Autor Tema: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe  (Posjeta: 15309 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« : Kolovoz 29, 2011, 11:41:18 poslijepodne »
29. kolovoza 2011.
Njemačka traži odluku o Phantomima u rujnu
MORH navodno za sada želi preporučiti da se uzmu polovni njemački Phantomi, a potom da se za nekoliko godina odabere jedan od pet aviona koji su u natječaju

ZAGREB Ministarstvo obrane Republike Hrvatske zatražilo je od proizvođača koji konkuriraju za novi hrvatski borbeni avion da do sredine rujna izrade finalne ponude. Potvrdilo je to više predstavnika spomenutih proizvođača, a u ponudi bi trebalo biti navedeno i što se od off-seta nudi.
   Kako se neslužbeno iz vojno-političkih krugova doznaje, ovakav nagli korak u javnom nadmetanju koje se vuče već godinama uzrokovan je zahtjevom njemačke vlade da se do sredine rujna Hrvatska izjasni želi li ili ne besplatne F-4 Phantome njemačkog zrakoplovstva.
   
Konačno »da ili ne«
MORH stoga želi pred Vladu i predsjednika države podastrijeti sve opcije kada se bude odlučivalo o ovom, ipak, delikatnom pitanju. Pred one na kojima će biti da odluče staviti će se tako sve opcije, nakon čega će se morati reći »da« ili »ne« Nijemcima. Spekulira se kako MORH za sada želi preporučiti da se uzmu polovni Phantomi, a potom da se za nekoliko godina odabere jedan od pet aviona koji su u natječaju. Prema tom planu, Phantomi bi se zamjenili između 2016. i 2018. godine, što bi ovisilo o resursima ovih polovnih zrakoplova, ali i o financijskom stanju u državi.
   Koliko je ozbiljan ovaj posljednji zahtjev MORH-a nabavljačima, svjedoči činjenica da su neki od njih već bili u inspekciji hangara i pisata HRZ-a, kako bi u ponudu bilo uneseno i što će se morati od toga mjenjati i koliko bi koštalo. Da sve bude kompliciranije nego što treba, pobrinulo se pak Ministarstvo gospodarstva. Iako je prije nekoliko godina dogovoreno da će oni uredbom odrediti uvjete off-seta, kao i odrediti što je direktni, što indrektni off-set, a što će se moći nazivati predoff-setom, do danas ništa nije napravljeno po tom pitanju. Stoga posljednje ponude neće sadržavati jednistveno specificiran off-set, već će svaki od ponuđača imati svoje verzije.
   
Moguća suradnja
Iako javno ne žele pričati o tome, većina predstavnika ponuđača nezadovoljna je reakcijama iz Ministarstva gospodarstva. Tim više što su primjerice »Gripen« i EADS, proizvođač Eurofightera, već nekoliko puta bili u razgovorima s hrvatskim tvrtkama oko moguće suradnje. Ona bi već bila možda i uspostavljena kada bi ponuđači znali da bi im takvo što ulazilo u predoff-set, ali se inertnošću institucija izgubila takva mogućnost.
   Za podsjetiti je kako se u natječaju bori pet zrakoplova: Gripen, Eurofighter, MiG-29, F-16 i Mirage. Ukoliko se Vlada i predsjednik države usuglase s nabavom polovnih aviona Luftwaffea, a kupnju novih aviona odgode za nekakvih pet godina, to će biti situacija u kojoj bi najviše gubio F-16. Naime, američki avion kojeg nude i Amerikanci i Izraelci je izvan proizvodnje već nekoliko godina, i za pet godina bi to bio već dosta star zrakoplov. Takvom bi odlukom kao prvi favoriti natječaja definitvno bili Gripen i Eurofighter, za koje se ionako već neko vrijeme pretpostavlja da su rješenja s najviše pobornika u hrvatskim institucijama
Danko Radaljac, Novi list
http://www.hic.hr/politika50.htm
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #1 : Kolovoz 30, 2011, 07:02:24 prijepodne »
Najbolje da ne uzmemo - NIŠTA! Ili da uzmemo neki set od deset-dvanaest vrhunskih borbenih helikoptera sa svim opcijama. Ili eskadrilu dobrih rabljenih VTOL zrakoplova. Ili ako ne ide drugačije - onda i te njemačke Phantome, iako je to šljuka čije održavanje košta više nek kaj oni realno vrijede, zato nam ih "prijatelji" i poklanjaju tako lako, dapače bi bili "uvrijeđeni" da ih ne uzmemo, jer bi ih tada morali riješiti o svom trošku, a ovako ih ne koštaju ništa, dapače je još i osiguran posao njihovim ljudima, mehaničarima, instruktorima itd...

Kupovina novih zrakoplova je daleko najlošija odluka - kao prvo, oni nam NE TREBAJU, kao drugo - mi NEMAMO LOVE za takav sport, kao treće - i bez rata si stvaraš nove neprijatelje i gospodarske protivnike, naravno - iz onih zemalja koje izvise na natječaju.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #2 : Kolovoz 30, 2011, 09:38:33 prijepodne »
Kupovina novih zrakoplova je daleko najlošija odluka - kao prvo, oni nam NE TREBAJU, kao drugo - mi NEMAMO LOVE za takav sport, kao treće - i bez rata si stvaraš nove neprijatelje i gospodarske protivnike, naravno - iz onih zemalja koje izvise na natječaju.
Mislim da nam avioni trebaju. Samo pitanje je koliko imamo para.
Pošto je država u debelom deficitu novi zrakoplovi budu pričekali ohoho.

A s druge strane bilo bi bolje da morh kupi od nekog hrvatskog proizvođaća male bespilotne letjelice.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #3 : Kolovoz 30, 2011, 05:14:27 poslijepodne »
Zrakoplovi nam trebaju... iako se trudim, nikako ne mogu skužiti - za kaj?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #4 : Kolovoz 30, 2011, 09:26:57 poslijepodne »
f-4 nam netreba,to definitivno jer troškovi oko njegovog održavanja a i kupovanja alata za tu sad već kramu od aviona,bi bilo totalno bacanje novaca...a na kraju krajeva mig 21 je i onako bolji od njega(dokazano u vijetnamu),a i oba su bila modarna u to doba...
avijacija i noviji borbeni avioni su nam potrebni zato da ne plačamo skupu rentu nato-u radi air police sranja ko slovenci,zamisli čuvanja zračnog prostora...a navodno je ta renta paprenija nego da imamo vlastitu avijaciju,a i sviđa mi se ideja da mi ubiremo lovu za čuvanje tuđih zračnih prostora(ex yu)...a na kraju mislim da imamo i sposobne i stručne ljude da to sve funkcionira kak se spada(mislim u avijaciji,ne politici,ma da ovi drugi mogu sve zaj....)...

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #5 : Kolovoz 30, 2011, 09:51:04 poslijepodne »
A s druge strane bilo bi bolje da morh kupi od nekog hrvatskog proizvođaća male bespilotne letjelice.
Kaj mi toga imamo? I koji če nam to * ?

avijacija i noviji borbeni avioni su nam potrebni zato da ne plačamo skupu rentu nato-u radi air police sranja ko slovenci,zamisli čuvanja zračnog prostora...a navodno je ta renta paprenija nego da imamo vlastitu avijaciju,a i sviđa mi se ideja da mi ubiremo lovu za čuvanje tuđih zračnih prostora(ex yu)...
Horny,čisto sumlam da bi nam Republike Srbija/pska dale.Da je čuvamo.Znači niš ni od RBiH i HRHercegBosne.V Črne se Gore pak naši trabanti nemaju de okrenuti,Alba-Kosovo bi rajši dalo (Alfa) Romeu a do Makedonije nemremo ni dojti-nismo mogli čuvati ni Tošu.Karantanci bi rajši dali da je čuva Turska nek Hrvaška a i mi bi most rajši da nam je sused Turska nek Janezija.
wwwg tablice

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #6 : Kolovoz 30, 2011, 10:22:22 poslijepodne »
ko je spominjal trabante,govorim o novijim avionima,z druge strane mig 21 nigdar ni bil trabant i nigdar nebu...a z treće strane mislil sem na to da je posedovanje vlastite avijacije ipak jeftinija verzija...jedino kaj se slažem z sleđom da bi bilo dobro imati i par vrhunskih heliča,zbog konfiguracije lepe naše...

kruno

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #7 : Kolovoz 31, 2011, 10:32:49 prijepodne »
sviđa mi se ideja da mi ubiremo lovu za čuvanje tuđih zračnih prostora(ex yu)...a na kraju mislim da imamo i sposobne i stručne ljude da to sve funkcionira kak se spada(mislim u avijaciji,ne politici,ma da ovi drugi mogu sve zaj....)...

Kako da mi čuvamo nebo iznad Srbije ako oni imaju MIG29 ili SG4 ?
S čim da im to čuvamo?
Ako uzmeš u obzir da je MIG 29 trenutno u odnosu na zapandnu tehnologiju neznatno zaostao, a mi love nemamo da kupimo neke extra moderne avione.
S obzirom na nedavnu prošlost složio bi se sa kolegom Kuntom da nam ne bi dali da im čuvamo nebo, ali i ako se uzme u obzir njihovo vojno školstvo u odnosu na naše neuporedivo je jače. Imaju vojno obrazovne ustanove za razliku od nas koji to imamo u formi tečajeva.
Ja predlažem nek Bosanci kupe avione i nek oni nas čuvaju. Zamislite kad Meho sjedne i mlažnjaka i protutnja preko Hrvatske, usput navrati u sloveniju da posjeti familiju i eto ga natrag u Tuzli za 4 sata :)))
Svi bi bili zadovoljni jedino što nitko u našem okružju ne bi gradio nebodere.

Avione treba imati definitivno, ali ako i kupimo avione onda ne bi trebali biti pohranjeni u hangarima nego bi trebali biti u uporabi za treninge pilota i slično.

Bilaj

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #8 : Kolovoz 31, 2011, 12:12:12 poslijepodne »
...a na kraju krajeva mig 21 je i onako bolji od njega(dokazano u vijetnamu),a i oba su bila modarna u to doba...

Zaista?

http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Bolo

http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Rimon_20

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #9 : Kolovoz 31, 2011, 02:13:00 poslijepodne »
Horny,čisto sumlam da bi nam Republike Srbija/pska dale.Da je čuvamo.Znači niš ni od RBiH i HRHercegBosne.V Črne se Gore pak naši trabanti nemaju de okrenuti,Alba-Kosovo bi rajši dalo (Alfa) Romeu a do Makedonije nemremo ni dojti-nismo mogli čuvati ni Tošu.Karantanci bi rajši dali da je čuva Turska nek Hrvaška a i mi bi most rajši da nam je sused Turska nek Janezija.

Sa svim tim bih se skoro isložio, ali bih ipak imal za susjede Slovence nego Turke. Jer Slovenci puno laju, kak i mali pes - no nisu agresivni kak veliki, religijski zatucani i primitivni pes koji ima kućicu prek dva dvorišća.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #10 : Kolovoz 31, 2011, 10:23:50 poslijepodne »
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Bolo
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Rimon_20

Izdvojeni slučajevi. Vijetnam je u ratu izgubio 90 MiG-21 aviona. Broj uništenih F-4 Phantom letjelica je nešto manje od 700 komada, a više od pola su si sami srušili.


Bilaj

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #11 : Kolovoz 31, 2011, 11:37:00 poslijepodne »
Izdvojeni slučajevi. Vijetnam je u ratu izgubio 90 MiG-21 aviona. Broj uništenih F-4 Phantom letjelica je nešto manje od 700 komada, a više od pola su si sami srušili.

Ali razlika je u tome što su migovi bili na domaćem terenu, a f4 su morali bombardirati + paziti na protuavionsku obranu + dobra taktika migova koja se mogla iskoristiti samo na domaćem terenu.

Ali 1:1 ili 20:20 F4 su bili bolji.

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #12 : Rujan 02, 2011, 03:49:01 poslijepodne »
nisam mislil na srbiju,pa nije samo srbija ex yu...@bilaj zašto si izostavil školovane američke pilote naspram vijetnamaca koji su došli iz rižinog polja,koje su rusi nabrzinu nešto naučili da mogu ići u fajt,tehnologija naoružanja i podrška u borbi mislim da je ipak bila na američkoj strani,naspram domačeg terena i PZO-a vijetnam.
mig je po meni ipak bolji avion toga doba...

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #13 : Rujan 02, 2011, 09:33:00 poslijepodne »
nisam mislil na srbiju,pa nije samo srbija ex yu...@bilaj zašto si izostavil školovane američke pilote naspram vijetnamaca koji su došli iz rižinog polja,koje su rusi nabrzinu nešto naučili da mogu ići u fajt,tehnologija naoružanja i podrška u borbi mislim da je ipak bila na američkoj strani,naspram domačeg terena i PZO-a vijetnam.
mig je po meni ipak bolji avion toga doba...

Vidi strucnjaka za zrakoplovstvo :) Da promjenis avatar sa nekom slikom miga?

hornet34

  • Gost
Odg: Da ili ne za besplatne F-4 Phantome Luftwaffe
« Odgovori #14 : Rujan 03, 2011, 08:04:33 prijepodne »
@ njubi,ja bih stavio novi avatar zbog tebe nekog miga,ali nema smisla jer ti ionako nebi skužio razliku,za tebe je i ova rgv gama 500(iz 90ih),svemirski brod...
@kruno,otkad je to sg4 čuvar zračnog prostora?ili si mislio na j-22 orao koji je jedva jednom probio zvučni zid(mach 1.03)