Autor Tema: MJESEC HRVATSKE KNJIGE, 15.10.-15.11.2010.  (Posjeta: 3748 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
MJESEC HRVATSKE KNJIGE, 15.10.-15.11.2010.
« : Listopad 06, 2010, 06:05:17 poslijepodne »
MHK 2010     

MJESEC HRVATSKE KNJIGE (15.10.-15.11.2010.) OVE JE GODINE POSVEĆEN BIOLOŠKOJ RAZNOLIKOSTI



PROGRAM MJESECA HRVATSKE KNJIGE 2010.:


Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37

15. 10. do 01. 11.  Stotine cvjetnih priča

izložba

 U sklopu teme Mjeseca hrvatske knjige – biološke raznolikosti bit će postavljena izložba „Stotine cvjetnih priča“.

U fondu Gradske knjižnice Velika Gorica postoji veliki broj knjiga koje su posvećene cvijeću, njegovom sađenju, održavanju i aranžiranju. Našim sugrađanima nudimo dio tih naslova. Možda ih ovo potakne da svoj okoliš učine ljepšim.


 18. 10. u 19.30 Predstavljanje knjige Izabrane pjesme albanskog pjesnika Visara Zhitija

 promocija

 U izdanju Gradske knjižnice Velika Gorica, a u suradnji Veleposlanstva Republike Albanije i Vijeća Albanske nacionalne manjine, te financijskom potporom Zagrebačke županije objavljen je prijevod s albanskog jezika knjige Izabrane pjesme, jednog od najboljih albanskih pjesnika Visara Zhitija. Nastavak je to suradnje  na izdavačkom planu između dviju prijateljskih zemalja Hrvatske i Albanije, započet 2008. kada je realiziran projekt prijevoda na albanski jezik knjige Divlji konj, hrvatskog književnika Božidara Prosenjaka. Prevoditelj tekstova je Smajl Smaka, urednik i redaktor je Božidar Prosenjak dok je savjetnica za albanski jezik Dorotea Kerni. Promocija će se održati u Gradskoj vijećnici (zgrada Pučkog otvorenog učilišta, I. kat) i njoj će nazočiti pjesnik Visar Zhiti, prevoditelj Smajl Smaka, savjetnica za albanski jezik Dorotea Kerni te urednik Božidar Prosenjak. Promociju će voditi Katja Matković Mikulčić, ravnateljica Gradske knjižnice Velika Gorica.


28. 10. u 19.00 sati  Flora i fauna Turopolja

predavanje uz projekciju

 Flora i fauna Turopolja iznimno je bogata i raznovrsna. Flora Turopolja broji preko 450 vrsta od kojih se najčešće ističu: hrast lužnjak, hrast kitnjak, grab, obična vrba, lijeska, topola i druge. Utvrđena je fauna leptira oko 400 vrsta od kojih po ljepoti prednjače danje paunče, lastin rep, prugasto jedarce, uskrsni leptir i drugi. U rijekama Turopolja žive 22 vrste riba iz 7 porodica među kojima su autohtone vrste crvenokica, platica, uklija, štuka, klen i druge. Tu je i 17 vrsta vodozemaca. Turopolje je ptičji raj u kojem živi 220 vrsta ptica, a tu je još i 40 vrsta sisavaca.

O tom bogatstvu biološke raznolikosti govorit će nam naš sugrađanin dr.sc. Damir Drvodelić, profesor na Šumarskom fakultetu u Zagrebu.


 01. 11. do 15. 11.

Izložba knjiga i slikovnica

predstavljanje kuharica i slikovnica velikogoričkog tiskara „Grafika - Markulin“, Lukavec

 Tiskarska kuća „Grafika - Markulin“ više od 30 godina prisutna je na našoj tiskarskoj sceni. Na ovoj prigodnoj izložbi predstavljaju po prvi puta kuharice i slikovnice koje će naši sugrađani moći kupiti po prigodnim cijenama.


Područna knjižnica Galženica, Trg Stjepana Radića 5

15. 10. do 15. 11.

Upoznajmo knjižnicu

 Tijekom Mjeseca hrvatske knjige pozivamo djecu da posjete Područnu knjižnicu Galženica, upoznaju se s njezinim radom, saznaju kako se postaje članom, te uz slikovnice i priče u ugodnom ambijentu knjižnice provedu vrijeme.


15. 10. – 26. 10.  Hrvatske endemske biljke i životinje

informativno-edukativna izložba             

 Endemi su biljne i životinjske vrste koje su se rasprostranile na uskom geografskom području i nigdje na Zemlji se više ne pojavljuju, npr. dubrovačka zečina i biokovsko zvonce. Endemima su bogate planine Biokovo, Velebit i Risnjak te otoci Jabuka, Palagruža i Brusnik.

Republika Hrvatska je bogata u pogledu biološke raznolikosti i ima visok indeks biološke raznolikosti, broj vrsta na km2. Bogatstvo vrsta rezultat je specifičnog geografskog položaja i klime, geomorfoloških i hidrogeoloških uvjeta koji stvaraju široki raspon staništa. Nažalost, još ne postoji sveobuhvatni popis vrsta i još nije uspostavljen sustav monitoringa.       


19. 10. u 19.00 sati        „Moj svijet književnosti i filma“ i „Matka je slatka“

predstavljanje pomoćnih tiskovina za nastavu Melite Delić i Marine Mužek

Iskustvom neposrednog rada s učenicima za oblikovanje primjerenih udžbenika, pomoćnih priručnika i zbirki zadataka za pojedine predmete (glazbeni odgoj, povijest, priroda i društvo, hrvatski jezik, matematika…) koristilo se desetak učitelja, nastavnika i profesora s velikogoričkoga područja.

Povijest organiziranog pučkog školstva na ovom području počinje 22. travnja 1617. godine kada spravišće Plemenite općine turopoljske zaključuje da u Velikoj Gorici treba namjestiti učitelja i davati mu plaću. Od 1771. do danas zabilježeno je samo u OŠ E. Kvaternika, koja baštini tradiciju najstarije škole u ovom kraju, preko 350 imena učitelja među kojima su i autorice ovih tiskovina, učiteljice Melita Delić i Marina Mužek, ilustratorica Veronika Prvonožec i recenzentica Ivana Dubovečak. Uz njih će na predstavljanju sudjelovati urednik izdanja Damir Domišljanović iz nakladničke kuće Alfa d. d. iz Zagreba.


26. 10. u 19 sati  Hrvatske endemske biljke i životinje

završnica nagradne igre za odrasle sugrađane

Na temelju izložbe o hrvatskim endemskim biljkama i životinjama u izlogu Knjižnice Galženica organizirana je nagradna igra za odrasle sugrađane među kojima su i učenici osmog razreda. Upitni listić za uključivanje u nagradnu igru zainteresirani preuzimaju u Knjižnici od 18. do 22. 10., a popunjen vraćaju najkasnije do 23. 10. Proglašenje rezultata nagradne igre i javno izvlačenje nagrada bit će u utorak, 26. 10. u 19 sati. Petnaest najsretnijih sudionika koji budu na sva pitanja ispravno odgovorili dobit će besplatno godišnje učlanjenje u Gradsku knjižnicu Velika Gorica.


04.11. u 19.00 sati  Knjižnica u Galženici 1980.-2010.

izlaganje na Matičinom četvrtku u Muzeju Turopolja

 Prije 30 godina izgrađen je Dom kulture u novom velikogoričkom naselju Galženica i svečano otvoren 26. 11. 1980. U prizemlju Doma na oko 185 m2 smješten je ogranak Knjižnice u sastavu Centra za kulturu NS J. Kokota Velika Gorica. U ono vrijeme bio je to veliki korak za knjižničarsku djelatnost u gradu koji je naglo rastao.

Koristeći iskustva napredne prakse zagrebačkog narodnog knjižničarstva, stručnu i znanstvenu literaturu te podršku rukovodećih osoba Narodnog sveučilišta i društvene zajednice, Knjižnica u Galženici je, usprkos nedostatku prostora, postala značajnim čimbenikom kulturnog, prosvjetnog i socijalnog identiteta grada i šireg gravitirajućeg područja. Izlaganje mr. sc. Marije Ivanović podsjetit će na dio programa ostvarenih tijekom tri desetljeća djelovanja.


5. 11. – 17. 11.   

Strip u Hrvatskoj - izložba publikacija iz knjižnice Ante Obuljena

 5. 11. u 18.30 - otvorenje izložbe i predavanje

  Kućne knjižnice naših sugrađana u nekim su svojim dijelovima posebno značajne i zanimljive cjeline. Knjižnica Ante Obuljena ima, uz ostalo, bogatu zbirku mnogobrojnih i različitih izdanja stripova među kojima značajno mjesto zauzimaju stripovi nastali u Hrvatskoj. Dio te zbirke bit će predstavljen velikogoričkoj javnosti i tako će biti obilježena 75. obljetnice objavljivanja „prvog (pravog) hrvatskog stripa“, prvog nastavka „Vjerenice mača“ scenariste Krešimira Kovačića i crtača Andrije Maurovića u zagrebačkom dnevniku „Novosti“ 12. svibnja 1935.

Izložbu će otvoriti predsjednik Udruge prijatelja stripa STRIPFORUM  Mladen Novaković, predavanje Povijest hrvatskoga stripa održat će Rudi Aljinović, a poseban gost otvorenja izložbe  bit će Jules Radilović.


9. 11. u 19.00 sati    Susret s književnicima, počasnim članovima Gradske knjižnice Velika Gorica

U povodu 30. obljetnice djelovanja Područne knjižnice Galženica, 110. obljetnice postojanja Društva hrvatskih književnika,  a u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige pozvani su članovi Društva hrvatskih književnika  i Društva hrvatskih pisaca s velikogoričkoga područja  na susret s korisnicima Knjižnice. Tom prigodom svi će dobiti počasne članske iskaznice. Posebna gošća susreta bit će  Ružica Cindori, tajnica DHK-a, pjesnikinja koja je svoju prvu zbirku objavila u velikogoričkoj biblioteci Albatros koja također ove godina obilježava 30 godina postojanja.

Velikogorički vokalni ansambl Zlatne godine izvest će nekoliko prigodnih skladbi.


Dječji odjel, Zagrebačka 37 (potkrovlje)


15. 10. - 15. 11. Što je biološka raznolikost?

izložba

  U  Mjesecu hrvatske knjige na Dječjem odjelu bit će postavljene izložbe kojima će se promovirati važnost očuvanja biološke raznolikosti te predstaviti prirodna bogatstva Hrvatske.


15. 10. - 15. 11. Upoznajmo knjižnicu

edukacijski posjeti knjižnici

  Tijekom Mjeseca hrvatske knjige pozivamo predškolske vrtićke grupe da uz najavu posjete Dječji odjel Gradske knjižnice, upoznaju se s njezinim radom, saznaju kako se postaje članom te uz slikovnice upoznaju naš rad.


 15. 10. -  15. 11. Prvašići – naši novi članovi

besplatan upis učenika prvih razreda

  Već tradicionalno u Mjesecu hrvatske knjige svi prvašići velikogoričkih osnovnih škola imaju pravo na besplatan upis u Dječjem odjelu i Područnoj knjižnici Galženica. Za upis je potrebno donijeti zdravstvenu iskaznicu djeteta.


18. 10. u 17.30 sati  Biološka raznolikost

radionica

  U OŠ Eugena Kumičića već dugi niz godina djeluje biološka grupa čiji članovi postižu značajne rezultate na mnogim natjecanjima. Učenici će u knjižnici predstaviti svoj rad i kroz edukativnu radionicu približit ga svojim vršnjacima.


 21. 10. u 10.00 sati  Oslikavanje platnenih vrećica

radionica

  Prije pet godina Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica i Centar za odgoj i obrazovanje Velika Gorica organizirali su prvu zajedničku kreativnu radionicu kojoj je cilj bio inkluzija djece s posebnim potrebama. Iz te radionice razvio se veliki projekt „Učimo zajedno“ kojem je cilj senzibilizacija lokalne zajednice za prihvaćanje djece s posebnim potrebama. Od tada se jednom mjesečno organiziraju radionice u kojima se kroz kreativan rad upoznaju i međusobno si pomažu štićenici Centra i učenici velikogoričkih škola. U Mjesecu hrvatske knjige na platnene vrećice glagoljicom ćemo pisati različite poruke.


  26. 10. u 18.00 sati  Psihologija samomotivacije u svakodnevnom životu

radionica za roditelje

  Ciklus radionica za roditelje, učitelje, odgajatelje i profesore provodi se već treću godinu na Dječjem odjelu Gradske knjižnice Velike Gorice. Radionice vodi prof. psihologije Gordana Novković Poje koja kroz zanimljiva predavanja i Power Point prezentacije pokušava odgovoriti na sva pitanja koja imaju sudionici radionica. Radionice se održavaju svaki zadnji utorak u mjesecu u 18 sati, a u listopadu će tema biti „Psihologija samomotivacije u svakodnevnom životu“.


28. 10. u 18.00 sati  Biološka raznolikost Hrvatske

predavanje

  Zahvaljujući svom specifičnom geografskom položaju Hrvatska je s aspekta biološke raznolikosti jedna od najbogatijih zemalja Europe. O tome će nam više reći profesorica biologije Natalija Ivanković koja već niz godina predaje biologiju te vodi biološku grupu u OŠ Eugena Kumičića.


8. 11. -12. 11. Kviz o biološkoj raznolikosti Hrvatske

kviz

  Djelatnice knjižnice pripremile su zanimljiv kviz prilagođen učenicima nižih razreda osnovne škole. Kroz njega će se provjeriti, ali i proširiti znanje sudionika o ovoj temi.


11. 11. u 10.00 sati   Stanje planeta

prikazivanje edukativnog DVD-a

  Učenicima će se prikazati edukativni DVD o utjecaju čovjeka na okoliš. Odgovorni mehanizmi prirode vrlo su jaki i odgovaraju na svako uplitanje čovjeka u sklad biljnog i životinjskog svijeta. Na koji način se to zbiva doznat će svi koji nam se pridruže u gledanju ovog filma.
 
http://www.knjiznica-vg.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=59

shaka zulu

  • Gost
Odg: MJESEC HRVATSKE KNJIGE, 15.10.-15.11.2010.
« Odgovori #1 : Listopad 15, 2010, 09:35:16 poslijepodne »
http://www.knjiznica-vg.hr

Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37

15. 10. do 01. 11. Stotine cvjetnih priča
izložba

18. 10. u 19.30 Predstavljanje knjige Izabrane pjesme albanskog pjesnika Visara Zhitija
promocija

-

Područna knjižnica Galženica, Trg Stjepana Radića 5

15. 10. do 15. 11.
Upoznajmo knjižnicu

15. 10. – 26. 10.  Hrvatske endemske biljke i životinje
informativno-edukativna izložba

19. 10. u 19.00 sati        „Moj svijet književnosti i filma“ i „Matka je slatka“
predstavljanje pomoćnih tiskovina za nastavu Melite Delić i Marine Mužek

-

Dječji odjel, Zagrebačka 37 (potkrovlje)

15. 10. - 15. 11. Što je biološka raznolikost?
izložba

15. 10. -  15. 11. Prvašići – naši novi članovi
besplatan upis učenika prvih razreda

18. 10. u 17.30 sati  Biološka raznolikost
radionica

Če je do zabil,da ga heznem z laktom pod rebra...  ;)

shaka zulu

  • Gost
Odg: MJESEC HRVATSKE KNJIGE, 15.10.-15.11.2010.
« Odgovori #2 : Listopad 25, 2010, 08:11:01 poslijepodne »
Of tjeden;

Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37

28. 10. u 19.00 sati  Flora i fauna Turopolja
predavanje uz projekciju

01. 11. do 15. 11.
Izložba knjiga i slikovnica


Područna knjižnica Galženica, Trg Stjepana Radića 5

26. 10. u 19 sati  Hrvatske endemske biljke i životinje
završnica nagradne igre za odrasle sugrađane


Dječji odjel, Zagrebačka 37 (potkrovlje)

26. 10. u 18.00 sati  Psihologija samomotivacije u svakodnevnom životu
radionica za roditelje

28. 10. u 18.00 sati  Biološka raznolikost Hrvatske
predavanje

shaka zulu

  • Gost
Odg: MJESEC HRVATSKE KNJIGE, 15.10.-15.11.2010.
« Odgovori #3 : Studeni 02, 2010, 09:57:36 poslijepodne »
Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37
01. 11. do 15. 11.
Izložba knjiga i slikovnica
predstavljanje kuharica i slikovnica velikogoričkog tiskara „Grafika - Markulin“, Lukavec


Područna knjižnica Galženica, Trg Stjepana Radića 5
04.11. u 19.00 sati  Knjižnica u Galženici 1980.-2010.
izlaganje na Matičinom četvrtku u Muzeju Turopolja

5. 11. – 17. 11.   
Strip u Hrvatskoj - izložba publikacija iz knjižnice Ante Obuljena
 5. 11. u 18.30 - otvorenje izložbe i predavanje