Autor Tema: Je li promjena sata šok za organizam?  (Posjeta: 14224 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Je li promjena sata šok za organizam?
« : Listopad 31, 2010, 12:13:27 poslijepodne »
http://www.zdravakrava.hr/clanak/1114/je-li-promjena-sata-sok-za-organizam

Ljudi imaju unutrašnji biološki sat koji je prirodno usklađen s dnevnim svjetlom

Veseliš se spavanju sat vremena duže zbog promjene s ljetnog na zimsko računanje vremena? Mi ti savjetujemo da se ipak nastaviš buditi u vrijeme kao i do sada, kako ti se ne bi poremetio bioritam. Nakon ove promjene posebno pažljivi trebaju biti pješaci i vozači, jer se zbog ranijeg sumraka češće događaju prometne nesreće

Završetak ljetnog računanja vremena u noći sa subote na nedjelju 31. listopada najavio je dolazak duge i dosadne zime za veći dio Hrvatske, osim za sretnike iz Južne Dalmacije. Stvari nisu tako loše, jer dobili smo dodatni sat za spavanje, budući da se nedjelja tako produžila na 25 sati.

Srce lakše podnosi promjenu sata u jesen nego u proljeće

Švedski znanstvenici kažu da vraćanje sata unatrag donosi nekih koristi po zdravlje. Proučivši podatke o tisućama pacijenata unazad dvadeset godina, zaključili su da broj srčanih udara opada u tjednu nakon vraćanja sata uznazad.

Obrnuto je u proljeće, jer stopa srčanih udara raste u sedam dana poslije pomicanja sata unaprijed. Štetan je učinak po srce najizrazitiji u prva tri dana nakon nedjelje u kojoj se prelazi na ljetno računanje vremena.

Organizmu lakše pada prelazak na zimsko, nego na ljetno vrijeme jer očito je manji napor spavati duže, nego kraće. Istraživanja pokazuju da se i ranoranioci i dugi spavači brže prilagođavaju produženju dana, nego preskakanju jednog sata. Osobito su noćne ptice, ljubitelji kasnog buđenja, pogođene proljetnom promjenom računanja vremena, koja im krade 60 minuta sna. Mnogima od njih trebaju tjedni da se naviknu na nužnost ranijeg buđenja.

Znaš li da je dobar san važan i za dobru liniju?

Ako se ljudi osjetljiva srca raduju zimskom računanju vremena, pješaci i vozači moraju biti oprezniji u idućim tjednima. Američki su znanstvenici otkrili da se u mjesec dana nakon zadnje nedjelje u listopadu događa više prometnih nesreća nego u ostatku godine, dok je nesreća najmanje u prvim tjednima ljetnog računanja vremena.

Ovu pojavu vjerojatno uzrokuje raniji sumrak nakon što se kazaljke ili brojke na satu pomaknu za šezdeset minuta unatrag.

Promjene računanja vremena društvena su konvencija čija je svrha usklađivanje ljudskih aktivnosti s prirodnim svjetlom. Mnoge zemlje, od 1983. uključujući Hrvatsku, krajem ožujka, kad počinje rano svitati, "preskaču" jedan sat da bi sumrak padao kasnije i da bi radnici i učenici što više poslova obavljali po danjem svjetlu. Kad dani postanu bitno kraći, sat vraćamo natrag da se ne bismo ustajali po mrklom mraku – iako oni koji rade od šest ili sedam ujutro u ovo doba godine ne mogu izbjeći noćno buđenje.

Osjetljiv biološki sat

Prelasci na ljetno i zimsko vrijeme donose uštede gospodarstvu, no te se uštede ostvaruju nauštrb bioritma. Ljudi i životinje imaju unutrašnji biološki sat koji je prirodno usklađen s dnevnim svjetlom, neovisno o onom što pokazuju uređaji za mjerenje vremena.

Prije no što je izumljena umjetna rasvjeta, ljudi su živjeli u skladu sa sunčevim svjetlom, budili su se u svitanje i povlačili se u dom u sumrak, kad god on padao. Danas mnogi od nas ostaju budni i po noći, zahvaljujući rasvjeti, što nam također remeti unutrašnji sat.

Ipak, remećenje unutrašnjeg sata nije ništa novo za nas i liječnici tvrde da smo se na to počeli navikavati davno prije no što su se vlastodršci sjetili ljetnog i zimskog računanja vremena.

"Istina je da pomicanje sata naprijed i natrag dvaput godišnje utječe na ljudski prirodni bioritam, no isto vrijedi i za noćnu rasvjetu. Stoga nema razloga za ukidanje ljetnog računanja vremena, jer ono našem organizmu ne nanosi ništa veću nepogodu od drugih stvari koje činimo da bismo prilagodili vrijeme na satu svojim potrebama", poručio je dr. Louis Ptacek, istraživač sa Medicinskog zavoda Howard Hughes.

Sačuvaj bioritam i ne produžuj spavanje

Iako je zimsko računanje vremena zapravo "normalno", a ljetno odmak od normale, veći dio godine, od kraja ožujka do kraja listopada, živimo prema ljetnoj shemi. Budući da je nedjeljno izležavanje većini vrlo slatko, mnogi ne odole iskušenju da na najduži dan godine odspavaju još jedan sat. No, to nije pametno, jer se nakon sedam mjeseci ljetnog računanja vremena izvodi nasilje nad ritmom na koji smo navikli.

Stoga ti predlažemo da ovih dana ne spavaš ništa duže no inače. Jednostavno, ustani u isto vrijeme kad i prethodnih dana, a to znači kad sat "po novom" bude pokazivao sat manje nego prije prelaska na zimsko računanje vremena

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Je li promjena sata šok za organizam?
« Odgovori #1 : Listopad 31, 2010, 01:31:23 poslijepodne »
Jednostavno me to ne tangira - molim Boga samo da takova noć, kada je ista sat vremena duža, ja ne radim - i ostalo je sve pet...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Je li promjena sata šok za organizam?
« Odgovori #2 : Listopad 31, 2010, 04:47:46 poslijepodne »
Ja sam, prema Murphyu, sasvim očekivano u vojsci dva puta bio na straži baš u tjednu kad se mijenjalo vrijeme. Naravno da je moja je smjena bila od jedan do tri sata ujutro.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Je li promjena sata šok za organizam?
« Odgovori #3 : Listopad 31, 2010, 09:49:29 poslijepodne »
Meni paše ovaj sat više, ali kad ga zemeju natrag na proljeće, nemrem dojti k sebi tjedan dana.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Je li promjena sata šok za organizam?
« Odgovori #4 : Studeni 23, 2010, 08:30:55 poslijepodne »
U proljeće mi fali sna, a u jesen zbog nečega spavam k'o klada.

Znači - po meni promjena sata utječe na ljude. 8)

Offline Borna

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Odg: Je li promjena sata šok za organizam?
« Odgovori #5 : Ožujak 17, 2015, 01:43:01 poslijepodne »
Meni također promjena tj.pomicanje sata utječe na umor, ali uglavnom ne na promjenu raspoloženja.

Offline sanjicaa

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 4
  • Karma: +0/-0
Odg: Je li promjena sata šok za organizam?
« Odgovori #6 : Travanj 20, 2023, 02:45:52 poslijepodne »
Ne znam jel i biljke i životinje pomiču sat? rijeke, mora i ostala priroda koja živi u skladu i prirodnoj ravnoteži... jedino čovjek, prirodno biće, "pametno" se sjetilo da mijenja prirodnu ravnotežu i uništava sebe i sve oko sebe... umjesto da živimo u skladu s prirodom mi sve suprotno, na štetu nas i svega oko nas. I mi sebe nazivamo razumnim i naprednim bićima. Malo morgen!