Autor Tema: Život kao šalica kave  (Posjeta: 3501 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hypotenuza

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Život kao šalica kave
« : Veljača 08, 2010, 03:50:53 poslijepodne »
Najsretniji ljudi nemaju sve najbolje, već izvuku najbolje od svega.
Upadnete li u vrtlog stresa i nezadovoljstva, izvucite priču o šalicama.
Živite jednostavno. Govorite ljubazno. Volite velikodušno.

Grupa bivših studenata, sada već uspješnih poslovnih ljudi, okupila se kako
bi posjetili jednog starog profesora s faksa. Razgovor je ubrzo prerastao u
pritužbe o umoru, iscrpljenosti, stresu na poslu, u obitelji i na svakom
životnom koraku.



Profesor ih je slušao s punom pažnjom i suosjećanjem. "Čini mi se da vam
treba šalica dobre kave", rekao je i povukao se u kuhinju.

Vratio s velikim loncem iz kojeg se pušila kava i cijelim asortimanom
šalica. Svaka je bila drugačija. Bilo je tu porculanskih, plastičnih,
staklenih, papirnatih, kristalnih, keramičkih... Neke su izgledale
skupocjeno, kao da su stigle s dvora posljednjeg kineskog cara, druge su
izgledale sasvim obično, treće su bile okrhane i polupane...

"Poslužite se."

Mjerkanje tuđe šalice

Kad su svi bivši studenti imali šalicu u ruci, profesor je primijetio:
"Lijepe i skupocjene začas su planule." Na stolu su ostale, nedirnute,
ružne, obične i jeftine šalice. Nastavio je: "Za sebe želite samo najbolje.
Što vam je ujedno i izvor stresa."

"A ipak, izgled šalice ne dodaje okusu. Ljepša posuda obično je samo
skuplja, a katkad i zamagljuje ono što ispijamo. Svima vam je uistinu
trebala dobra kava, a ne šalica. Ipak ste posegnuli za najboljom. A onda ste
nastavili mjerkajući tuđe šalice."

"Kad se uhvatite u vrtlog stresa i nezadovoljstva, sjetite se da je kava
poput života. A posao, novac i položaj u društvu... - poput šalice. Alati za
držati život. Šalica ne definira, niti mijenja kvalitetu života koji
živimo."

"Ponekad, koncentrirajući se samo na šalicu, propustimo uživati u kavi.
Pijete kavu, a ne šalicu. Najsretniji ljudi nemaju sve najbolje, oni izvuku
najbolje od svega. Žive jednostavno. Govore ljubazno. Vole velikodušno."
  :-*

Ovdje vidim mnogo nesretnih i svadljivih ljudi, mozda se zamisle malo.
???

Trs

  • Gost
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #1 : Veljača 08, 2010, 03:55:39 poslijepodne »

Ne bih se svrstao u kategoriju sretnih iako nisam svadljiv. :)
Dobra kava je dobra kava pa makar ju pio iz stare limenke. 
:)

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #2 : Veljača 08, 2010, 05:45:27 poslijepodne »

...
Dobra kava je dobra kava pa makar ju pio iz stare limenke. 
:)

Ja to vidim malo šire.

Ako se čovjek ograniči samo na kvalitetu te kave kao tekućine koju unosimo u usta, onda to može štimat. Ali za mene kava nije samo ta tekućina. Kava je taj čitav doživljaj, tih par minuta ispijanja te tekućine. I tu je kvaliteta te tekućine samo jedan, doduše veliki, ali samo jedan faktor od mnogih. Između ostalih, i posuda iz koje ispijamo tu kavu je jedan od tih faktora i ima svoju težinu. Primjerice - da li vam vino paše isto tak ako bi ga pili iz nekog naizgled kumravog lonca, iz flaše ili iz lijepe čaše? Ugođaj ispijanja ne ovisi samo o tekućini koju unosimo u sebe.

Taj doživljaj je ovisan i o društvu u kojem smo, o atmosferi oko nas, o vlastitoj psihičkoj situaciji...





shaka zulu

  • Gost
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #3 : Veljača 08, 2010, 05:55:22 poslijepodne »
Ne pijem kavu,rano počel-rano prestal...
Gledim ove kataloge kaj mi tjedno šeleju kak po trake;šalica se lepša od lepše,kava se jeftineša od jeftineše.Kaj mi očeju povedati?Pij najjeftinešu kavu z najlepše šalice.Tera je najbola?Koga briga!Al ak ju kupuješ,kupi pri nami.
Tera je kava opče najbola?Nesica je najmoderneša,jel kak otijti v previkanu bertiju a naručiti frankovku.Kaj oču povedati? Niš. Če ti negdo nafali nekakovu kavu buš se gutil vujne negledeč kakova ti je.
Čini se da v životu najviše uživaju oni tere drugi drže za budale,zgubidane,nesposobnjakoviče,pijance,beskučnike,..
Život je jenostalna stvar če ne mora se biti po špage,če ne loviš bajke,dječačke snove i ne živeš tuđe živote...

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #4 : Veljača 09, 2010, 11:21:51 prijepodne »
...
Život je jenostalna stvar če ne mora se biti po špage,če ne loviš bajke,dječačke snove i ne živeš tuđe živote...

Je, život je u biti jednostavna stvar, slažem se. Spavaš, jedeš, ideš na WC i između toga nešto malo i radiš. That's all.

Ali pod uvjetom da si samo s time zadovoljan.

Ak ne, ak bi štel morti i koju deklu imati, e onda se moraš i lijepo obući. Moraš malo bolje delati da bi si i to mogel priuštiti. Pa onda morti i auto? Da možeš deklu nekam prepelati. Ili ak buš imal dece da ih u ambulatnu možeš prepelati. A ti sad izaberi koji auto, koji tebi paše. A koje osiguranje?

Stanuješ još kod svojih roditelja? E onda bi trebalo polako i kući graditi. A tu tek počinju problemi. Kojeg arhitektu zeti? Od čega gradit kuću, od obične cigle? Kakvo grijanje? ...

A ak se djeca očeju normalno razvijati, onda moraš imati i TV i PC. E onda moraš imati i Internet. Sad ti onda treba i neki provajder za Internet. A i za TV si možeš izabrat dobavljača signala. Kojeg provajdera izabrat? Koja tarifa ti odgovara?

A o odabiru tarife za mobitel da i ne govorim - tu moraš poznavati statistiku svojeg telefoniranja ak ne želiš bacati novce bezveze.

Oču samo reći da život može biti jednostavan, ali samo u nekim uskim okvirima. Danas život više nije jednostavan, ak očeš "normalno" živjeti. Ovo "normalno" je zato pod navodnicima jer je to otvoreno pitanje kaj je za koga normalno. Ali u svakom slučaju nemreš zatvoriti oči i živjeti u prošlosti jer bu te vrijeme pregazilo.

Ne, općenito govoreći, život više nije jednostavan kak je nekad možda i bio. A bil bu i sve kompliciraniji.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #5 : Veljača 13, 2010, 06:46:10 poslijepodne »
Priča je lijepa i poučna, ali meni kao kavoljupcu nikak ne ide pod kapu da je kava ista iz svake šalice - jer nije!
To je istina kao i ona da odijelo ne čini čovjeka. Ne čini čovjeka, ali čini razliku među ljudima.
Plastična čaša i porculanska šalica mijenjaju, svaka na svoj način, okus istoj kavi  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Trs

  • Gost
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #6 : Veljača 13, 2010, 07:53:42 poslijepodne »
Priča je lijepa i poučna, ali meni kao kavoljupcu nikak ne ide pod kapu da je kava ista iz svake šalice - jer nije!
To je istina kao i ona da odijelo ne čini čovjeka. Ne čini čovjeka, ali čini razliku među ljudima.
Plastična čaša i porculanska šalica mijenjaju, svaka na svoj način, okus istoj kavi  :)

Izvrnula si stvar!
Ja velim da mi je draža dobra kava u lošoj ambalaži od loše kave u skupocjenoj ambalaži. Drugo, govorio sam u alegoriji.
Dobar čovjek u dronjcima je i dalje dobar čovjek. Loš čovjek u Armaniju ili skupocjenoj haljini je i dalje loš čovjek. Makar možda prekrasno izgleda. :)

@BobRock: Radije popijem tri gutljaja dobrog vina iz flaše nego kiseliš iz kristalne čaše. To je povezano i s tim zašto ne pijem gemišt, u nijednoj psihičkoj situaciji.  :D

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Život kao šalica kave
« Odgovori #7 : Veljača 14, 2010, 12:35:56 prijepodne »
...

Ne štima to kaj veliš.

Bila je priča o šalici. Da li je šalica važna ili ne. Ti si onda rekel da "Dobra kava je dobra kava pa makar ju pio iz stare limenke." To ne znači ništa više nego da ti posuda nije uopće važna. Ili?

A sad tvrdiš da samo uspoređuješ okus jedne kave u jednoj ambalaži sa drugom u drugoj ambalaži. E to nikak ne štima. Ak si možda tako i mislio, to nisi rekao, niti je Plemenitašica izvrnula stvar. Kaj ni tak, budi iskren?

A ovo "Radije popijem tri gutljaja dobrog vina iz flaše nego kiseliš iz kristalne čaše.", to se slažem sa tobom. Kiseliš nebi ni iz čega pio. Ali da li bi i dobro vino pio iz flaše... teško. Vino ne pijem iz flaše. Pivo već da, ali i to pod jednim velikim možda. To jako ovisi o mojoj žeđi. U birtiji obavezno zatražimi čašu. A i tu oču ponoreti kad mi daju neku upravo iz mašine izvučenu toplu čašu.