Autor Tema: Rat još traje (za neke)  (Posjeta: 42802 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #135 : Studeni 29, 2011, 12:30:40 poslijepodne »
U ono vrijeme, 1991 godine HV je raspolagala s 22 komada (nekompletnih) haubica 203 mm model M 115, a model M1H1 se odnosi na haubicu 155 mm...

Ja sam pronašao da je bilo 24 komada a ne 22 haubica (možda su dvije bile neupotrebljive pa zato je razlika) - datume zarobljavanja pojedinih nisam pronašao.
Za haubicu sam pronašao da je model M1 a ne M115. M115 je novija verzija M1 haubice.
M1H1 je potpuno drugo oružje i nema veze s ovim.

Još nisi odgovorio od kuda si izvukao domet od 57 kilometara za tu haubicu.

@ kunta
Ovo sam našao što je bilo u Vukovaru od odružja:
"Obrana Vukovara pred kraj rujna imala je: četiri haubice 155 mm, 27 minobacača, od ćega devet kalibra 120 mm, 15 kalibra 82 mm i tri od 60 mm, zatim pet gorskih topova 76 mm, tri protuoklopna topa 76 mm, dva laka lansera raketa 128 mm."

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #136 : Studeni 29, 2011, 12:41:41 poslijepodne »
Kaj si radio inventuru ?  Kad si već toliko tražio, mogao si pronači i da su sve bile neupotrebljive jer su im srbi kod povlačenja poskidali nišanske sprave ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #137 : Studeni 29, 2011, 01:01:10 poslijepodne »
Kaj si radio inventuru ?  Kad si već toliko tražio, mogao si pronači i da su sve bile neupotrebljive jer su im srbi kod povlačenja poskidali nišanske sprave ...

To nisam našel. Našel sam samo za 130mm topove te informacije i kako se kompletirao koji.
Negdje su nedostajali i zatvarači.

Bilaj

  • Gost
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #138 : Studeni 29, 2011, 01:44:20 poslijepodne »
Sada ne mogu naći, ali mislim da sam to pronašao kod 155mm haubice da su stavljeni zamjenski zatvaraći, ali da je jedna haubica eksplodirala.
To bi trebao ponaći gdje je to bilo, ali mislim da je to bilo u vinkovcima.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #139 : Studeni 29, 2011, 10:15:44 poslijepodne »
U dvadeset godina svi narodi ostvarili slobodu u bivšoj Jugoslaviji - Samo Hrvati gubitnici
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/hrvatska/13237

20 GODINA POSLIJE Srbi izračunali da su najviše izgubili raspadom Jugoslavije? - (na tuđem radu...)
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/hrvatska/13265

U Borovu zapaljena i odbačena Hrvatska državna zastava
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/hrvatska/13264

Dok se u Golubiću kod Knina dozvoljava gradnja spomenika četnicima u Borovu i Karlovcu vandalizam nad hrvatskim (FOTO)
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/izdvojeno/13115
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #140 : Studeni 29, 2011, 10:42:10 poslijepodne »
Ovaj 130mm top, idealna preciznost bi trebala biti sedamdesetak metara standardne devijacije na krajnjem dometu. To je ono idealni uvijeti, savršeni izračuni, idealne vremenske prilike i neprilike.
Ja ti više verujem v sreču nek v idealno a one "slagal je je kak na tajner" držim za pripovesti za malu decu.Ak nisi otprl "oblučec" na štitu prije nek si zauzel elemente i vudril pri diganju cevi z panoramum/nišanom po istomu zabi da buš bez ponovne rektifikacije kaj pogodil.Ak su ti krave,koze,ovce,pijanci se osmeknuli vuz pikete slično.Za minobacač 60mm se pad mine v krugu 23m (rasap mine) oko cila smatra pogodkom.

Ja bi prije okrenuo to drugačije- koje bi bile alternative na vukovarskom području?
Dopremanje tak velikog topa u sam grad i onda obskrbljivanje istog s agranatama mi se čini kao logistička noćna mora za grad u okruženju, ali bi valjda bila brža komunikacija između topništva i zapovjednika na prvoj crti.
S druge strane, kaj ne bi bilo gore da se uopće nije gađalo iz Vinkovaca po srpskim položajima oko Vukovara. Ovako se barem pomaže obrani koliko god to bilo riskantno.
Kaj ti misliš o tome?
Neznam.
Neposredno- kad ti vidiš boju oči protivniku več ti je voda došla do grla.
Poluposredno- prevelik domet.Puno boli izbor bi bile "ruske trube", il teri drugi reketni bacači/bacači granate,minobacači,BST i slično kračega dometa.
Posredno- dobre karte,računači,izviđači,vezisti,problem opskrbe strujum sredstava veze,dober položaj (da ti nje moreš tuči i imati veliki radijus delovanja a oni tebe po karte nemreju tu smestiti i svojem ognom najti- da si bole munjen nek oni),sreča...
Jel postoji kakov primer "top u gradskom okruženju u potpori postrojbi u obrani"?
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Rat još traje (za neke)
« Odgovori #141 : Studeni 29, 2011, 10:47:02 poslijepodne »
pet gorskih topova 76 mm, tri protuoklopna topa 76 mm
Rekel bi da je ovo ZIS M42 (B1) cal. 76.2mm
Imal je svoju inačicu z kratkem lafetom,to je valda/most taj gorski,a koristil je granate TF sjedinjene i polusjedinjene,kumulativne i potkalibarna zrna,to bi mogli biti ovi protuoklopni.
Polusjedinjene granate, znači da se punjenja v "vrečicami" moreju vaditi z čahure kak i na minobacaču,il haubice,samo to mu baš i ni od pomoći budući da mu je max. elevacija cevi oko +37° (zato i je top a ne MB il H, jel tak).Minimalna je -10°,-7°,-5°,...ne sečam se točno...
Domet oko 13 km.

Kad si već toliko tražio, mogao si pronači i da su sve bile neupotrebljive jer su im srbi kod povlačenja poskidali nišanske sprave ...
Ak očeš tirati mak na konec,bez nišana bi mogel tuči i neposredno i poluposredno.
Glavno da imaš top i granate i... Rokaj,Mile!!!
wwwg tablice