Autor Tema: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?  (Posjeta: 8706 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« : Studeni 07, 2010, 04:03:08 poslijepodne »
http://pollitika.com/zasto-bi-trebalo-objesiti-todorica

Neki dan sam na zamolbu prijatelja iz Đakova otišao snjim u Hypo banku, u Zagreb, na razgovor povodom njihove ovrhe na farmi svinja u Đurđancima. Tokom puta zamolio sam ga da mi pobliže objasni razloge zbog kojih je propao i ovo je njegova priča :
„Imao sam farmu za tov pilića i ugovor o kooperaciji s Kokingrad d.o.o. iz sastava Belja d.d. Posao je išao relativno dobro 5 turnusa godišnje , nekada plate malo s zakašnjenjem ali plate. Uredno sam vraćao manji kredit Hypo banci i nešto je i meni ostajalo. Bio sam zadovoljan.
Poslije preuzimanja Belja d.d.d od strane Agrokora isporučio sam još 2 turnusa koja nisam odmah naplatio ali poslije manje natezanja i to sam naplatio.
Međutim, novi turnus nikako da dođe , stalno neka odgađanja da bi nas poslije nekoliko mojih odlazaka u Beli Manastir primio direktor i otkazao suradnju jer Belje d.d. iako ima inkubatore, klaonice, liniju za preradu i sada u sastavu Agrokora i prodaju odustaje od proizvodnje peradi. Mi kooperanti smo se našli u nezavidnoj poziciji s kreditima za vratom i orijentaciji na sigurnu proizvodnju za poznatog kupca koji samo odjedanput odustaje od proizvodnje. „
Kooperanti su mislili da je razlog odustajanja od proizvodnje peradi ptičja gripa koja se te godine pojavila, ali nije razlog je bio mnogo jednostavniji. Naši veliki proizvođači Vindija točnije gospodin Drk i gospodin Ivica Todorić posredstvom tadašnjeg premijera , dr. Ive Sanadera,podijelili su zone uticaja u mesnoj industriji u RH. Tako je Agrokor odustao od proizvodnje , klanja i prerade peradi i to tržište prepusti Vindiji, a Vindija se obvezala da neće smetati na tržištu svinja i goveda. Nekoliko mjeseci kasnije u Belju d.d. napravljena je nova linija prerade a u PIK Vrbovec nova klaonica za krupnu stoku.
„Kako zbog prekida proizvodnje nisam mogao vraćati tadašnji krediti vrlo brzo sam došao u probleme i tražeći izlaz obilazio sam Hypo banu u Đakovu i Belje kooperaciju d.o.o. koji su mi poslije par mjeseci ponudili da rekonstruiram objekt u farmu za proizvodnju svinja. Predstavnici Hypo banke i Belje kooperacija izradili su mi poslovni plan kojim je predviđeno novo ulaganje u farmu od 200 000 eura za prenamjenu farme a krediti bi se vraćao kroz zaradu iz uslužnog uzgoja svinja koji ja radio u farmi za potrebe Belje kooperacija d.o.o. Prema njihovim izračunima ja bih po turnusu imao 180 000 kuna dohotka i mogao bih ostvarivati tri turnusa godišnje te iz toga plaćati kredite i zarađivati gotovo 25 000 kuna mjesečno, kao predsjednik RH. To mi se učinilo idealno i naravno da sam pristao.
U realizaciji kredita bile su potrebne i dodatne garancije, što sam ja i dao. Tko ne bi dao garancije da ćeš pošteno raditi i zaraditi 25 000 kuna mjesečno. Tako sam ja založio svoju RVI mirovinu, supruga mi radi u MORH-u pa je i ona dozvolila obustavu na plaću i dali smo svoju kuću pod hipoteku. Kako su sredstva za rekonstrukciju bila osigurana kreditom izvođači su vrlo brzo u par mjeseci izveli potrebne građevinske radove.
Stižu prvi prasci u farmu iz Nizozemske, isti dan je krepalo 15 komada (obdukcijom utvrđena upala pluća), drugi dan 25 komada i u prvih 15 dana ukupno od 1100 komada 50 komada je krepalo. Nekako sam izgurao prvi turnus i nije bila zarada 180 000 kuna već 90 000 kuna, nekako sam platio nešto kredita i čekao slijedeći turnus. Poslije godinu dana takvog rada nisu bila tri turnusa već 2,5 dohodak se smanjivao, ali još uvijek je bilo pozitivno. Tada slijedi novi šok anex ugovora o suradnji po principu uzmi ili ostavi a on je predviđao : 7 kn po kilogramu prirasta ( cijena po kojoj prodajemo svinje Belje kooperacija d.o.o.), hrana 1,5 kuna po kilogramu ( cijena hrane po kojoj Belje prodaje meni ), prasci ulazna cijena 28 kn/kg ( cijena po kojoj smo zaduženi), ne priznaje se mortalitet ništa 0%, troškovi liječenja životinja na moj teret, svinje su vlasništvo Belje kooperacija d.o.o. i oni ostvaruju pravo na poticaje, na sve njihovo uloženo prasce, hranu obračunavaju se kamate od 1% mjesečno što za cijeli turnus iznosi 4%, vaganje više nije u Đakovu već u Vrbovcu pa svinje kaliraju dodatnih 3%.
Nas nekoliko se pokušalo buniti na nove uvjete , ali bez uspjeha, a kao nas pritišću krediti pokušao sam odmah ukazivati na probleme. Tako sam tražio da netko iz Agrokora od u Nizozemsku i provjeri zdravstveno stanje životinja prije isporuke ili bar na granici na ulazu u RH naivno vjerujući da to nekoga zanima pa bi eventualno bolesne svinje vratili s granice i ne bi meni crkavale u farmi na moj trošak – nisu htjeli prihvatiti jer to košta i nemaju dovoljno vremena za svaku turu ići u Nizozemsku. Opet sa dobio bolesne svinje s velikom stopom mortaliteta naravno na moj trošak a Agrokor je još jednom i zaradio na njima kupovali su ih po 22 kn a meni prodavali po 28 i još su i za krepane naplatili poticaj i meni su naplatili liječenje , lijekove i veterinara.
Drugi problem koji mi se pojavljivao je kvaliteta hrane. Primjećivao sam da svinje slabije jedu i poslao sam hranu na analizu u Vinkovce i dobio katastrofalne rezultate. Radilo se o pokvarenoj hrani bez gotovo ikakvih proteina i minerala koje bi ta hrana po deklaraciji morala sadržavati. O rezultatima ispitivanja sam odmah obavijestio Belje kooperaciju d.o.o. i tražio razgovor do kojeg je došlo poslije nekih mjesec dana. Odgovorni su priznali da hrana nije baš najbolja ali je konverzija i dalje u odnosu 1:3,6 što njih zadovoljava. Ja sam negodovao , bez uspješno jer zbog loše hrane svinje povremeno obolijevaju, na smrtonosno ali obolijevaju i liječe se na moj trošak . Meni se obračunava cijena najkvalitetnije hrane ,a dobivam škart. Jedan od tehnologa mi prijateljski savjetuje da sagradim još jedan manji objekt i da u njemu hranim svoje svinje s kojima bi namirivao mortalitet i troškove liječenja a njih bi mogao hraniti da se ne zna s hranom od Belje kooperacije d.o.o.. Tako bi si smanjio gubitke.
Po predaji prvog turnusa po uvjetima iz anexa ugovora bio sam u minusu 20 000 kuna. Htio sam odmah prekinuti s radom ali sam ipak odradio još tri turnusa s istim rezultatom oko 20 000 kuna minusa. Kako nisam mogao raditi i plaćati 5000 kuna mjesečno da bih Agrokoru proizvodio svinje po 7 kn/kg odustao sam , kao i mnogi drugi od proizvodnje.
Ja sam odustao od proizvodnje ali nije banka odustala od kredita. Aktivirali su odmah zabrane ženi na plaću, meni na mirovinu. Tada krećem u potragu za ljudima koji su mi radili poslovni plan u Hypo banci i Belje kooperacija d.o.o. da mi objasne o čemu se radi gdje sam ja to pogriješio. U Hypo banci direktor poslovnice u Đakovu je dobio otkaz a predmet moj je negdje u Osijeku ili Zagrebu. Nekoliko mjeseci sam pokušavao doći do nekoga skim mogu razgovarati o budućnosti. Što sada raditi ?
Banka je pokrenula ovrhu, prodati će mi svu imovinu za trećinu vrijednosti i još ću dok sam živ plaćati ja i žena ostatak duga. Koji je moj grijeh? Htio sam samo raditi, malo fizikalije, ništa mudro i veliko umno, samo hraniti svinje i malo povećati svoje prihode.
Ako me dovedu da pored svoje mirovine i ženine plaće ne mognem prehraniti svoju obitelj i školovati djecu nema drugog rješenja osim riješiti i njih i sebe. Sve sam radio kako su oni htjeli i po njihovim uvjetima. Ja ne bježim od svoje odgovornosti ako je ima u ovom poslu a gdje je odgovornost Hypo banke i Agrokora jer sam radio po njihovom poslovnom planu i po njihovim uputama i njihovim uvjetima i niti jedna kuna koju sam dobio nije bila ne namjenski potrošena jer sam živio od svoje mirovine i ženine plaće. Sad kad je problem samo ja plaćam i platiti ću, ali će netko platiti krvlju.“
Do Zagreba sam ga malo smirio. U Hypo banci su nas lijepo primili ljudi koji mogu odlučiti u ovom i sličnim slučajevima i lijepo su ponudili da mi nađemo neko , svima prihvatljivo, rješenje i da ga ponudimo banci. Banka će malo usporiti ovrhu jer njih zanima način da dođu do uloženih novaca.
Što mogu učiniti mali ljudi i kooperanti u suradnji s velikim sistemima i da to prežive ?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #1 : Studeni 08, 2010, 11:25:27 prijepodne »
Prestrašno!!

I jope - " svaka država ima svoju mafiju - jedino u Hrvatskoj mafija ima svoju državu!"

Ak treba doprinijeti sa drvetom za galge, bumo rado dali...  :-X :-X :-X
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #2 : Studeni 08, 2010, 10:07:59 poslijepodne »
Horor priče iz Hrvatske  >:(
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #3 : Studeni 09, 2010, 09:17:03 prijepodne »
Ne razumijem. Zakaj horror piča iz Hrvatske? Kao da toga drugdje nema? Kaj je to nekaj "nenormalno"? Tražite neki moral gdje se tak nekaj nemre tražiti.

Meni je tog čovjeka stvarno žao, ali kad ideš u neki biznis onda ti nitko ne bu niš garantiral. I ako krene na loše nemreš se nikome žaliti. To je čisti kapitalizam. Zakaj da, ili banka, ili Agrokor brinu o tome dal buš ti uspio u svom biznisu ili ne? Možda to banku interesira jer si možda tu imobiliju pod hipotekom nemre prodati, ali Agrokor je samo jedna firma koju, kao i svaku drugu firmu, brine samo dobitak. Lova. Pa to je i osnovni interes svake firme, pa čak i razlog njihove egzistencije. A razlozi zakaj je Agrokor tak postupal a ne drugačije, su nama svima nepoznati. Ne vjerujem da je to bilo samo iz razloga da drugima naštete. Prije bu bilo da sebi osiguraju čim veću zaradu. Ali i to je legitimno. To sve firme delaju.

Taj faca je išel s kreditom u rizik i sad je stvarno u lošoj situaciji, ali to je bila njegova odluka. Nigdje nije dobio ništa garantirano i sad se nemre nikome žaliti. A kaj je s ljudima koji nisu dizali kredit i imali tu lovu negdje ušparanu, riskirali i spušili? Oni neće izgubiti stan ili kuću, pa zar da nam njih ne bude žao? Ili njih nećete žaliti jer su imali ušparanu lovu pa sad ne gube imanje i time životnu osnovu? Novac je novac i gubitak je gubitak, neovisno jel dižeš kredit i hipoteku ili ulažeš ušparano. Dapače, ak dižeš kredit onda se moraš sam brinuti da imaš neku dodatnu sigurnost u slučaju slučaja. Svaki biznis je rizik i to nam svima treba biti jasno. Prošla su vremena kad je država brinula za sve nas ko neki tatica.

Zato smatram da je priča žalosna i htio bih da mu neko može pomoći, ali smatram da je to jednostavno okrutan kapitalizam, i niš drugo. Čovjek nije imal sreće, nije bio dovoljno oprezan i na kraju je nadrljal. Bilo bi okrutno reći "sam si je kriv", ali na kraju krajeva to i štima.

Da ja opišem kak sam spušil lovu na dionicama i kolko, ne bi niko sa mnom suosjećao, zar ne? Niti bi iko rekao da je tu nekaj nemoralnog. Dapače, obrušili bi se na mene da sam bil pohlepan, neoprezan i da sam si sam kriv, kaj ne?

I imali bi prav.
« Zadnja izmjena: Studeni 09, 2010, 09:21:26 prijepodne BobRock »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #4 : Studeni 09, 2010, 11:23:33 prijepodne »
Zakaj??

Pa zato jer je ovdje očito riječ o pogodovanju, o ucjenjivanju i o nepridržavanju ugovornih klauzula.

Da ne velim da je najveće sranje što politika dozvoljava takove stvari, što pak znači da i sama nema strategiju kako i zašto, ali zna da je to za njezin džep.

Zato nam i je tako.

Da se imalo radi o tvojoj guzici, baš me zanima bi li i onda tako reagirao.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #5 : Studeni 09, 2010, 12:47:39 poslijepodne »
Ne razumijem. Zakaj horror piča iz Hrvatske? Kao da toga drugdje nema? Kaj je to nekaj "nenormalno"? Tražite neki moral gdje se tak nekaj nemre tražiti.

Meni je tog čovjeka stvarno žao, ali kad ideš u neki biznis onda ti nitko ne bu niš garantiral. I ako krene na loše nemreš se nikome žaliti. To je čisti kapitalizam. Zakaj da, ili banka, ili Agrokor brinu o tome dal buš ti uspio u svom biznisu ili ne? Možda to banku interesira jer si možda tu imobiliju pod hipotekom nemre prodati, ali Agrokor je samo jedna firma koju, kao i svaku drugu firmu, brine samo dobitak. Lova. Pa to je i osnovni interes svake firme, pa čak i razlog njihove egzistencije. A razlozi zakaj je Agrokor tak postupal a ne drugačije, su nama svima nepoznati. Ne vjerujem da je to bilo samo iz razloga da drugima naštete. Prije bu bilo da sebi osiguraju čim veću zaradu. Ali i to je legitimno. To sve firme delaju.

Taj faca je išel s kreditom u rizik i sad je stvarno u lošoj situaciji, ali to je bila njegova odluka. Nigdje nije dobio ništa garantirano i sad se nemre nikome žaliti. A kaj je s ljudima koji nisu dizali kredit i imali tu lovu negdje ušparanu, riskirali i spušili? Oni neće izgubiti stan ili kuću, pa zar da nam njih ne bude žao? Ili njih nećete žaliti jer su imali ušparanu lovu pa sad ne gube imanje i time životnu osnovu? Novac je novac i gubitak je gubitak, neovisno jel dižeš kredit i hipoteku ili ulažeš ušparano. Dapače, ak dižeš kredit onda se moraš sam brinuti da imaš neku dodatnu sigurnost u slučaju slučaja. Svaki biznis je rizik i to nam svima treba biti jasno. Prošla su vremena kad je država brinula za sve nas ko neki tatica.

Zato smatram da je priča žalosna i htio bih da mu neko može pomoći, ali smatram da je to jednostavno okrutan kapitalizam, i niš drugo. Čovjek nije imal sreće, nije bio dovoljno oprezan i na kraju je nadrljal. Bilo bi okrutno reći "sam si je kriv", ali na kraju krajeva to i štima.

Da ja opišem kak sam spušil lovu na dionicama i kolko, ne bi niko sa mnom suosjećao, zar ne? Niti bi iko rekao da je tu nekaj nemoralnog. Dapače, obrušili bi se na mene da sam bil pohlepan, neoprezan i da sam si sam kriv, kaj ne?

I imali bi prav.


Ne slažem se sa tobom @Bobe, jer mislim da je ovo planirani horor na Hrvatski način. Pokušat ču objasniti, iz teksta se vidi da su stvari na početku bile dobro postavljene  ( isto kao i u dionicama), ali je poslovanje sa dionicama bilo lošije. No ovdje je recimo « zadruga» dobro poslovala, ali je sve loše što je mogla svalila na proizvođača. Kada to nije bilo dovoljno, svalili su još više. Zašto?
 Zato jer sistem to dozvoljava, ja moram svoje dobiti odmah i to duplo, a za tebe me boli oni stvar. Ponašanje je ovdje po mojem mišljenju ipak kriminalno jer mislim da je sve namjerno postavljeno tako da se pojedinac uništi. Svakodnevno je vidljivo da su mnogi koji tako ili slično zarade novac, ostaju državi dužni poreze ili razna davanja, ali običnog čovjeka se odmah gazi. Zašto?
Pa poznato je da «siromasi» uvijek plate svoj ceh, jer je sve po zakonu, koji je nakaradno postavljen od onih koji znaju kako će sve izvarati i biti pošteni.
Pa zar opet nemamo ovih dana takove primjere.
Ispada da je država samo od sirotinje, kada joj treba novac i vraćanje dugova.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #6 : Studeni 09, 2010, 01:58:39 poslijepodne »
Ne slažem se sa tobom @Bobe, jer mislim da je ovo planirani horor na Hrvatski način. Pokušat ču objasniti, iz teksta se vidi da su stvari na početku bile dobro postavljene  ( isto kao i u dionicama), ali je poslovanje sa dionicama bilo lošije. No ovdje je recimo « zadruga» dobro poslovala, ali je sve loše što je mogla svalila na proizvođača. Kada to nije bilo dovoljno, svalili su još više. Zašto?
 Zato jer sistem to dozvoljava, ja moram svoje dobiti odmah i to duplo, a za tebe me boli oni stvar. Ponašanje je ovdje po mojem mišljenju ipak kriminalno jer mislim da je sve namjerno postavljeno tako da se pojedinac uništi. Svakodnevno je vidljivo da su mnogi koji tako ili slično zarade novac, ostaju državi dužni poreze ili razna davanja, ali običnog čovjeka se odmah gazi. Zašto?
Pa poznato je da «siromasi» uvijek plate svoj ceh, jer je sve po zakonu, koji je nakaradno postavljen od onih koji znaju kako će sve izvarati i biti pošteni.
Pa zar opet nemamo ovih dana takove primjere.
Ispada da je država samo od sirotinje, kada joj treba novac i vraćanje dugova.

Dobro, shvaćam kaj očeš reć, ali da li je to bila neka nepoznanica da Agrokor/Konzum svoje obveze ne plača u roku? A ako si delaš neku financijsku konstrukciju onda moraš baš sve rizike analizirati, pa time i taj rizik uzeti u obzir. Možda mu je baš to bila greška da to nije uzeo u obzir. Na kraju krajeva - naravno da su državni aparati zatajili kad su dopustili da Konzum može nekažnjeno neizvršavati svoje obaveze prema dobavljačima. Ali taj rizik je bio poznat! To je svima već davno poznato, i vrapci su o tome pjevali. Barem se čovjek moral malo raspitati okolo po granama, ili kod njega nema vrabaca? Zato se to mora uračunati u poslovi plan. Ako se to ne da uračunati u poslovni plan, onda nije trebao ići u biznis zbog prevelikog rizika.

Riskiral je i popušil, kaj više reć?

Ja kad igram loto isto se nemam kaj buniti ak ne izvuku moje brojeve - rizik je preveliki i spušio sam. Ali na to moram računati. Ili ovdje svi vjeruju u čuda?

Pišeš "jer mislim da je sve namjerno postavljeno tako da se pojedinac uništi.". Ma ko ima od toga interes? Agrokor ima interes jeftino dobivati kaj mu treba, ali ne uništiti dobavljača! Ak je dobavljač uništen onda to ni Agrokoru nemre biti dobro - manje konkurencije. Bolje je kad ima više konkurencije, pa se tak mogu natjecati s cijenom.

Zakaj svi odma vide neku zlonamjeru? Ja prije svega vidim glupost, veliku glupost i neobrazovanost, dal kod države ili kod tog proizvođača s farmom svinja. Samo kaj je taj proizvođać najslabija karika i prvi ode, a to bi upravo on moral znati i bolje se zaštititi, ili čak niti ne počinjati. Drugi razlog je pohlepa, koju vidim kod Agrokora. Samo zlonamjera? Pa nisu Agrokor i taj mali proizvođač u konkurenciji.

Nemojte svi samo druge i nečiju zlonamjeru kriviti. Nije svijet zlonamjeran, nego je pohlepan i glup. I upravo iz toga proizlaze sve te kobne odluke. Ali o tome bi se dalo raspravljati do jutra.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #7 : Studeni 09, 2010, 04:45:36 poslijepodne »
ali da li je to bila neka nepoznanica da Agrokor/Konzum svoje obveze ne plača u roku?

Drugim riječima, pravdaš nečije nezakonitosti i smatraš da je najnormalnije ponašati se protupravno, jer očito pravna zaštita ne postoji?...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #8 : Studeni 09, 2010, 05:02:11 poslijepodne »
Naj lakše je uništiti domaču proizvodnju, da bi mogli uvoziti robu loše kvalitete uz visoku uvoznu proviziju za robu koja se ne smije prodavati u evropskim zemljama. Dobiješ proviziju od njih, uvoziš loše pa je još jeftinije, a doma prodaješ u svojim dučanima pod prvu klasu.
Naravno nemaš konkurenciju jer si ju uništio i sve radi.
 A tko brine za narod i naciju i za posljedice.
E vidiš, kad se tako pogledaju stvari,tada sve izgleda malo drugaćije.
« Zadnja izmjena: Studeni 09, 2010, 05:03:48 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #9 : Studeni 09, 2010, 06:43:59 poslijepodne »
Naj lakše je uništiti domaču proizvodnju, da bi mogli uvoziti robu loše kvalitete uz visoku uvoznu proviziju za robu koja se ne smije prodavati u evropskim zemljama. Dobiješ proviziju od njih, uvoziš loše pa je još jeftinije, a doma prodaješ u svojim dučanima pod prvu klasu.
Naravno nemaš konkurenciju jer si ju uništio i sve radi.
 A tko brine za narod i naciju i za posljedice.
E vidiš, kad se tako pogledaju stvari,tada sve izgleda malo drugaćije.
I meni se to sve ne sviđa, ali to je politika.

Ako mi politika omogući jeftinije kupiti vani nego kaj bi mogao u Hrvatskoj, kaj misliš gdje ću kupovati? I sad sam ja kriv? Misliš da budu ljudi kupovali samo iz razloga kaj je to Hrvatsko? Ako ljudi počnu kupovati samo Hrvatsko bez obzira na cijenu, onda ču i ja nabavljati i prodavati samo Hrvatsko. Ali toga nema. Na slobodnom tržištu cijena igra i te kakvu ulogu. Veću nego činjenica da je to Hrvatski proizvod.

S druge strane postavlja se pitanje zašto onaj jedan Hrvat ne može napraviti istu kvalitetu za istu cijenu ko i onaj vani? Možda zato jer Hrvat ne vidi potrebu ulagati u proizvodnju, a onaj vani ima sve automatizirano i ima time manje troškova proizvodnje?

Ima tu i više, kaj nije po zakonima slobodnog tržišta. I to je osnovni problem. Kao na primjer da za neke produkte seljaci iz EU dobijaju subvencije ako robu izvoze van EU. Time im je cijena proizvodnje automatski niža i mogu za nižu cijenu prodati. To nije fer prema našim proizvođačima, i oni sigurno trpe iz tog razloga, ali kroz to moramo proć. Bar dok ne uđemo u EU. Nadam se da nam iz tog razloga neće stradati previše proizvođača pa da nam proizvodnja skroz ne nestane.

No, stvari se moraju sagledati tak kak jesu. Ak se ti ne brineš sam za svoj uspjeh na tržištu, onda to ne bu nitko. I ako na kraju ipak sve propadne onda ti nemreju biti krivi neki drugi.

Politika bi trebala omogućiti neko fer tržište i to ne čini. Tako da je politika kriva, a ne pojedini sudionici tržišta. Svako gleda da izvuče svoj interes, pa makar i nelegalnim potezima. Zato bi država trebala biti tu da to kontrolira i po potrebi sankcionira. I tu država ne radi svoj posao. Država, a ne Konzum/Agrokor ili koji već sudionik na tom tržištu.

Možeš si misliti kak je to sve pravedno napravljeno kad mi prijatelj za uvoz repromaterijala mora platiti veću carinu nego da upelja gotov proizvod. I ko je onda kriv? Onaj koji upeljava gotov proizvod? Je mačku.
« Zadnja izmjena: Studeni 09, 2010, 07:05:23 poslijepodne BobRock »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #10 : Studeni 09, 2010, 10:25:50 poslijepodne »
Postoji i pojam koji se zove "nacionalni interes", i koji je ipak važniji od bezočnog bogaćenja pojedinaca.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #11 : Studeni 10, 2010, 08:16:30 prijepodne »
Postoji i pojam koji se zove "nacionalni interes", i koji je ipak važniji od bezočnog bogaćenja pojedinaca.


Postoji pojam, nego reci nam tko je do sada omogućavao upravo bogaćenje pojedinaca, prodavajući mantru o nacionalnom interesu?
Tko je do sada svih ovih 20 godina - 4 vladao Hrvatskom?
Čije sra*e izlazi svakodnevno na vidjelo?
Tko je taj koji u Saboru neće prihvatiti ni jedan dobar zakonski akt, bez obzira i kada unaprijed zna da će te propise i zakone morati mjenjati za najmanje 3 mjeseca?
Tko je uostalom kriv za taj i takav trend koji se godinama stvara i pothranjuje u Hrvatskoj, kako bi se pojedinci bogatili, ne samo na način kako to čini Todorić, nego isisavanjem novaca iz državnog proračuna koji je trebao biti usmjeren u razvoj.
Nije li novac koji je pohapan u HEPU mogao biti uložen u Hidrocentralu, pa da imamo više i jeftinije struje?
Je li u redu da HDZ basnoslovno financira svoje bogate kampanje s novcima iz proračuna i državnih tvrtki i jesu li druge političke stranke ravnopravne u tom slučaju sa HDZ?
Dakle nemoraš mi ni odgovarati, na kraju mogu reći da je HDZ sa svima onima koji mu drže lojtre(HSS,DC,HSP,...) direktno kriv i odgovarn za sve pa i razne Todoriće, koje su upravo oni i stvarali, posipali im i trasirali cestu uspjeha na uštrb svih ostalih građana ove zemlje.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #12 : Studeni 10, 2010, 08:34:40 prijepodne »
Nije da se bas slazem sa Bobom u stvarima, ali ovdje se slažem. Vec sam mislio komentirati ali nisam, no da bob ne ispadne sam u svojim razmisljanjima, eto ga... On je htio jos malo zaraditi, pa je digo kredit za farmicu, ma nemoj... on bi malo penzijice pa i jos malo od proizvodnje na kredit! U svemu se tu radi samo o pohlepi a mozda i o ne citanju ugovora kako spada. Njegove ocice pohlepne su vidjele samo ono sto mu se svidjalo na ugovoru, a ostatak nije pazljivo ni procitao ni vidio. A nadalje, sa cim se taj u zivotu inace bavio? Jel isto poljoprivredom, stocarstvom peradarstvom? Sa cime, di je penziju zaradio? Kakova su njegova iskustva uopce u bavljenju takvim poslovima? Ono, stavis pajceke ili piceke u gajbu, das im jesti i oni rastu, a lova samo pada... ko god se bavio vec prije takvim poslovima, jako dobro zna da to bas tako nejde, a on ko guska u maglu uletio! I usput, za razliku od Boba, meni ga uopce nije zao, bezmozgenes koji je smatrao da on to moze, pa eto, sada nek nastavi.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #13 : Studeni 10, 2010, 11:10:53 prijepodne »
Postoji pojam, nego reci nam tko je do sada omogućavao upravo bogaćenje pojedinaca, prodavajući mantru o nacionalnom interesu?

Ne govorim o mantrama - govorim o stvarnom nacionalnom interesu, bez obzira poštuje li se on ili ne. Govorim općenito!

A sada, tko je kriv zašto nije tako, tj. zašto se nacionalni interesi nikako ne štite (i nema ni stranke na vidiku koja bi to htjela i mogla napraviti!), drugo je pitanje.

No povijest unazad 20 godina govori samo jedno - nije dobro, nije dobro i nije dobro! UZ zaključak i kako su sve stranke, koje su se uspjele izredati kao hrvatska vlast, ustvari jedna klon druge, sve su previše loše i previše iste da bi tu bilo kruha od tog sjemena.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Nino_vg

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Zašto bi trebalo „objesiti“ Todorića ?
« Odgovori #14 : Studeni 10, 2010, 06:18:21 poslijepodne »
Njubi, molim te da kad se odlučiš komentirati neku temu, pažljivo pročitaš o čemu se radi!
Zapitao si se di je čovjek zaradio penziju, RVI ti inače znači Ratni Vojni Invalid!
riječi su isto kao i gomila ljudi, nije nužno znati za sve, izaberi za sebe samo one prave.. j,b.štulić