Autor Tema: Kupovina stanova i državni krediti  (Posjeta: 8378 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Kupovina stanova i državni krediti
« : Veljača 26, 2010, 10:42:10 prijepodne »
Bok,
        jeste li vidjeli prijedlog vlade za poticanje kupnje stanova:
http://vlada.hr/hr/content/download/121164/1741281/file/43_01.pdf

Ono što smatram lošim jest da ova mjera pkušava betonirati cijene nekrentina koje su fest visoke.
No još gore od toga pogledajte ovu odredbu:

Citat:
Zajam se odobrava samo za kupovinu novog stana u zgradi za koju je akt za
uporabu izdan do dana stupanja na snagu ovoga Zakona i ako se taj stan kupuje
izravno od izvoñača koji ima odgovarajuću suglasnost za započinjanje obavljanja
djelatnosti grañenja prema posebnom zakonu.

Ako to ja tumačim ispravno, Taj stan mora biti novi, mora biti već izgrađen i prodavatelj mora biti isključivo firma koja je gradila stanove a to defakto ispada samo velike firme. Za male investitore nisam siguran dali su i izvođaći i dali svi imaju ove nove dozvole.

Dodatno ono što smeta jest da velike firme su često umjesto u novcu davale komezaciju u stanovima a sada oni iz kompezacije nisu obuhvačeni ovim zakonom.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #1 : Veljača 26, 2010, 12:46:21 poslijepodne »
Naravno da jer cijela priča - od kamata do uvjeta tko, kako, zašto i što uopće može - tipičan primjer one stare pitalice "kako od kurve dobiti qrca, kada ga sama treba?"...

Nazire se želja da se iz igre izbaci mnoštvo malih građevinskih mafijaša i poduzetnika izniklih preko noći, što je pozitiva, jer njihovi stanovi - najčešće i nerijetko i građeni bez dozvola, zgrade su nicale preko noći, a "dogovor kuću gradi" sa nadležnim inspektorom funkcionirao je ka' švicarska urica - neće biti konkurentni...

No posudba države u određenom iznosu nije ništa drugo do li pretakanje "iz šupljeg u prazno" - uzmete kredit, plaćate ga dvadeset godina, i taman kad mislite odahnuti - shvatite da ste dužni još podosta tisuća eura, uvećanih za nemalu kamatu od 2% godišnje tijekom tih 20 godina počeka, a i onda vas čeka vraćanje te posudbe kroz slijedećih 5 godina uz kamatu od 5%...

Znači, cijela ta (medvjeđa) usluga koštat će vas efektivno preko 50% kamata na iznos kojega vam država u prvi mah "popušta", plus normalno one divovske kamate koje ćete redovito imati na iznos koji je, nakon velikodušne državne intervencije, ostao za plaćanje, a koji je efektivno minimum 8% godišnje po sadašnjem stanju stvari. Drugim riječima, kredit od 80.000 eura će vas na kraju nakon 20 godina koštati preko 200.000 eura, pa tko voli - nek izvoli! A država ti je pomogla - mo'š mislit'!!

Sa druge strane, postoje velike kategorije ljudi koji uopće nisu obuhvaćeni svim tim velikodušnim planovima Vlade - ni bivšim, ni sadašnjim, a vjerojatno ni budućim... spominju se samo "mlade obitelji" (znači, oni preko 40 godina kao ja - neka se ubiju?, iako imaju još preko 20 godina do umirovljenja, znači - imaju vremena otplatiti bilo koji stambeni kredit!, Vlada ionako spominje 20 godina kao rok za vraćanje prosječnog stambenog kredita, a produženjem starosne granice za umirovljenje, mogućnosti će se još i povećati!), Vlada valjda računa da su si takvi do sada, u ovako bajnoj državi, osigurali najmanje tri stana bez beda, pa ih hoće spriječiti da preko državne grbače steknu još dva... da ne velim da se uvijek spominju samo stanovi - zašto se ne bi spominjale kuće??

Zašto te obitelji - mlade ili stare, svejedno - ne bi svoja stambena pitanja rješavala i gradnjom kuća, koje su jeftinije najmanje duplo po kvadratu od kupnje stana?

Zašto se forsiraju stanovi, kada veliki dio mladih u Hrvatskoj ne živi u urbanim središtima gdje postoje stambene zgrade?

Zašto jedan bračni par sa slavonskog sela, zagrebačke okolice ili dalmatinskog zaleđa ne bi lijepo gradio kuću, kada već živi na par tisuća kvadrata građevinske zemlje?

Zašto se time forsira da isti idu u urbana središta da kupe stanove, i tako se dodatno osiromašuje selo u ljudima, naseljavaju se gradovi, iako ti ljudi na svojoj zemlji imaju mogućnost gradnje obiteljske kuće??

Mogućnost uživanja u kreditima bi trebali imati svi, bez obzira na starost, ukoliko imaju uvjete, i ukoliko bi kredit mogli isplatiti do umirovljenja (što ti banka ionako skrati inzistiranjem da je kredit otplaćen do 65.-e godine života...), trebali bi ga i dobiti. I tu nema mlade ili stare obitelji - znači, onaj sa 39 godina starosti je "mlad", a onaj godinu i pol stariji je - "star"? Kakve su to gluposti?


Država radi birokratske postavke koje imaju malo ili nimalo veze sa realnošću, životom, pravičnosti ili bilo čim drugim što je pozitivno. Drugim riječima, radi jedino i isključivo ono što je radila i dosad, a to je podilaženje moćnoj i financijski jakoj građevinsko-bankarskoj mafiji, koja može kupiti koga hoće i kako hoće, i o kojoj država maltene i ovisi, a država se je vlastitom krivicom i nesposobnošću - preko banaka koje je izgubila i koje joj sada kroje svu sudbinu - dovela u situaciju da je u vlastitoj zemlji sluga i da su njezine odredbe namijenjene samo najsitnijim slojevima društva, najobičnijim građanima, dok nikakav zakon ne može natjerati nekog velikog igrača da poštuje zakone. Takvi imaju svoj paralelni sustav vlasti i vrijednosti, a država nema muda zamjeriti im se.

Volio bih kada bi ovo preuzeo i naš Goran Beus-Richembergh, kao saborski zastupnik, pa bi mi tako imali mogućnost da se i tako čuje glas malog čovjeka, i da isto podastre na nekoj saborskoj raspravi, neka ljudi čuju kako se i što se radi, jer do sada nisam čuo da je netko u Saboru govorio o tim komponentama i aspektima cijele priče.
« Zadnja izmjena: Veljača 26, 2010, 12:52:25 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #2 : Veljača 26, 2010, 01:23:54 poslijepodne »
...
Nazire se želja da se iz igre izbaci mnoštvo malih građevinskih mafijaša i poduzetnika izniklih preko noći, što je pozitiva, jer njihovi stanovi - najčešće i nerijetko i građeni bez dozvola, zgrade su nicale preko noći, a "dogovor kuću gradi" sa nadležnim inspektorom funkcionirao je ka' švicarska urica - neće biti konkurentni...
...
E upravo sam to htio napisati. Nazire se prije svega podrška tim velikim firmama, a male - ko ih šiša. Kao da tam nema puno radnih mjesta koji su u opasnosti. Kao da je zakon napravljen sa strane velikih glavonja za velike glavonje.

A i to ograničenje samo na stanove - kao da je nekome skrojeno po mjeri. Još kad piše ono "...(osobi) koji prodaje radi kupovine većeg stana zbog potreba vlastitog stanovanja" onda si moš mislit kome je to namijenjeno. Sigurno ne onima koji nemaju nikakav stan i jedva nešto novaca.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #3 : Veljača 26, 2010, 02:43:13 poslijepodne »
Nazire se prije svega podrška tim velikim firmama, a male - ko ih šiša. Kao da tam nema puno radnih mjesta koji su u opasnosti.

Nisam uopće mislio na veličine tvrtki, već na granu privrede uopće.

ne mislim da je prijetnja za radna mjesta najvažnija stvar, jer je u mnogim granama privrede situacija upravo katastrofalna po plaćama i statusu upravo zbog podilaženja politike prijetnjama - najčešće šupljim prijetnjama - kojekakvih privrednika koji prvenstveno i jedino štite svoje ogromne profite i mogućnosti varanja države, a za radnike mare malo ili nimalo.

Sjetim se zaštitarstva, sjetim se trgovine, sjetim se...

Ne smatram da na svaki spomen otpuštanja država treba progutati tu udicu, jer je to postalo sredstvo kojom maše i tko ima i tko nema razloga za to... ja bih mu rekao - "otpusti, ali ti više raditi nećeš!" Od sutra je tvoj OIB doživotno na listi bilo kakvih ovlasti u gospodarskom poslovanju, pa da vidimo - vani su takve liste najnormalnije (može se dobiti zabrana posjedovanja i vođenja tvrtke), jer biti obrtnik, imati tvrtku - to nije pravo, to je privilegija... znači, može, ali i NE MORA BITI... radi kod nekog trećeg kao i svi ostali, ne moraš ti biti privatnik. Ima sposobnijih i pametnijih koji će raditi, voditi posao i još pritom poštovati zakone.

Da država veli jednom Mariću, čiji niti jedan djelatnik nema ispod 300 sati mjesečno (po kojem top zakonu može, smije itd itd??), da veli jednom Todoriću NEMOJ - onda on veli ALI JA ĆU OTPUSTITI - onda država veli - OTPUSTI PA ĆEMO TI JEBATI NANU, odmah milijun inspekcija sa brdom kazni, ograničenja i zatvaranja - da država preuzme inicijativu - vidiš kako bi se njihov tonalitet promijenio, jer bi i njihova enormna bogaćenja bila maltene onemogućena. No politika, preplaćena i podmazana, maže oči ljudima sa glupostima, dok bitne stvari nikada i ne spominje...
« Zadnja izmjena: Veljača 26, 2010, 02:48:30 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Nino_vg

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #4 : Veljača 27, 2010, 11:41:59 prijepodne »
Da država veli...
Da država napravi...
Da je babi k....
????????
riječi su isto kao i gomila ljudi, nije nužno znati za sve, izaberi za sebe samo one prave.. j,b.štulić

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #5 : Veljača 27, 2010, 09:27:22 poslijepodne »
Tako je.

No dok se upravo i baš to ne napravi, možemo laprdati i gubiti vrijeme bezveze, tipkati da nam vrijeme prođe.

Sve navedeno je itrekako moguće, nije to nikakva fikcija, samo treba političke volje.

BTW, sve nabrojano upravo tako - i nikako drugačije!! - funkcionira u uređenim državama na zapadu, i upravo to je - htio to netko ili ne - i naša budućnost, i time predstavlja jedan od rijetkih razloga zašto bih volio da uđemo u EU. Dolaskom konkurencije sve će te njuške malo uvući rogove, promijeniti tonalitet i smanjiti dozu bahaćenja na nešto imalo normalno i sa barem malo ukusa.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #6 : Veljača 28, 2010, 09:18:23 prijepodne »
Meni se to niš ne sviđa da država potiče kupnju stanova na takav način.
Građevinski eldorado je naglo crko, pa kukaju za pomoć, a dok su napucavali cijene stanova i od države napravili ruglo neplanskom stihijskom izgradnjom, nije se država ništa pitala.
Osim toga je već kao ideja nepravedno, diskriminirajuće i nelogično.
Ja ne znam kakva je praksa po Evropama i Amerikama, i potiču li tamo neke države na ovaj način kupnju krova nad glavom.
Zna ko kaj o tome?

Neka država radije prisili banke da smanje kamate na kredite pa će se stanovi prodavati svima po istim uvjetima.
Kaj nebi to bilo pravednije i svima draže?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #7 : Veljača 28, 2010, 10:48:37 prijepodne »
Ja ne znam kakva je praksa po Evropama i Amerikama, i potiču li tamo neke države na ovaj način kupnju krova nad glavom.
Zna ko kaj o tome?
Ameri su imali poticaj za kupnju nekretnina bzeobzira na vrstu. i to u iznosu od 8,000 dolara a kalifornia je dodatno davala 8,000 dolara kao subvenciju. Ne znam točno uvijete ali su imali.

U njemačkoj postoji povrat poreza ali taj povrat poreza imamo i mi samo na malo glupljoj logici jer u hrvatskoj si oslobođen od poreza za samo 12,000 kuna.

Offline Nino_vg

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #8 : Veljača 28, 2010, 12:01:15 poslijepodne »
Iskreno, baš me briga za Evrope i Amerike, mislim da bi trebalo nać neki sistem koji bi odgovarao našem čovjeku jer, budimo realni, daleko smo mi od Evropa i Amerika. I da slažem se da bi subvenciju trebalo davati i za gradnju kuća a ne samo za kupnju stanova. Jedino na taj način vratit će se životu hrvatsko selo.
riječi su isto kao i gomila ljudi, nije nužno znati za sve, izaberi za sebe samo one prave.. j,b.štulić

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #9 : Veljača 28, 2010, 01:54:25 poslijepodne »
Jedini pravi način je da država osnuje jednu komercijalnu poslovnu banku u svojem vlasništvu, koja bi na tržišnom principu spustila kamate na razinu da nitko i ne bi gledao u postojeće banke.

No kako se i državi mili krasti, kamatariti i otimati, tome se nije nadati. Iako bi to bilo najlakše, najlegalnije i bez mogućnosti prigovora konkurencije.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #10 : Veljača 28, 2010, 02:03:20 poslijepodne »
I da slažem se da bi subvenciju trebalo davati i za gradnju kuća a ne samo za kupnju stanova. Jedino na taj način vratit će se životu hrvatsko selo.
Am i ima to,samo ne za celu državu nek za PPDS.



Iako bi to bilo najlakše, najlegalnije i bez mogućnosti prigovora konkurencije.
Mislim da ti to mam moreju pokopati z tržišnum utakmicum il kršejnem iste.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #11 : Veljača 28, 2010, 03:30:54 poslijepodne »
Mislim da ti to mam moreju pokopati z tržišnum utakmicum il kršejnem iste.

U kojem pogledu?

Pa banka kao banka, ima svoje kamate, a ako su one manje od ostalih - tržišna utakmica nije zajednički dogovoreni lopovluk, već natjecanje tko će ponuditi tržištu prihvatljivije uvjete.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #12 : Veljača 28, 2010, 03:44:33 poslijepodne »
Jedini pravi način je da država osnuje jednu komercijalnu poslovnu banku u svojem vlasništvu, koja bi na tržišnom principu spustila kamate na razinu da nitko i ne bi gledao u postojeće banke.


To bi bilo stvarno najbolje i svima prihvatljivo rješenje.
A postojeće banke ionako na drugim tržištima zapadnpog svijeta imaju kudikamo niže kamate na stambene kredite. Ma i na sve ostale.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #13 : Veljača 28, 2010, 04:19:27 poslijepodne »
Država-na banka i damping kamate,sve strajnske banke drže iste a sad se našla Država snižavati kamate.Več vidim Prku i bivšo-sadašne bankare kak se posle pressice otpravlaju k Jace,Sviscu i Rohiju.Pretpostavlam da buš rekel da te ni briga zajne ali...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kupovina stanova i državni krediti
« Odgovori #14 : Veljača 28, 2010, 06:03:12 poslijepodne »
Ja bih im samo rekao - gospodo, recite svojim gazdama da će i u Hrvatskoj biti kamate kakve imaju u svojim matičnim zemljama! Pa ka tam nisu propali, nebuju ni tu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”