Autor Tema: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?  (Posjeta: 12287 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #15 : Ožujak 24, 2010, 01:34:23 poslijepodne »
Uzmi slučaj da ti nekad treba samo jedan dio slike, znači da ju malo izrežeš, koji bi htio imati kao... recimo poster A3 formata, a da ti se pikseli još uvijek ne vide na posteru. Onda ti "prevelika" slika sa x megapiksela i te kako dobro dođe. Primjerice ak ti je šogorica na slici kraj tebe i žene, pa ju oćeš naknadno maknuti sa slike. Ili čak i ženu maknuti sa slike jer ti treba slika za iskricu.  ;)

Ma uopće, imaš više informacija i time više detalja koji ti mogu kasnije dobro doći.

Ovdje u svakom slučaju vrijedi da od viška glava ne boli, no neophodno za sliku od 10x15 nije.

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #16 : Ožujak 24, 2010, 03:42:42 poslijepodne »
Citat: Trs link=topic=875.msg13770#msg13770 [color=blue
Postoji puno stvari koje ne znaš.  :)
Fotići ne služe (prvenstveno) za to da bi fotografije prezentirali na ekranu. Niti samo da bi napravili fotografije 15X10 ili 18X13 cm ili slično, za uspomenu, za foto album.
Za te stvari ti ne treba previše mega piksela. Ali ako želiš tiskati fotografiju u knjizi ili časopisu ili trebaš fotografiju većeg formata, ne-daj-bože čak poster, e, onda uđeš u svijet sasvim drukčijih kriterija.  :)[/color]

Pa di mi je nestal post.   ???

Uglavnom ne bih se složio s tobom.
Prvenstveno fotići služe ljudima od kojih 90% sve što ću ikada napraviti jest samo fotografija 10X15 i pregledava iste na ekranu. A za tak nekaj je čist dosta i obični fotoaparat sa 3-4 mpix.

Ovih 9% će biti slučaj kak BobRock kaže. Njima ponekada zaista i dobro dođe nekaj malo više pixela, ali i oni veliku večinu svog vremena spadaju pod kategoriju ovih prvih od 90%.

Pa nam ostaje onih 1% koji zaista i nekaj objave u časopisima ili knjigama (onim koji imaju jako dobar tisak) ili isprintavaju plakate neće koristiti iste fotiće kao i većina ostalog puka  ;) Njim i zaista treba puno pixela ali i dinamičkog raspona i to se sve pakira u skupe fotiće tipa hasa ili leice ili nekog FF.

Obični kompakti se prodaju na tisuće i imaš ih milion modela, te se svi kočepere za zilionima pixela koji najčešće neće nikome koristiti.

A ja bi prvi bio koji bi mijenjao kvalitetu i veličinu sensela za pikselažu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #17 : Ožujak 24, 2010, 04:10:16 poslijepodne »
Primjerice ak ti je šogorica na slici kraj tebe i žene, pa ju oćeš naknadno maknuti sa slike. Ili čak i ženu maknuti sa slike jer ti treba slika za iskricu.  ;)

Ovo je poznata slika Banda četvorice:



U kini su kada su nekog uhitili i osudili, automatski izbrisali i sve slike o njegovom postojanju.

Trs

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #18 : Ožujak 24, 2010, 04:42:29 poslijepodne »

Bilaj, ak neko škljocne pa ono kaj je ispalo metne na ekran u .jpg formatu (možda i na Internet), bez da se potrudi prstom mrdnuti da to editira (to je isto ko da nekaj napiše i objavi svetu a da nije sam ni pročital kaj je napisal, a kamo li editiral), onda mu je više nego dosta i 3 megapiksela (640 X 480).
Dakle, čak i ako čovjek nema specijalne zahtjeve, može napraviti bolju sliku ako ima od čega. I Bob Rockov odgovor objašnjava jedan segment.
Ja sam jedan od tih seljaka čiji aparat daje slike od maksimalno 5 megapiksela i koji muku muče zbog toga jer nemaju bolji, čak i da bi samo uredili snimljene slike. Jer ponekad se snima uz loše svjetlo, u protusvjetlu, uz brzi pokret, uz nedovoljno vremena za kompoziciju i aranžman pa treba i rezati... Nije snimanje uvijek, ha, idemo se prošetati, gle kak je ovo zgodno, to ćemo poslikati, namjestit ćemo se tako da svjetlo tuče nama u leđa a objektu našeg snimanja u facu, viknut ćemo "Ptičica!" i stisnuti okidač. Naravno, ovdje malo karikiram, nadam se da je svima jasno o čemu pišem.
Ne bih se upuštao o senselima, to je ipak za više nivoe diskusije, potpuno nepotrebno i promašeno ovdje. Puno više i od onih o potrebi megapiksela za tisak (ne jako dobri nego standardni tisak).

Trs

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #19 : Ožujak 24, 2010, 04:47:34 poslijepodne »

Da se nadovežem, zaboravil sam napisati - prouči si malo rezoluciji slike, o pikselima po inču (ili centimetru). Taj podatak je često jako važan.  :)

plemenitashica

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #20 : Ožujak 24, 2010, 06:57:10 poslijepodne »

..........nadam se da je svima jasno o čemu pišem.

Ja ne razumijem baš ništa.
Ali znam da želim fotić koji ima mogućnost snimanja detalja kao recimo ova zadnja jaarbanina slika - čaša mlijeka.
Fotkice svega i svačega - što vam drago
« Odgovor #50 na: Danas u 05:09:54 pm »

Kakvo pitanje da postavim kad dođem u dućan? Ili da isprintam tu njenu (po meni gotovo na vrhu) fotku da im mogu pokazati kaj hoću. ;)

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #21 : Ožujak 24, 2010, 08:04:08 poslijepodne »
Bilaj, ak neko škljocne pa ono kaj je ispalo metne na ekran u .jpg formatu (možda i na Internet), bez da se potrudi prstom mrdnuti da to editira (to je isto ko da nekaj napiše i objavi svetu a da nije sam ni pročital kaj je napisal, a kamo li editiral), onda mu je više nego dosta i 3 megapiksela (640 X 480).

640x480 je 0.3 Mpix, dakle 10 puta manje.

Moj prvi digitalac je imao 1.2 Mpix (1280x960) i to je dovoljna kvaliteta za slike do veličine 10x15 cm (zapravo je malo drugačiji omjer).

Prodavači često forsiraju taj broj Mpixela, ali današnji svi fotići imaju dovoljan broj točkica pa bi više pažnje trebalo obratiti na kvalitetu optike, senzora. Zbog toga fotići na mobitelima ne mogu biti konkurentni pravim fotićima jer bez obzira na broj točkica oni u pravilu imaju nekvalitetnu optiku i male, nekvalitetne senzore.


Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #22 : Ožujak 24, 2010, 10:58:51 poslijepodne »

Da se nadovežem, zaboravil sam napisati - prouči si malo rezoluciji slike, o pikselima po inču (ili centimetru). Taj podatak je često jako važan.  :)


Da ti dočaram koliko je zaista tvoj 5 megapixeli fotić dobar. Očito nisi ni svijestan  ;)
5 megapixela ti daje sliku 2580 x 1935 točkica (ili nešto slično ako koristiš kockasti 4:3 format, valjda da)
Pa sada kada govoriš o pixelima po inču. Ako printaš na papir 10x15 to ti ispada između 430 i 480 pixela po inču. (ovisno koju dimenziju uzimaš, a standarno je 300 pixela)
E sada da boje vjerno preneseš sa ekrana na papir trebaš imati barem 4 do 6 puta više točkica (ali fakat minimum, idealno bi bilo 8 ili više). Tako da ispada da trebaš printer od minum 800 do 1200 točkica po inču. A to je i tipično ograničenje printera 1200 točkica po printeru.

Vidiš sada taj tvoj fotić kaj misliš da je bezvezan ima više megapixela nego što može i jedan monitor prikazati te na jedvite jade printer uspijeva dotaknuti donju granicu.

Upravo ovo to stjepan kaže. Treba gledati na optiku i kvalitetu senozora ali to se ne može tako atraktivno marketinčki prodati.
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2010, 11:01:39 poslijepodne Bilaj »

Trs

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #23 : Ožujak 24, 2010, 11:01:11 poslijepodne »

Tako je, pardon, 0,6 X 0,5 = 0,3.
Jedan primjer: za korice knjige formata A5, dakle, prednja i zadnja strana su zajedno malo više od A4, uz rezoluciju od 600 pixela po inču, koliko treba da bi se osigurala vrlo dobra kvaliteta i sitnih detalja na otisku, slika je velika cca 7300X5200 pixela, znači više od 35 Mpixela. (Ako su cijele korice knjige napravljene kao jedna slika.) To je samo primjer, može biti i tri puta manja i tri puta veća. A da bi samo dobro izgledala preko cijelog ekrana ili da se napravi fotografija uobičajene veličine na papiru, kao što veli Stjepan dovoljno je 1,2 megapiksela. Ali, kao što veli Bob Rock, nekad čovjek nije u prilici komponirati sliku prilikom škljocanja, zbog žurbe ili drugih razloga, pa ne boli glava od "viška" piksela koji se kasnije mogu izrezati.
Treba imati na umu i da se kod svake obrade .jpg formata stalno gubi kvaliteta, detalji.

Trs

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #24 : Ožujak 24, 2010, 11:07:28 poslijepodne »

Vidiš sada taj tvoj fotić kaj misliš da je bezvezan ima više megapixela nego što može i jedan monitor prikazati te na jedvite jade printer uspijeva dotaknuti donju granicu.

Upravo ovo to stjepan kaže. Treba gledati na optiku i kvalitetu senozora ali to se ne može tako atraktivno marketinčki prodati.

Napisao si post dok sam ga ja još pisao.  :)
Kao što vidiš iz mog posta, govorim o tiskanju na tiskarskom stroju a ne na printeru. Nemam doma uopće printer u boji.:)
I govorim iz iskustva, ne napamet. :)

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #25 : Ožujak 24, 2010, 11:09:39 poslijepodne »
I još nekaj, kaj i onima u tih 90%, kak veli Bilaj, dobro dojde.

Ak imaš fotkić sa recimo 12 megapiksla i napraviš sliku koja ne ispadne oštra. Onda kad ju smanjiš na tih 3,3 megapiksla, koji su u svakom slučaju dovoljni da se napravi slika A4 formata, onda dobiješ jednu oštriju sliku, jer se tim smanjenjem izgubi i ta neoštrost. Probaj jedanput jednu neoštru sliku smanjiti i vidjet ćeš taj efekt. Treba samo koristiti koji kvalitetan algoritam koji će to smanjivati.

IrfanView, na primjer, koristi Lancosz filter koji to stvarno dobro dela.

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #26 : Ožujak 24, 2010, 11:15:27 poslijepodne »
Kao što vidiš iz mog posta, govorim o tiskanju na tiskarskom stroju a ne na printeru.
Pa ako ti imaš tiskarski stroj nema ga baš svatko u svojoj kućici  ;)

Ja govorim od velikoj večini ljudi koji fotkaju za sebe, ne za one kojima je minimum od fotoaparata hass.
Inaće koliko imaš veliku rezoluciju na tom tiskarskom stroju?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #27 : Ožujak 24, 2010, 11:20:34 poslijepodne »
...
Jedan od naših poznatih fotografa je to objasnio na ovaj način: stavimo fotić na auto koji vozi od Zagreba do Rijeke. Namjestimo fotić da okida svakih par sekundi. Na kraju ćemo imati hrpu fotki i par njih koje će biti izvanredne.
...

Viš,viš,ni loša ideja.Misli hrvatski deluj turopolski!Pol vure napucavajna po cestami Turopola,kak Matko Peič,samo bez skitne.

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #28 : Ožujak 26, 2010, 11:39:20 poslijepodne »
prvi pokušaj


duljina ekspozicije:4 sek.
                    iso:200

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #29 : Ožujak 26, 2010, 11:41:48 poslijepodne »
molim konstruktivne komentare koji će pomoći da drugi put fotka bude još bolja,volim te tragove fiju-briju od auta i da ih je više i da su čim duži,kroz cijelu fotku
bolje za sad ne znam