Autor Tema: Problem je HDZ, a ne Sanader  (Posjeta: 13736 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #15 : Rujan 17, 2012, 04:59:22 poslijepodne »
Vasine svetinje: 
Bog, papa, 
Tuđman i 
Hrvatice!

Nekad, kad je HDZ imao puno više moći, ljudi u sjeni prvog čovjeka bili su Her Flick (Ivić Pašalić) i Crna Guja (Zlatko Canjuga). Danas iza Tomislava Karamarka stoji Milijan Brkić zvani Vaso, potpuno drukčiji od prijašnjih glavnih tajnika. Tko je drugi čovjek HDZ-a, za kojega je Đuro Perica mislio da je Žika. – Ma, znao sam da ima neki istočnjački nadimak, ali nisam se mogao sjetiti da je Vaso pa sam rekao Žika – smije se stari Perica.

Dobar dan, Hrvatice! Tako se Milijan Brkić Vaso obraća ženama, stranačkim kolegicama. Drugi najmoćniji čovjek HDZ-a, odnedavno i povjerenik raspuštenog zagrebačkog odbora, hadezeovke je šarmirao – pristojnošću. Od njega se, kažu nam, ne mogu čuti seksistički komentari. A ima ih i u HDZ-u koji hoće reći “ona kokoš” ili “ona krava”. Taj 42-godišnjak u neformalnim razgovorima i za bivšu šeficu HDZ-a Jadranku Kosor kaže jednostavno – bivša predsjednica. Naravno, ima onih “hrabrih” koji je sada počaste i nekim neugodnim epitetom. Ne čuju se od Vase, pričaju nam hadezeovke, komentari ni na račun ljepotica, ali ni na račun onih manje atraktivnih. Žene su za njega – Hrvatice, a Hrvatica je njemu svetinja. Svetinje su mu i Bog, papa i Tuđman. Tako barem kaže poznati oftalmolog Nikica Gabrić kojem je Milijan Brkić, što je javnosti manje poznato, od 2003. do 2005. godine bio osobni vozač i glavni sigurnjak. Njih su dvojica zajedno proveli sate i sate, pa se Gabrić smatra osobom koja izuzetno dobro poznaje glavnog tajnika HDZ-a i koja je čak utjecala na njegove političke stavove... Brkić ga je vozio u Beograd, u Sarajevo, po cijeloj bivšoj Jugoslaviji...

– Milijan je bio i moj pacijent, ali i vođa policijskog tima koji me jedno vrijeme čuvao. Tako smo se upoznali. Kada su ga u policiji te 2003. godine degradirali, pozvao sam ga da dođe kod mene raditi – kazao nam je Gabrić. Brkić je degradiran jer je odbio s policijskom postrojbom Alfe razbiti mirne prosvjede nakon najave uhićenja Mirka Norca, a Gabrić za njega ima samo riječi hvale: pošten, čestit i hrabar čovjek.

Najteže razdoblje u životu

– Milijan je čovjek desnog političkog svjetonazora, a ja sam ga uspio malo preobratiti prema desnom centru. Pokazao sam mu da nisu svi s lijeve strane političke pozornice boljševici ili oni koji su ubijali na Bleiburgu. Uvjerio sam ga da i na ljevici ima dobrih ljudi. Njega je prema desnici više usmjerio rat i njegovo porijeklo – raspričao se Gabrić.

Da ga Milijan, Hercegovac iz Klobuka koji se s osam godina doselio u Zagreb, nazove u ponoć, Gabrić bi odmah skočio, a jednako bi bilo i obrnuto. Gabrić je Brkiću, kao novoj figuri u političkom životu, dao i pokoji savjet kako voditi stranku.

– Rekao sam mu da HDZ-u treba više obrazovanih ljudi s realnim životnim iskustvom. On mi je pak rekao da mu je ovo, otkad je ušao u politiku, najteže razdoblje u životu – tvrdi oftalmolog.

A nije Brkiću bilo posve lako ni dok je bio Gabrićev vozač. Zezali su ga tada da vozi Ivu Lolu Ribara. Gabrić je, naime, kao i taj narodni heroj, u doba komunizma bio šef omladine, pa eto štofa za zafrkanciju. Da bi dočarao Brkićevu principijelnost, Gabrić tvrdi da je jednom prilikom, dok su sjedili u kafiću, Milijan odbio piće koje mu je poslao sada pokojni Vjeko Sliško.

– Konobaru je rekao da on ne pije s kriminalcima. To je Milijan – uvjerava Gabrić. Kada ga je Karamarko 2005. godine pozvao u POA-u, Gabrić se od Brkića, prenio nam je, oprostio uz riječi “Prihvati posao, Bog te stvorio za policajca”. Nakon što je Sanader Karamarka uveo u Vladu za ministra unutarnjih poslova, Brkić je postao zamjenik ravnatelja policije.

A kako se taj policajac uopće našao u politici? Prema Gabrićevoj teoriji, toga se prihvatio kako bi pomogao Karamarku, s kojim prijateljuje već godinama, ali mu se i dandanas obraća s – vi. Oni koji se Vase, tada vitkog momka kovrčave kose, sjećaju iz ranih devedesetih kada je u Alfama od običnog policajca postao zapovjednik te postrojbe, kažu da tih godina on i sadašnji šef HDZ-a nisu bili u posebno bliski. Tada je Karamarko bio u boljim odnosima s Vladimirom Faberom, tadašnjim zapovjednikom Alfi. Iz tih ratnih dana Vasini suborci prisjećaju ga se kao dobrog vođe, dobrog organizatora i zapovjednika koji bi učinio sve za svoje ljude.

– On je na prvu otresit i nezgodan. Pravi policajac i operativac. Ali je korektan i pošten. Hrvatina je i domoljub, ali i obiteljski čovjek – kaže jedan njegov suborac.

Vaso je navodno nekim dečkima iz Alfi bio i jamac za kredite koje sad on otplaćuje. Teško je naći osobu koja o njemu nema sasvim pozitivno mišljenje. Još je teže spojiti takvu pozitivnu sliku s percepcijom Brkića kao špijuna koji je u tajnim službama imao pristup raznim informacijama, a koje je u konačnici i moguće zloupotrijebiti. Brkićevo ime isplivalo je i na suđenju za zločin nad srpskim civilima u Gruborima jer se pokazalo da je Brkić obavijestio svjedoke da će biti pozvani na ispitivanje i poslije još s njima razgovarao. I Brkiću i Karamarku u kampanji za izbore u HDZ-u prigovaralo se da ljude ucjenjuju špijunskim informacijama. Sada se prigovara da stranku vode i ustrojavaju policijskim metodama. Brkić kao i u policiji tako i u stranci slovi za glavnog operativca i organizatora koji je Karamarku prvo osigurao pobjedu na izborima, a sada kontrolira stranku. Čuje se i da sve odluke donosi trio – Karamarko – Brkić – Čuljak, dok su ostali članovi Predsjedništva marginalizirani. Ljudi bliski novom vodstvu tvrde da u tome nema istine te da u tim optužbama iščitavaju rukopis bivše šefice J. Kosor i Vladimira Šeksa, nezadovoljnog dvojca koji je izvisio u novoj stranačkoj podjeli vlasti.

Kao Jadrankine ljude u Predsjedništvu koji bi jedini mogli puštati informacije koje nisu po volji novog vodstva vide “malu Banićku” (Jadrankinu bivšu blisku suradnicu) i Đuru Pericu, predsjednika Kluba utemeljitelja HDZ-a. Ali ni njih previše ne optužuju jer za Martinu Banić kažu da uglavnom šuti, a Perica na sjednice Predsjedništva dolazi, kako sam kaže, onda kada stigne.

Organizirana grupacija

– Na Predsjedništvu svatko može reći što misli. Pa, u Solinu je sjednica trajala 4,5 sati. Oleg Butković uvijek prvi ima nešto za reći i najviše voli pričati. Iskreno, ja ne bih svima dala da satima govore, pa dokad bi to trajalo – kaže nam jedna hadezeovka bliska vrhu stranke te domeće da je sretan onaj tko Vasu ima za prijatelja. Iako spada u poražene, Andrija Hebrang kaže kako mu je odmah bilo jasno da je ekipa oko Karamarka i Vase najbolje organizirana interesna grupacija koja je jurišala na osvajanje vlasti u HDZ-u. Oni su funkcionirali po principu da su na listu za mjesta u stranačkoj hijerarhiji stavili ljude koji su pod kontrolom imali svaki po deset izaslanika.

– Tko je uspio osigurati pobjedu na demokratskim unutarstranačkim izborima, uspjet će i konsolidirati stranku, samo će trebati vremena. Barem godinu dana. Stranka se neće uspjeti objediniti do lokalnih izbora. Ali ako Zoki može biti premijer, onda nema razloga da HDZ ne uspije – poručio je Hebrang.

http://www.vecernji.hr/vijesti/vasine-svetinje-bog-papa-tudman-hrvatice-clanak-453877

Večina ljudi još uopče nije svjesna kakvu štetu nam je nanio Sanader, a kakvu HDZ sa ovakvom svojom politikom. Nema te vlasti koja u narednih 10 - 15 godina može nakon HZD-a doći prvo iz minusa do nule a onda još ohoho godina da se počnemo pomicati prema plusu ...

Kad vidim i čujem ovakve izjave, dojde mi muka. Zakonom ih treba zabraniti, POčevši od Karamarka, ovog njegovog pajaca pa nadalje do lokalnih goričkih pretorijanaca.
 
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #16 : Rujan 29, 2012, 02:32:24 poslijepodne »
EKSKLUZIVNI INTERVJU Ivo Sanader: 'Izvući ću se i vraćam se. Opet ću voditi Vladu i HDZ!'

ZAGREB - Jutarnji objavljuje autentične zapise niza razgovora s Ivom Sanaderom, bivšim hrvatskim premijerom i šefom HDZ-a, protiv kojega se pred Županijskim sudom u Zagrebu vode četiri sudska postupka za milijunsku političku korupciju. Uredništvo je angažiralo Dana Alexea, uglednog belgijskog novinara rumunjskog podrijetla s magisterijem iz povijesti islama pariškog sveučilišta i nagrađivanog autora niza dokumentarnih filmova, da napiše knjigu o Sanaderu, njegovu političkom i životnom putu.
http://www.jutarnji.hr/ekskluzivni-intervju-ivo-sanader--izvuci-cu-se-i-vracam-se--opet-cu-voditi-vladu-i-hdz--/1056574/




 Zanimljivo kako se gospodin sa starim renaultom i dalje tako skromno ponaša. To kaj mu ulizice nisu u stanju ništa dokazati, ne znači da od svega kaj se dogodilo nije istina. Jednostavno ne vjerujem da nije omastio brk. Iako nije lijepo govoriti tako sve dok mu se to i ne dokaže.
 Ne vidim od kuda mu moralne snage da se vidi i dalje vođa hrvatima?


I pitam se koliko je to za nas sve važno da nam se dotićni gospodin ovako javno obrati? U čemu je ta velika potreba za njegovim govorom na toj sramotnoj dalekovidnici?


Kao da smo u vremenu Informbiroa!!

 
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #17 : Rujan 29, 2012, 02:52:08 poslijepodne »
... sudeći po stoci sitnog zuba i kratkoj pameti, mnogi bi već sutra (uz dobro reklamu) glasali opet i za Sanadera i za HDZ ... samo kaj više nema toliko penez za reklamu ... Fimi media je otišla k vragu, uskoro će i razni Masoli i media servisi ...

Vidite, mene pak zanima kaj će reči. Danas bar na TV-u ima pun kufer programa, pa koga ne zanima njedjeljom u 2 samo prebaci na nekaj drugo ili si pusti muziku, onak nostalgičnu, iz vremena informbiroa ...  :D
« Zadnja izmjena: Rujan 29, 2012, 02:56:13 poslijepodne koko-vg »
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Jaguar

  • Gost
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #18 : Rujan 29, 2012, 03:17:42 poslijepodne »
EKSKLUZIVNI INTERVJU Ivo Sanader: 'Izvući ću se i vraćam se.


gospon Mlačanin Sanader lijepo jasno i glasno kaže "Izvući ću se" a ne "Nisam kriv" ;D
To je važna razlika!

@koko-vg govoriti će dr Ivo sigurno o tome kako su tekli dani s pionirskom maramom!
A možda i tome kako su omladinske radne akcije bile dobre, kako se dobro "prašilo" na njima!

kruno

  • Gost
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #19 : Rujan 30, 2012, 08:01:50 prijepodne »
Ajmo mi pričekati kraj suđenja pa će se vidjeti koliko je krivaca i tko su glavni akteri cijele priče

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #20 : Rujan 30, 2012, 08:32:30 prijepodne »
... naravno ... nitko nije tvrdio da je Sanader sam radio ... ako pratiš tijek suđenja, vidiš da se spominje i više desetaka imena koji su bili upleteni u tu kašu.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #21 : Rujan 30, 2012, 12:25:57 poslijepodne »
Zanimljivo kako se gospodin sa starim renaultom i dalje tako skromno ponaša. To kaj mu ulizice nisu u stanju ništa dokazati, ne znači da od svega kaj se dogodilo nije istina. Jednostavno ne vjerujem da nije omastio brk.
...I pitam se koliko je to za nas sve važno da nam se dotićni gospodin ovako javno obrati?
Da najdeš odgovor do je smenil Sanadera, Berlusconija i Papandreoua most se onda kockice počmu same slagati.
Zakaj je dal "otkaz"..?
wwwg tablice

Offline @Franjo@

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 394
  • Karma: +0/-0
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #22 : Svibanj 03, 2013, 08:24:17 poslijepodne »
gledajuci, slusajuci nastupe sefa Hadezeja, Karamarka, u biti to se ne moze ni slusati  a ni gledati, treba se upitati...da li je onu bulumentu koja je prosle godine na izbornom saboru u Lisinskom birala svog sefa, da li ih je imalo sramota.

naime, Hrvatice i Hrvati poznati su po svojim izbornom talentu i pameti , pokazali su to birajuci predsjednicku, ups..pardon , precednicku  lakrdiju  u dva mandata na pantovcaku, Bandice i Kerume  , i ovaj puta dokazali su iste sposobnosti.

Imali li u toj stanci odgovornih clanova , koji bi pokrenuli novi izbor stanackog vodje, jer sa  ovim i onim na drugoj strani , citaj , ovi koji  trenutno stoluju na  Markovom trgu  , ovoj zemlji nema spasa.


Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #23 : Svibanj 05, 2013, 11:17:48 prijepodne »
"Pogledajte djeco, za ovo je zaslužna stranka vašeg tate"

"Ja živim iznad pučke kuhinje. Promatram sa svog balkona redove ispred pučke kuhinje. I svoju djecu tjeram da gledaju".

I što u tim situacijama Tomislav Karamarko kaže svojoj djeci?

Kaže li im da je to rezultat osmogodišnje kriminalne i katastrofalne vladavine stranke koju je osnivao i u koju se vratio neposredno prije izbora? Ili kaže da su za to krivi ovi nesretnici koji su prije godinu i pol došli popraviti ono što je njegova stranka uništila?

Ili iziritirano okrene očima i veli, "djeco, moramo preseliti iz ovog usranog kvarta".

O tom detalju nije se izjasnio u ovotjednom intervjuu za Media servis. Samo je, na novinarkinu primjedbu kako je redova pred kuhinjom bilo i u doba HDZ-a, ustvrdio da su "oni sada veći".

"Kad se spustim iz stana, zaustavim se ili me zaustave ljudi i žale se da im je teško", sipao je socijalnu osjetljivost predsjednik stranke koja je svojom vladavinom u čak dva navrata sunovratio Hrvatsku u ponor.

On je naprosto zgrožen onime što se događa. Koristi termine poput "katastrofa", pa čak i govori da je u "njihovu mandatu BDP rastao". Čak i bez A4 papira u ruci šiba cifre nezaposlenih i onih koji rade a ne primaju plaću, a onako iz glave sjetio se i "roditelja neke djece koji nemaju posao". "Zar je to lijepa slika", pita se Karamarko.

Naravno da nije. Kao što nije bila lijepa slika gledati kako njegov HDZ vodi državu tamo odakle ju je sada gotovo nemoguće izvući. I njegova djeca, kao i djeca svih ostalih građana Hrvatske, trebala bi znati tko je za sve to kriv.

Tko je vladao punih 18 od 23 godine hrvatske samostalnosti. Tko je na kraju svake svoje vladavine ostavio pustoš. Tko je proizveo godine koje su pojeli skakavci. Tko je završio na optuženičkoj klupi.

To što Karamarko danas govori je istina, ali ne puna istina. Još gore od toga, ono što Karamarko govori je licemjerno, pa i politički glupo.

Šutjeti o redovima pred pučkom kuhinjom dok si na vlasti, a otkriti ih nakon što si postao šef oporbe, može ukazivati na dvije stvari: ili si slijep ili zlonamjeran. Ili naprosto hadezeovac.

Osim toga, rane su još previše svježe, pa svatko onaj tko od šefa HDZ-a čuje ovakve riječi, poželi na prvim sljedećim izborima dati glas SDP-u. Makar samo da napakosti Karamarku.

Oko nekih stvari HDZ se ne bi smio javljati. Nije pristojno. Može zvučati kao ruganje. Jednostavno, to se ne radi.

Ako je HDZ već toliko zabrinut nad hrvatskom propasti, neka onda bude konstruktivan. Barem si u oporbi to može priuštiti, kad ga već vlast tjera na destrukciju.

U krajnjoj liniji, djeci se ne smije lagati.

http://www.24sata.hr/politika/pogledajte-djeco-za-ovo-je-zasluzna-stranka-vaseg-tate-313312
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #24 : Svibanj 05, 2013, 11:57:26 prijepodne »
Da najdeš odgovor do je smenil Sanadera, Berlusconija i Papandreoua most se onda kockice počmu same slagati.
Zakaj je dal "otkaz"..?


Da najdeš odgovor zakaj kod nas uvijek u ovakvim kriznim situacijama (prije rata, za rata i potle rata) nastanu bogati i siromašni, našel buš sam kak se kockice slažu.

Jel to samo karakteristika malih naroda ili je to univerzalno?
« Zadnja izmjena: Svibanj 05, 2013, 11:59:09 prijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #25 : Srpanj 19, 2014, 09:34:39 prijepodne »
Divota je gledati hadezeovce kako bruse svoje domoljublje

...

Dujomir Marasović dobio je tu čast da u ime svih hadezeovih domoljuba ode korak dalje i optuži SDP za "širenje međuetničke mržnje".

Što je u svakom slučaju logično: mržnju širi onaj tko uvodi dvojezičnost u Vukovaru, a ne onaj tko je ruši, zajedno s dvojezičnim tablama, ustavnim poretkom i zakonima.

Niti je kriv onaj tko je sa SDSS-om usvajao vukovarski statut o dvojezičnosti, koji je godinama tolerirao ćirilično pismo na vukovarskim institucijama, koalirao s Pupovcem i kako Đakić reče, plaćao cijenu za tu koaliciju.

Jer, nema mržnje ako je ne kontrolira HDZ.

...

I dokle god HDZ bude u opoziciji, u ovoj državi bit će mržnje i nemira.

Čim dođe na vlast, zakopat će se ratne sjekire, a njihovi naoštreni očnjaci ustupiti mjesto fotogeničnim sjekutićima.  Nastupit će vrijeme ljubavi i pomirbe, mirne reintegracije i europske tolerancije, Đakić će dizati ruku za Pupovca, a Vesna Pusić spašavati teritorijalni ustroj zemlje.

Trebamo samo biti strpljivi i čekati da prođe ovaj demokratski eksperiment, pa će HDZ brzo sve vratiti u normalu.


Očito je HDZ pročitan, bar od onih koji imaju i trunku mozga u glavi, ali i bar donekle zdravu etičko-moralnu percepciju.
Koliko je to u postocima stanovništva u Hrvatskoj, pokazalo bu se na sljedećim izborima. No bojim se da ...

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Spomenar: Kako je uvedena ćirilica u Vukovaru
« Odgovori #26 : Srpanj 19, 2014, 11:31:39 prijepodne »
Niti je kriv onaj tko je sa SDSS-om usvajao vukovarski statut o dvojezičnosti, koji je godinama tolerirao ćirilično pismo na vukovarskim institucijama, koalirao s Pupovcem i kako Đakić reče, plaćao cijenu za tu koaliciju.

piše Pero Kovačević
Spomenar: Kako je uvedena ćirilica u Vukovaru
 Ćirilica je u Vukovaru službeno pismo od 16. srpnja 2009. U Vukovaru je prema Statutu grada već tri i pol godine na snazi dvojezičnost   
31.01.2013.
...Od 29 vijećnika u tadašnjem Gradskom vijeću Vukovara 8 su bili Srbi, od kojih su trojica bili za uvođenje ćirilice, a petorica protiv. Za uvođenje ćirilice glasovali su vijećnici HDZ (11),dvojica vijećnika -članova današnjeg HSP dr. Ante Starčević (2) i trojica vijećnika SDSS –a (3) . Trinaest SDP-ovih vijećnika bilo je protiv.
 Koja je pozadina uvođenje ćirilice u Vukovaru?
...
KOMENTARI
...Ponukan posve površnom pristupu ovoj temi gdje je bila važna samo "trgovačka" geneza a ne i bit svega, iznosim samo jedan od puno aspekata uvođenje dvojezičnosti u Vukovar i zlouporabi jednog kulturnog dobra, kojim bi se u stvari trebali baviti.
 Zalaganje Vlade da se u Vukovaru primijeni isti postupak kao u općinama s mađarskim ili talijanskim življem, protivno je Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima, koju je potpisala i Hrvatska. U Povelji, naime, jasno piše da izraz "regionalni ili manjinski jezici" obuhvaća one jezike koji se razlikuju od službenog jezika dotične države i da ne obuhvaća dijalekte službenog jezika. Jezik Srba se ne bi mogao klasificirati čak ni kao drugi dijalekt jer je sve to štokavica. Tako bi u hrvatskoj manjinskim jezikom prije mogao biti proglašen npr. čakavski nego srpski. Ćirilica također nije dokaz da se ovdje radi o dovoljno različitim jezicima po toj Europskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima, jer različito pismo ne znači da se radi o dovoljno različitom jeziku..npr. ako neki tekst na Ruskom prebacite sa ćirilice na latinicu to je i dalje Ruski i tu nema spora. Ili u Srbiji je u službenoj uporabi i latinica i ćirilica i po tome bi onda Srbija bila dvojezična..a nije. Takođe je davno napuštena teza da „jedan jezik=jedan narod“ jer npr. Tri naroda govore istim jezikom sa nekim razlikama...u dijelu Austrije, Švicarske i Njemačke i čak su te razlike veće nego kod hrvatskog i srpskog jezika. Neću tvrditi da su to isti jezici ali da se ne razlikuju dovoljno, to da!
 No, imamo pojavu u Vukovaru, da djecu u školama razdvajaju po nacionalnoj osnovi jer navodno govore posve različitim jezicima. Upozorio bi da strani lingvinisti to nazivaju jezičkim aparthejdom. Nacionalistima je stalo da dobiju u ruke djecu da bi im usađivali svoj pogled na stvarnost a jezikom i pismom se služe da to opravdaju. Zato ne čudi da mladi imaju izuzetno snažan nacionalni naboj pa a često su i ekstremni po tim pitanjima, više nego recimo mladi ljudi iz zemlje iz koje taj jezik potiče. Tako je i dvojezičnost i ćirilica kao kulturno dobro poslužila odvajanju i samoobilježavanju srpske etničke zajednice što je neprihvatljivo za sva demokratska društva......
http://www.zagrebancija.com/hr-fokus/spomenar--kako-je-uvedena-cirilica-u-vukovaru_321133
wwwg tablice

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Spomenar: Kako je uvedena ćirilica u Vukovaru
« Odgovori #27 : Srpanj 19, 2014, 05:58:02 poslijepodne »
Ili u Srbiji je u službenoj uporabi i latinica i ćirilica i po tome bi onda Srbija bila dvojezična..a nije.
Ćirilica je jedino službeno pismo (pismo državne uprave) u Republici Srbiji.

Hmmmm...

Interesantno je da to nije samo neki komentar od nekog, nego je to jedan već više puta objavljivan artikl:
https://bib.irb.hr/datoteka/619329.Intervju_E-novine.pdf
http://www.dnevno.hr/vijesti/komentari/77574-zakon-se-mora-mijenjati-predsjednice-sjednite-5.html?print=1

Ne znam kaj da mislim. Jel to sad znači da ne postoji srpski jezik kao takav, nego je to samo jedan dijalekt? Srpski jezik je samo jedan dijalekt Hrvatskog jezika?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #28 : Srpanj 20, 2014, 01:52:58 poslijepodne »
Pomalo postaje sve jasnije da su i HDZ i SDP uzeli staru maksimu iz komunizma ( a drugo nisu ni mogli, a i nije za čuditi se jer i jedni drugi potječu iz iste branše- KP Jugoslavije ) zavadi pa vladaj.


Srbi su godinama živjeli u Hrvatskoj bez da ih itko ometao u njihovom nacionalnom biću. Ma dapače, imali su apsolutne privilegije i prednosti u svim porama društva, sve dok gladni vuci nisu počeli potezati svoje konce kroz politiku, koja jedino donosi boljitak tim istim igračima koji se ne žele odreći svojih položaja i dobrog političkog blagostanja.


Ali narod jadno nasjeda na te smicalice, na žalost.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Problem je HDZ, a ne Sanader
« Odgovori #29 : Srpanj 20, 2014, 05:18:03 poslijepodne »
Srbi su godinama živjeli u Hrvatskoj bez da ih itko ometao u njihovom nacionalnom biću.
U Hrvatskoj? Ne znam. U svakom slučaju ne bih htio biti Srbin u Hrvatskoj. No još manje bih htio biti Hrvat u Srbiji, to se razumije.
Citat:

Ma dapače, imali su apsolutne privilegije i prednosti u svim porama društva, sve dok gladni vuci nisu počeli potezati svoje konce kroz politiku, koja jedino donosi boljitak tim istim igračima koji se ne žele odreći svojih položaja i dobrog političkog blagostanja.
Imali su i više nego samo privilegije u bivšoj Jugoslaviji, no u Hrvatskoj... Nisam baš siguran. Koje su to konkretno Srbi kao nacija "apsolutne privilegije i prednosti u svim porama društva" imali? Ponavljam, Srbi kao nacija, a ne pojedinci koji su uz pomoć veza došli do položaja - to se ne računa.