Autor Tema: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske  (Posjeta: 8819 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« : Kolovoz 14, 2010, 10:18:44 poslijepodne »
ŽIROVINSKO SPRAVIŠČE-ŽIROVINA
...

Održava se tradcionalno svake godine između  Velike i Male Gospe sa ciljem utvrđivanja rodnosti žira u odnedavno zaštićenom Turopoljskom lugu kada se procjenjuje da li će biti dovoljno žira za žirenje izvorne hrvatske pasmine turopoljske svinje.Tom prilikom organiziraju se tematski okrugli stolovi, izložba starog oružja i slika, recitali turopoljskih pjesnika, prikazivanje starih sportskih igara sve uz nastup KUD-ova, domaću ugostiteljsku ponudu i druženje te razgledavanje znamenistosti Turopoljskog luga.
http://www.tzvg.hr/?show=17992&pid=23413

-

28.8.   Žirovinsko spravišće Plemenite opčine turopoljske
Lugarnica, Turopoljski lug
http://cms.gideon.hr/content/clients/56/documents/10/1/2204.doc

-

Žirovina u Turopoljskom lugu

24.08. - Običaj godišnjeg obilaska šume i provjere plodnosti žira na Dan Sv. Bartola, Bartolovo, tzv. žirovina, potječe još iz srednjeg vijeka kada je Plemenita opčina turopoljska bila jako gospodarsko upravno središte u sklopu kojega su egzistirala 22 sela-sučije, a pod svojom upravom držala je 5 tisuća hektara legendarne turopoljske šume hrasta lužnjaka. Prema tradiciji, na Bartolovo župan i dužnosnici Plemenite opčine turopoljske provjeravaju kako je obrodio žir i prema tome procjenjuju koliko će biti uspješna iduća godina.

Mjesto događanja tradicionalno je drveni čardak u Turopoljskom lugu gdje se održavaju pastirske igre: prasićkanje igra u kojoj se štapovima ili batinama pokušava u rupu u tlu ugurati maleni krumpir, buča ili kakav kamenčić, baltićanje igra bacanja baltice (male sjekire) u drvo, nožićkanje igra bacanja nožića u drvo. Osim toga, održava se i igrokaz “Susret svinjara i gospodara u šumi“. U sklopu događanja je i projekt očuvanja autohtone hrvatske pasmine turopoljske svinje.

Informacije: Turistička zajednica grada Velika Gorica, Kurilovečka 2, 10 410 Velika Gorica. Tel. 01/6222 378, e-mail: tzvg@tzvg.hr , vlatka.lukinic@tzvg.hr , www.tzvg.hr
POU Velika Gorica, tel. 01/6259 800
http://www.tzzz.hr/?show=2753&pid=9685

24.08.,
28.8. ?   ???

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #1 : Kolovoz 15, 2010, 10:28:11 prijepodne »
Bijah nekoliko puta... i mogu reći samo da je to na papiru vrlo bogato i osebujno, a u praksi nešto sasvim drugo, puno bliže skupom proštenju, samo bez štandova plastičnih igračaka... tko je na šanku ove godine? Opet Buševec?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #2 : Kolovoz 15, 2010, 10:37:55 prijepodne »
Ak žmekne kiša pak bu pušing a dojam bi mogle popraviti turbulencije v Grackomu veču...
he he he...
 ;D  ^-^  ^-^

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #3 : Kolovoz 15, 2010, 10:58:57 prijepodne »
Nek dojdeju u šumu i pucaju jedan po drugome... rezultat more biti samo "njihov broj naspram nula" - za nas!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #4 : Kolovoz 15, 2010, 11:13:00 prijepodne »
Vrana vrane...
Čisto sumlam da bi skupil dve eki-pice i za paintball a kamoli za kaj drugo de je treba nekaj više švica,il nedaj bože,krvi pustiti.
 O0

shaka zulu

  • Gost
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #5 : Kolovoz 24, 2010, 10:13:08 poslijepodne »
Dođite na Žirovinu 2010.
23.08.2010.

Plemenita opčina turopoljska organizira manifestaciju Žirovina 2010. u subotu, 28. kolovoza 2010. godine u Turopoljskom lugu, lugarnici Čardak . Donosimo cjeloviti program ovogodišnje Žirovine.


Program:

11.00 – Sv. Misa u kapeli sv. Fabijana i Sebastijana u Kučama
12.15 – razgledavanje postave izložbe slika u staroj školi u Kučama
13.00 – obilazak šume i pregled rodnosti žira u Turopoljskom lugu

14.00 – Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopoljske
Dnevni red Spravišča:
1. Otvaranje Spravišča
2. Izvješće o rodnosti žira
3. Okrugli stol na temu:
“Bruceloza suzbijena i sada sve opet ispočetka”

15.30 – kratki igrokaz “ Susret u šumi svinjara s gospodarom”

15.30 – kulturna događanja

Razgledavanje izložbi:
a) starog oružja
b) narodnih turopoljskih nošnji
c) umjetničkih slika

Recitali turopoljskih pjesnika

16.00 – športski susreti “Žirovina 2010.”
- prasičkanje
- baltičanje
- gađanje praćkom i zračnom puškom
- gađanje lukom i strijelom u metu
Proglašenje rezultata

Ostala događanja: narodno veselje i zabava uz glazbu i ples
razgledavanje okoliša u šumi Turopoljski lug
vožnja zaprega sa hrvatskim posavcem
http://www.gorica.hr/2010/08/dodite-na-zirovinu-2010/

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #6 : Kolovoz 24, 2010, 10:47:50 poslijepodne »
Nebum došel iz dva razloga - ta kočija nebu za nas sitne duše sitnog zuba, a i nekak se ti pajceki uvek najdu čohati na moj auto, jenput sam sa vrha zadnje haube mog BMW-a strugal celu loptu blata sa čekinjama, na visini preko metra, pa mi i danas ni jasno kak je taj pajcek moral biti veliki - kak Fičo? Ostalo me ne zanima, a i nisam pripremio svoju praćku, jer ono kaj oni daju nemreš ni ribe hraniti...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #7 : Kolovoz 29, 2010, 03:05:36 poslijepodne »

shaka zulu

  • Gost

shaka zulu

  • Gost

shaka zulu

  • Gost
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #10 : Rujan 02, 2010, 08:23:44 poslijepodne »
ŽIROVINA 2010

subota, 28. kolovoza 2010. godine

Spisal i poslikal Slavko pl.Stepanić

Fotografije
http://picasaweb.google.com/t1598p/Zirovina2010#

Žirovina 2010.m4v
Već sedamnaest godina nastavlja se tradicija veličanja plodova prirode, žira u Turopoljskom lugu kao glavna hrana turopoljskih svinja, a time i opstanka ljudi u ovom nekoć siromasnom kraju. Zajednički naziv spravišča ove godine išao je kao Žirovina 2010, a održao se je u subotu 28. kolovoza u Turopoljskom lugu s oko 200 pučana velikogoričkog kraja i naravno "plemenitaša" .
Snimio Slavko Stepanić, obrada STUDIO Skočilić.


Ovoletna Žirovina počela je kak i sako leto svetum Mešum tera je bila f cirkve svete  Sebastijana i Fabijana. Mešu je služil mladi plebanuš Andrija, imal je nadahnutu propovet o živlejnu kak trebamu saki dan iskoristiti za dobrobit i mislim da bu dober naslednik plebanušu Đuri. Pri meše je pevalo Rvacko pevačko društvo Kučani z Kuč.
Vreme ni bilo baš na neke visine ali nadam se da je obavlena još jena navada naše stare kaj su nam ostavili to v nasleđe. Zapraf nijova navada imala je ekonomski značaj jel su v nijovo doba šume bile rodne ze žirom pak su vujnem svijne žirovale. Za Bartolovo išlo se v šumu pogledati kuliko bu bilo žira natepeno i kuliko se bu moglo svin po rali naraniti.
Posle meše svi smu otišli v selsku drvenu školu teru je dal napraviti vu vreme svojega komešuvajna Franjo pl.Lučić. Tu smu videli izložbu slik i lepo se okrepili z pičem i kolačem i krenuli v Turopolski lug. Stali smu pri raspelu kaj su ga prije dve lete napravile Rvacke šume a kučki pevači su otpevali nekuliko pesme a posle se svi pomolili pri raspelu. Pogledalo se i kuliko je žir natepen a po proceni lukavečkog kaštelana Želka pl.Stanilovića na rali bi se mogle naraniti i do dve svijne.
Nakom toga povratek je bil na črdak de je bilo sve pripravleno za svečano spravišče ali zbok kiše ni moglo biti vane pak se sve nabrzinu preselilo nutre v črdaka.
Himnu hrvacku, turopolsku i još nekuliko pesme otpevali su kučki pevači.
Spravišče je otprl komeš Franjo pl.Kos, pozdravil se goste. Kesneše su i gosti zeli reč i nekaj nam povedali. Bil je i okrugli stol o svinami ali na stoječki jel ni bilo puno placa v črdaku.
Posle sve pripovedajne prišlo se narodnom veselju tero je bilo popračeno z turopolskemi oblizeki i pičem. Sporcke nakmičejne ni bilo zbok lošek vremena, jedino je bila izložba narodne nošne i lovačkog oružja a Jožek Pavišić z Korilovca donesel je jenu igru kaj su se naši dedovi igrali na penu. Bil je i prikazan igrokaz gazde i svinara kak su se v šume spominali a turopolski pesnici zreciterali su nekuliko pesmice.
https://docs.google.com/Doc?id=dcb8wwgk_13dc5p89

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #11 : Kolovoz 24, 2011, 04:48:45 poslijepodne »
ŽIROVINA 2011.
Plemenita opčina turopoljska u subotu organizira 18. Žirovinu u Turopoljskom lugu, kod lugarnice Čardak. Prilika je to za obilazak šume i ocjenu rodnosti žira, potom slijedi tradicionalni igrokaz o susretu svinjara i gospodara, Žirovinsko spravišče te okrugli stol o očuvanju turopoljske svinje, autohtone pasmine koju plemenitaši uzgajaju u dva gatera. Prilika je to da se podsjeti prisutne kako je nedavno eutanazirano 25 svinja zbog ponovne pojave bruceloze. O ovoj će bolesti, kao i najavljenoj svinjskoj kugi, na okruglom će stolu ipak biti malo riječi pa će naglasak biti stavljen na budući uzgoj.

„Trenutno u Turopoljskom lugu i Lukavečkom čretu imamo 50-ak krmača i 150 svinja. No, preostali odojci nemaju više nikakvu selekcijsku vrijednost kao izvorna pasmina, već će poslužiti tek za „omastiti brk“ – kaže župan POT-a Franjo Kos.

PROGRAM ŽIROVINE 2011.

12.15 – razgledavanje postave izložbe slika u staroj školi u Kučama

13.00 – obilazak šume, Krčkih vrata i pregled rodnosti žira u Turopoljskom lugu

14.30 – Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopoljske, Čardak

Dnevni red Spravišča:

1.      Otvaranje Spravišča

2.      Izvješće o rodnosti žira

3.      Okrugli stol na temu: “Selektivni rad, uzgojni program i održivi razvoj, te borba za očuvanje  pasmine turopoljske svinje”

16.00 – kratki igrokaz “ Susret u šumi svinjara s gospodarom”

od 14.00 – kulturna događanja; razgledavanje izložbi starog oružja, narodnih turopoljskih nošnji i umjetničkih slika te recitali turopoljskih pjesnika

16.15 – domjenak: turopoljska kotlovina i turopoljski pečenec

od 16.00 – športski susreti “Žirovina 2011.”

Prasičkanje, baltičanje, gađanje praćkom i zračnom puškom, gađanje lukom i strijelom u metu

Ostala događanja: narodno veselje i zabava uz glazbu i ples, razgledavanje okoliša u šumi Turopoljski lug i vožnja zaprežnim kolima
http://www.cityportal.hr/aktualno/zirovina-2011/

A,mogla bi i kiša...  ;D
wwwg tablice

Offline mglavovic

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 198
  • Karma: +0/-0
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #12 : Kolovoz 24, 2011, 05:17:26 poslijepodne »
ŽIROVINA 2011.
Plemenita opčina turopoljska u subotu organizira 18. Žirovinu u Turopoljskom lugu, kod lugarnice Čardak. Prilika je to za obilazak šume i ocjenu rodnosti žira, potom slijedi tradicionalni igrokaz o susretu svinjara i gospodara, Žirovinsko spravišče te okrugli stol o očuvanju turopoljske svinje, autohtone pasmine koju plemenitaši uzgajaju u dva gatera. Prilika je to da se podsjeti prisutne kako je nedavno eutanazirano 25 svinja zbog ponovne pojave bruceloze. O ovoj će bolesti, kao i najavljenoj svinjskoj kugi, na okruglom će stolu ipak biti malo riječi pa će naglasak biti stavljen na budući uzgoj.



Koliko čujem članovi POT-a su pred ovrhama, hrvatske šume podignuli su kaznenu prijavu protiv svih članova POT-a zbog uništavanja sadnica na tom području i traže cca 2,5 milijuna kuna odštete, onda ministarstvo pravosuđa isto je podignulo kaznenu zbog ilegalnog držanja svinja, oko 2 milijuna kuna, ima još koja sa manjim iznosima. Po ZKP-u svi članovi udruge snose jednaku odgovornost, o Kosu da i ne govorim, stoga plemenitaši na žirovinu dođite punih žepi jer koliko vidim i Franc Kos je počel hoditi i skuplati milodare. Što će reci da čemo uskoro saznati tko stoji iza POT-a je kad Franc propeva to bu glazba za dušu ;D

UŽIVAJTE U ŽIROVINSKOM SPRAVIŠĆU :D



« Zadnja izmjena: Kolovoz 24, 2011, 05:19:49 poslijepodne mglavovic »
I JA SAM ANTE GOTOVINA I MLADEN MARKAČ! branim svoje.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #13 : Kolovoz 24, 2011, 05:31:04 poslijepodne »
Kad sam videl raspored spravišća, plus kada znam kak to izgleda (jer se prepisuje svake godine), fakat nemam ideju zakaj dojti... nebi niš rekel da si ima ikaj za videti.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline mglavovic

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 198
  • Karma: +0/-0
Odg: Žirovinsko spravišče Plemenite opčine turopolske
« Odgovori #14 : Kolovoz 24, 2011, 07:32:17 poslijepodne »
Kad sam videl raspored spravišća, plus kada znam kak to izgleda (jer se prepisuje svake godine), fakat nemam ideju zakaj dojti... nebi niš rekel da si ima ikaj za videti.

Budeš videl JATO svinja :D
I JA SAM ANTE GOTOVINA I MLADEN MARKAČ! branim svoje.