Autor Tema: Recesija  (Posjeta: 200347 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Recesija
« Odgovori #30 : Listopad 30, 2009, 12:02:47 prijepodne »
 
Željko Rohatinski na nedavnom je skupu "Dan velikih planova" rekao kako je "Šukerov povratak iz SAD-a s milijardu dolara, eura ili čega već" najgora moguća stvar koja nam se može dogoditi!

MINISTAR financija Ivan Šuker novinarima u New Yorku se pohvalio kako je Amerikancima uspio "utopiti" obveznice u vrijednosti od čak 1,5 milijardi dolara! Rok dospjeća državnih obveznica je 10 godina, a ukupna kamata je 6,75 posto - Index.hr. 29.10.2009./ 23.00h

MOLIM HITAN EKONOMSKI KOMENTAR I ANALIZU tko je u pravu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
( sigurno će gosp. Bilaj znati objasniti, naravno ako bude imao vremena).


Odgovor: ROHATINSKI,neupitno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8) :(

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #31 : Listopad 30, 2009, 12:45:25 prijepodne »
Gosp.Joža, pa zar niste čitali prijedlog Gosp. Bilaj-a da se uvede zakon o zabrani uvoza smrznutog mesa starijeg od 6 mjeseci? Pa zar Vam je ekonomski nejasno da Unija ne uvozi bofl proizvode ko mi. EU PROIZVODI BOFL ROBU.

Upravo sa ovako podcjenjivačkim stavom nikada niti nećemo postati bogati.
Možda je bolje ugledati se na ljude poput Fedlejija koji su izvoznici i se upravo za ovakve stvari zalažu.

Očito se opet treba govoriti o ovom problemu jer neki ne shvačaju dugoročne posljedice.

Imamo hrvatskog mesara i imamo EU mesara. U jednom trenutku EU mesar nakon 6 mjeseci ne može prodati meso.
EU mesar mora nakon 6 mjeseci uništiti meso. A to košta. Zato brže bolje utrpa meso u hrvatskoj po izuzetno niskim cijenama. Sada hrvatskih mesar se mora boriti sa ogromnom količinom prejeftinog mesa.

U jednom trenutku hrvatski mesar ima 6 mjeseci staro meso- ali on ne može utrpati to meso u EU, nego se mora boriti na lokalnom tržištu da to proda. I tako svako malo se hrvatsko tržište mesa zatrpa sa starim EU mesom. Sada hrvatski mesar uopće ne može prodati svoje meso bez obzira kako je staro jer je najbolje kupiti prestaro EU meso koje je jeftinije od domaćeg mesa. I tako nakon nekog vremena domaći mesar više uopće ne može prodavati svoje meso jer je preskupo i zatvori mesnicu.
Ali običnim ljudima je svejedno- oni sada imaju jeftinije meso. Ali koliko dugo to traje. Meso se uvozi, domaće ne proizvodi i živi na kredit. Koliko dugo. Tko će kredit vratiti- mesar neće jer bo on je propao i više ne radi.

I tako se sustavno uništava hrvatska proizvodnja. Može biti jedno vrijeme veselo jer je meso jeftino- ali dugoročno- meso se uvozi, domaće ne proizvodi ali za uvoz nešto treba i izvesti. Ako se uništi domaća proizvodnja nema se što dati zauzvrat. Pa ti je svejedno koliko košta meso jer ako ništa ne zarađuješ i možeš izvesti nemaš čime kupiti to meso iz uvoza.

Pitajte svakog mesara koji se bavi prizvodnjom mesa koliko im toj uvoz mesa uništava proizvodnju.

Što se tiče PDV-a.
@mlačanim tvoj primjer bi bio točan za potpuno elastične proizvode - ali proizvodi su dijelom eleastični a djelom neelastični. Ono što je bitno kod PDV-a jest da je to porez na potrošnju. Tako opterečuje sve proizvode koje se proizvode u zemlji ali i one koje je uvoze.
Ako ukinemo PDV- onda otvaramo da se sve kupuje bez problema.
No ako smo ukinuli PDV onda moramo opteretiti plače radnika i neke poreze na firme da nadoknade nedostatak PDV-a. Taj trošak plača se onda prenosi na proizvod bez obzira na to dali je taj proizvod za izvoz ili za domaće tržište. Time izvozni proizvod postaje skuplji i nestaje izvoz.
Otvoren je uvoz bez ograničenja a izvozni je opterečen i to dosta.

Zato da se pomogne izvoz trebalo bi smanjiti opterećenja na plače kako bi izvozni proizvod bio čim jeftiniji i lakše se izvozio. Nedostatak sredstava do poreza na plače treba nadoknaditi PDV-om. Sa manjom opterečenjem na plaće one rastu i veliki PDV onda više nije tako veliki.

Govori se da hrvatskoj treba veći izvoz. PDV ne utječe na izvoz (utječe minimalno, skoro pa ništa), stoga zašto ne povećati PDV. Opterečenje plača utječe na izvoz zato treba smanjiti opterećenje plača.
Drugi je problem iznos proračuna ali to je duga tema.

Meni bi bilo draže da se dobola umjesto političkih pamfleta pročita Santijev prijedlog za poreznu reformu ili Fedeljev problem monetarnih škara. Do tada bi bolje bilo da  :-X s uvredama.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #32 : Listopad 30, 2009, 12:59:16 prijepodne »
Pa, nas je vodio poznati austrijski menager koji je izgradio stabilnu monetarnu politiku dok je radio u Austriji. Imao je dvije firme i vozio merđana.

Najgore je kada se ide govoriti fest puno gluposti samo u dnevno političke svrhe a da se ne znaju ni osnove financija. Stoga bi najbolje bilo da dobola više  :-X i manje vrijeđa.

Monetarnu politiku definira Hrvatska narodna banka a ne Vlada/Sabor
Fiskalnu politku definira Vlada/Sabor a ne Hrvatska narodna banka.

Stoga očito ću ja morati dati komentar doboli jer očito da dobola nezna ni dali je šukerov potez fiskalna ili monetarna politika.
Ja se slažem sa Rohatinskim jer će samo nova zaduženja odgađati nužno potrebne reforme da se napravi gospodarski zaokret.

Jedna stvar koja je bitna tu. kamata je 6,75%. To bi značilo da svaki kredit koji diže običan građanih treba biti viši od ove kamate jer je država sigurniji platiša od običnog građanina.
 
A to što ne nemam baš vremena za javiti se- to je zato što radim u stranim zemljama na izvozu da ne laprdam sa političkim pamfletima.
« Zadnja izmjena: Listopad 30, 2009, 01:06:41 prijepodne Bilaj »

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Recesija
« Odgovori #33 : Listopad 30, 2009, 09:58:20 prijepodne »
Bilaj, evidentno je da ti treba u prosjeku 72 sata da izbaciš komentar na konkretna pitanja, a evidentnije je da nikada ne odgovoriš na ista.
Tvoje objašnjenje monetarne i fiskalne politike ukomponirano sa mesarskim modelom uvozno izvozne politike evidentno pokazuje da se u praksi, prilikom rasprava koristiš ekonomskim pojmovnikom i misliš da si popio svu pamet ovog svijeta. Bez obzira na temu imaš takav stav i komentar.

Ako tebi danas nije jasno da monetarnu politiku NE definira HNB već netko drugi onda je žalosno sa tobom ulaziti u dublje rasprave. Zapravo si svojim odgovorima i pokazao da si teoretičar koji sa praksom nema blage veze ili barem glumi da je tako.

Dugoročne posljednice čega? Uništavanje domaće proizvodnje čega? Dodatna opterećenja na prihode građana?
Daj malo usporedi realnu sliku današnjeg društva i prestani izvoditi maglene teorije što bi bilo kad bi bilo i što će biti kad će biti.

Pitanje ti je bilo postavljeno vrlo konkretno i na njega do danas nisi odgovorio nego si počeo teoriju nepoznanica uvezivati u političke pamflete.
To što ti radiš u stranim zemljama na izvozu trebalo bi nama u domaćim zemljama koji zapošljavamo i plaćamo sve namete i haraće, kojima domaće zemlje ne podmiruju obveze i kojima se kamate za projektna financiranja penju na nevjerojatnih 16% trebao biti pokazatelj da slušamo takve ko ti koji radi u stranim zemljama i ima ista takva iskustva.
Bolje da sa tobom više ne komentiramo realnu situaciju jer je evidentno da konkretne odgovore nikada nećemo dobiti.
Izvućeš rečenicu iz konteksta i onda lupaš pojmove i njihovo objašnjenje koda smo svi mi na forumu završili 5 razred osnovne škole.

Austrijski menager je kreirao i monetarnu i fiskalnu politiku, diktirao pozicije plasmana poticajnih sredstava za uvoz, određivao cijenu otkupa , sklapao međunarodne ugovore o prodaji strateških kompanija i udjela u njima, opraštao obveze poduzetnicima u segmentu poreza na dobit i pdv-a, zaustavljao i preusmjeravao istražne postupke..... To je realna slika, a ne tvoje nebulozne teorije.
Stoga se ti lijepo primi posla na izvozu u stranim zemljama i komentiraj na INdex.hr ili VŠO blog.
Ko to tamo peva?

JosipJoža

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #34 : Listopad 30, 2009, 08:46:09 poslijepodne »
Kralj se vozi u Škodi, a princ na kineskom biciklu. Fakat mi nije jasno kako onda mogu sa takvim malim pdv-om pokriti te troškove kad ih ima po broju stanovnika boli glava.


Dobola,fakat ste me nasmijali do bola.
A da mi pojačamo izvoz u Španjolsku, da tamo izvezemo sve ove, prepametne i domoljubne adezejce, kako prepostavljate, za koliko brzo bi njihov PDV skočio sa 16% na 23%?
Od 16 do 23% je 7 milijardi kuna/100 milijardi  koje se otprilike kod nas domoljubno spreme u vlastite džepove ili nisam u pravu?Ili i više?

Gosp.Joža, pa zar niste čitali prijedlog Gosp. Bilaj-a da se uvede zakon o zabrani uvoza smrznutog mesa starijeg od 6 mjeseci? Pa zar Vam je ekonomski nejasno da Unija ne uvozi bofl proizvode ko mi. EU PROIZVODI BOFL ROBU. I to u 3 smjene. Automobile proizvode u Kini i sklapaju ih na tankerima, a u Munchenu ugrađuju mašinu.Znate kak se zovu? Mercedes, narodski poznat kao Merđan. Znate gdje se šiva Benetton, Robo di capa i ostali talijanski glamur proizvodi? U Laosu. Imate li uopće spoznaju ko proizvodi mobitele i baterije za EU šatro proizvođaće? Vijetnam - sjeverni dio.
Francuski Čobanković ima istih problema sa mljekarima ko i mi, zaštopala mu se kanalizacija od mlijeka domaćih proizvođača jer mu je jeftinije iz Brazila, a višak ionako prodaje nama.
Teško da bi na izvozu političara iz bilo koje stranke mogli balansirati uvoz bofl proizvoda. Najbolje bi bilo da povećamo pdv na 40%, da budemo vodeća zemlja u regiji, a da na domaći proizvod uvedemo stopu 1%. Bar bi zaradili na prepakiravanju.

Gospon Dobola,
šta bi ja, da mi niste ovako lijepo prosvijetlili vidike, o nekim općenitim činjenicama koje su u ovoj zemlji i vrapcima poznate, međutim moram priznati da mi se sviđa Vaš stil, pomalo tragikomičan u objašnjavanju tih istih činjenica.
S mog skromnog znanja o ekonomiji, rekao bi da raspravu o PDV-u treba sagledati s puno više strana, nego je to samo uvoz - izvoz, po meni jedan od ključnih faktora je upravljanje državnim proračunom, koji je napuhan do te mjere kao balon, samo je pitanje trenutka kada će puknuti.
Dakle, savki proračun treba biti i razvojni a ne mehanizam za isisavanje novaca, raznim oblicima malverzacija i korupcije u privatne džepove, zapošljvanjem i zbrinjavanjem vojske "zaslužnika" u javnoj upravi, koji sjedaju na teret proračuna, pogodovanju u javnoj nabavi, itd., gdje se zapravo ogromna količina sredstava proračuna odlijeva u privatne džepove a da za to nitko ne odgovara. Koliko je to novca koji se mogao uložiti u razvoj, koji sutra stvara novu vrijednost, za koliko se mogao smanjiti PDV, kako bi se građanima podigao standard i bolji uvjeti života?
Da, pa naravno mi svi plaćamo kako bi se samo neki obogatili, nama je nametnut "harač" kako bi se pokrile rupe u proračunu, koje su nastale pretakanjem novca u privatne džepove, pa naravno svi smo jednaki pred zakonom, neki su čak i jednakiji, svi imamo iste šanse, mogućnosti, da naravno pitanje je da li smo svi poduzetni?Hm...poduzetni, ta hrvatska riječ mi se jako sviđa, posebno kada imate podatak da u godinu dana tri ministra: Šuker, Milinović i Pankretić u svojim ministarstvima zaposle 1000 poduzetnih Hrvata, domoljuba, kojima su godišnja primanja cca 160.000.000 kn, naravno na teret tog istog proračuna,
a država i proračun su u totalnoj banani, zamislite mozgove tih poduzetnih Hrvata, ali nemojte s metnuti s uma da su oni samo "kap vode u moru", e sada dolazimo do toga, kada bi se državom upravljalo pošteno, časno, savjesno, odgovrno, i naš PDV bi mogao biti na razini 15-16% kao u Španjolskoj npr., puno više novaca bi ostalo za ulaganje u razvoj, imali bi bolju, učinkovitiju, efikasniju javnu upravu, građani bi imali bolji i viši standard, manje obolijevali te indirektno bi imali manje troškove HZZO-a i tako bi se začarani krug zatvorio u pozitivnom smjeru.
Ali to sve  vjerojatno, u nekoj drugoj državi i u neko drugo vrijeme.

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Recesija
« Odgovori #35 : Listopad 30, 2009, 09:57:36 poslijepodne »
Gosp Josipe, drago mi je da postoji još istih realnih forumaša koji pokušavaju pojednostaviti stvari makroekonomskog segmenta kako bi i ostali  "neškolovani jarani i jaranice " shvatili bit problema.
S obzirom da ja sebe, za razliku od nekih, ne smatram doktorom ekonomije podržat ću temu Dr. Mate Babića na temu pdv-a koji je vrlo plastično objasnio da je Škegrinim načinom obračuna i prava na povrat istog naša država ubrzano krenula prema bankrotu. Na tu temu smo već diskutirali.
Mi već jednom moramo sami sebe pogledati u ogledalo i realno početi razmišljati.
Ako zaista želimo krenuti prema bolje moramo tražiti konkretne odgovore i objašnjenja u svim segmentima našeg društva, od toga da je statistički dokazano da je prošli mjesec stopa nezaposlenih u EU najveća u zadnjih 10 godina do toga da postavimo pitanje porijekla imovine. U međuprostoru ima toliko posla da Vas glava boli.
Pa vidite da nam najbolji poduzetnici stalno bježe u razvijene države. Evo, i Golemović pobježe u Federaciju, a gradio je kuće po Istri. Ako je platio porez i građevinsku uopće mi nije jasno zašto je on kriv? Razbježe se raja, ostadosmo sami.

Nego, jel ima neko neku štelu da i ja uzmem to državljanstvo. Di se mogu kupiti ti obrasci, biljezi i koliko to košta ali ono po sistemu: "štela vrti di burgija neće".
Moram pitat ove iz POT-a, možda bi oni znali.
Ko to tamo peva?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Recesija
« Odgovori #36 : Listopad 31, 2009, 08:22:46 poslijepodne »
Evo dočekali smo i to. Premijerka nam se lijepo smije sa ekrana ,govori nam kako su uštedjeli na plaćama,nisu kupili nove automobile,meni su također smanjili plaču.Uštedjeli su na reprezentaciji,putnim troškovima i na još nekim sitnicama, da ne nabrajam.
Ali gospođo premijerko,zar to znači da ste i svih ovih godina do sada mogli bez toga?
 Dali to znači da ste do sada svjesno lagali i obmanjivali javnost i bezdušno trošili ono što niste nikako i nikada zaslužili,a narod je grcao u dugovima.
Zar to znači da ste nas svjesno doveli u ovu današnju situaciju i prisilili nas ,da vračamo vaše dugove koje ste vi nama učinili svjesni i namjerno. I još mi uz sve to oduzeli od plaće ,ukrali  i ispraznili fondove –mirovinski fond, u kojeg sam cijeli svoj radni vijek morao ulagati da bi ga vi tako bezdušno ispraznili,i sada mi rekli da ste nešto učinili za mene.
 Ne ništa vi niste za mene ušparali,vi ste  gospodo  mene i mnoge druge u ovoj Hrvatskoj svjesno doveli u ovu šah-mat poziciju. A mi opetovano moramo plaćati vaše neznanje i nesposobnost ministara i vlade. Od '91 do danas uništena su ,pokradena i izbrisana sa ovih prostora mnoga poduzeća i radne organizacije koje su nešto značile u ovom našem okruženju. Prodano je sve što je moglo biti prodano,danas u vrijeme građevinske ekspanzije mi nemamo ni jednu građevinsku firmu koje su ranije nešto značile u svijetu,sve je uništeno i još se danas uništava,primjer Industrogradnje,koja se još nije do kraja urušila jer vjerojatno prvo treba podijeliti brojne nekretnine na moru i po cijeloj Hrvatskoj.
Grade se i otvaraju samo prodajni centri u kojima se troši, i naše se radnike pod vašim patronatom svjesno izrabljuje .Gdje da naš narod radi,stvara nova materijalna dobra,u kojem poduzećima ili firmama? Ne toga nema ,to se ne otvara.Poduzetne osobe treba uništiti,kada nešto ipak uspiju ostvariti jer to očito nikome u vlasti ne odgovara.
Lako se hvaliti dok se drugima otima pod bilo koju cijenu izmišljajući zakone koji pogoduju samo vladajućima.
Pitam se ,mada znam bezuspješno,do kada,kad će doći vrijeme da ovaj narod shvati da ste učinili i previše ,ali lošega nikako dobrog, a imali ste priliku?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #37 : Studeni 02, 2009, 11:46:18 prijepodne »
Bilaj, evidentno je da ti treba u prosjeku 72 sata da izbaciš komentar na konkretna pitanja, a evidentnije je da nikada ne odgovoriš na ista.

Da naravno i više u slučaju kada sam van zemlje. Na žalost tebi treba samo par trenutaka da kažeš glupost poput ove:

Citat:
Ako tebi danas nije jasno da monetarnu politiku NE definira HNB već netko drugi onda je žalosno sa tobom ulaziti u dublje rasprave. Zapravo si svojim odgovorima i pokazao da si teoretičar koji sa praksom nema blage veze ili barem glumi da je tako.


Jer ovakvo omalovažavanje dugoročno, uporno i dobro upravljanje Željka Rohatinskog monetarnom politikom već dugo nisam čuo. Očito nije ti poznato koliko je dugo Rohatinski spremao HNB na udar krize koja došla prošle godine. Koliko je dugo bilo pritisaka na njega. Koliko je puno truda i novaca potrošio da Hrvatska ne bankrotira i doslovno propadne.
I onda da ga netko ovako omalovažava.

I onda još povrh svega niti ne prepozanješ ovu glupost:
Citat:
Austrijski menager je kreirao i monetarnu i fiskalnu politiku, diktirao pozicije plasmana poticajnih sredstava za uvoz, određivao cijenu otkupa , sklapao međunarodne ugovore o prodaji strateških kompanija i udjela u njima, opraštao obveze poduzetnicima u segmentu poreza na dobit i pdv-a, zaustavljao i preusmjeravao istražne postupke...

A to je da su to isključivo postupci fiskalne politike a ne monetarne.

Citat:
To što ti radiš u stranim zemljama na izvozu trebalo bi nama u domaćim zemljama koji zapošljavamo i plaćamo sve namete i haraće, kojima domaće zemlje ne podmiruju obveze i kojima se kamate za projektna financiranja penju na nevjerojatnih 16% trebao biti pokazatelj da slušamo takve ko ti koji radi u stranim zemljama i ima ista takva iskustva.

Nažalost i ja plaćam sve namete, poreze, harače i doprinose za kojekakve komore, kao i tečajne razlike kao i svi izvoznici u hrvatskoj i borim se na izvoznom tržištu unatoč tome što se hrvatska država mačehinski ponaša prema izvoznicima a pogoduje uvoznicima. I ljudi poput mene pokušavaju stvoriti trgovinski balans a na podržavati status pretjeranog uvoza svega i svačega.

Nažalost tvoje je samo da vrijeđaš i daješ političke pamflete ustrajavajući na evidentnoj gluposti poput omalovažavanje monetarne politike Rohatinskog.
Stoga je najbolje da od sada na dalje tebe stavljam na ignore.

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #38 : Studeni 02, 2009, 11:52:58 prijepodne »
Koliko će biti porast BDP-a u sljedećoj godini? Zgodno je bilo ćuti direktora tehnike koji je rekao da bi građevinarstvo moglo imati 10% pad u 2010. Stoga ako se želi imati rast BDP-a na nuli, onda bi netko morao nadoknaditi pad u građevinarstvu. Samo on ne vidi tko bi to mogao biti.
Stoga optimistične najave rasta BDP-a u 2010 od 0,5% bi mogle biti utopija.

A sada jedan link na razmišljanje o tome koliko imamo ljudi na državnom proračunu:
http://www.monitor.hr/clanci/ako-otpusti-10-posto-birokrata-vlada-moze-odmah-ukinuti-krizni-porez/25996/

Citat:
Ako otpusti 10 posto birokrata Vlada može odmah ukinuti krizni porez

Državna administracija ‘pojede’ gotovo 12 posto BDP-a i treba je smanjiti. Do kraja godine Ministarstvo uprave trebalo bi napraviti analizu i započeti reformu

Piše: Sergej Trajković
Državni pogon je segment države koji snažno opterećuje proračun, a njegovi efekti su iznimno niski. Smatram da se otpuštanjem 30 posto kadrova iz državne uprave te državnih i javnih tvrtki ne bi narušio sustav djelovanja. Uvođenjem sustava kvalitete i jasnim definiranjem ovlasti, odgovornosti i kompetencije svakog pojedinica te sa zadanim rokovima izvršenja poslova sustav bi polučio iznimne efekte jer sadašnji sustav u prosjeku za svakog djelatnika osigurava dnevno maksimalno tri do četiri sata rada - predložio je Mario Bajt iz Osijeka za portal mojahrvatska.jutarnji.hr.

Prevelik trošak

U državnoj i lokalnoj upravi, zajedno s javnim službama, ukupno je 250.000 zaposlenih. Samo državnih službenika koji rade po ministarstvima, agencijama i zavodima u Hrvatskoj, ne računajući djelatne vojne osobe, ima oko 65.000. Međutim, još je 185.000 zaposlenih u javnim službama, a riječ je o zdravstvu, školstvu, socijalnoj skrbi i kulturi. Za njihove plaće ove će se godine iz proračuna izdvojiti astronomska 21 milijarda kuna!

Dakle, kada bi se državni aparat srezao za trećinu, godišnje bi se uštedjelo čak 7 milijardi kuna, što odgovara ukupnoj šteti koja je tijekom rata nanesena Vukovaru.

No, to bi značilo i dodatnih 80.000 nezaposlenih, koji bi se sručili na burzu, gdje bi također primali naknadu, ovisno o visini svoje plaće i radnom stažu. Prema sadašnjem tempu zapošljavanja preko burze, oko 50 posto otpuštenih bi se zaposlilo za najviše šest mjeseci, ali pod uvjetom da ne biraju previše što će raditi.
Previše gradova i općina

No, dobra bi se ušteda ostvarila i s mnogo skromnijim otpuštanjem. Primjerice, kada bi se državna uprava riješila 20 posto zaposlenih, u godini dana bi se uštedjele 4,2 milijarde kuna. Smanjenjem glomazne birokracije za samo 10 posto, uštedjela bi se 2,1 milijarda kuna što je iznos koji se u deset mjeseci skupi od kriznog poreza. To je i milijardu i 100 milijuna kuna manje od iznosa koji je rebalansom proračuna ove godine uzet zdravstvu.

Tolika birokracija je dijelom i posljedica ogromnog broja županija, gradova i općina u Hrvatskoj, odnosno čak 20 županija plus grad Zagreb, 126 gradova i 429 općina.

Dr. sc. Dubravka Jurlina Alibegović, znanstvena suradnica na Ekonomskom institutu, smatra da županije nisu dovoljno financijski bogate da efikasno koordiniraju razvitak na svom području, što im je osnovna zadaća. Uspostava optimalnog broja lokalnih jedinica u Hrvatskoj, smatra ona, za cilj treba imati efikasno pružanje javnih usluga stanovništvu.
Mala efikasnost

Drugi je, pak, izlaz uz smanjenje birokracije i poboljšanje učinkovitosti njihova rada.

Prema istraživanju koje je provedeno na 45 tvrtki, a koje je prije nekoliko mjeseci objavio Jutarnji list, Hrvati u prosjeku rade samo 3,8 sati na dan, a mnogi zaposleni u državnoj službi niti ne skrivaju da rade i mnogo manje - samo dva do tri sata.

Temeljem te činjenice, smanjivanjem glomaznog državnog aparata za trećinu ne bi se poremetio rad države.

U prosincu bi, prema najavi ministra uprave Davorina Mlakara, trebala biti gotova analiza državne uprave na osnovu čijih podataka bi trebala početi dugo najavljivana reforma.

Međutim, razlog postojanja tog ministarstva je već sada sumnjiv jer na tri upita novinara Jutarnjeg lista o dosadašnjem učinku, postavljena u posljednjih desetak dana, nije stigao nikakav odgovor.

Poljska je za 10 posto srezala svoju birokraciju i izbjegla globalnu krizu

Poljska je prije pet godina, s ciljem sprečavanja propasti svojih javnih financija, počela s rezanjem državne potrošnje za oko 32 milijarde zlota (8,3 milijarde američkih dolara) u razdoblju između 2004. i 2007. Taj je plan iznio zamjenik poljskog premijera i ministar gospodarstva Jerzy Hausner, a cilj je bio spasiti oko 4 posto poljskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) tijekom tri godine.

U godinu dana smanjili su broj zaposlenih u državnim službama za oko 10 posto.

Do danas su srezali javnu potrošnju za 19,7 milijardi zlota (5,5 milijardi dolara), što je 22 milijardi zlota manje nego je planirano, ali je ipak nešto.

Previše je šefova i radnika s niskim obrazovanjem

Stručnjaci tvrde da nije problem samo previše zaposlenih te da se jednostavnim rezanjem neće mnogo postići.

Tvrde da je u upravi premalo visokoobrazovanih ljudi, a previše kadrova sa srednjoškolskom spremom i previše šefova.

- Mi u ovom trenutku imamo situaciju da u jednom ministarstvu na razini odjela, gdje bi trebalo biti barem devet, deset ljudi, imate odjel s jednim izvršiteljem, jednim načelnikom i jednim ravnateljem, što je apsurdno. U reformu državne uprave ne može se ići bez pomno osmišljene strategije, a za to treba i nekoliko godina. I druge tranzicijske zemlje bore se s istim problemima. Nije poanta da mi sada smanjimo broj ministarstava ili smanjimo broj ljudi, nego da se strukturalno uđe u taj problem i vidi koji su poslovi potrebni. Do danas mi nismo napravili analizu poslova u hrvatskoj upravi da vidimo koji posao koliko teži, jesu li nam svi potrebni - upozorava Gordana Marčetić s Pravnog fakulteta u Zagrebu.


Plan za uštede

- Kada bi se državna uprava riješila 20 posto zaposlenih, ostvarile bi se 4,2 milijarde kuna uštede u godini dana što je, primjerice, milijardu i 200 milijuna kuna više od ukupnog trenutačnog duga države za lijekove

- Kada bi se državni aparat srezao za trećinu, samo na njihovim plaćama uštedjelo bi se oko 7 milijardi kuna

- Smanjenjem glomazne birokracije za samo 10 posto uštedjela bi se 2,1 milijarda kuna

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #39 : Studeni 02, 2009, 11:59:21 prijepodne »
 I još jedan link:

http://www.vecernji.hr/vijesti/adrovic-banke-ce-2010-godini-izgubiti-cak-1-6-milijardi-kuna-clanak-41868

Bankama će sigurno biti puno gore neko prije ali pošto im je do sada bilo izuzetno super, vjerujem da će preživjeti. (Pogotovo nakon što ih je Rohatinski zaštitio od prvog udara krize). Ali ono što je zanimljivo za malog čovjeka: "Adrović kaže da ne treba očekivati smanjenje kamatnih stopa koje su jedan oblik zaštite banaka od rizičnosti domaćeg klijenta."

Edit: još jedan link- ove zime bi nam moglo biti fest zima :-(
http://www.monitor.hr/clanci/putin-upozorava-eu-na-moguce-prekide-dostave-plina/26059/
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2009, 12:51:16 poslijepodne Bilaj »

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #40 : Studeni 02, 2009, 12:16:34 poslijepodne »
S mog skromnog znanja o ekonomiji, rekao bi da raspravu o PDV-u treba sagledati s puno više strana, nego je to samo uvoz - izvoz, po meni jedan od ključnih faktora je upravljanje državnim proračunom, koji je napuhan do te mjere kao balon, samo je pitanje trenutka kada će puknuti.

Upravo tako. U hrvatskoj se govori samo da bi se smanjio PDV. A malo kada se govori o bilo kakvom drugom obliku smanjenja davanja državi.
A glede veze proračuna i PDV-a. Postoji jedna stvar koja je jako bitno a dosta je ljudi krivo interpretira. Kada se uveo PDV, uveden je sustav obračuna PDV-a i na zalihe/skladišta a ne samo na krajnju prodaju. To je bio dosta veliki udar na gospodarstvo jer bo je onako od oka 1/3 prihoda u skladištu. I od tada se govori da sve i gore. To je udar koji je bio veliki ali je bio jednokratan i nakon jedno dvije godine sve je opet došlo na svoje.

No ono što se generiralo tim udarom je puno gore. Državni proračun je najednom dobio jako puno novaca jer je lupio sav porez na sve zalihe. Tako da je 98 proračun imao jako puno novaca. I sada dolazimo do velikih problema zvan upravljanje državnim proračunom. Umjesto da su se ti novci dali za krpanje rupa i vračanje dugova, prava su povećana i trošeno je na sve strane.
No to povećanje prihoda je bilo jednokratno. Prihodi su 99 zbog tog efekta i zbog rata na kosovu su bili smanjeni u odnosu na 98. Ali trošenje proračuna nije zaustavljeno. I od tada započinje veliki val zaduženja hrvatske države.
To bi još bilo u redu da se zaduže, ali najgore je bilo to što se unatoč tome što fali novaca u proračunu svaki sljedeći proračun oko 10% veći o prethodnog.

Združeno sa velikom nesposobnošću države da se riješi korupcije i lopovluka dolazimo do danas kada je dug jednak BDP-u i što je najgore nema tendenciju zaustavljanja. Tak da samo bog zna kako će nam biti 2010. A tada kreator monetarne politike - Rohatinski- više neće moći zadržavati udare krize.

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Recesija
« Odgovori #41 : Studeni 02, 2009, 02:48:00 poslijepodne »
Dakle, toliko teorije u tako kratkom vremenu sa namjerom izbjegavanja konkretnih odgovora i strukturnih prijedloga stvarno zaslužuje čekanje od 2-3 dana.
Pojam Rohatinski zaista se u djelu mozga gosp. Bilaja manifestira kao nedodirljiva osoba koja je svoje akcije započela, kako on tvrdi, puno prije nego što je do krize došlo. Pa dobro, gosp. Bilaj, da li to znači da su se akcije zvale:

1.Guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski,  još od 2003. godine, nije odobrio provođenje niti jedne izravne kontrole HNB-a nad poslovanjem banaka u Hrvatskoj ( Gospodarstvo.kolovoz 2009)
- Bilaj, imaš drugačije saznanje i molim tvoj komentar iz kojeg razloga nakon više od 100 prijava ???

2. Od travnja 2008. godine do kraja listopada 2009. godine Državno odvjetništvo nije riješilo aferu organiziranog kriminala, pranja novca, utaje poreza i krivotvorenja bankarskih bilanca u Slavonskoj banci d.d. Osijek i Hypo Alpe Adria Banci, „tešku“, prema kaznenoj prijavi iz travnja 2008. godine više od 5 milijarda 600 milijuna kuna.Štoviše i dokument otkriva kako je guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski još 2006. godine predao  izvješća Hrvatske narodne banke i HANFA-e o provedenim kontrolama u  Banci. ( Gospodarstvo, rujan 2009.)
- Bilaj, imaš li možda spoznaja dok vršiš uvoz ili izvoz da je Rohatinski počeo internu istragu kako bi zaštitio štediše, te istu objavio javno ??? Ako je njegovo izvješće koje je predao falš zašto do danas on kao takav nije odgovarao za netočne podatke i izvještaju ???

Evo, postavljena su Vam dva pitanja, za sada nismo dodirivali monetarnu i fiskalnu strategiju i politiku, nećemo dodirnuti ni pdv i Škegru ( za to nam treba 200 sati na forumu ) pa Vas molim kad uhvatite vremena za KONKRETNO komuniciranje da se javite. Ovakva Vaša diskusije na forumu gdje Vi kopirate članke sa raznih web portala uz napomenu: I još jedan link; ove zime bi nam moglo biti..;još jedan link za razmišljanje; svodi se na programirano izbjegavanje iznošenja vlastitog mišljenja, zar ne?
I nema tu nikakve "političke parole" već se pojavljuje osnovana sumnja da zapravo Vi koristite politički egzibicionizam kako bi izbjegli KONKRETNE odgovore.
Čak, kad zagusti, počinjete lagano i sa malim uvredicama jer ste očito stjerani pred zid.

Za kraj, molim da ne spominjete više Vašu teoriju PDV-a i skladišta jer je svima jasno da se uvođenjem istog proračun u datom momentu " umjetno napuhnuo" ali se sredstva nisu usmjeravala na proizvodni sektor i stvaranje novih vrijednosti već su se trošila na "skladištenje". Ako vam to do danas nije jasno, nakon toliko dokazanih stvari, onda je zaista vrijeme za neku drugu temu.


Ko to tamo peva?

Bilaj

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #42 : Studeni 02, 2009, 03:32:40 poslijepodne »

De Loren

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #43 : Studeni 02, 2009, 07:31:35 poslijepodne »
... U subotu poslije podne sam navratio u Pevec na Žitnjaku ... ne znam da li da to opišem kao stravično ili žalosno ... radi jedna blagajna, na parkingu 5-6 auta, trgovina izgleda kao da je opustošena, robe više nema nego ima, ali su cijene ostale na nivou ... pitam se što će se dogoditi kad Pevec i ona njegova "kokoška" proglase stečaj ... koliko će još dobavljača povući za sobom? koliko će još ljudi ostati bez posla ?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Recesija
« Odgovori #44 : Studeni 02, 2009, 07:49:13 poslijepodne »
Hypo Alpe Adria Banka je krovna organizacija transbalkanskog pranja novca
...
Istraga protiv Hypo i BLB banke brzo će razotkriti igre oko hrvatskog vanjskog duga kao veliku prijevaru i falsifikat

Ova istraga, smatra se u kuloarima stranih diplomatskih predstavništava u Zagrebu, vrlo brzo će pokazati da je HAAB sudjelovala u sustavnom pranju novca i lažiranju, napuhavanju poslovnih knjiga, pri čemu je fiktivno prikazivala domaći, hrvatski kapital, koji je bio iznašan iz zemlje i vraćan natrag u vidu fiktivnih kredita kao strani kapital kojim se kreditira Hrvatska.

Na taj način je sudjelovala u stvaranju mita o hrvatskom vanjskom dugu, te je znatno doprinijela lažno prikazanom iznosu od trideset i četiri milijarde dolara navodnog vanjskog duga Hrvatske.

Stoga će istraga protiv BLB i HAAB vrlo brzo "razotkriti priču o hrvatskom navodnom vanjskom dugu" kao "veliku prijevaru i falsifikat".
...
http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1585&Itemid=1

http://www.forumgorica.com/politika/hypo-alpe-adria-banka-je-krovna-organizacija-transbalkanskog-pranja-novca/msg4924/#msg4924

Kaj mislite..?