Kitka, Dračevo, Skop(l)je, makedonija


Daklem, i letos
KIT(K)A SKOP(A)-JE         -     KIT(IC)A JE SKUPA
(makedonski: kitka = kita*, buket)

Makedonci su spali v Novomu Čiču, a nastupili su i tam i v Buševcu.

Dračevo je predgrađe Skop(l)ja:

Dračevo / engl. (k)wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Dra%C4%8Devo,_Skopje
Dračevo / makedonska (k)wikipedia
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%BE

IVANJE U NOVOM ČIČU Novo Ćiče june 2011., 08:06
KUD"KITKA",Dračevo,Makedonija : Igre i pjesme istočne Makedonije

KUD"KITKA",Dračevo,Makedonija : Igre i pjesme istočne Makedonije

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

*Daj mi draga kitu cvieča .....

Kavaliri & Drele - Oj Krapinske vuske steze, 02:00

Kavaliri & Drele - Oj Krapinske vuske steze

Ljudevit Kaj:

Gosti Ivajna v Buševcu 2011 (2) :

KUD Posavina Budaševo


1) O YES, YES BUŠEVEC
2) DA BUŠEVEC
3) BU(DA)ŠEVEC
4) BUDAŠEVO


KUD Posavina Budasevo, 05:20
(16. obljetnica 57. SAMB-a, Komarevo Sisak)

KUD Posavina Budasevo

Ljudevit Kaj:

Gosti Ivajna v Buševcu 2011 (3) :

KUD-a ''Sv. Juraj'' Zagorje Ogulinsko
http://www.kudzagorje-og.hr/


BUŠEVEC I VUGULINEC (OGULINEC) ZA-GORJE I ZA-BOLŠE


Vide(l)o:
KUD Sv.Juraj u Ogulinu 13.9.2010., 04 :12

(U Velikoj športskoj dvorani u Ogulinu održan je Svečani koncert "Amateri svom gradu u čast" povodom Dana Grada Ogulina i Župe sv. Križa. Na Koncertu je nastupilo i … Kulturno umjetničko društvo Sv. Juraj Zagorje Ogulinsko).

KUD Sv.Juraj u Ogulinu 13.9.2010.

 * * * * * * * * * *  * * * * * * * * * *  * * * * * * * * * *

Lubav je ke se mesta nastupa dotikavle, obostrana:
Buševski ogrankaši na Valentinovo nastupili v Zagorju Ogulinskomu


12. veljače 2011.
"Alaj mi je ovaj dan..." – koncert povodom Valentinova 2011

KUD "Sv. Juraj" s gostima iz Buševca i Gabele održao koncert povodom Dana zaljubljenih.


U prepunoj Sportskoj dvorani Ogulin u subotu 12. veljače 2011., KUD "Sv. Juraj", Zagorje uz goste Ogranak "Seljačke sloge" Buševec kod Velike Gorice i HKUD "Drijeva" Gabela, Čapljina iz Hercegovine održali su dvosatni koncert povodom Valentinova "Alaj mi je ovaj dan...".


Plesna i tamburaška A grupa Ogranka "Seljačka sloge" Buševec koja kontinuirano djeluje od 1920. godine, predstavila se s dvije koreografije:

* "Turopoljski mladečki" svadbeni običaji Turopolja
* Šokačka kola Sonte

http://www.kudzagorje-og.hr/valentinovo2011.htm

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju