Autor Tema: HEP traži OIB  (Posjeta: 20310 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
HEP traži OIB
« : Prosinac 25, 2010, 01:01:40 poslijepodne »
Zanima me jeste li  Vi   dobili sa  računima   od  struje   i  neki papir gdje piše  da morate dostaviti svoj  OIB  u    najbližu  elektru? I ako ga ne dostavite oni  imaju pravo isključiti struju????? :o :o
Mislim, meni je to stvarno bezveze,  čemu sad to mučenje oko OIB-a,
što nije  OIB     tajni identifikacijski broj,    a  ovo  traženje  OIB-a  na sve strane  mi se čini  stvarno   narušavanje   privatnosti  ?    
Ono,sad neka  baka  od  100 godina,  koja živi  u nekom zaseoku u Lici ide   u   Gospić  na elektru njima dostaviti svoj  oib ;D ;D ;D

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #1 : Prosinac 25, 2010, 02:00:24 poslijepodne »
OIB nije nikakav tajni identifikacijski broj.

Imaš ti problema sa tipkom "space"??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #2 : Prosinac 25, 2010, 02:44:57 poslijepodne »
Meni se prije čini da tipka space ima problema s njom.  :P

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #3 : Prosinac 25, 2010, 04:47:51 poslijepodne »
OIB nije nikakav tajni identifikacijski broj.

Imaš ti problema sa tipkom "space"??
izgleda da imam  :)

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #4 : Prosinac 25, 2010, 08:38:33 poslijepodne »
Ono,sad neka  baka  od  100 godina,  koja živi  u nekom zaseoku u Lici ide   u   Gospić  na elektru njima dostaviti svoj  oib ;D ;D ;D

Vraga zna Milka kaj je O i I i B...  :D
wwwg tablice

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #5 : Prosinac 25, 2010, 09:41:28 poslijepodne »
OIB nije tajni broj.

Citat:
Kako OIB zamjenjuje MBG fizičkih osoba (građana i samostalnih obrtničkih djelatnosti), te MB pravnih osoba, to znači da OIB od 1. siječnja 2010. treba istaknuti na svim poslovnim papirima i ispravama koje se koriste za porezne i ostale potrebe u poslovanju.
Korisnici OIB-a su, trgovačka društva, obrtnici "dobitaši", obrtnici "dohodaši", ustanove, banke, udruge, vjerske zajednice, političke stranke i ostale pravne osobe, neovisno o tome jesu li ili nisu obveznici PDV-a, poreza na dobitak ili dohotka. Sve prethodno navedene osobe trebaju najkasnije do kraja ove godine prilagoditi poslovne i porezne dokumente kako bi već izdavanjem prvih isprava u 2010. sadržajem zadovoljili propisani uvjet, odnosno da ovisno o vrsti dokumenta sadrži i OIB izdavatelja, a u nekim slučajevima i primatelja isprave.
Jedan od najvažnijih poreznih dokumenata je račun koji treba sadržavati OIB ne samo izdavatelja, nego i primatelja računa. Ostali elementi računa, prema propisima o PDV-u, računovodstvenim i ostalim propisima nisu se promijenili.
Od 1. siječnja 2010., poslodavci trebaju evidentirati i pribaviti OIB-e svojih zaposlenika za potrebe matične evidencije radnika. Poslodavcima je taj podatak potreban jer zamjenjuje MBG, te će ga koristiti od 1. siječnja 2010. na svim izvješćima na kojima je prije bio tražen podatak o MBG. To su primjerice izvješća u vezi isplate plaće na R-Sm obrascu, obrascu DNR – Evidencija o dohotku od nesamostalnog rada, Obrascu IP i dr.
Poduzetnici - isplatitelji dohotka trebaju dobiti podatak o OIB-u i od povremenih autora i drugih fizičkih osoba kojima je isplaćen drugi dohodak u 2009. kako bi taj podatak mogli evidentirati na obrascu ID-1 – Izvješće o isplaćenom primitku, dohotku, uplaćenom doprinosu, porezu po odbitku i prirezu, koji se u 2010. dostavlja PU. OIB je potreban i za evidentiranje na potvrdama o isplaćenom primitku, dohotku i uplaćenom porezu i prirezu po odbitku koje isplatitelji trebaju predati fizičkim osobama za potrebe godišnje porezne prijave na DOH obrascu.
Osim navedenih izvješća i evidencija, poslodavci trebaju koristiti OIB i u svim ostalim izvješćima u kojima se traži podatak o MB poslodavca - društva ili MBG- fizičke osobe. Obveza iskazivanja OIB-a odnosi se na sve dokumente koji se izdaju, odnosno podnose od 1. siječnja 2010. pa i kad se radi o poslovnom događaju iz 2009. Prema raspoloživim informacijama MB poduzetnika još neko vrijeme će se koristiti, kao npr. na financijskim izvještajima koji se predaju FINI u 2010. za 2009. godinu itd.

Elektra bi taj problem s OIB-om mogla riješiti na puno bolji način. Vjerujem da u svojoj bazi već ionako imaju JMBG-ove i iz pomoć njih bi mogli vrlo lako doznati OIB-ove svih korisnika.


Zagorec BP

  • Gost
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #6 : Prosinac 25, 2010, 10:23:35 poslijepodne »
OIB nije tajni broj.

Elektra bi taj problem s OIB-om mogla riješiti na puno bolji način. Vjerujem da u svojoj bazi već ionako imaju JMBG-ove i iz pomoć njih bi mogli vrlo lako doznati OIB-ove svih korisnika.

Slažem se sa Stjepanom da OIB nije tajni broj, već osobni identifikacijski broj koji skriva neke osobne podatke koje je JMBG razotkrivao, a to je datum rođenja, država i mjesto rođenja te čak i spol.

Službe koje imaju dostupnost prema nekim podacima preko OIB-a imaju određeni nivo do kojeg mogu vidjeti neke od podataka o osobi. Znači ne svatko i ne baš sve.

Poduzeće poput HEP-a može dobiti uvid u bazu OIB-a preko postojećeg JMBG-a, ali očito da nisu zainteresirani za taj pristup.
Osobno plaćam račune putem interneta, a dostavljam očitanje i kontroliram svoju potrošnju i uplate preko WEB servisa od elektre
(http://ocitanja.hep.hr/).

Tako se također može dostaviti OIB, ali ima jedan mali problem - samo jedan OIB, a ja sam suvlasnik brojila sa svojom suprugom, a oni nemaju odgovora na moj upit o dva OIB-a.



Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #7 : Prosinac 25, 2010, 10:40:49 poslijepodne »
Ova očitanja ( http://ocitanja.hep.hr/ ) su pripovest zase...
Ja pošelem očitanje a za par dan najdem cedulu z goričke Elektre v kutije od pošte da se očitanje ni moglo obaviti radi moje nenazočnosti,bla-bla...Odnesem spunenu cedulu na Elektru a oni mi vele da sem most poslal očitanje v Zagreb al oni nemaju povratne informacije i tak Martin malo-malo nanaša cedule v Elektru.
* takov rođendan...
wwwg tablice

Zagorec BP

  • Gost
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #8 : Prosinac 26, 2010, 01:12:32 prijepodne »
Problemi? Kakvi problemi? Sa očitanjem i dostavom očitanja?

Radim tako već nekoliko godina i nemam nikakvih problema.
Zapravo, očitam brojilo (štoviše - fotografiram ga), unesem stanje u aplikaciju, pritisnem "probni obračun" i dobijem iznos za platiti. Platim taj iznos (putem inernet bankarstva) pri čemu koristim podatke iz računa koji su mi poslali iz Elektre (poziv na broj i to...) za taj mjesec, ali plačam iznos koji je izračunala Elektrina aplikacija.

Radio sam tako dok sam bio podstanar, radim to za brojilo u Zagorju i za brojilo u Ribnici. Nikad nemam problema..
 ;D
 

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #9 : Prosinac 26, 2010, 10:06:26 prijepodne »
već osobni identifikacijski broj koji skriva neke osobne podatke koje je JMBG razotkrivao, a to je datum rođenja, država i mjesto rođenja te čak i spol.

Nije otkrivao ni državu ni mjesto rođenja.

Službe koje imaju dostupnost prema nekim podacima preko OIB-a imaju određeni nivo do kojeg mogu vidjeti neke od podataka o osobi. Znači ne svatko i ne baš sve.

Otprilike tako, ovisno o čemu se radi - no najčešće ne vide ništa, jer im služi samo za identifikaciju za potrebe knjiženja. Ne vide dossier osobe.

Poduzeće poput HEP-a može dobiti uvid u bazu OIB-a preko postojećeg JMBG-a, ali očito da nisu zainteresirani za taj pristup.

Da, to je prekomplicirato uputiti dopis ministarstvu financija - možda i zato jer im baze nisu kompatibilne, pa tko će onda to unositi ručno za milijune mjernih uređaja - onako, "na žgance"...?

Tako se također može dostaviti OIB, ali ima jedan mali problem - samo jedan OIB, a ja sam suvlasnik brojila sa svojom suprugom, a oni nemaju odgovora na moj upit o dva OIB-a.

To nije problem, dostavi se samo jedan i sve štima. Trebate se samo dogovoriti - čiji!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #10 : Prosinac 27, 2010, 12:33:39 prijepodne »
već osobni identifikacijski broj koji skriva neke osobne podatke koje je JMBG razotkrivao, a to je datum rođenja, država i mjesto rođenja te čak i spol.

Nije otkrivao ni državu ni mjesto rođenja.

Kako nije?

Broj registra [uredi]
RR je broj registra u Hrvatskoj preuzet iz jugoslavenskog sustava regija. Regija je bila kodirana po ključu:
znamenka za republiku/pokrajinu
znamenka za područje unutar republike
Raspodjela brojeva unutar svakog opsega je bila unutarnja stvar svake republike/pokrajine. U Hrvatskoj je je određeno da se broj registra ograniči samo na kombinacije 3x za hrvatske građane, odnosno 00 i 03 za strance.
od-do   republika   x0   x1   x2   x3   x4   x5   x6   x7   x8   x9
00-09   stranci koji su dobili državljanstvo
10-19   BiH   Banja Luka   Bihać   Doboj   Goražde   Livno   Mostar   Prijedor   Sarajevo   Tuzla   Zenica
20-29   Crna Gora      Podgorica   
30-39   Hrvatska   Slavonija   Bjelovar,
Virovitica,
Koprivnica,
Pakrac   Varaždin,
Međimurje   Zagreb   Karlovac   Lika   Istra,
Primorje   Sisak,
Banovina   Dalmacija   miješana
upotreba
40-49   Makedonija   —   Bitola   Kumanovo   Ohrid   Prilep   Skopje   Strumica   Tetovo   Veles   Štip
50-59   Slovenija   Slovenija   ne koriste se
60-69   ne koriste se
70-79   Uža Srbija   —   Beograd   Šumadija   Niš   područje
južne
Morave   Zaječar   Podunavlje   Podrinje,
Kolubara,
Valjevo   Kraljevo   Užice,
Zlatibor
80-89   Vojvodina   Novi Sad   Odžaci   Subotica         Zrenjanin   Pančevo   Sjeverni
Banat   Ruma   Sr. Mitrovica
90-99   Kosovo      Priština   K. Mitrovica   Peć   Đakovica   Prizren

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #11 : Prosinac 27, 2010, 11:09:44 prijepodne »
Nije! Ti RR registri NISU korišteni u hrvatskom JMBG-u.

To kaj navodiš nije točno. Ili je - samo praksa sa JMBG nije izgledala tako, iako je to navedeno bila osnovica davno kada se uvodio...

Poanta je - mogao si vidjeti državljanstvo (je ili nije HR), te je li dobiveno rođenjem ili naknadnim upisom u knjigu državljana. Mogao si vidjeti i spol. No ne i državu i mjesto rođenja.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #12 : Prosinac 27, 2010, 01:10:21 poslijepodne »
Jesu. Baš sad sam pogledao JMBG-ove od djece i RR je preuzet iz starog sustava regija. To imaš u Zakonu o matičnom broju.

Da ne može se vidjeti mjesto, ali može se vidjeti država i regija.

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #13 : Prosinac 27, 2010, 01:22:26 poslijepodne »
Problemi? Kakvi problemi? Sa očitanjem i dostavom očitanja?

Radim tako već nekoliko godina i nemam nikakvih problema.
Zapravo, očitam brojilo (štoviše - fotografiram ga), unesem stanje u aplikaciju, pritisnem "probni obračun" i dobijem iznos za platiti. Platim taj iznos (putem inernet bankarstva) pri čemu koristim podatke iz računa koji su mi poslali iz Elektre (poziv na broj i to...) za taj mjesec, ali plačam iznos koji je izračunala Elektrina aplikacija.

Radio sam tako dok sam bio podstanar, radim to za brojilo u Zagorju i za brojilo u Ribnici. Nikad nemam problema..
 ;D
 
Uspjela sam unijeti preko interneta  OIB  .   Ovaj program za obračun  i  sve evidencije o uplatama je   super,  da  bar  plinara ima   takav.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: HEP traži OIB
« Odgovori #14 : Prosinac 27, 2010, 01:32:38 poslijepodne »

Uspjela sam unijeti preko interneta  OIB  .   Ovaj program za obračun  i  sve evidencije o uplatama je   super,  da  bar  plinara ima   takav.


Konačno netko zadovoljan HEP-om i aplikacijom koju Hrvatska Elektroprivreda nudi.  ;D