Autor Tema: Super Jaca na Vašem Novom Programu (tog ima samo kod nas)  (Posjeta: 1938 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Super Jaca na Vašem Novom Programu (tog ima samo kod nas)
« : Travanj 20, 2010, 10:31:23 poslijepodne »
Premijerka Kosor predstavila novi program za oporavak gospodarstva     
Ponedjeljak, 19 Travanj 2010 18:14 
Ukidanje kriznog poreza po stopi od četiri posto za primanja iznad šest tisuća od 1. studenog ove godine, promjene u sustavu poreza na dohodak, promjene u sustavu povlaštenih mirovina, smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi za pet posto, neke su od najvažnijih mjera iz "Programa gospodarskog oporavka" kojega je danas predstavila predsjednica Vlade Jadranka Kosor.

Taj je program predsjednice Vlade na današnjem sastanku dobio potporu koalicijskih partnera, kazala je Kosor na konferenciji za novinare. Kao temeljne ciljeve programa navodi stabilnost, održivost i socijalnu pravednost, a za realizaciju pet ključnih poluga - smanjenje izdataka javnog sektora, preusmjerevanje proračunskih sredstava, smanjenje uplitanja države u gospodarske tokove, pokretanje investicijskog ciklusa i ubrzanje provedbe reformi.

U fiskalnom sustavu, premijerka je najavila ukidanje kriznog poreza od četiri posto na dohotke iznad šest tisuća kuna početkom studenog, dva mjeseca prije roka. Predviđeno je i ukidanje svih poreznih olakšica u sustavu poreza na dohodak, osim onih za ulaganja u razvoj i istraživanje.

Smanjio bi se broj stopa poreza na dohodak i promijenila njihova visina pa bi se išlo na tri stope od 12, 25 i 40 posto, a time bi se povećale i plaće, kaže Kosor. Na upite bi li se išlo na povećanje neoporezivog dijela dohotka i bi li primjena novih stopa počela s idućom godinom, premijerka nije mogla točno odgovoriti. Predviđeno je da se sustav razradi u ovoj godini, to će zahtjevati još puno sastanaka i razgovora, kazala je. Mjere predviđaju i izradu plana smanjenja državnih rashoda, a tu se, kaže, misli i na rebalans proračuna.

Kosor predlaže da se izdaci za ovogodišnji regres, božićnicu i dara za djecu zaposlenih u javnom sektoru i tako ušteđenih 600 milijuna kuna preusmjeri u povećanje socijalnih naknada i potporu zapošljavanju. Kosor je najavila i smanjenje neporeznih davanja, primjerice vodnog doprinosa, za šume, spomeničke rente, a njen će prijedlog biti smanjenje za oko 25 posto. U javnoj upravi program predviđa smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi za 5 posto, uz klauzulu "dva za jedan", odnosno da se za dva koja su otišli zaposli samo jedan. Taj će postupak biti postupan, uz programe zbrinjavanja, prekvalifikacije, rekla je Kosor. Među mjerama uz ostalo navodi i izradu registra zaposlenih u javnom sektoru, decentralizaciju državnih institucija i agencija, reformu sustava plaća u državnoj i javnoj upravi, itd.

Priprema se i teritorijalni preustroj. Nismo od toga odustali, ne želimo dokidati rezultate lokalnih izbora, ali napravit ćemo jasne kriterije za preustroj, kaže Kosor. U sustavu socijalnog osiguranja ističe reviziju u sustavu mirovina, posebice mirovina stečenih po posebnim uvjetima, njihovo smanjenje, eventualno ukidanje nekih. Koje bi se povlaštene mirovine smanjile ili eventualno ukinule, premijerka nije mogla precizirati napominjući da se na tome radi i da će se to tek vidjeti.

No, podsjeća da će se u ovoj godini od doprinosa za mirovinsko osiguranje prikupiti 19-20 milijardi kuna, a treba pronaći još 16-17 milijardi za mirovine. Vezano za mirovinski sustav predviđen je i postupan rast doprinosa za drugi stup mirovinskog osiguranja, usklađivanje zakonske dobi za odlazak u mirovinu, financijsko penaliziranje prijevremenog umirovljenja.

Kosor je najavila i nastavak zdravstvene reforme, analizu socijalnih naknada, mjere za upravljanje državnom imovinom, nastavak privatizacije, prodaju udjela države u tvrtkama u kojima država ima manje od 25 posto. Predviđene su i mjere za smanjenje opće nelikvidnosti, za održavanje roka plaćanja od 60 dana i skraćenje tog roka na 45 dana, a HUP-u se preporuča da redovito objavljuje poduzeća s najvišim dospjelim dugovanjima. Premijerka je iznijela i niz mjera vezanih za reformu pravosuđa i najavila da će posebice inzistirati na učinkovitoj provedbi zakona o stečaju.

Vezano za tržište rada i njegovu dinamizaciju poseban je naglasak na obrazovanju i usavršavanju, a prijedlog je i da se fond za razvoj i zapošljavanje preoblikuje u fond za obrazovanje i krizna stanja.

Na programu su radili ekonomski savjetnici premijerke i neki ministri, nositeljica programa je premijerka Kosor, koordinator aktivnosti na realizaciji potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker. "U razradi programa svi će dobiti velike i teške obveze. Što znači odgovornost - tko može ostat će, tko ne želi, ne može ili ne zna, morat će otići", rekla je Kosor koja vjeruje da u njenom timu takvih neće biti.
 
http://www.radio-banovina.hr/vijesti/1-najnovije/60-premijerka-kosor-predstavila-novi-program-za-oporavak-gospodarstva.html

Eto pak smo dobili program,nadam se da ne po Majanskomu kalendaru.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Super Jaca na Vašem Novom Programu (tog ima samo kod nas)
« Odgovori #1 : Travanj 20, 2010, 10:54:32 poslijepodne »


"Koordinator aktivnosti na realizaciji"

 ^-^  ^-^  ^-^

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Super Jaca na Vašem Novom Programu (tog ima samo kod nas)
« Odgovori #2 : Travanj 21, 2010, 07:36:38 prijepodne »
"U razradi programa svi će dobiti velike i teške obveze. Što znači odgovornost - tko može ostat će, tko ne želi, ne može ili ne zna, morat će otići", rekla je Kosor koja vjeruje da u njenom timu takvih neće biti.

Kaj premjerka sebe ne vidi u ovome kaj je izrekla??
Čudno!!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Super Jaca; Delam ko konj
« Odgovori #4 : Travanj 23, 2010, 03:23:33 poslijepodne »
Odlučna premijerka
Premijerka Kosor: Tek sada čvrsto držim uzde u svojim rukama
...
Kazala je da se njezin program nije mogao primijeniti ranije, odnosno dok nije dubinski snimila sve probleme.

- Tek sada, nakon što sam pohvatala sve konce, mogu reći da sam doista uzjahala tog konja i da čvrsto držim uzde u rukama te da ću tog konja usmjeriti u pravom smjeru - istaknula je J. Kosor.
...
Treba shvatiti da se ništa ne može riješiti trikom niti lijepim riječima, treba mijenjati navike prema poslu i prije svega prema vlastitoj odgovornosti – rekla je premijerka te objasnila da je mirno dočekala sve kritike onih koji govore o dubokim rezovima, a kada ti rezovi dođu do njih, onda ih ne žele.

- Ovaj je program zaokret prema stvarnom životu – zaključila je Kosor.

http://www.vecernji.hr/biznis/premijerka-kosor-tek-sada-cvrsto-drzim-uzde-svojim-rukama-clanak-130175

Vidi sve komentare (269)

269 !!!

-

NEZADOVOLJNI novim paketom gospodarskih mjera
Riječki sindikati o mjerama: Premijerka opet jaše krivog konja

Jedini je put iz krize promjena koncepcije čitave države, kazao je predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulić.

Piše: Sandra Juničić/VLM
RIJEKA - S novim paketom gospodarskih mjera premijerke Kosor umire socijalna država. Opet jaše krivog konja - umjesto da to budu banke i osiguravajuća društva, upregnuti su studenti, umirovljenici, mladi i radnici, kazao je predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera Bruno Bulić oštro osudivši neke od recentnih premijerkinih antirecesijskih poteza, poput ukidanja poreznih olakšica te izmjene pravila za odlazak u prijevremenu mirovinu.

- Jedini je put iz krize promjena koncepcije čitave države: iz trgovačko-uvozne trebamo prijeći u proizvodno-izvoznu, a mi nećemo podržati nijedan program koji na leđima nosi samo jedan sloj društva - zaključuje.

Marina Cvitić iz SIK-a pozdravila je reviziju mirovina i racionalizaciju u javnoj i lokalnoj (samo)upravi. Predlaže zakonske akte koji bi onemogućili djelovanje poslovnog subjekta koji nije podmirio potrebe svojih radnika i izražava zabrinutost da će paket mjera biti neprovediv uz tolik vanjski i unutarnji dug.
http://www.vecernji.hr/vijesti/rijecki-sindikati-mjerama-premijerka-opet-jase-krivog-konja-clanak-130369

Komentari:
4 + - 23.04.2010. u 14:31h branitelj je napisao/la:
nek zajaši k.... možda dođe sebi

2+ - 23.04.2010. u 14:19h miso je napisao/la:
Točno, iz trgovačko-uvozne trebamo prijeći u proizvodno-izvoznu.
Samo to, i ništa više.
Za koga to premjerka jaše?

6 + - 23.04.2010. u 13:44h lunar 2 je napisao/la:
@@@@
Radi se o tome da je ona zajašila NOJA, a misli da je to konj jer su joj tako rekli!
Samo ona nezna šta će taj njezin konj napraviti kad zagusti!


3 + - 23.04.2010. u 13:35h Ugo Kajvez je napisao/la:
Čekajte ljudi malo!, .... pa kaj nije Bandić svoje vremeno rekao da radi ko "konj", a ova zajašila "konja"!! ... nekaj mi tu nije jasno !!?? ............ jel netko zna o čemu se tu radi ?? ....

-

MILANKA OPAČIĆ:
23. TRAVNJA 2010. 14:06h
Imali 200 bogatih, sad nas 100 siromašnih spašava
...
- Imali ste 200 bogatih, a sada vam sto siromašnih spašava državu - poručila je vladajućima Milanka Opačić (SDP), prozvavši vladu da, kada je shvatila pogrešku, ukida krizni porez, a istovremeno donosi mjere kojima će građanima uzeti ''dva, tri puta više''.

- Samo 360 tisuća ljudi će snositi teret državne krize, što nije ni pravedno ni socijalno osjetljivo - istaknula je Opačić.
http://dalje.com/hr-hrvatska/imali-200-bogatih-sad-nas-100-siromasnih-spasava/303231