Autor Tema: Poezija  (Posjeta: 72769 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Poezija; Slavica Sarkotić u Antologiji uz Šenou i Matoša
« Odgovori #15 : Listopad 13, 2009, 10:56:10 poslijepodne »
Slavica Sarkotić u Antologiji uz Šenou i Matoša
(13.10.2009.)
 
U novoizdanoj Antologiji "Hvaljen budi Gospodine moj-Sveti Franjo u hrvatskom pjesništvu" koja je tiskana u izdanju "Alfe" iz Zagreba, uvrštena i pjesma Slavice Sarkotić "Ponedjeljkom u očekivanju Franje Asiškog", koja je rodom iz Donjeg Vukojevca.
Ova značajna knjiga, tiskana na 730 stranica izdana je povodom 800.godišnjice utemeljenja Franjevačkog reda. Njena pjesma će se naći u ovoj knjizi uz velika imena hrvatskog pjesništva, kao što su Marko Marulić, August Šenoa, Silvije Strahimir Kranjčević, Antun Gustav Matoš, Dragutin Tadijanović, Enes Kišević, Božidar Prosenjak i brojni drugi. Osim toga, među njima je i Slavičin dragi prijatelj Ivica Smolec iz Velike Gorice.
Inače, prošli tjedan Slavica je bila gošća Gradske knjižnice i čitaonice u Gvozdu gdje je zajedno s nakladnicima predstavila svoju knjigu za djecu "U svakom cvijetu spava vila". Knjižnica je bila prepuna djece koja su joj puni školski sat postavljala pitanja o knjizi i slušala pjesme koje im je čitala. Sljedeće predstavljanje iste knjige ova hvalevrijedna pjesnikinja iz našeg kraja ima 20.10. u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Petrinji, a 27.11. u Virovitici.

http://www.rtl-radio.hr/default/news.php?kat_id=178&news_id=4156#4156

Trs

  • Gost
Odg: Poezija
« Odgovori #16 : Listopad 14, 2009, 07:14:09 poslijepodne »

U tu antologiju joj nije uvrštena samo ta pjesma nego još dvije, "Kaputi naših očeva" i "Vrijednost sitnih trenutaka".
Bravo, Slavica!
Kad nađem vremena, prepisat ću jednu i staviti ju ovamo (poduže su).


Offline Samouk

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Poezija
« Odgovori #17 : Listopad 22, 2009, 09:38:38 poslijepodne »
Admine, nije lijepo da otkrivaš bilo čiji identitet na forumu, to ti ne služi na čast bez obzira što si sa određenim forumašima prijatelj. Ipak bi svi trebali imati isti kredibilitet na forumu. PROIZLAZI DA I NA OVOM FORUMU PREVLADAVA POLITIKA PODOBNOSTI, A NE PRAVEDNOSTI I JEDNAKOSTI.
Uvijek netko, protiv nekoga nešto ima.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Poezija
« Odgovori #18 : Listopad 22, 2009, 10:01:18 poslijepodne »
A gdje je nestao tvoj zločesti komentar na račun Sarkotić Slavice?

Ni vrag, da je netko skužil tko si pa ti je sad neugodno da si to napisal?
Odlično, bravo majstore! Iako čovjek to ne bi očekivao na temi Poezija...   
 :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Samouk

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Poezija
« Odgovori #19 : Listopad 22, 2009, 10:07:44 poslijepodne »
A gdje je nestao tvoj zločesti komentar na račun Sarkotić Slavice?

Ni vrag, da je netko skužil tko si pa ti je sad neugodno da si to napisal?
Odlično, bravo majstore! Iako čovjek to ne bi očekivao na temi Poezija...  
 :)
Goričanka, priupitaj to admina, a ne mene! On otkriva identitet frorumaša svojim prijateljima i briše postove.
Uvijek netko, protiv nekoga nešto ima.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Poezija
« Odgovori #20 : Listopad 24, 2009, 02:49:57 poslijepodne »
Ne poznajem ni jednog od dvojice Admina osobno, ali godinama već ih znam sa foruma, i mogu ti reći da mi uopće ne djeluju kao ljudi koji bi otkrivali nekome nečiji identitet.
Najmanje u ovakvim bedastoćama.

Ako su ti post obrisali, nemoj se čuditi, jer na nekim forumima bi za takav bezobrazni komentar bez argumenata ikakvih dobio i ban, a ne samo obrisani post.
Bolje zato kreni od sebe, nego da tražiš krivce u drugima.
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2009, 05:28:38 poslijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Poezija
« Odgovori #21 : Listopad 24, 2009, 05:04:00 poslijepodne »
Nisu admini obrisali post, krivac je zamoljen da se ispriča zbog svoje laži, ali izgleda da ne stigne.

Offline Samouk

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Poezija
« Odgovori #22 : Listopad 24, 2009, 11:56:07 poslijepodne »
Krivac stigne pregledati svoju poštu i postove. I ispričao se tamo gdje misli da je to trebao učiniti.
Goričanka, tanka je nit između laži i istine, a osim mene ni neki drugi baš i nisu ono za što se izdaju ... no da ne kažem baš sve, zbroji malo i sama ponešto pa zaključi.
« Zadnja izmjena: Listopad 25, 2009, 12:24:04 prijepodne Samouk »
Uvijek netko, protiv nekoga nešto ima.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Poezija
« Odgovori #23 : Listopad 25, 2009, 03:52:58 poslijepodne »
Treba biti pošten i dati prostora poeziji u ovoj temi, jel tak?

To kaj se tebi osobno ne sviđaju Slavičine pjesme, ti ne daje za pravo da napišeš uvredljivi komentar, a još manje da tu prozivaš Admine ili koga već.
Otvori temu o dobroj i lošoj poeziji pa ćemo diskutirati.
Otvori temu o povjerenju Adminima, po mogućnosti sa anketom, pa ćemo i to provjeriti, ali nemoj odvlačiti temu gdje joj nije mjesto - u rješavanje osobnih animoziteta i nezadovoljstva. Pogledaj svih svojih pet postova pa reci treba li to ići u poeziju?
« Zadnja izmjena: Listopad 25, 2009, 03:57:15 poslijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Trs

  • Gost
Odg: Poezija
« Odgovori #24 : Listopad 27, 2009, 02:10:17 poslijepodne »


Ponedjeljkom u očekivanju Franje Asiškog


Ponedjeljkom ujutro
Bacam tvrdo pecivo od petka
U koš za otpatke
S određenom dozom kajanja
Mama mi uvijek govori
Ne smije se nikada bacati kruh
Jer uvijek netko negdje gladuje

Onda na kiosku kupujem krafnu
Usput se također kajući
Jer kao što znamo
Krafne su prepune masnoća
K tome sendvič s integralnim pecivom
Na deklaraciji sam pronašla
Pet sumnjivih E-sastojaka

Ispod mog prozora na ulici
Po kontejneru čeprka starica
Uredno zaglađene kose
S vunenim rukavicama na rukama
Vadi stvari i sortira ih na zemlji
Hrpice na pločniku

Pored nje prolaze cijelo jutro
Dizajnerski kostimi
I skupe torbe i cipele
Kao slučajno svrnu pogled ustranu
Samo jedan stariji gospodin
Podigao joj je kolica koja
Su se bila prevrnula

Idem joj odnijeti ovu krafnu
Kažem mojoj spremačici
A ona odmahuje glavom
Možeš kaže
Ali nemoj misliti da ćeš si
Time osigurati komadić raja
I još kaže
Nitko od ovih ljudi koji su
Jutros prošli uz staricu
Nije bio Franjo Asiški


Slavica Sarkotić
(objavljeno u "Marulić", 2009. i "Sveti Franjo u hrvatskom pjesništvu", 2009.)

Offline Samouk

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Poezija
« Odgovori #25 : Listopad 28, 2009, 06:43:56 poslijepodne »


Ponedjeljkom u očekivanju Franje Asiškog


Sve u svemu, Trs, bez obzira na to što tko mislio o ovoj pjesmi to je obićno prepričavanje nekih manje više stvarnih ili izmišljenih događaja. Pošto svatko ima pravo na svoje mišljenje i svoj pogled na poeziju, ja mislim tako kako sam napisao. Ta pjesma ne spada niti među povjestice, niti među ... ne znam u koju kategoriju bih je svrstao. Daj, pošto si ti pametan čovjek poući nas kamo to spada, tako ti svega. Ja osobno ne znam tko je i po čemu Sarkotičku svrstao tako visoko?
Pozdrav!
Uvijek netko, protiv nekoga nešto ima.

Trs

  • Gost
Odg: Poezija
« Odgovori #26 : Listopad 28, 2009, 07:11:34 poslijepodne »

Zapravo je sasvim nevažno što mi mislimo o toj pjesmi, sviđa li nam se ili ne, s gledišta njene uvrštenosti u antologiju.
Uvrstili su ju urednici mr. Božidar Petrač, dr. sc. Nevenka Videk i dr. sc. Vladimir Lončarević. I ona je unutra, to je gotova stvar. A je l' se nekome od nas sviđa ili ne, to je druga stvar.
Meni se, recimo, ni najmanje ne sviđa poezija jednog od svjetski najpoznatijih pjesnika Pabla Nerude. Dosadna mi je. Davno, davno, kupio sam ženi za rođendan njegovih "Sto soneta o ljubavi" a nikad tu knjigu nisam cijelu pročitao. Ali nije mi na kraj pameti da velim da to ništa ne vrijedi zato što se meni ne sviđa.

Offline Samouk

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Poezija
« Odgovori #27 : Listopad 29, 2009, 08:32:53 prijepodne »
Velepoštovani Trs!
Slažem se s tvojim komentarom. No da pojasnim: to što netko ima pravo isati ma., dr., sc. i slićno meni ne znači baš mnogo, jer to ne mora značiti da je pametniji od mene ili od tebe. To si upravo potvrdio tvrdnjom o Nerudinoj knjizi.
Pozdrav!
Uvijek netko, protiv nekoga nešto ima.

Trs

  • Gost
Odg: Poezija
« Odgovori #28 : Listopad 29, 2009, 12:48:38 poslijepodne »

Sumnjam da dotična gospoda brinu o tome što to tebi "ne znači baš mnogo" i što se tebi ne sviđa pjesma Slavice Sarkotić. Ali sam siguran da urednici ne bi dobili sredstva niti odobrenje za taj opsežan, grandiozan posao kad ne bi bili kvalificirani za to. Ako su oni komparatisti, romanisti, antologičari, prevoditelji, književni kritičari, književni povjesničari itd (proguglao sam o njima samo dvije minute), radije ću povjerovati njima da je pjesma kvalitetna nego tebi da nije.
Isto tako će svatko radije povjerovati stručnjacima koji kažu da su Nerudine pjesme dobre nego meni koji kažem da su dosadne.
Jer književni stručnjaci su zbog svog širokog znanja o tim stvarima puno objektivniji od nas laika, kojima se nešto "sviđa ili ne sviđa". Kad bi se referendumom naroda utvrđivalo koja je pjesma najbolja, pobijedila bi neka cajka s pjesmom u kojoj je refren "idem selom, nosim veš mašinu, al sam glup u pm").


Franjo Asiški

Svake je godine
u listopadu
skroman
njegov
dan
stoljećima
ispisan.

Sa siromahom
Franjo kaput dijeli
i svaku sreću želi.

Da je bio prijatelj ptica,

to su one znale
i njegovo su ime
pjevanjem zvale.

Da je svet,
znade
cijeli svijet.


Milan Radić (1928.)
(objavljeno u "Marulić", 1998. i "Sveti Franjo u hrvatskom pjesništvu", 2009.)


shaka zulu

  • Gost
Odg: Poezija
« Odgovori #29 : Listopad 29, 2009, 03:47:16 poslijepodne »
Bečari,oprostete kaj smetam al jel do zna kuliko bi v kunami vredila kniga i de ju se more prenajti?