Autor Tema: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?  (Posjeta: 18558 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« : Prosinac 11, 2011, 12:32:04 poslijepodne »
Evo još nedostataka EU.

Hrvatska izvozi duhan odnosno cigarete u BIH i Srbiju.

Za sada imamo tarife sa BIH tako da plačamo 0% poreza na uvoz cigareta u BIH a 10% u srbiju.
Nakon što uđemo u EU, prema BIH će mo morati plačati 15% a za srbiju čak 56%.

Tako će izvoz cigareta pasti.
I taj izvoz neće nadoknaditi nikakav izvoz u EU.

Jaguar

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #1 : Prosinac 11, 2011, 01:13:21 poslijepodne »
Evo još nedostataka EU.

Hrvatska izvozi duhan odnosno cigarete u BIH i Srbiju.

Za sada imamo tarife sa BIH tako da plačamo 0% poreza na uvoz cigareta u BIH a 10% u srbiju.
Nakon što uđemo u EU, prema BIH će mo morati plačati 15% a za srbiju čak 56%.

Tako će izvoz cigareta pasti.
I taj izvoz neće nadoknaditi nikakav izvoz u EU.

I samim tim će pasti i ilegalno tržište cigareta u Hrvtaskoj, s cigaretama iz te obje zemlje, odlično!
To što smo mi izvozili na taj način u Srbiju i BiH a to se vraćalo U Hrvatsku, na tome je proračun izgubio i peviše

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #2 : Prosinac 11, 2011, 03:05:43 poslijepodne »
I samim tim će pasti i ilegalno tržište cigareta u Hrvtaskoj, s cigaretama iz te obje zemlje, odlično!

Ne, samim tim će se ilegala POVEĆATI, jer će se do željenih roba dolaziti teže.

Sve sam uvjereniji da ti glupost ne treniraš, nego da je to kod tebe prirodni "dar".
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #3 : Prosinac 11, 2011, 04:58:05 poslijepodne »
I samim tim će pasti i ilegalno tržište cigareta u Hrvtaskoj, s cigaretama iz te obje zemlje, odlično!
To što smo mi izvozili na taj način u Srbiju i BiH a to se vraćalo U Hrvatsku, na tome je proračun izgubio i peviše

Sa većim porezima, carinama i ostalim davanjima uvijek raste i ilegalno tržište.

Na ovaj način se neće riješiti ilegalno tržište ali češ ubijati legalno.

Znači to je još jedna indstrija koja će doživjeti udarac ulaskom u EU- a to nam je jedna od rijetkih industrija koja još postoji u hrvatskoj.

Sa nestakom TDR-a nestat će i tvornice koja otkupljuje podravski duhan.

Jaguar

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #4 : Prosinac 11, 2011, 06:23:06 poslijepodne »
Evo još nedostataka EU.

Hrvatska izvozi duhan odnosno cigarete u BIH i Srbiju.

Za sada imamo tarife sa BIH tako da plačamo 0% poreza na uvoz cigareta u BIH a 10% u srbiju.
Nakon što uđemo u EU, prema BIH će mo morati plačati 15% a za srbiju čak 56%.

Tako će izvoz cigareta pasti.
I taj izvoz neće nadoknaditi nikakav izvoz u EU.

Evo volio bi da mi netko od Vas dvojice objasni, ako su do sada cigarete išle po vrlo niskim cijenama u BiH i Srbiju po tako niskim cijenama( jer je porez bio nikakav) u odnosu na hrvatske cijene, pa se iz toga razloga niskih cijena vraćale u Hrvtasku i prodavale na ilegalnom tržištu, što se debelo isplatilo na razlici cijene.
Sada kada ta cijena bude viša u BiH i Srbiji(zbog viših poreza) kome će se isplatiti i vraćati cigarete po tim cijenama i prodavati na ilegalnom hrvatskom tržištu, jer će razlika u cijeni biti nedostatna za pokrivanje "poslovanja" i svih rizika, kao što i "kupci" u hrvatskoj na ilegalnom tržištu ako im razlika bude 1 kn po paketu cigareta neće se zezati nego će lijepo na tisak i regularno kupiti cigarete s hrvatskom markicom.

Dakle izvoz cigareta će pasti, taman za onu količinu koja se vraćala u Hrvatsku i prodavala na ilegalnom tržištu za koje su svi znali i nisu ništa poduzeli, što je bila i javna tajna kako TDR "legalno" posluje s izvozom cigareta, koje se vraćaju u Hrvatsku.

A oni u BiH i Srbiji će pušiti višu cijenu kao uostalom i mi ovdje.
Samo što je do sada najviše popušio državni proračun.
« Zadnja izmjena: Prosinac 11, 2011, 06:37:09 poslijepodne Jaguar »

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #5 : Prosinac 12, 2011, 09:08:07 prijepodne »
Sada kada ta cijena bude viša u BiH i Srbiji(zbog viših poreza) kome će se isplatiti i vraćati cigarete po tim cijenama i prodavati na ilegalnom hrvatskom tržištu, jer će razlika u cijeni biti nedostatna za pokrivanje "poslovanja" i svih rizika, kao što i "kupci" u hrvatskoj na ilegalnom tržištu ako im razlika bude 1 kn po paketu cigareta neće se zezati nego će lijepo na tisak i regularno kupiti cigarete s hrvatskom markicom.

Ilegalne cigarete na kraju ne plačaju nikakv porez, jer su upravo ilegalne zato što ne plačaju nikakve poreze, carine i trošarine.

Citat:
Dakle izvoz cigareta će pasti, taman za onu količinu koja se vraćala u Hrvatsku i prodavala na ilegalnom tržištu za koje su svi znali i nisu ništa poduzeli, što je bila i javna tajna kako TDR "legalno" posluje s izvozom cigareta, koje se vraćaju u Hrvatsku.

A oni u BiH i Srbiji će pušiti višu cijenu kao uostalom i mi ovdje.

Ti stvarno ništa ne znaš o osnovama ekonomije.
Pustimo na stranu cigarete koje odlaze van pa se ponovo ilegalno vračaju.
Legalan izvoz i potrošnja će u srbiji i BIH pasti jer je to osnovno ekonomsko načelo.
Ako neki proizvod poskupi zbog carine 15 ili 56% (a poskupljuje više jer na ovih 15 i 56 % dolazi još i PDV tako da realno poskuplju 17,5% odnosno 54 %) onda će potrošnja tog proizvoda pasti.

Što je nešto skuplje ljudi će manje kupovati taj proizvod, odnosno pušaći neće najednom reć, nema veze što je ronhil 50% skuplji i što mi je sada Marlboro jeftiniji.

Sa skupljim porezima, carinam i trošarinama prodaja nekog proizvoda mora pasti.
Tako da će I TDR na kraju manje zarađivati a i Država će imati manje koristi od poreza na dobit.

Eto to je kratkoročna perspektiva TDR-a nakon ulaska u Uniju.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #6 : Prosinac 12, 2011, 09:25:32 prijepodne »
Bilaj, nemoj samo ti o ekonomiji ... ove cijene koje su po našim trgovinama, nemaju nikakve veze s cijenema robe koja se prodaje van zemlje.  Zaključio si da će roba poskupjeti i da će se slabije prodavati, međutim spominješ PDV, jel to za robu koja ide van zemlje ? :D
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #7 : Prosinac 12, 2011, 09:48:22 prijepodne »
Bilaj, nemoj samo ti o ekonomiji ... ove cijene koje su po našim trgovinama, nemaju nikakve veze s cijenema robe koja se prodaje van zemlje.  Zaključio si da će roba poskupjeti i da će se slabije prodavati, međutim spominješ PDV, jel to za robu koja ide van zemlje ? :D

Carina za uvoz duhana i duhanskih proizvoda iz Hrvatske u BIH raste.
Na carinu se primjenjuje PDV države BIH.
Zato je i brojka od 15% carine odnosno ukupnog troška od 17,5% jer je 15% carine  i 17%  pdv-a na tih 15% carine.

Zar stvarno ne znaš da PDV ima i Hrvatska i Srbija i BiH.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #8 : Prosinac 12, 2011, 10:56:09 prijepodne »
Bilaj, nemoj samo ti o ekonomiji ... ove cijene koje su po našim trgovinama, nemaju nikakve veze s cijenema robe koja se prodaje van zemlje.  Zaključio si da će roba poskupjeti i da će se slabije prodavati, međutim spominješ PDV, jel to za robu koja ide van zemlje ? :D

Carina za uvoz duhana i duhanskih proizvoda iz Hrvatske u BIH raste.
Na carinu se primjenjuje PDV države BIH.
Zato je i brojka od 15% carine odnosno ukupnog troška od 17,5% jer je 15% carine  i 17%  pdv-a na tih 15% carine.

Zar stvarno ne znaš da PDV ima i Hrvatska i Srbija i BiH.

Opet ti napominjem da nije isto kad neki Mujo kupuje npr.  stroj u Hrvatskoj i privatno ga uvozi u Bosnu i na to plača porez carinu itd ... a drugo je kad postoje ugovori, sporazumi između dviju zemalja o međusobnoj trgovini.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #9 : Prosinac 12, 2011, 11:15:10 prijepodne »
Opet ti napominjem da nije isto kad neki Mujo kupuje npr.  stroj u Hrvatskoj i privatno ga uvozi u Bosnu i na to plača porez carinu itd ... a drugo je kad postoje ugovori, sporazumi između dviju zemalja o međusobnoj trgovini.

Što je to točno drugačije?

Nema razlike tko uvozi i izvozi jer se za sve ljude postoji jednaki zakon.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #10 : Prosinac 12, 2011, 12:18:52 poslijepodne »
Što je to točno drugačije?
Nema razlike tko uvozi i izvozi jer se za sve ljude postoji jednaki zakon.

Ovim odgovorom si dokazao da nemaš blage veze s ekonomijom.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #11 : Prosinac 12, 2011, 12:27:45 poslijepodne »
Ovim odgovorom si dokazao da nemaš blage veze s ekonomijom.

A bome ti si stvarno stručnjak.

Imaš ugovore koji govore da rastu carine na izvoz hrvatskih proizvoda.
Svakom je unteresu da njegovi proizvodi plačaju čim manje državi kako bi bili konkuretniji- a izgleda da je samo tebi u interesu da hrvatskim kopanijama bude čim teže poslovati.

Očito je da ne želiš ništa konkretno govoriti nego samo lupati parole da će biti bolje bez konkretnih odgovora na konkretne probleme poput ovog.
Stoga je najbolje takve kao ti najbolje ignorirati.


Za ostale- evo do sada sam pronašao dva područja gdje će ulaskom u EU situacija postati gora- šečerane i kaditorska industrija te prizvodnja duhana i cigareta.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #12 : Prosinac 12, 2011, 12:38:34 poslijepodne »
Bilaj, već se spominjalo na ovom forumu u više navrata, kako to da su određeni proizvodi  proizvedeni u Hrvatskoj,  izvan zemlje osjetno jeftiniji nego u našim prodavaonicama. Stvar je međudržavnih ugovora i suradnje.  (Končar, Kraš ...)

A u svezi duhana ...  malo mi je blesavo da potičemo ljude da prestanu s pušenjem jer je jaaaaako štetno, a s druge strane, država daje poticaje uzgajivačima duhana ???
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #13 : Prosinac 12, 2011, 12:47:27 poslijepodne »
Bilaj, već se spominjalo na ovom forumu u više navrata, kako to da su određeni proizvodi  proizvedeni u Hrvatskoj,  izvan zemlje osjetno jeftiniji nego u našim prodavaonicama. Stvar je međudržavnih ugovora i suradnje.  (Končar, Kraš ...)
O ja sam ti pokazao razliku sa različitim zakonskim riješenjima i maržama te u tom slučaju nije bilo govora o međudržavnim ugovorima jer tada nije bilo carina između slovenije i hrvatske.

Citat:
A u svezi duhana ...  malo mi je blesavo da potičemo ljude da prestanu s pušenjem jer je jaaaaako štetno, a s druge strane, država daje poticaje uzgajivačima duhana ???

Naprotiv- neka samo izvoze cigarete čim više a čim manje cigarete ostane u hrvatskoj. Nek izvoze i zarađuju na izvozu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Hrvatska u EU: Pad izvoza cigareta?
« Odgovori #14 : Prosinac 12, 2011, 01:00:20 poslijepodne »
Žali Bože truda raspravljati s tobom o zakonima, granicama, kvotama, duhanu i svemu vezanom uz to.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.