Tehnika narodu > Sam svoj majstor

Solarno grijanje

(1/2) > >>

Mlačanin:
Solarno grijanje

Ljetos sam postavio dva pločasta kolektora na krov i napravio instalaciju za solarno grijanje sanitarne vode koja se nalazi u posebnom spremniku – izmjenjivaču – tako da se može vršiti dogrijavanje pomoću peči za grijanje u danima kada nema dovoljno sunca ili ga nikako nema.
Kako je to bilo gotovo u 8.mjesecu imao sam toplu vodu sve tamo do 10. mjeseca kada su počeli kišni dani. Tako nekako od prilike.
Zanimalo bi me dali netko ima nešto slično i kakova su vaša iskustva.

fitt:
Ja nemam ali sam jako zainteresiran za temu. Daj mi reci gdje si nabavio materijal, tko ti je ugrađivalo i koliko te cijela priča koštala?

Bilaj:

--- Citat: fitt - Veljača 11, 2010, 09:47:09 poslijepodne ---Ja nemam ali sam jako zainteresiran za temu. Daj mi reci gdje si nabavio materijal, tko ti je ugrađivalo i koliko te cijela priča koštala?

--- Kraj citata ---

Kaj nemaš u fero termu neki set od 24,000 kuna sve skupa.

Mlačanin:


Solarni paketi



Shema solarnog sistema

http://www.termocommerce.hr/user_content/documents/Prospekt%20solarna%20tehnika.pdf
http://frigan.hr/cjenik.aspx?cat=10
 Ove linkove vrijedi malo pogledati

Solarni paketi se sastoje od:
• 2 odnosno 3 pločasta kolektora Logasol SKN 3.0
• montažni pribor za montažu na kosi krov
• bivalentni spremnik tople vode kapaciteta 300 ili 500 litara
• solarna regulacija (mogućnost kombinacije solarne regulacije sa ili bez pumpne stanice)
• ekspanzijska posuda
• solarna tekućina
• odzračnik s veznom garniturom
Pakete solarne opreme može se vidjeti na ovom linku .u paketu koji sam ja instalirao nalaze se 2 pločasta solarna kolektora. Toj cijeni još treba pridodati ostali materijal koji sam trebao za spajanje kolektora sa spremnikom vode – bakrene cijevi ,izolacioni materijal i spojne dijelove za bakrene cijevi.
Spajanje sam izvodio u pres tehnici ,i za te sam potrebe koristio koljena i fitinge fi 22mm od tvrtke Viega sa gumenim brtvama koje podnose temperaturu do 150 stupnjeva.
I na kraju sam u sistem stavio antifriz tekućinu da se ne zaledi u zimskim mjesecima kada nema sunca.
Kolektore sam kupio par godina ranije pa su stajali ali evo i troškova.
Solarni paket 14 000,00 (bez spremnika)
Ostali materijal 3 000,00
Spremnik za vodu 300lit 4 000,00
Ukupno 21 000,00 Kn
Kako sam sam izvodio sve radove oko peći i postavljanje kolektora na krovu ne mogu odrediti cijenu tih radova .
Kolektore sam postavio na južnoj strani krova ,izradio posebne nosače zbog pokrova krova (nije crijep nego limene ploče),i od kolektora do peči imam 25 metara. Za to sam koristio bakrene cijevi koje sam dodatno izolirao radi manjih gubitaka topline.Regulacioni sklop sam postavio u podrumu kod peči i uz te sam cijevi provukao potrebnu žicu za vezu sa kolektorima.
Imao sam tople – vruče – vode sve do 10 mjeseca kad su počeli kišni dani.cijelo ovo vrijeme nema više tople vode već se voda zagrijava kroz peć od centralnog.
Ove godine očekujem sa pojavom sunčanih dana zagrijavanje vode barem na 20-30 stupnjeva ,a ostalo će zagrijati peć,sve dok sunce ne ojača.

Ako ima još nešto za objasniti,vrlo rado.

cobra:

--- Citat: mlačanin - Veljača 11, 2010, 12:34:01 poslijepodne ---Solarno grijanje

Ljetos sam postavio dva pločasta kolektora na krov ...


--- Kraj citata ---

Zanimalo bi me jel postoji kakav normativ odabira opreme za recimo peteročlanu obitelj ( tri kupaone); dakle kolika kvadratura kolektora te koliki spremnik vode.
Isto tako, jel se prakticira smještaj spremnika tople vode bliže kolektorima ili obzirom da je grijanje na ložu u blizini peći ( kuća je katnica sa tavanom).
Koji bi minimum ugrađene automatike trebalo imati za ljetno/zimski režim rada te jel je isplativije dogrijavanje vršiti el.grijaćem u prijelaznom razdoblju ili ložom?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju