Autor Tema: Baha'i vjera  (Posjeta: 40601 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #90 : Ožujak 07, 2011, 08:31:05 prijepodne »
Baha'i religija temelji se na učenjima koje je Bog preko Baha'u'llaha, tijekom Njegovih 40 godina progonstva i zatočeništva, objavio čovječanstvu. To je posljednja u nizu Božjih Objava ali nije i zadnja. U 167 godina baha'i religija nije doživjela niti jedno cijepanja, od nje se nije formirala niti jedna sekta.

Onima koji pišu za javnost Baha'u'llah je između ostalog objavio slijedeće: ...oni koji ih (novine) pišu moraju se očistiti od šapta zlih strasti i želja i zaodjenuti se odorom pravde i nepristranosti. Raspitati se moraju o situaciji što je više moguće i utvrditi činjenice, a zatim ih zapisati.

A dobar je značaj, uistinu, najbolje ruho koje je Bog podario čovjeku. Njime On ukrašava svetišta Svojih ljubljenih. Života Mi! Svjetlo kojim zrači dobar značaj nadilazi sunčevu svjetlost i sjaj. Tko ga god dostigne, smatran je draguljem među ljudima. Slava i uzdizanje svijeta nužno o njemu ovise. Dobar značaj izvodi ljude na Pravi Put i vodi k Velikom Navještenju. Dobro je uz onoga koga rese sveti pridjevci i značaj Družbe u Visini.
Priliči vam da u svim uvjetima pogled svoj upravite prema pravdi i poštenju. U Skrivenim riječima ovu je uznositu besjedu objavilo Naše Najuzvišenije Pero:
"O, Sine Duha! Najdraža od svih stvari u Mojim očima je Pravda; ne okreći se od nje želiš li Me i ne zanemaruj je da se Ja mogu uzdati u tebe. Uz njenu pomoć vidjet ćeš svojim vlastitim očima a ne očima drugih, znat ćeš svojom vlastitom spoznajom, a ne kroz znanje tvojih susjeda. Dobro razmisli o tome u svom srcu, kakvim ti dolikuje biti. Zaista, pravda je Moj poklon tebi i znak Moje ljubavi i naklonosti. Postavi je, tad, pred svoje oči."
Oni koji sude pravo i pošteno zauzimaju uzvišeno mjesto i visok položaj. Svjetlo pobožnosti i ispravnosti blistavo sja iz tih duša. Iskreno se nadamo da narodima i zemljama svijeta neće biti uskraćen sjaj ta dva izvora svjetlosti.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #91 : Ožujak 15, 2011, 08:47:44 prijepodne »
Kad razmišljamo o postojanju uviđamo potrebu za odgajateljem.
Ako se zemlja ne obrađuje, pretvara se u šikaru u kojoj raste beskoristan korov; no dođe li poljodjelac i obradi tlo, ono će uroditi plodovima koji hrane živa stvorenja. Očevidno je, stoga, da tlo treba seljakovo obrađivanje. Ostane li drveće bez uzgajatelja bit će besplodno, a bez ploda je beskorisno; no bude li za njih skrbio vrtlar, ta će ista jalova stabla postati plodonosna: uzgojem, gnojenjem i cijepljenjem, stabla koja imaju gorke plodove urodit će slatkim voćem. Isto vrijedi i za životinje: kad se životinja izvježba postaje domaća, kao što i čovjek, ostane li bez odgoja i obrazovanja, postaje divlji i, štoviše, prepusti li se vlast nad njim prirodi postaje niži od životinje, a ukoliko se obrazuje postaje poput anđela.
Obrazovanje stvara čudesnu industriju; obrazovanje širi znanosti i umjetnosti; obrazovanje obznanjuje nova otkrića i institucije. Kad ne bi bilo odgajatelja, ne bi bilo takvih stvari kao što su udobnost, civilizacija ili čovječanstvo. Kad bi čovjek bio ostavljen sam u divljini gdje ne vidi nikoga od svoje vrste, nedvojbeno bi postao običan divljak; jasno je, dakle, da je odgajatelj potreban.
Božanski odgoj je onaj iz Kraljevstva Božjeg: sastoji se od usvajanja božanskih odlika i predstavlja pravi odgoj; jer u tom stanju čovjek postaje žarištem božanskih blagoslova, očitovanjem riječi, “Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična”. To je cilj svijeta čovječanstva.
Sada nam je potreban odgajatelj koji će istodobno biti i materijalni, ljudski i duhovni odgajatelj i čiji će autoritet biti djelotvoran u svim uvjetima. Tako, bude li itko rekao: “Ja posjedujem savršeno razumijevanje i inteligenciju i nemam nikakve potrebe za takvim odgajateljem”, on će poricati ono što je jasno i očevidno, kao kad bi dijete reklo: “Ne treba mi odgoj; djelovat ću u skladu sa svojim razumom i inteligencijom i tako postići savršenstvo postojanja”, ili kao kad bi slijepac rekao: “Ne treba mi vid jer i mnogi drugi slijepi ljudi postoje bez poteškoća”.
Dakle, jasno je i očito da čovjek treba odgajatelja i da taj odgajatelj mora biti neupitno i nedvojbeno savršen u svakom pogledu i isticati se iznad svih ljudi. U protivnom, kad bi bio kao i ostatak čovječanstva, on ne bi mogao biti njihov odgajatelj, pogotovo zato što on mora istodobno biti i njihov materijalni i humani kao i duhovni odgajatelj – tj. on mora ljude naučiti da organiziraju i sprovode materijalne poslove i da oblikuju društveni poredak da bi uspostavili suradnju i uzajamnu pomoć u življenju na takav način da materijalni poslovi budu organizirani i regulirani za slučaj svih okolnosti do kojih može doći. Isto tako on mora uspostaviti humani odgoj tj. on mora odgajati inteligenciju da bi se ona mogla potpuno razviti, da bi znanje i znanost mogli rasti i da bi se realnost stvari, otajstva bića i svojstva postojanja mogla otkriti; da bi se iz dana u dan upute, pronalasci i institucije usavršavali; i da bi se iz stvari koje opažamo osjetilima mogli izvući zaključci o intelektualnim stvarima.
On također mora pružati duhovni odgoj da bi inteligencija i razumijevanje mogli proniknuti u metafizički svijet i primiti dobrobit iz posvećenog lahora Duha Svetoga i uspostaviti vezu s Najvišom Družbom. On mora tako odgajati ljudsku stvarnost da bi ona mogla postati središtem božanske pojave u takvoj mjeri da pridjevci i imena Božja zasjaju iz zrcala čovjekove stvarnosti i ostvari se sveti stih “Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična”
Jasno je da ljudska moć nije dostatna za vršenje tako velike dužnosti, a razum sam ne može preuzeti odgovornost tako velike misije. Kako može jedna usamljena osoba bez pomoći i podrške položiti temelje tako plemenita zdanja? Ona mora ovisiti o pomoći duhovne i božanske moći da bi mogla preuzeti tu misiju. Jedna Sveta Duša daje život svijetu čovječanstva, mijenja aspekt zemaljske kugle, izaziva napredovanje inteligencije, oživljava duše, polaže osnovu novome životu, uspostavlja nove temelje, organizira svijet, dovodi narode i religije u sjenu jednog stijega, oslobađa čovjeka od svijeta nesavršenstva i poroka i nadahnjuje ga željom i potrebom za prirodnim i stečenim savršenstvima. Zasigurno ništa osim božanske moći ne može obaviti tako golem posao. Mi moramo ovo pravedno razmotriti jer to je pravedna dužnost.
Stvar koju sve vlade i narodi svijeta sa svom svojom snagom i vojskama ne mogu promicati i širiti, može promicati jedna Sveta Duša bez pomoći ili potpore! Može li se to učiniti ljudskom moći? Ne, za ime Božje! Primjerice, Krist, sam i usamljen, podigao je stijeg mira i pravičnosti, posao koji ne mogu obaviti sve pobjedničke vlade sa svojim vojskama. Ujedinio je različite religije i preoblikovao drevne običaje. Pomislite kako su goleme razlike postojale između Rimljana, Grka, Sirijaca, Egipćana, Feničana, Izraelaca i ostalih naroda Europe. Krist je te razlike uklonio i postao uzrokom ljubavi među tim zajednicama. Premda su nakon nekog vremena ljudi željni moći uništili tu uniju, Kristovo je djelo bilo izvršeno. Krist je ujedinio te raznorodne narode, od kojih su neki pod utjecajem kršćanstva postali toliko ujedinjeni da su žrtvovali svoje živote i imovinu jedni za druge. Nakon Konstantina, koji je u svoje doba bio zagovornik kršćanstva, među njima je došlo do podjela. Činjenica je da je Krist ujedinio te narode, ali da su nakon nekog vremena moćnici postali uzrokom nesloge. Hoću reći da je Krist uspostavio Stvar koju svi kraljevi zemlje nisu mogli uspostaviti!
Stoga Univerzalni Odgajatelj mora istodobno biti i fizički, humani i duhovni odgajatelj; također, On mora posjedovati nadnaravnu moć da bi mogao zadržati položaj božanskog učitelja. Ne pokaže li takvu božansku moć, neće moći odgajati, jer kad bi On bio nesavršen – kako bi mogao dati savršen odgoj? Kad bi bio neznalica, kako bi druge mogao učiniti mudrima? Kad bi On bio nepravedan, kako bi druge učinio pravednima? Kad bi bio zemaljski, kako bi druge učinio nebeskima?
Posjeduju li Božanski Objavitelji Koji su se pojavili sve te kvalifikacije ili ne?
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2011, 08:58:06 prijepodne Josip »

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #92 : Ožujak 15, 2011, 08:57:30 prijepodne »
... ovo si ti kao glasno razmišljao, poput Sleđa ili je ovo citat ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #93 : Ožujak 15, 2011, 09:02:53 prijepodne »
Izbor iz Baha'i spisa.

amarkulin

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #94 : Ožujak 15, 2011, 10:58:46 prijepodne »
Jesi li ovo ti prevodio, ili netko drugi. Jel to ima negdje okupljeno na jednom mjestu?

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #95 : Ožujak 15, 2011, 11:56:50 prijepodne »
Glavnina teksta može se naći u "Odgovorima na neka pitanja" od Abdu'l-Baha. Citati navedeni u gornjem tekstu nalaze se od 7. do 11. stranice, ja sam napravio izbor i male poveznice. To su odgovori koje je skupila Laura Clifford Barney tijekom niza izlaganja koje je Abdu'l-Baha održao za stolom 1904., 1905. i 1906. godine u Haifi. Knjiga je podijeljena na pet djelova: O utjecaju Proroka na evoluciju čovječanstva, Neke kršćanske teme, O moćima i položaju Božjih Objava, O podrijetlu, moćima i stanjima čovjeka, te Razne teme. Knjiga je dostupna i u Goričkim knjižnicama. Po 10 kuna možete ju kupiti u Baha'i zajednicama. Toliko stoje i druge knjige prevedene na hrvatski. Želja nam je Baha'u'llahove spise i druge spise baha'i vjere učiniti što dostupnijima (Jedno načelo baha'i vjere kaže da obrazovanje mora biti dostupno svakome. Sve radionice za djecu, omladinu i odrasle su besplatne.). Literaturu možete naći i na internetu.
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2011, 11:58:38 prijepodne Josip »

amarkulin

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #96 : Ožujak 15, 2011, 12:41:43 poslijepodne »
Hvala, nisam zainteresiran - samo me zanimao izvor.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #97 : Ožujak 16, 2011, 08:09:38 prijepodne »
Svi mi u životu prolazimo kroz različite faze u kojima nas neke stvari interesiraju više, neke manje.  :)
Možemo reći da prolazimo kroz različite stupnjeve i da svaki stupanj ima svoje vlastite zahtjeve. Npr. zahtjevi našeg djetinjstva, mladenaštva, odrasle dobi su različiti. Svaki stupanj priprema nas za slijedeći, jača naše sposobnosti. Isto tako čovječanstvo prolazi kroz različite stupnjeve. Ono što je moglo odgovoriti na potrebe naše ranije pisane povijesti ne zadovoljava zahtjeve današnjice.
Stari standardi življenja i moralnih pravila nisu dostatni za današnje doba napretka.
Ovo je vrijeme zrelosti i reformacije u religiji također. Dogmatska oponašanja starih vjerovanja postala su uzrokom zapreka i neprijateljstava. Božanska učenja otkrivena za napredak čovječanstva u ovom dobu pomoći će nam da izađemo iz krize razvoja kada stari obrasci više ne daju rezultate.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #98 : Ožujak 16, 2011, 08:55:51 prijepodne »
Ispravka je moguća unutar sat vremena. Kasnije prepravke su u pravilu zlouporabe.

Hvala, no mislim da je vrijeme za moguću ispravku ipak kraće.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #99 : Travanj 15, 2011, 11:38:30 prijepodne »
 Iz "Ulomci iz spisa Baha'u'llaha":

Po istini kazujem, ovo je Dan u kojem čovječanstvo može gledati Lice i čuti Glas Obećanoga. Poziv Božji bio je odaslan, i svjetlo Njegova lika uzdiglo se nad ljudima. Svakom čovjeku priliči iz ploče svog srca izbrisati trag svake dokone riječi, i gledati, otvorena i nepristrana uma, znakove Njegova Otkrivenja, dokaze Njegova Poslanja, i znamenje Njegova sjaja.
Uistinu je velik ovaj Dan! Nagovještaji u svetim Spisima o njemu kao Božjem Danu svjedoče o njegovoj veličini. Duša svakog Proroka Božjeg, svakog Božanskog Glasnika žeđala je za ovim čudesnim Danom. Svi različiti narodi na zemlji također su čeznuli da ga dočekaju. Međutim, tek što se Danica Njegova Otkrivenja objavila na nebu Volje Božje, svi su, osim onih koje je Svemogući blagoizvolio voditi, zanijemili i utonuli u nemar.
O, ti koji si se sjetio Mene! Najžalosnija koprena ogradila je narode na zemlji od Njegova sjaja, i spriječila ih da čuju Njegov zov. Dao Bog da svjetlo jedinstva obuhvati cijelu zemlju i da pečat “Kraljevstvo je Božje” bude otisnut na čelu svih njezinih naroda.



Vrijeme predodređeno za sve ljude i narode na zemlji sada je došlo. Obećanja Božja, kako su zapisana u svetim Spisima, sva su ispunjena. Iz Siona je stigao Zakon Božji, i Jeruzalem i brežuljci i zemlja oko njega ispunjeni su slavom Njegova Otkrivenja. Sretan je čovjek koji u srcu promisli o onom što je objavljeno u Knjigama Boga, Pomoćnika u nevolji, Samoopstojnoga. Razmislite o ovome, vi miljenici Božji, i neka vam uši prate Njegovu Riječ, da biste mogli, zahvaljujući Njegovoj milosti i milosrđu, napiti se iz jasnih voda nepokolebljivosti i postati poput planine čvrsti i postojani u Njegovoj Stvari.
U Knjizi Izaije zapisano je: “U stijenu uđi i u prašinu se skrij zbog straha od Gospoda i pred slavom Njegove veličine.” Nijedan čovjek koji razmišlja o ovom stihu ne može ne priznati veličinu ove Stvari ili posumnjati u uzvišeni značaj ovoga Dana - Dana Boga Samoga. A iza tog stiha slijede ove riječi: “Samo će Gospod uzvišen biti na taj Dan.” To je Dan koji je Pero Svevišnjega slavilo u svim svetim Spisima. Nema u njima nijednog stiha koji ne objavljuje slavu Njegova svetog Imena, niti ima Knjige koja ne svjedoči o veličini ove uzvišene teme.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #100 : Travanj 15, 2011, 11:46:53 prijepodne »
Daj barem napiši link od kud si ovo skinuo ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #101 : Travanj 15, 2011, 01:07:53 poslijepodne »
Daj barem napiši link od kud si ovo skinuo ...
Oprostite, trebao sam navesti stranice 11 i 13, paragrafi VII i X.
Nećete mi vjerovati da nisam preuzeo s interneta. No, išao sam tražiti na internet i ako upišete Ulomci iz spisa Baha'u'llaha potražite pod VII i X i naći ćete tražene odlomke.
Hvala na opasci.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #102 : Travanj 15, 2011, 01:28:00 poslijepodne »
hvala.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #103 : Travanj 18, 2011, 04:01:20 poslijepodne »
Nije uspjelo učitavanje jezične datoteke 'Shoutbox.croatian-utf8'

To je odgovor kad se pokušavam ulogirati na forum.

Razlog nisam dobio.

amarkulin

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #104 : Travanj 19, 2011, 09:44:58 prijepodne »
Pa kaj to moraš u svakoj temi napisati? Kako ne radi, ako si uspjel ovo napisati?
Ni meni nije radilo, pa ne radim dramu...