Autor Tema: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe  (Posjeta: 15305 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #15 : Rujan 03, 2011, 10:40:43 prijepodne »
nisam mislil na srbiju,pa nije samo srbija ex yu...@bilaj zašto si izostavil školovane američke pilote naspram vijetnamaca koji su došli iz rižinog polja,koje su rusi nabrzinu nešto naučili da mogu ići u fajt,tehnologija naoružanja i podrška u borbi mislim da je ipak bila na američkoj strani,naspram domačeg terena i PZO-a vijetnam.
mig je po meni ipak bolji avion toga doba...
Ali bilo je i ruskih pilota.
PZO vjetnama je bila pakao svakog američkog pilota. Baš bi bilo dobro negdje iskopati baš borbena djelovanja jednih vs drugih na neutralom terenu. (e i još jedna stvar. Phantom nije imao top- tek kasnije su ga ugradili)

Ali još jedna stvar koja se mora reć. Vjetnamsk irat je bio prije četerdesetak godina.
A sada se govori koji je bolji za danas a oboje su stari avioni.

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #16 : Rujan 03, 2011, 12:04:07 poslijepodne »
pa o tome i pričam,f-4 nije riješenje za nas...da ali sad vs rusija,a ne sad vs vijetnam...govorim o dogfightu
što se tiče topa,ameri su taj nedostatak jako brzo ispravili...neznam dali možeš pratiti program "history" ima jedna emisija koja se zove "dogfight",tamo su(kao) rekapitulirane sve zračne borbe tokom ratova,odnosno od ww1 pa do napada na Beograd.
interesantno je to kako ameri uvjek pobjeđuju,kad su stigli do vijetnama f-4 skida tada već zastarjele kineske migove 17,zamisli a miga 21 nigdje,pa recimo u iračkom ratu f-15(vrhunski borbeni avion novije generacije)skida migove 21 i na kraju šlag na tortu...kad su američani nasrnuli na Beograd zamisli 3 komada f-15,srušili su mig-29 i to uz pomoč awacs-a,pravi asovi nema šta...
@bilaj,nemoj me krivo shvatiti,ne navijam za ruse,nebitno koje avione budemo mogli imati,samo nek su moderniji od ovih koje imamo,a i volio bih da imamo svoju avijaciju...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #17 : Rujan 04, 2011, 11:31:18 prijepodne »
Dečki, kao prvo - naziv teme je potpuno pogrešan - jer ti Phantomi ne da nisu besplatni, nego koštaju više neg Svetog Petra kajgana!

Kao drugo, nikako mi nije jasno zbog čega stalno netko uletava sa pričama da nama takovi skupi nadzvučni lovački zrakoplovi trebaju - kada nam NE TREBAJU..?

Što će zemlji kao Hrvatska nadzvučni lovac, projektiran za brze prelete ogromnih prostranstava pustinja i sličnih krajolika, koji tu istu Hrvatsku preleti sa kraja na kraj za nekoliko minuta??

Što će Hrvatskoj - koja nema planove i potrebe agresivnog i osvajačkog rata - takvi zrakoplovi, osim da njihovom kupnjom troše novac kojeg nemamo, te tako ulažemo u ono što nam ne treba, a istodobno po strahovitoj cijeni pomažući tuđa gospodarstva, zadužujući se zbog toga potpuno nepotrebno (naravno, nude se samo zrakoplovi koji nama najmanje trebaju, dok oni koji bi nam stvarno možda i bili opravdani i smisleni - ne nude se, jer nisu proizvodi tih istih svjetskih gazdi, ili bi na njima premalo zaradili)...

Za cijenu jednog F-16 dobijemo cijelu eskadrilu borbenih helikoptera sa full-naoružanjem, koji su sa pametnim rasporedom jeftinih baza - obzirom ne treba graditi skupe piste, koje su i vrlo ranjive u sukobu - na bilo kojoj poziciji u Hrvatskoj također za nekoliko minuta... ne znam u čemu je strateški interes Hrvatske da ima zrakoplove sa brzinom 2+ Macha? I zašto nitko ne pita te Amere da nam prodaju te helikoptere, a da nas F-16 ne zanima, jer mi nismo Libija, Saudijska Arabija ili neka afganistanska visoravan, svaka sa puno tisuća kilometara dužine...??

Zašto Hrvatska ne inzistira na takovoj zrakoplovnoj konfiguraciji - nekoliko eskadrila visokoučinkovitih borbenih helikoptera (koji bi se mogli umnogome koristiti i mirnodopski!), uz podršku bespilotnih letjelica i kvalitetne PZO?

Umjesto toga, uvjerava nas se da je za gradsku vožnju najbolji Ferrari, i za terensku Bentley - iako je i malom djetetu jasno da je to potpuno krivi odabir...
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2011, 11:33:42 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #18 : Rujan 04, 2011, 11:55:50 prijepodne »
...Što će Hrvatskoj - koja nema planove i potrebe agresivnog i osvajačkog rata - takvi zrakoplovi, ... (naravno, nude se samo zrakoplovi koji nama najmanje trebaju, dok oni koji bi nam stvarno možda i bili opravdani i smisleni - ne nude se, )...

Za cijenu jednog F-16 dobijemo cijelu eskadrilu borbenih helikoptera sa full-naoružanjem, koji su sa pametnim rasporedom jeftinih baza - obzirom ne treba graditi skupe piste, koje su i vrlo ranjive u sukobu - na bilo kojoj poziciji u Hrvatskoj također za nekoliko minuta... ne znam u čemu je strateški interes Hrvatske da ima zrakoplove sa brzinom 2+ Macha? I zašto nitko ne pita te Amere da nam prodaju te helikoptere, a da nas F-16 ne zanima, jer mi nismo Libija, Saudijska Arabija ili neka afganistanska visoravan, svaka sa puno tisuća kilometara dužine...??

Zašto Hrvatska ne inzistira na takovoj zrakoplovnoj konfiguraciji - nekoliko eskadrila visokoučinkovitih borbenih helikoptera (koji bi se mogli umnogome koristiti i mirnodopski!), uz podršku bespilotnih letjelica i kvalitetne PZO?

Jel imaš kakov primer v svetu da je obrana tak napravlena?
Kakov je stav NATOa i EU u svezi glede (malog mede i čimbenika ukrudbenog  :D ) takove vojne koncepcije i kakova je naša planerana uloga v obrambeno-napadačke plane iste?
wwwg tablice

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #19 : Rujan 04, 2011, 02:29:41 poslijepodne »
Dečki, kao prvo - naziv teme je potpuno pogrešan - jer ti Phantomi ne da nisu besplatni, nego koštaju više neg Svetog Petra kajgana!

Besplatno je obično navlakuša i ima svoju cijenu.

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #20 : Rujan 04, 2011, 02:34:00 poslijepodne »
sleđ,a kome bude išla lova od čuvanja HR zračnog prostora?...čije ekonomije budemo pomagali...
ok,uvjerili ste me,nama netreba ništa,a na kraju krajeva što će nam i helići i pzo,kad će nas drugi čuvati...dobro nam se vratila "austro-ugarska"...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #21 : Rujan 04, 2011, 05:16:51 poslijepodne »
Jel imaš kakov primer v svetu da je obrana tak napravlena?
Kakov je stav NATOa i EU u svezi glede (malog mede i čimbenika ukrudbenog  :D ) takove vojne koncepcije i kakova je naša planerana uloga v obrambeno-napadačke plane iste?

Pa imaš na više mjesta da je tako napravljena obrana - prvi susjed Slovenija ti je primjer za to. Oni, svjesni da su mala zemlja i da im zrakoplovi napadačkog potencijala nisu bitni, odbila je NATO-zahtjeve uz obrazloženje kako oni za to nemaju novaca i kako to nije njihov interes! I bok!! Kaj bi trebali - osim nekoga tko ima muda isto to reći NATO-u?

Kakav je stav NATO-a, baš me briga: Ako mi njima trebamo za združene snage, onda neka nas i opreme, a ne da si mi moramo kupovati opremu da bi ratovali njihove ratove (jer eto, ja smatram da rat u Afganistanu, Iraku itd umnogome nije naš rat... a to smatraju i mnoge velike članice NATOa, pa valjda možemo i mi...).

Znači, ako su oni nekaj planirali za nas (naglasak je da su ONI planirali, ne mi!), onda neka nas i opreme. Do tada mi bi ipak sami odlučivali kaj je najbolje za nas.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #22 : Rujan 04, 2011, 05:23:43 poslijepodne »
sleđ,a kome bude išla lova od čuvanja HR zračnog prostora?...čije ekonomije budemo pomagali...

Nemoj mi tu rezonirati na način razmaženog uvrijeđenog djeteta - ja nisam rekao da nam drugi čuvaju zračni prostor, već da ga čuvamo sami. Naglasak je u cijeloj priči SA ČIME da ga čuvamo - vjeruj mi da bi moj pes bolje čuval dvorište firme od do zuba naoružanog noćnog portira - koji spava... u tom kontekstu, nama NE TREBAJU nikakvi F-16, nego puno jeftinija rješenja koja su i puno podesnija i prilagođenija Hrvatskoj kao zemlji, njezinoj veličini, konfiguraciji tla, te političkim potrebama (koje su isključivo obrambene).

U Hrvatskoj se uvijek vodio, i uvijek će se voditi (nedaj ga Bože, ali...) partizanski, gerilski rat... u kojemu si sa F-16 možeš rit obrisati. Takva je konfiguracija tla, i u takvim uvjetima je zrakoplov koji ide 2500 km/h - šteta goriva...
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2011, 05:25:15 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #23 : Rujan 04, 2011, 07:51:06 poslijepodne »
Pa imaš na više mjesta da je tako napravljena obrana - prvi susjed Slovenija ti je primjer za to. Oni, svjesni da su mala zemlja i da im zrakoplovi napadačkog potencijala nisu bitni, odbila je NATO-zahtjeve uz obrazloženje kako oni za to nemaju novaca i kako to nije njihov interes! I bok!!

Znam da su godinama plačali obranu neba talijanima. I da su ludili zbog toga.

Hrvatskoj treba sustav koji će uništiti neprijateljske zrakoplove i ostvariti zračnu dominaciju.
Sustave koji mogu napasti točkaste ciljeve koji su ključni duboko u protovničkom teritoriju.
Sustave za blisku potporu trupama.

i bez obzira dali mi mislimo napadati ili ne treba nam zračna dominacija.
Pogleč libiju gdje je zračna komponenta bila ključna.

A što se tiče vojske barem bi ljudi u hrvatskoj trebali biti svjesni da je svako malo rat. kronološki u zadnjih 150 godina:
 
1848
1866
1878
1914
1941
1991

Ratova koliko ti srce želi.

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #24 : Rujan 04, 2011, 10:18:43 poslijepodne »
@ sleđ,pa daj mi,ti onda objasni sa čime budemo čuvali zračni prostor,da nebu puno koštalo porezne obveznike i da ne moramo plačati rentu nato-u...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #25 : Rujan 04, 2011, 10:23:13 poslijepodne »
Pa objasnio sam - kaj ne čitaš?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #26 : Rujan 04, 2011, 10:25:34 poslijepodne »
ok

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #27 : Rujan 04, 2011, 10:29:16 poslijepodne »
Znam da su godinama plačali obranu neba talijanima. I da su ludili zbog toga.

Oni bi ludili i da su plaćali sami sebi. I nisu plaćali Talijanima, nego Amerima, čiji je zapovjedni centar za obranu Slovenije bio Litvi. I BTW, to plaćaju još uvijek.

Hrvatskoj treba sustav koji će uništiti neprijateljske zrakoplove i ostvariti zračnu dominaciju.

Nemam ideju tko bi nam onda bio protivnik?

Sustave koji mogu napasti točkaste ciljeve koji su ključni duboko u protovničkom teritoriju.

To nebu išlo, to je već agresivni rat.

Sustave za blisku potporu trupama.

A  to su?

Ratova koliko ti srce želi.

Pa baš ne mislim da je rat svakih 40 godina baš pretjerano često, no činjenica je da u toj statistici ima toliko različitih povijesnih okolnosti da se to i ne može uzimati za referencu. A u današnjim konstelacijama snaga i geopolitičkim prilikama, mi i nemamo neprijatelja skoro ni teoretski.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #28 : Rujan 04, 2011, 10:34:07 poslijepodne »
Pa imaš na više mjesta da je tako napravljena obrana - prvi susjed Slovenija ti je primjer za to. Oni, svjesni da su mala zemlja i da im zrakoplovi napadačkog potencijala nisu bitni, odbila je NATO-zahtjeve uz obrazloženje kako oni za to nemaju novaca i kako to nije njihov interes! I bok!! Kaj bi trebali - osim nekoga tko ima muda isto to reći NATO-u?

De si to zel? Ja sem našel da plačaju od 0 ((costs lie where they fall) http://atlantskainicijativa.org/misc/Nebeska_policija.pdf ) do 35 mil. $ .

tag; "tko čuva slovensko nebo"


-

26.09.2010. | 17:02

slomljena krila
kakva je budućnost HRZ-a, koji nakon nesreće nad slunjem postaje najslabija karika istočnog dijela NATO saveza
Talijanski eurofighteri čuvat će hrvatsko nebo

Hrvatsko ratno zrakoplovstvo sada je najslabija zračna karika istočnog krila NATO-ova saveza. Nesrećom za vrijeme vojne vježbe u Slunju, u kojoj su se srušila dva MiG-a 21 HRZ-a, operativni dio borbene avijacije sada je, s četiri, spao na samo dva MiG-a sposobna za zadaće kontrole zračnog prostora.

Posljedično tome, otvara se pitanje može li Hrvatska kao članica Sjevernoatlantskog saveza ispunjavati zadaće kontrole i nadzora svojeg neba, kao i presretanje mogućih uljeza na nebu.
Slovenski primjer

U Glavnom stožeru OSRH, nakon nesreće u kojoj je nestala polovina ispravne borbene avijacije, već sa zebnjom očekuju upit iz sjedišta NATO-a u Bruxellesu o sadašnjim mogućnostima HRZ-a. Ako hrvatski odgovor bude na tragu nemogućnosti kvalitetne kontrole zračnog prostora, hrvatsko će se nebo morati prepustiti jednoj od članica NATO-a, prema stručnim krugovima, najvjerojatnije Italiji.

Pred kraj predsjedničkoga mandata, Stjepan Mesić je kao vrhovni vojni zapovjednik, prema pisanju medija, najavio mogućnost da hrvatsko nebo nadziru strani zrakoplovi.

Dva su europska primjera prepuštanja svojeg neba tuđem zrakoplovstvu. Prvi su primjer baltičke zemlje (Estonija, Litva i Latvija) nad čijim se nebom svaka četiri mjeseca rotiraju zrakoplovi članica Saveza, a upravo ovih dana palicu nadzora preuzimaju mlažnjaci F-4 Deutsche Luftwaffea. Slovensko nebo čuva se iz talijanskih baza Aviano i Cervia, a u pravilnim intervalima izmjenjuju se talijanski i američki zrakoplovi F-16.

Prema relevantnim izvorima, Slovenija na godišnjoj razini nadzor svojeg neba plaća 35 milijuna eura, a otprilike toliko izdvajaju i baltičke zemlje. Kako se može čuti iz slovenskih vojnih krugova, gorko se kaju i razmišljaju o nabavi eskadrile lakih borbenih zrakoplova. Kao hitno rješenje, s 35 milijuna eura HRZ ovog trenutka može remontirati sve postojeće MiG-ove, te kupiti dva kompletno remontirana i tehnički nadograđena MiG-a 21 u Rumunjskoj.

Vojni analitičar Igor Tabak kaže da je pad MiG-ova kod Slunja još jedan dokaz da konačno treba prestati s kratkoročnim rješenjima u nabavi HRZ-a.

− HRZ-u treba dugoročan potez, a to je zrakoplov koji iduća četiri desetljeća može kontrolirati zračni prostor. Polovni američki F-16 ili francuski mirage dobri su zrakoplovi za razdoblje od 10 do 15 godina, ali nakon toga smo opet pred odlukom o nabavi zrakoplova. Na žalost, struka je u Hrvatskoj podređena politici, koja uglavnom donosi štetne odluke − kaže analitičar Tabak.

− Prepuštanje neba nekom drugom bila bi katastrofalna odluka, koja bi u smeće bacila dvadeset godina ulaganja, muke i truda uloženog u HRZ − smatra analitičar Tabak.

Bivši zapovjednik HRZ-a i PZO-a general Josip Čuletić kaže da Hrvatska mora nadzirati svoj teritorij te imati, kako je rekao, vojnika na moru, kopnu i u zraku.

− Jednom kad se izgubi borbeni dio zrakoplovstva, teško ga je poslije oživiti. Nisam siguran o trenutačnoj ugrozi zračnog prostora, no za ozbiljnije zadaće, tipa ostvarivanja zračne prevlasti i slično, HRZ nema snage. HRZ je sada grana Oružanih snaga iznimno niske borbene vrijednosti. Na žalost, ovaj događaj neće ubrzati proces nabave novih letjelica.

S druge strane, držim da nema govora o lošem održavanju MiG-ova. Naši tehničari daju sve od sebe i vrlo su sposobni. No, nakon mnogo sati leta, a po zakonu velikih brojeva, nešto se jednostavno dogodi, neovisno o tome je li zrakoplov nov ili star − stav je nekadašnjeg prvog čovjeka hrvatskih zračnih snaga.

Denis KRNIĆ
...

Tri opcije za budućnost

Pred hrvatskim vojnim i političkim vrhom sada su tri mogućnosti. Prvo, kupiti polovne zrakoplove ili hitno remontirati preostale MiG-ove, što znači da će se za nekoliko godina zrakoplovi ponovno kupovati.

Drugo, nabaviti nove letjelice koje će u sljedećih 40 godina čuvati hrvatsko nebo i more, te biti dugoročan pouzdan saveznik NATO-ova zrakoplovstva.
Treća je mogućnost − ujedno i najlošija jer vodi prema nestanku HRZ-a kao lovačkoga zrakoplovstva − prepuštanje kontrole neba nekoj od susjednih zemalja.
...
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/116608/Default.aspx

-

23 lis 2010
Dogovor Kosor i Pahora: Hrvatska će čuvati slovensko nebo?
- Hrvatska i Slovenija osnovat će zajedničku radnu skupinu koja će ispitati mogućnosti suradnje u nadzoru zračnog prometa jer bi dvjema članicama NATO-a zajednički nadzor smanjio troškove, a povećao sigurnost, rekao je Pahor.
http://www.vecernji.hr/vijesti/dogovor-kosor-pahora-hrvatska-ce-cuvati-slovensko-nebo-clanak-206805

-

Zajedničko nebo: Hrvatski piloti će čuvati Sloveniju?
Ukoliko Slovenija bude sudjelovala u nabavi ratne eskadrile to bi smanjilo troškove Hrvatskoj, a Slovenija bi time u najam dobila nekoliko lovaca presretača
Ponedjeljak, 25. 10. 2010.  Piše: Đurđica Sarjanović

Zajedničko nebo: Hrvatski piloti će čuvati Sloveniju?
MORH Nabava novih aviona sa Slovenijom jedna je od opcija

Pad dvaju MIG-ova je opet aktualizirao nabavu novih aviona, a predsjednik Ivo Josipović je spomenuo kako je nabava novih borbenih zrakoplova zajedno sa Slovenijom jedna od opcija. U Lovranu su se sastali premijerka Jadranka Kosor i slovenski premijer Borut Pahor te se navodno razgovaralo o tome da Slovenija sudjeluje u nabavi ratne eskadrile, što bi smanjilo troškove Hrvatskoj. Slovenija bi time u najam dobila nekoliko lovaca presretača. Jedna od opcija je i da Hrvatska sa Slovenijom i BiH podijeli trošak modernizacije postojećih hrvatskih MIG-ova, a zauzvrat bi oni nadzirali zračni prostor od Triglava do Drine. Nedavno je Vijeće za obranu dalo rok od 60 dana da se donese odluka o tome kako dalje štititi hrvatski zračni prostor.

- Vijeće za obranu će za najkasnije 60 dana odlučiti na koji će se način štititi hrvatski zračni prostor - rekao je u nedjelju predsjednik Josipović. Zajednički nadzor zračnog prostora nije nova zamisao, a trenutačno to Slovencima pružaju i Talijani. Josip Štimac, nekadašnji načelnik Zrakoplovstva, rekao je kako je Hrvatska uz Srbiju jedina zadržala borbeno zrakoplovstvo, a suradnja sa Slovenijom ili BiH i Crnom Gorom bi povećala mogućnost da Hrvatska opstane kao Zrakoplovstvo. Modernizacija MIG-ova stajala bi oko 15 milijuna eura. Za bilo kakve hitne intervencije poput terorističkog napada odgovornost bi snosila Hrvatska.
http://www.24sata.hr/politika/zajednicko-nebo-hrvatski-piloti-ce-cuvati-sloveniju-195671

-

[PDF]
Nastaje li ”balkanska nebeska policija”?
http://atlantskainicijativa.org/misc/Nebeska_policija.pdf

(costs lie where they fall)

-

12.12.2009. / 11:28
Štednja u zrakoplovstvu: Strani avioni čuvaju hrvatsko nebo
...
Zajednički nadzor Hrvatske, BiH, Crne Gore

Nadopunio je to još riječima da je NATO krenuo u projekt prijema Bosne i Hercegovine i Crne Gore, što bi trebao biti i hrvatski prioritet. Kao moguću viziju budućnosti, Mesić je najavio mogućnost da jednog dana Hrvatska, BiH i CG imaju zajednički nadzor zračnog prostora.

Nakon službenog dijela Mesić je okupljenim novinarima dodatno pojasnio što misli o nabavci novih borbenih aviona. Novinare je zanimalo razmatra li se model nadzora neba kakav ima Slovenija, kojoj Italija patrolira zračnim prostorom.
Slovenski model

"Zbog ekonomske situacije razmatraju se sve moguće opcije, a odabrat će se onaj model koji najbolje odgovara nama. Razmatran je i model Slovenije, ali za sada još uvijek nismo ništa odlučili", kazao je Mesić.

Tako je javno po prvi put spomenuta mogućnost da se Hrvatska osloni na neku drugu državu u nadzoru vlastitog zračnog prostora.

U Sloveniji, naime, zračnim prostorom patrolira Italija koja, prema nekim informacijama, nadzor slovenskog neba naplaćuje 30 milijuna eura godišnje. Ukoliko bi i Hrvatska išla na takvu soluciju, najvjerojatniji 'nadzornik' bila bi Italija, s obzirom da ima najveću zračnu flotu u regiji, piše Novi list.
http://www.nacional.hr/clanak/73490/stednja-u-zrakoplovstvu-strani-avioni-cuvaju-hrvatsko-nebo
wwwg tablice

Bilaj

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #29 : Rujan 05, 2011, 07:22:46 prijepodne »

Hrvatskoj treba sustav koji će uništiti neprijateljske zrakoplove i ostvariti zračnu dominaciju.
Nemam ideju tko bi nam onda bio protivnik?
Srbija, Bosna i Italija.

Sustave koji mogu napasti točkaste ciljeve koji su ključni duboko u protovničkom teritoriju.
Citat:
To nebu išlo, to je već agresivni rat.

100 kilometara u dubinu je obrana teritorija za avione a 40 kilometara minimalno.

Sustave za blisku potporu trupama.
Citat:
A  to su?

E to su tvoji helikoperi i tu se s tobom slažem da su helikoperi potrebniji.

Ratova koliko ti srce želi.
Citat:
A u današnjim konstelacijama snaga i geopolitičkim prilikama, mi i nemamo neprijatelja skoro ni teoretski.

Kak ni teoretski?! Italija će kad tada opet zauzeti Istru. U srbiji najjača politička stranka zalaže se za Veliku Srbiji. Istog trena kada će se republika srpska odvojiti iz bosne će izbiti rat. Rat je tu iza ugla?!