Autor Tema: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?  (Posjeta: 18562 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #30 : Prosinac 14, 2011, 04:12:33 poslijepodne »
daj malo to pojasni ... stimaulira se izvoz na sve strane se radi da se postotak izvoza poveća, a s druge, lupaju se dodatni nameti izvoznicima (barem po tebi).

Joj zar se tebi treba sve pojašnjavati ili ti stvarno ne znaš što je carina?

Postoje namet koji se zove carina. Postoje dvije vrste carina- uvozne i izvozne.
Izvozne carine se rijetko koriste.

Uvozne carine su uobičajene i često se koriste.

Kada BIH uvede carinu na neki proizvod onda je to uvozna carina i to znači da svaka ona firma koja uvozi stvari u BiH je Uvoznik u BiH i kače ga carine.

Frime koja proizvodi cigarete u Hrvatskoj te ih izvozi iz Hrvatske i uvozi u BIH je za Hrvatsku izvoznik a za BIH uvoznik.

Znači firma koja proizvodi cigarete u Hrvatskoj je Hrvatski izvoznik i na njega se ne primjenjuje Hrvatski PDV.
Ta firma kada uvozi u BIH treba platiti Carine za uvoz robe u BIH i ona je uvoznik u BIH.


Znači trošak hrvatske kompanije koja izvozi u BiH raste za dodatnih 17,5%.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #31 : Prosinac 14, 2011, 04:24:10 poslijepodne »
daj malo to pojasni ... stimaulira se izvoz na sve strane se radi da se postotak izvoza poveća, a s druge, lupaju se dodatni nameti izvoznicima (barem po tebi).

Joj zar se tebi treba sve pojašnjavati ili ti stvarno ne znaš što je carina?

Postoje namet koji se zove carina. Postoje dvije vrste carina- uvozne i izvozne.
Izvozne carine se rijetko koriste.

Uvozne carine su uobičajene i često se koriste.

Kada BIH uvede carinu na neki proizvod onda je to uvozna carina i to znači da svaka ona firma koja uvozi stvari u BiH je Uvoznik u BiH i kače ga carine.

Frime koja proizvodi cigarete u Hrvatskoj te ih izvozi iz Hrvatske i uvozi u BIH je za Hrvatsku izvoznik a za BIH uvoznik.

Znači firma koja proizvodi cigarete u Hrvatskoj je Hrvatski izvoznik i na njega se ne primjenjuje Hrvatski PDV.
Ta firma kada uvozi u BIH treba platiti Carine za uvoz robe u BIH i ona je uvoznik u BIH.


Znači trošak hrvatske kompanije koja izvozi u BiH raste za dodatnih 17,5%.


Bilaj, da te ni negdo mokrom krpom mlatil ???

Ako ja kao proizvođač, prodajem robu nekom xy u Bosni, moja cijena je dogovorena sporazumom, predračunom itd  i PDV (govorimo o porezu u Hrvatskoj) nema nikakve veze ako ta roba prelazi granicu i namjenjena je za prodaju u Bosni.  Spominje se cijelo vrijeme da se poboljšaju uvjeti poslovanja, da se izbjegne duplo oporezivanje, a ti tvrdiš upravo  suprotno. Po tebi bi TDR trebala platiti i porez i carinu u Bosni ? Zbog čega ? 
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #32 : Prosinac 14, 2011, 04:55:09 poslijepodne »
Jel ti čitaš sa razumijevanjem? Očito da ne. A bome očito i da nikada ništa nisi izvezao ili uvezao jer da jesi onda bi definirao incoterms. A bome stavio si i toliko nelogičnosti u post da je to strašno. 

Napisamo sam ako hrvatski proizvođać kao pravna osoba izvozi iz hrvatske i uvozi u bosnu onda ona mora platiti nakon ulaska u EU puno više nego sada te je proizvod na kraju skuplji.

Gle ja sam napisao u koliko se u nepovoljnijem položaju nalaze Hrvatski proizvođaći cigareta i duhanskih proizvoda u trenutku ulaska u EU, ti mlati praznu slamu kak želiš.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #33 : Prosinac 14, 2011, 05:13:25 poslijepodne »
Ja govorim samo o legalnom izvozu kompanija koje izvoze i distribuiraju cigarete kojima sada za BiH trošak skače 17,5% odnosno za Srbiju 54% [/b] nakon što Hrvatska uđe u EU.
Znači trošak hrvatske kompanije koja izvozi u BiH raste za dodatnih 17,5%.
Ili si se već dva put zajebo, ili jednostavno ne kužiš, kaj smatram za vjerojatnije, jer dvaputa tvrditi isti zajeb nemre bit slučajno, tak da izgleda da ne kužiš.

Ne raste trošak hrvatskim kompanijama! Trošak raste onima koje žele nekaj uvesti. A ako budu firme u BiH zbog toga našle jeftinijeg dobavljača, onda ili bu hrvatska firma morala spustiti cijenu (spuštanjem marže, rezanjem troškova, spuštanjem kvalitete), ili ak to nebu mogla, onda bu morala izgubiti kupca, jer bu kupac onda negdje drugdje kupoval.

I evo opet:
Napisamo sam ako hrvatski proizvođać kao pravna osoba izvozi iz hrvatske i uvozi u bosnu onda ona mora platiti nakon ulaska u EU puno više nego sada te je proizvod na kraju skuplji.

Sad je već očito da stvarno ne kužiš. Prouči ko plača carinu i PDV i ko ima kroz to više troškova, hrvatski proizvođač, ili uvoznik iz BiH, pa mi reci do kakvog si došel zaključka.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #34 : Prosinac 14, 2011, 07:05:33 poslijepodne »
bobe, napisi tocni tijek novca.
Hrvatska firma: tdr rovinj
bosanska firma: tdr sarajevo
marza svugdje 0, troskovi prijevoza 0, cijena cigarete 100 kuna. Incoterms DDP sarajevo

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #35 : Prosinac 14, 2011, 07:54:41 poslijepodne »
bobe, napisi tocni tijek novca.
Hrvatska firma: tdr rovinj
bosanska firma: tdr sarajevo
marza svugdje 0, troskovi prijevoza 0, cijena cigarete 100 kuna. Incoterms DDP sarajevo

... Fakat me podsjećaš na nekoga tko sve zna, u sve se kuži, samo se nemrem sjetiti tko je to ... :P

Bilaj ... da bi netko bio dobar ekonomist, nije dovoljno znati "surfati". Ljudi za takav posel gooooooodinama zagrijavaju stolce u školi i na fakultetu, a ne kao neki kaj si umišljaju da mogu to gradivo savladati u mjesec dana pretraživanja po netu ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #36 : Prosinac 14, 2011, 10:54:48 poslijepodne »
@ kunta
je fakat. Zakaj ne. Treba vidjeti i iskoristiti sve kaj nudi eu.

@koko
kao sto rekoh, mozemo fantanzirati i svasta teoretizirati, a ovo je konkretan slucaj s kojim se hrvatska susrece.

Ali opet jedan hint za tebe: velike carine u BiH = lose za hrvatski izvoz u BiH

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #37 : Prosinac 15, 2011, 07:05:39 prijepodne »
što nisi napisao i ovo:   Pun kufer bosanaca prijavljeno je na hrvatskim adresama i radi na crno u Hrvatskoj, pun kufer žena dolazilo je na porod u Hrvatsku radi novaca, puni koferi love su odlazili kao tzv. pomoć za vrijeme i poslije rata glasačkoj mašini u Bosni i sve se to odražava i na situaciju u Hrvatskoj. Tvrtka Ecos koja je radila i stalno radi na našem terenu ... Sjedište tvrtke je Slavonski Brod, radnici večinom bosanci (da li su legalno prijavljeni ili na crno, to je također tema za raspravu)... kad dobije plaću, odnosi je u Bosnu i tamo je troši ... kakve koristi mi od toga imamo ?  Zaboli me ona stvar za carine u Bosni i za njihovu ekonomiju, a tebi ako ne paše, žali se upravi vodovoda ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #38 : Prosinac 15, 2011, 11:44:32 prijepodne »
... kakve koristi mi od toga imamo ?  Zaboli me ona stvar za carine u Bosni ...

Ako te boli ona stvar za to što će hrvatska ekonomija dobiti ili izgubiti sa ulaskom u EU, onda nemoj pisati na ovoj temi ništa.

Meni je to izuzetno bitna tema jer govorio o tome koliko će hrvatska profitirati ulaskom u EU ili će dobiti ljudi otkaze - odnosno koliko ju ća više morati plačati ljude na burzi.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #39 : Prosinac 15, 2011, 12:45:06 poslijepodne »
... Bilaj, em me citiraš (u svezi Bosne) i onda napišeš nešto što ja nisam napisao ...   Moraš se zbrojiti u glavi, prvo sam sa sobom i punp, puno vremena posvetiti "surfanju" da bi mogao valjano komentirati ekonomsku politiku (carine, poreze i sl.)
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #40 : Prosinac 15, 2011, 01:50:09 poslijepodne »
Koko

Ja sam naveo činjenice i razlagao probleme- a ti si samo ubacivao floskule.
Ni za jednu jedniku stvar nisi konkretno referencirao. Stoga pošto samo mlatiš praznu slamu, bolje nemoj zagađivati ovu temu sa svojim postovima u kojima ne pišeš ništa konkretno.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #41 : Prosinac 15, 2011, 02:53:33 poslijepodne »
Bilaj, koliko ti ljudi treba napisati da NEMAŠ POJMA O EKONOMIJI, CARINAMA, POREZU ?  Misliš da si popio pamet cijelog svijete zato što si pročitao na netu neke podatke (koje si ti protumačio na svoj način).

Što su za tebe činjenice ?

Sjetim se vica ...  kad se jedan našpranjil jer je iznad rupe na plotu pisalo ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #42 : Prosinac 15, 2011, 02:56:33 poslijepodne »
bobe, napisi tocni tijek novca.
Hrvatska firma: tdr rovinj
bosanska firma: tdr sarajevo
marza svugdje 0, troskovi prijevoza 0, cijena cigarete 100 kuna. Incoterms DDP sarajevo
A jel? Da ja tebi možda još i crtam?

Pa kaj ti još nije jasno da si se u onim svojim tvrdnjama zajebo?

Mislim - neke stvari si lijepo objasnio, svaka čast, i rezultat svega je za Hrvatsku lošiji, kaj znači da bumo teže mogli prodati robu u BiH nego sada, to stoji, ali neke tvoje izjave kao ove citirane su jednostavno krive.

Nemoj biti preveć pun sebe, i preveć ponosan, i  probaj to shvatiti. Biti zadrt i nedokazan nisu baš dobre osobine. Ajd priznaj, pol bu ti  seoprostilo.  ;)

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #43 : Prosinac 15, 2011, 03:44:23 poslijepodne »
Pa kaj ti još nije jasno da si se u onim svojim tvrdnjama zajebo?

Ne ne vidim što je krivo.
TDR hrvatska ako je incoterms DDP sarajevo će platiti svu carinu i sav PDV u BIH.

Cijena koja dolazi u TDR sarajevo je 100 kuna + 15% carine (nakon ulaska u EU, odnosno 0 prije) + 17% PDV-a.

Pa cijena je 134,5 Kune nakon ulaska u EU odnosno 117 kuna prije ulaska.

Stoga nacrtaj molim te.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #44 : Prosinac 15, 2011, 05:08:28 poslijepodne »
Bilaj ... tko u ovoj tvojoj priči plaća bosanski PDV ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.