Autor Tema: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača  (Posjeta: 8858 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« : Svibanj 30, 2011, 08:58:07 prijepodne »
Autor: Damir Grund Nedjelja | 29.05.2011 22:39

Legalizacijom bespravne gradnje Kosor izvlači novac, pljačka prostor i krši Ustav

Između izvlačenja novca iz državnih poduzeća i 'pljačke prostora' preko bespravne gradnje nema nikakve razlike. Bespravni graditelji između ostalog nisu platili ni komunalni ni vodoslivni doprinos te su tako financijski oštetili državu. Kosor to novim zakonom želi legalizirati i nagraditi.

Ukoliko u Saboru 'prođu' najavljene izmjene Zakona o prostornom uređenju, kojim bi se kroz plaćanje određene naknade legalizirale sve bespravno izgrađene kuće, Hrvatska bi se mogla suočiti s tisućama sudskih tužbi koje će porezne obveznike koštati milijune kuna. Njih bi mogla podići velika većina onih koji su svoje nastambe izgradili legalno, kao i oni kojima su ilegalno izgrađeni objekti već srušeni, tvrdi Marijo Vinković iz Udruge građana za Vir, čije je okupljanje prije više godina potaknula akcija rušenja bespravno izgrađenih objekata na tom otoku.

Zakon nije jednak za sve

- Postoji zakon koji kaže da su svi građani jednaki pred zakonom. Ovime bi se učinio presedan i kršitelji zakona stavili u povoljniji položaj u odnosu na one koji zakone poštuju. Ukoliko prođe ovaj zakon, postoji opasnost da oni koji su legalno izgradili kuće i na to potrošili 'brdo' novaca, živaca i vremena, skupno tuže državu i traže povrat novca, troškove nadnica te izgubljene zarade, sve to naravno uvećano za kamate. Takvu bi tužbu bilo relativno lako dobiti a državi, tj. svima nama kao poreznim obveznicima, prisjela bi svaka 'zarada' od legalizacije 'divljih' objekata, upozorava Vinković.
Premijerka Kosor naumila je naime u predizbornoj godini kronično praznu državnu blagajnu napuniti prihodima od legalizacije bespravno sagrađenih objekata kojih po prilici ima oko 150 tisuća.

Kupnja glasova

Ne čudi što premijerka Kosor upravo u izbornoj godini želi legalizirati bespravno sagrađene objekte. Pretpostavlja se da HDZ time namjerava kupiti određeni broj glasača. Ukoliko se dopusti legalizacija između 100 i 150 tisuća objekata, a toliko se procjenjuje da ih ima, te se ta brojka pomnoži samo s dva punoljetna člana obitelji koji ih koriste, dolazi se do brojke od 300 tisuća glasaća. Oni bi tu uslugu, očekuju u vlasti, HDZ-u trebali vratiti na izborima.

- Novi prijedlog zakona odnosi na sve one građane koji su svoje kuće gradili bez potrebnih dozvola i ne obazirući se na prostorni plan, objasnila je premijerka novi zakon koji bi trebao doći u Sabor za otprilike dva tjedna. On bi, procjenjuje se, ispražnjenom državnom budžetu trebao donijeti oko 10 milijardi kuna.

Zarada na legalizaciji

No, svojevrsna 'oprost' za kršenje Zakona o gradnji posebno je pogodio sve one koji su ga do sada poštivali.
 
- Nema nikakve razlike između izvlačenja novca iz državnih poduzeća putem Fimi medije i 'pljačke prostora' preko bespravne gradnje.

Kriminalci-bespravni graditelji između ostalog nisu platili ni komunalni ni vodoslivni doprinos a time su oštetili državu. Ovime Vlada službeno otvara tržište za mešetarenje nekretninama. Ne bih se čudio da je netko blizak vlasti lani kupio za 'buđzašto' ilegalne nekretnine, a onda će 'općom amnestijom' preko noći ta nekretnina postati legalna, a njena tržišna cijena poskočiti i desetak puta, kaže Vinković.

Opasno po život

No osim ogorčenih građana rezerve prema novom zakonu ima i struka.

- Nelegalno sagrađeni objekti nisu prošli nikakvu tehničku kontrolu pa su stoga neispravni za stanovanje. Tko stanarima garantira da ih neće ubiti struja u kadi ili se srušiti balkon na njih? Kod legalne gradnje nadzorni inženjer nadzire poštivanje projekta statike i takve građevine su sigurne na jake potrese. Kod bespravnih građevina, koje se grade bez projektne statike, dok ne 'udari' potres ne znamo da li će izdržati, jer nemamo pojma koja armatura je unutra i ima li je uopće?Ako se tehnički neispravni auto ne smije koristiti za prijevoz, ni tehnički neispravna kuća se ne bi smjela koristiti za stanovanje, upozorava arhitekt Mislav Tremac, vlasnik istoimenog arhitektonskog studija.

Zanimljivo je da za razliku od građevinske struke i građana, političari svih predznaka bezrezervno, s izuzetkom Zelene stranke, podržavaju prijedlog zakona o legalizaciji bespravne gradnje.

- Pri legalizaciji bespravne gradnje treba postaviti jasne kriterije o tome što se može, a što ne može legalizirati. Nikako ne podržavam ekstremne primjere, poput gradnje vile na obali mora čiji je vlasnik želi legalizirati. No, različito je stanje tamo gdje su jedinice lokalne uprave predvidjele gradnju objekata, ili kad je riječ o socijalnim slučajevima, poput zbrinjavanja obitelji nakon rata, kaže Gordan Maras, saborski zastupnik SDP-a.

Dogradonačelnik Splita Jure Šundov izjavio je za Slobodnu Dalmaciju da se radi o najljepšoj vijesti koju je čuo u posljednje 43 godine.

- Pitanje je sada kako će se ova najnovija odluka Vlade uklopiti s akcijskim planom legalizacije kojeg je Grad pokrenuo prije nekoliko mjeseci, kroz 50 posto nižu cijenu komunalnog doprinosa za istočna gradska naselja, u kojima je sagrađeno najviše bespravnih objekata, pita se Šundov.

S druge strane, Zelena stranka u pismenom priopćenju oštro osuđuje najavu legalizacije čak 150.000 bespravno izgrađenih kuća u Hrvatskoj.

- Ukoliko dođe do realizacije ovoga prijedloga prvo ćemo zatražiti ostavku ministra Branka Bačića koji bi trebao biti prvi koji bi se trebao suprotstaviti ovome prijedlogu. No, kako znamo da u ovoj zemlji Vlada radi što god im se prohtije sa ovim slučajem ćemo do kraja tjedna obavijestiti pismom namjere gospodina Janeza Potočnika člana Europske komisije zaduženog za okoliš i zamoliti ga da se očituje po ovom pitanju pa da svima bude jasno podupire li Europa ovakve poteze. Ukoliko se Jadranka Kosor želi dodvoravati biračima onda neka to čini na neki drugi način a ne legalizacijom upropaštavanja okoliša a to je nešto najvrjednije što Hrvatska posjeduje - stoji u pismu Zelene stranke kojeg potpisuje njen predsjednik Aljoša Babić.[/b]

========================================

To što se u Hrvatskoj radi - ne radi se niti u Angoli, Jemenu, Bangladešu ili bilo gdje u ostatku svemira...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #1 : Svibanj 31, 2011, 12:07:45 prijepodne »
Autor: Damir Grund Nedjelja | 29.05.2011 22:39

Legalizacijom bespravne gradnje Kosor izvlači novac, pljačka prostor i krši Ustav
...
To što se u Hrvatskoj radi - ne radi se niti u Angoli, Jemenu, Bangladešu ili bilo gdje u ostatku svemira...

Imam jeno glupo pitajne od mene jednak tak glupoga;
čemu služe urbanistički plani
pogotovo ovi kaj se raspravlaju i donašaju po par let?

Rekel bi pokojni Rođo Spajič- Pušing,rođo,pušing.

Žalibože časa i penez.
wwwg tablice

amarkulin

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #2 : Svibanj 31, 2011, 09:39:24 prijepodne »
Bez brige, ako i prođe danas takav zakon - srušit će ga se kad krene primjena stvarnog pravnog sustava, ulaskom u EU.

I ZATO nam treba EU, da nas obične ljude zaštiti od samovolje vlasti - svih boja i fela...

Bilaj

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #3 : Svibanj 31, 2011, 01:06:43 poslijepodne »
Jedan komentar o stanju u gruntovnicama i ulasku u uniju  :)

http://www.vecernji.hr/kolumne/u-eu-tek-kad-sredimo-knjige-kolumna-294245

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #4 : Svibanj 31, 2011, 02:00:15 poslijepodne »
I ZATO nam treba EU, da nas obične ljude zaštiti od samovolje vlasti - svih boja i fela...
Slažem se, to je argument pro EU, i to najjači.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #5 : Svibanj 31, 2011, 02:07:00 poslijepodne »
To nije nikakav argument, jer on ne garantira i ne znači da bi se promijenilo ponašanje javnih službi, kao i da nebi bilo samovolje... tu EU neće pomoći ništa, jer to i ne može, to je unutarnja stvar svake države koja se rješava na internom planu i internim načinima...

EU postavlja samo zakonodavne okvire (čak i ne može definirati zakone i pravila rada i ponašanja unutar neke zemlje članice), i ako se oni zadovolje, to je to... mi smo do sada zadovoljili brdo poglavlja, pa se opet nije ništa promijenilo, a prošli smo i poglavlja graditeljstva, prometa itd itd - no i dalje se dozvole čekaju isto kao i prije, i dalje su nesređene zemljine knjige, i dalje nema propisanih standarda održavanja i sigurnosti prometnica i prometa...

Zato ponavljam - EU NEĆE NIŠTA RIJEŠITI.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #6 : Svibanj 31, 2011, 02:24:57 poslijepodne »

Zato ponavljam - EU NEĆE NIŠTA RIJEŠITI.

Slažem se sve dok mi sami ne riješimo, ne sjećam se da je ijedan susjed riješio ili dobro riješio susjedove probleme ukoliko ih sam nije riješio, osim možda sa susjedom. ;D

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #7 : Svibanj 31, 2011, 03:17:50 poslijepodne »
Jaca je spomenula da će se platiti "određena kazna" za legalizaciju objekta, ali nije spominjala kršenje urbanističkih planova - jer ni ne zna što je to.

Bespravni graditelji su oštetili i one koji su uredno čekali na građevinske dozvole trpeći razna sranja onih koji ih izdaju i onih koji su povezani sa izdavanjem istih - komunalni i vodoprivredni doprinos (nepotrebno čekanje, korumpiranost, nekompetentnost - ovo mogu potpisati punim imenom i prezimenom)... Mogao bi čovjek nabrajati u nedogled, ali opet  - možda sjebe one koji imaju namjeru izbunariti nekog siromaka koji si pokušava napraviti krov nad glavom, ali opet sa druge strane - bogatuni koji krše zakon o zaštićenim podrućjima će profitirati....


Što je za bogove - nije za volove..


Prestrašno. 

amarkulin

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #8 : Svibanj 31, 2011, 03:23:57 poslijepodne »

Zato ponavljam - EU NEĆE NIŠTA RIJEŠITI.

Slažem se sve dok mi sami ne riješimo, ne sjećam se da je ijedan susjed riješio ili dobro riješio susjedove probleme ukoliko ih sam nije riješio, osim možda sa susjedom. ;D

Naravno da neće riješiti, ali će stimulirati na rješavanje.  :)

Offline Cyber Bomoh

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 11
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #9 : Svibanj 31, 2011, 03:29:42 poslijepodne »
A kako riješiti nerad i korupciju naših lokalnih općinskih moćnika?


Jaguar

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #10 : Svibanj 31, 2011, 04:12:49 poslijepodne »
Jaca je spomenula da će se platiti "određena kazna" za legalizaciju objekta

- možda sjebe one koji imaju namjeru izbunariti nekog siromaka koji si pokušava napraviti krov nad glavom, ali opet sa druge strane - bogatuni koji krše zakon o zaštićenim podrućjima će profitirati....


I po sadašnjem zakonu se može legalizirati ono što se može legalizirati a uklapa se u planove i plaća se "kazna" u visini 150% komunalne naknade ako mi je dobro poznato, neka me netko ispravi ako nije tako.
Što će novo taj prijedlog zakona donijeti neznam, osim možda da novci idu u državnu blagajnu a ne u lokalnu.

I tu defintivno treba napraviti razliku, jesu li to objekti obiteljskih kuća nužno i nasušno potrebnih građanima za život i stanovanje ili su to objekti tržišnoapartmanske namjene.


Očito je da će se kroz ovaj zakon provući upravo ovi drugi jer oni će i imati novaca za legalizaciju dok obični smrtnici sa obiteljskim kućama neće jer i tako neće imati novaca za legalizaciju, jer su jedva nekako skrpali da stave krov nad glavu a da su imali novaca već bi do sada legalizirali, jer i postojeći zakon to omogućuje.

Jaguar

  • Gost
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #11 : Svibanj 31, 2011, 04:21:48 poslijepodne »

Zato ponavljam - EU NEĆE NIŠTA RIJEŠITI.

Slažem se sve dok mi sami ne riješimo, ne sjećam se da je ijedan susjed riješio ili dobro riješio susjedove probleme ukoliko ih sam nije riješio, osim možda sa susjedom. ;D

Naravno da neće riješiti, ali će stimulirati na rješavanje.  :)

Misliš stimulirati, rješavanje problema ili susjedu. Fakat si me zbunio. ;D


Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #12 : Lipanj 01, 2011, 12:13:29 prijepodne »
Divlja gradnja - Vlasnicima bespravnih objekata rok za dobivanje dozvola dvije godine

Divlja gradnja: Tko ne legalizira objekt, ostaje bez vode, struje...

Još se ne zna visina naknade, ali se zna da će ovisiti o vrsti građevine, što znači da će biti viša za apartmane i vikendice

Vlasnici bespravnih kuća dobit će rok od samo dvije godine za pokretanje postupka legalizacije! A tko to ne učini u dvije godine, prijeti mu zabrana dobivanja komunalnih priključaka, što bi moglo značiti da će bez struje ili vode ostati i oni koji su do priključka na električnu mrežu ili vodovod došli iako nemaju građevinsku dozvolu!

Dakle, tko se ne odazove pozivu na legalizaciju, prvo će na vrat dobiti građevinske inspektore, a nakon toga bit će mu onemogućeni svi pravni poslovi: komunalni priključci, upisi i promjene upisa u zemljišne knjige, obavljanje gospodarskih djelatnosti u toj kući, prodaja građevine ili zemljišta na kojem je ona izgrađena te zaključivanje drugih pravnih poslova: dizanje kredita, osiguravanje kuća, davanje u najam...
...
http://www.vecernji.hr/vijesti/divlja-gradnja-tko-ne-legalizira-objekt-ostaje-bez-vode-struje-clanak-294161

A kaj z ovemi kaj su je spojili na struju,vodu,odvodnju,telefon i dr.?
Sive eminencije z državne firme,"privatniki" z elektre, itd ..?
Ak ne rešavaju uzrok nek samo posledicu nedu dalko dospeli,kak da bi za poplave na Posavine više truda uložil da dojde šleper z hamperi nek v krpajne nasipa.


-

Ministar Bačić dogovara uvjete s bankarima, a zakon se još brusi

Za legalizaciju bespravnih kuća krediti s državnim jamstvom!

I stariji bi mogli dignuti zajam od banke na 20 godina, a nakon njihove smrti nasljednici preuzimaju otplatu

Kako bi se plan legalizacije velike većine bespravno sagrađenih kuća u Hrvatskoj zaista proveo, vlasnicima bi vlada u bankama mogla osigurati kreditne linije, pa bi država čak i jamčila za te kredite! Najavljuje to Ivan Miloloža, predstavnik Hrvatske udruge poslodavaca, vlasnik Munje i blizak suradnik dvojice utjecajnih članova Vlade, ministra Đure Popijača i potpredsjednika Domagoja Miloševića. Miloloža je zapravo i jedan od inicijatora donošenja ovoga zakona.
...
http://www.vecernji.hr/vijesti/za-legalizaciju-bespravnih-kuca-krediti-drzavnim-jamstvom-clanak-294637

Neznam kaj bi rekel,do su žrtve,ovi kaj su delali po "Duvu Svetomu" il ovi kaj jem sad tobože pomoč nude...
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #13 : Lipanj 01, 2011, 11:00:57 prijepodne »
Naravno da neće riješiti, ali će stimulirati na rješavanje.  :)

Da?? Kakva "stimulacija?? Kak ista zgleda?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Legalizacija bespravnih objekata i kupovina birača
« Odgovori #14 : Lipanj 01, 2011, 11:08:39 prijepodne »
Divlja gradnja: Tko ne legalizira objekt, ostaje bez vode, struje...

Baš me zanima kak će isključiti vodu i struju bespravnom objektu sagrađenom uz legalni objekt na istoj čestici, a što je vrlo čest slučaj? Sagradim legalno kuću, no nakon cijelog legalnog postupka na istu parcelu dodam garažu, radionu, šupu, klet i sve spojim na legalnu kuću... činjenica je da su ti nabrojani objekti ilegalni, no i da imaju komunalije... rješenje za vlasnika je u nabavi pit-bulla, kojeg se drži polugladnim, i ne pušta inspekcije na teren...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”