Autor Tema: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?  (Posjeta: 12284 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #30 : Ožujak 27, 2010, 08:59:12 prijepodne »
Pa onako konstruktivno ako želiš uslikati auto svijetla onda pazi da nemaš previše ostalih lampi.

pogledaj npr ovu sliku:



(nije moja drmnuo sam sa ove stranice: http://www.forum.hr/showthread.php?t=503140&page=3 )

plemenitashica

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #31 : Ožujak 27, 2010, 09:47:57 prijepodne »
Fotku čini dobrom sve što je prirodno bez dorade.

Sva kompjutorska dorada je umjetna i fotka postaje umjetna i daleko od umjetnosti, iako može biti prekrasna, ali nije naših ruku, oka, djelo.

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #32 : Travanj 30, 2010, 10:43:40 poslijepodne »
proizvođač:     NIKON
model:    COOLPIX P90
datum:    2010:04:29 19:15:40
ekspozicija:    0.5 (1/2) sek.
otvor blende:    f/4
fokalna duljina:    11 mm
odstupanje ekspozicije:    0 EV
iso osjetljivost:    100
bljeskalica:    nije bljesnula (isključena)




Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #33 : Svibanj 01, 2010, 11:36:29 prijepodne »
Fotku čini dobrom sve što je prirodno bez dorade.

Sva kompjutorska dorada je umjetna i fotka postaje umjetna i daleko od umjetnosti, iako može biti prekrasna, ali nije naših ruku, oka, djelo.

Ovo je potpuno pogrešno razmišljanje i pokazuje da neznaš gotovo ništa o fotografiji.
Neznam ni ja puno više od tebe, da se razumijemo, ali podijelit ću s tobom ono što znam.

Jako je lijepo i veliki je uspjeh kad fotka "iz ruke" ispadne savršena (što se uglavnom dogodi više-manje slučajno), ali ni tada ona nije samo djelo naših ruku, a još manje oka, nego je proizvod zapisa svjetlosti u određenom trenutku, u kojem se slučajno ili zbog nečijeg znanja i talenta izrodila prekrasna fotka.

Ono što je djelo našeg oka i ruku i talenta je kadriranje, tj. znati odabrati pravi motiv, kut, osvjetljenje i slične parametre, ali zapis nikada neće biti jednak onome kako ga vidi naše oko. Zato jer je oko daleko savršenije od svakog objektiva.
A ono što želimo od fotografije, je prenjeti neki trenutak točno onako kako smo ga mi vidjeli, a ne kako ga vidi fotoaparat.
Zato je digitalna fotografija izvrsna za obradu i doradu kompjuterskim programima, u onom segmentu u kojem ne mijenja glavnu bit fotografije, već ističe one dijelove koje smo naravno kamerom zabilježili ali su zbog nesavršenosti aparata ostali nedorečeni ili manje vidljivi u odnosu na ono što smo mi vidjeli kad smo fotografirali. To nije iskrivljavanje stvarnosti, to nije nedopustivo i to nije nimalo lako i zato je takva fotografija itekako umjetnost.

Photoshop i slični programi su ono što se još nekad davno zvalo retuširanje. Pogledaj sliku bake i dede sa njihvog vjenčanja, pa ćeš vidjeti da je rukom dorađena. Zato jer tada nije bilo kompjutera da to učini.
Fotografija je kroz povijest prolazila mnogo faza, ali je uvijek bila dorađivana na ovaj ili onaj način.
Fotoaparat je samo sredstvo kojim bilježimo slike u vremenu, i zato i najbolja slika "iz ruke" nema ništa veću umjetničku vrijednost od one koja je dorađena u programu ili snimljena posebnom tehnikom.
Nije bitno piše li pjesnik olovkom ili na tipkovnici, stvara li pjesmu u jednom dahu ili danima dopisuje stihove, da bi pjesma bila umjetnost bitno je ono što osjećamo kad je čitamo.

Isto je i sa fotografijom.
Ono što fotografiju čini umjetnošću je sveukupni dojam, odnosno osjećaj koji u nama pobuđuje kad ju gledamo, i to je jedini kriterij.

Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #34 : Svibanj 03, 2010, 09:13:11 prijepodne »
Zato jer je oko daleko savršenije od svakog objektiva.
O bome ovo je istina.

Naše oko može "fotkati" nekih 100,000 tonova bijelo sivo crne boje, a običan jpeg format samo 256 :-(.

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #35 : Svibanj 05, 2010, 09:17:34 poslijepodne »
bilaj,jesi ti videl  duljinu ekspoziciju na mojoj fotki s jaruna
tak sam ponosna na tu prvu fotku(DOBRO drugu fotku) s duuuuugom ekspozicijom,vele da se prvi mačići bacaju u vodu,a ja sam ponosna

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #36 : Svibanj 06, 2010, 08:46:36 prijepodne »
bilaj,jesi ti videl  duljinu ekspoziciju na mojoj fotki s jaruna
tak sam ponosna na tu prvu fotku(DOBRO drugu fotku) s duuuuugom ekspozicijom,vele da se prvi mačići bacaju u vodu,a ja sam ponosna

Bok, jesi li si nabavilastativ ili si to oslonila na nekaj drugo?

Slika je super. Možda mrcivu pretamna lijevo ali definitivno ono što se želi dobiti od sumraka. Svaka ti čast, Pogotovo ako je tek druga :-)

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #37 : Svibanj 06, 2010, 08:19:52 poslijepodne »
kupila sam stalak,manfrotto,imam i futrolu za njega. ona fotka je fotkana s oslonca

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #38 : Svibanj 06, 2010, 08:20:19 poslijepodne »
hvala

shaka zulu

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #39 : Svibanj 16, 2010, 08:55:32 poslijepodne »


org.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #40 : Svibanj 16, 2010, 08:55:51 poslijepodne »


delanec

Bilaj

  • Gost
Odg: Što sve čini dobru fotku: aparat ili oko snimatelja?
« Odgovori #41 : Svibanj 16, 2010, 09:09:59 poslijepodne »
Dobro si izbukao ali nekaj me muči da je toliki šum na slici. Probao sam sa paintom maknuti šum ali ne ispada baš dobro na toj slički.

Ali definitivno si spasio kaj se spasiti da sa slike.