Autor Tema: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh  (Posjeta: 7131 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi

Hitno proširenje ili
uvođenje novih tehnologija


...
Godišnje se doveze 20 tona
- Važno je prije svega napomenuti da
je Mraclinska Dubrava odlagalište neopasnog
otpada. Ukupna površina iznosi 11,9
ha, a sastoji se od starog, saniranog dijela
Odlagališta površine 4,6 ha, te novog
dijela, površine 7,3 ha sa pet izgrađenih
kazeta za odlaganje komunalnog otpada.
Tu se dovozi sav komunalni otpad iz
grada Velika Gorica te pripadajućih naselja
– doznajemo od direktora VG čistoće
Željka Galekovića. - Ukupni kapacitet
odlagališta Mraclinska Dubrava iznosi
oko 180.000 tona komunalnog otpada
na izgrađenoj i neizgrađenoj površini za
odlaganje. Prema dinamici i količinama
odloženog otpada, koja na godišnjoj razini
iznose 20 tona, mogućnost je odlaganja
komunalnog otpada u sadašnjim gabaritima
odlagališta do 2018. godine, dakle: još
samo osam godina. U postojećim gabaritima,
mraclinsko odlagalište ne može primiti
veće količine otpada od navedenih.
Možemo samo pretpostaviti da je stoga
nužno ili hitno proširenje postojećega
deponija ili uvođenje novih tehnologija
i načina zbrinjavanja otpada kako bi se
smanjile godišnje količine otpada.

(više o tem na str. 7. ; )
http://www.rvg.hr/uploads/download/reporter/Reporter%20277.pdf

Ak se naprave te silne radne zone i poveča se broj stanovnikof za minimalno 12.000,kaj dale?
Il ni dale...

JosipJoža

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #1 : Ožujak 22, 2010, 05:30:48 poslijepodne »
Negde sam načul da krnja moralna vertikala Grad-Županija planira u Mraclinu progurati Županijsko odlagalište.
Sam li ja to dobro čul? Ak nisam nek me netko ispravi bil bi zahvalan, da sam krivo načul.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #2 : Ožujak 22, 2010, 05:57:54 poslijepodne »
Citat:
Gradsko vijeće
Aktualni sat 4. sjednice Gradskog vijeća

04.12.2009.

U suradnji sa Službom Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, od sada ćemo na portalu objavljivati službeni zapisnik aktualnog sata sjednica Gradskog vijeća. U nastavku donosimo zapisnik 4. sjednice Gradskog vijeća Grada Velike Gorice.
...
Vesna Marijetić: „Gospodine predsjedniče, gospodine gradonačelniče, zamjenice i kolege i kolegice vijećnici. Prvo pitanje je za gradonačelnika. Gradonačelniče, pokrenuli ste novu prometnu studiju za Veliku Goricu. Kako je 2005. godine izrađena studija za Veliku Goricu od istog izrađivača koji izrađuje i ovu iz 2009. zanima me, što je to novo u prometu na području Velike Gorice da biste potrošili 240.000 kn, za studiju? Moje drugo pitanje je isključivo za zamjenika gradonačelnika gospodina Stjepana Kosa. U županijskoj tiskovini, posljednjoj, sam pročitala da idu 4. Izmjene i dopune Prostornog plana Zagrebačke županije. Zamjenik župana ili župan organizirao je jednu posjetu u Sloveniji, u Celju, dakle, županijskom odlagalištu, mehaničko biološkom za zbrinjavanje komunalnog otpada. U tom prostornom planu koji je u  nacrtu prijedloga plana, od jedanaest lokacija koliko je bilo potencijalnih, svelo se na sedam. Pročitat ću ih, radi se o područjima na kojima se i sada odlaže komunalni otpad: Andrilovec – Dugo Selo, Beljavina – Vrbovec, Božička – Jastrebarsko, Cerovka – Sveti Ivan Zelina, Mraclinska Dubrava – Velika Gorica, Novi Dvori – Zaprešić i Tarno – Ivanić Grad. I ovdje imamo nešto što je istaknuto pa ću pročitati: „danas komunalni otpad zbrinjavamo na najgori mogući način. U većini slučajeva koristimo se odlagalištima koja bi morali zatvoriti. No, sada je to u redu svi šute, a kada krenemo napraviti ono što se mora, kako bi kvalitetno zbrinjavali otpad, onda se diže glas i ovdje je na početku bilo problema s lokalnim stanovništvom, no uspješno im je objašnjeno o čemu se radi“, kaže zamjenik župana, gospodin Damir Tomljenović. Zatim, „predstavnici gradova na čijem su području potencijalne lokacije budućeg županijskog centra za zbrinjavanje otpada, dali su na nedavnom sastanku suglasnost za početak istražnih radova“, ponovo kaže zamjenik župana gospodin Damir Tomljenović. Ovom su se odazvali svih ovih šest osim Jastrebarskog. Moje pitanje je, dakle za istraživanje radova tražena je vaša suglasnost i vi ste je olako dali, zašto ste dali pristanak na istražne radove na odlagalištu Mraclinska Dubrava i time omogućili da Mraclinska Dubrava doživi proširenje za 40, 50 ha i postane županijsko odlagalište? Tražena je vaša suglasnost i vi ste je dali ne vodeći računa što to znači za područje Velike Gorice! Zašto tako neodgovorno ponašanje? Zašto želite da Velika Gorica bude županijsko odlagalište? Hvala.“

Goran Beus Richembergh: „Prvo pitanje, gradonačelnik Dražen Barišić.“

Gradonačelnik Dražen Barišić: „Gospodine predsjedniče, gospođe vijećnice i ostali vijećnici, drago mi je da ste postavili ovo pitanje i vjerujem da vi kao bivša zamjenica gradonačelnika zadužena za gospodarstvo, odnosno promet da imate određena saznanja i da ste postavili ovo pitanje kako bih ja afirmativno odgovorio. Istina, 2005. godine „Prometis“ d.o.o. iz Zagreba je napravio studiju prometa na području Grada Velike Gorice. Obzirom da je došlo do novonastalih okolnosti u Gradu i okolici, a što možete svi vidjeti da je ovo Grad koji je, mogu slobodno reći nakon one opstrukcije koju je trpio nekoliko godina, sada trenutno u ekspanziji i možda najvećoj prometnoj ekspanziji u Republici Hrvatskoj. Mislim da su sazreli uvjeti za efekt prometa koji ćemo imati nakon puštanja u promet tih prometnica. Ne trebam govoriti o kojim se prometnicama radi. Dakle, gradi se intenzivna autocesta Zagreb – Velika Gorica – Sisak. Jedan dio je već napravljen. Radi se, napravljena je i intenzivno se radi nastavak istočne obilaznice. Jedan dio je napravljen. Intenzivno se radi, a vjerujem da to svi znate i da vam ne treba nitko govoriti i sjeverna obilaznica se također gradi i bila bi i brža da imamo sredstva osigurana za otkup zemljišta i tzv. južna obilaznica  i mi praktički slijedeće godine u ovo vrijeme ili ako Bog da ranije, ćemo imati novi Grad sa novim obilaznicama i to generira, dakle novi pristup i organizaciju prometa. Naravno da nećemo čekati te uvjete nego ćemo ići korak unaprijed i uvažavajući sve ove činjenice i ostale činjenice koje su bitne za promišljanje i organizaciju prometa u kretanju i mirovanju u Gradu Velikoj Gorici, naručili smo prometnu studiju i dali smo takav prometni zadatak da bi mogli te nove okolnosti, dakle novi Grad u prometnom smislu, dočekati spremni. Iz tog razloga smo, dakle naručili prometnu studiju od „Prometisa“. Ako se želite uključiti i ako vas to detaljnije zanima, ja ću vam i u pismenom obliku pojasniti što nisam odgovorio.“

Goran Beus Richembergh: „Hvala lijepo, odgovor na drugo pitanje dati će zamjenik gradonačelnika, gospodin Stjepan Kos.“

Zamjenik gradonačelnika Stjepan Kos: „Kada netko priča o smetlištu, onda ja mislim da sam ja bio među prvima na tim, kako su ih zvali ‘barikadama’ kada se smetlište u Mraclinu spašavalo od nekih koji su, možda bili zajedno u nekim drugim vodama. Što se tiče površine, površina, odnosno jedinica za površinu osnovna je  i neću vam govorit što je hektar jer nema potrebe, tako da ona cijela površina nema 40 ha kada bi zbrojili od ulaza u ciglanu pa na dalje ali to nije toliko bitno. Nadalje, vi ste sigurno upoznati da je Grad Zagreb i Zagrebačka županija, da su sklopili Sporazum u kojem je bilo rečeno da će Grad Zagreb donijeti Odluku da će dati zemljište, a da će županija naći mjesto za zbrinjavanje, tako su je nazvali ‘šljake’ i da je to bilo do neki dan i da je zbog toga upravo i prostorni plan Zagrebačke županije dobio zeleno svjetlo, uvjetno da se može dalje širiti. No, nakon toga Zagrebačka županija i Grad Zagreb raskinuli su taj Sporazum. S obzirom da treba do 01.01.2010. uvjetno krenuti svaka županija na području naše države mora imati svoj prostor, a mogu to biti i dvije županije zajedno, mogu biti tri županije zajedno i mogu naći zajednički prostor. Stoga je bio sastanak održan kod župana, koji je vodio zamjenik župana i rečeno je da one tri gdje Mraclina nije bilo i tako da samo znate da je tada, ne Grad Gorica nego pojedinci iz Grada Gorice preko nekih planskih dokumenata, riješili da u to ne ulazi Grad Velika Gorica, odnosno Mraclinska Dubrava ili Mraclin. No, s obzirom da u županiji, neću sad sve ponavljat kud tko vozi smeće, samo ću spomenuti da Samobor vozi smeće na Jakuševec i da nema svoje, sve to znate. Dogovoreno je da se naprave ispitivanja na svim postojećim trenutnim lokacijama, da se vidi kakva je gdje situacija. Nigdje nije dogovoreno gdje će biti lokacija! Moguće je da se u nekim razgovorima između Sisačko-moslavačke županije i Zagrebačke županije, ali to nije ni mjesto da ja ovdje o tome govorim, čuti ćete kada bude vrijeme, možda i nađe neko mjesto, nigdje pa ne znam kako vi možete reći da je to olakotno dozvoljeno da to bude to u Mraclinu! Ja ne znam otkud takve ideje i otkud takve provokacije? Ja to smatram provokacijama! Jer da ja sada izvadim papire prije četiri godine kada je donio netko tko je potpisao da su ta i ta mjesta u Mraclinu ili tko je ‘76 rekao „drugovi, tu će biti smetlište!“ ne bi ja sada htio da se ponavljamo o tome! Što se tiče ovoga budite uvjereni da će istraživanja biti napravljena. Da istraživanja služe u svrhu boljitka, a gdje će biti, vjerujte mi da će i ljudi biti prije sazvani i da će biti doneseni i određeni pravilnici i sve studije napravljene i sve ostalo što mora biti u slijedu s trenutnim zbrinjavanjem smetlišta. Samo vam mogu reći to da spalionice nema! Za one koji misle da je možda negdje mogla biti spalionica, spalionice nema. Neki dan smo obavili i razgovor s Holdingom iz Zagreba, gdje su bili predstavnici ZGOS-a isto zbog nekog problema između Grada Velike Gorice i Grada Zagreba, koji je naslijeđen pa ćemo ga uspjeti nekako riješiti! Ali neću pitati gospođu Marietić, “bili ste upoznati s time i zašto to nije riješeno!“ Tako da ponavljam i zaključujem, ispitivanja će biti, a gdje će smetlište biti to će odlučiti narod, a neće odlučiti niti politika, ni pojedinci, ni neke mudre glave! Hvala.“

Goran Beus Richembergh: „Hvala lijepo, vijećnica Marijetić!“

Vesna Marijetić: „Gospodine gradonačelniče, nisam zadovoljna s odgovorom, jer prometna studija 2005. kada je rađena, podloga je bio važeći GUP iz 2002. i prostorni plan Zagrebačke županije, koji je imao sve prometnice jedino ako nije novo da se krov na Gradskoj upravi renovira pa da bi gore bio heliodrom! To je jedini novi promet koji bi mogao biti u Gorici! Nema novih prometnica, ali dobro! U izradi je urbanistički plan, dakle podloge su uvijek planovi ili postojeći, vi kažete da će biti za šest mjeseci, dakle već se ide u javnu raspravu i ta podloga novog plana, na žalost prekasno je ako je išta novo, ali ja tvrdim da nema ništa novo! Što se tiče drugog pitanja, gospodine Kos ja i dalje tvrdim da ste olako dozvolili, Mraclinska Dubrava postojeće odlagalište negdje cca 10 ha, to je vlasništvo Grada Velike Gorice! Vi ste olako dozvolili istraživanja i na taj način ste se kandidirali za županijsko odlagalište, to vam ja velim! A priča o Sisku, o Zagrebu, o ovome i o onome, to su priče! Na taj vaš famozni sastanak nije došao gradonačelnik iz Jastrebarskog, bilo je šest, dakle šest potencijalnih lokacija i vi kada biste malo nešto znali o drugih šest lokacija, onda biste jednako sa mnom bili zabrinuti, kao što sam i ja zabrinuta! Ali ja vam velim da je nedopustivo da ste dozvolili istraživanje na Mraclinskoj Dubravi! Trebali ste reći da Gorica nije zainteresirana za županijsko odlagalište! Hvala.“
...
http://www.gorica.hr/2009/12/aktualni-sat-4-sjednice-gradskog-vijeca/

Ovak ti to,moj Joža,zgleda brutto a kak zgleda netto nezna,ja mislim,ni Grom od Prečistača.

JosipJoža

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #3 : Ožujak 22, 2010, 06:25:57 poslijepodne »
Hvala Kunta na detaljnoj potvrdi koja me razočarala.
Jer kad pročitam izjave groma od Prečistača nis više siguran što sam pročitao, zato nisam bil siguran je il ni.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #4 : Ožujak 22, 2010, 07:35:35 poslijepodne »
Velika Gorica
4. 3. 2010.
Broj 277
Godina X

Uskoro istražni radovi
za Županijski centar
http://www.rvg.hr/uploads/download/reporter/Reporter%20277.pdf

Županija uskoro kreće u istražne radove
za određivanje lokacije Županijskog
centra za zbrinjavanje otpada, a
provodit će se na postojećim odlagalištima
komunalnog otpada: Andrilovec
u Dugom Selu, Tarno u Ivanić Gradu,
Cerovka u Svetom Ivanu Zelini, Mraclinska
Dubrava u Velikoj Gorici
, Beljavina
u Vrbovcu, Novi dvori u Zaprešiću,
te Božička u Jastrebarskom.

Dobro je,još smo v konkurencije.
Most i pobedimo v "Lige za bedaka"


Naime,
nakon što se odustalo od Sporazuma
o zajedničkom zbrinjavanju otpada s
Gradom Zagrebom, izrađena je stručna
studija o gospodarenju otpadom koja
je pokazala
da je za Zagrebačku županiju optimalan
način gospodarenja otpadom onaj
mehaničko-biološkim postupkom.
 
Doooooobroooo... :-\

- O tome koja je lokacija najpogodnija
odlučit će prije svega struka. No, iako
Županija može sama odlučiti o lokaciji
budućeg centra
, želimo da to bude u
suradnji i dogovoru s lokalnom samoupravom

– ističe zamjenik župana Damir
Tomljenović.

A ak ne suradnje i dogovora; ZNA SE!

Budu li svi podaci dostupni
i ne bude li problema na terenu,
istražni radovi trebali bi biti završeni u
vrlo kratkom vremenu, te bi o određivanju
lokacije Skupština mogla raspravljati
već u svibnju
.

Ide vreme,prejde rok,
eto vraga skok na skok.


Inače, određivanje
lokacije Centra za zbrinjavanje otpada
nužno je za prostorno planiranje, jer
je to preduvjet za 4. izmjene i dopune
Prostornog plana Zagrebačke županije
.
Na nedavno održanom sastanku u
Zagrebačkoj županiji, vezano uz ovu
problematiku, bili su i gorički gradonačelnik
Dražen Barišić, te njegov
zamjenik Stjepan Kos.

Zakaj?

- Termin početka
istražnih radova još nije dogovoren
, ali,
u svakom slučaju treba vidjeti kakva je
trenutna situacija, odnosno, kakve su
mogućnosti odlagališta u Mraclinskoj
Dubravi – kaže Stjepan Kos
.

Mogučnosti su jako dobre.
Ak se ne naoblačilo i strela božja,pak,pukla...


- Dakako,
nužno je organizirati niz edukacijskih
sastanaka s građanstvom kako bi ih
upoznali s načinom zbrinjavanja otpada.“

"Seminar Prodaja bele bubregov"

U županiji su najavili i određene
benificije za grad koji bude odabran,
kao i za lokalno stanovništvo, no, o
konkretnim prijedlozima raspravljat će
se naknadno.

O,da.Navek su tu đinđule,špekule,špiglini z grbom Županije a konkretno se moreju podvrči i "bubregi",naknadno.
Ali mam se tu vidi ta vertikala kaj igra;
-benificije za grad
-kao i za lokalno stanovništvo
-konkretni prijedlozi naknadno (najprije ti mene pokaži svega,onda bum ja tebe svega,naknadno)

Ali,ludi božji,mi nevidimo perspektivu ovakove akcije za našu Malu Palanku,da malo sve malograđanštine nadignemo repa.
Da postanemo...Centar.
Županijski centar.
To smo si navek šteli.
I tablice bi dobili;
- Županijski centar za zbrinjavanje otpada - pa nekteri broj.
Te dragi kamenčič!

JosipJoža

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #5 : Ožujak 22, 2010, 09:27:58 poslijepodne »
Na jednoj drugoj temi rekoh, kapitalac i negova pastva će dati i Turopolje i Turopoljce skup za svoju rit.

Mene zanima što misli HSS na tu temu, HSS je jaki i u Mraclinu i Buševcu. ;) ;) ;)

Viš kak vele da u Jakuševcu povrće i voće dobro napreduje sa smetlištem, ima lijepu boju, ukusno je a i raste megalomanski.

I kak sad prigovoriti gradonačelniku da ne razmišlja razvojno. I od Gorice će napraviti centar bilo čega.
Bravo, evo sada ću pljeskati bar pola sata i gradonačelniku i HSS-u koji šuti i trpi opet radi riti. ^-^ ^-^

plemenitashica

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #6 : Ožujak 22, 2010, 09:33:44 poslijepodne »
Na jednoj drugoj temi rekoh, kapitalac i negova pastva će dati i Turopolje i Turopoljce skup za svoju rit.

Je li možda podižu kredite s ratom od 12 000 kn za stan u podsljemenskoj zoni?

Mene zanima što misli HSS na tu temu,

ZNA SE kaj misle.

Offline branko

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 136
  • Karma: +0/-0
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #7 : Travanj 03, 2010, 12:18:15 poslijepodne »
pa zakaj ne bi odlagaliste bilo u mraclinu...tam su ljudi vec naviknuti...ili ih kos privikava.  O0

shaka zulu

  • Gost
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #8 : Travanj 03, 2010, 12:54:46 poslijepodne »
Piškornica u pogonu tek 2014. 
01. travnja 2010. 13:43
 
Smeće Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke županije i Krapinsko-zagorske županije odvozit će se u Piškornicu kraj Koprivnice.

To je jedini regionalni centar u Hrvatskoj koji će raditi prema standardima Europske unije, a uz njega na taj način smeće će prikupljati još tri županije. Do sad je izrađena projektna dokumentacija i studija o zaštiti okoliša, a početak realizacije usko je povezan s ulsakom u Europsku uniju.

"Do sad smo osigurali deset milijuna za tu dokumentaciju. Prvi smo za sredstva EU 2012. Iz pristupnih fondova trebalo bi doći 400 milijuna , a projekt je težak 500 milijuna kuna. Piškornica obuhvaća i MBO i odlaganje ostatnog otpada, a tu je svakako uključena i energana koja će onaj gorivi dio koristiti dalje za energiju i dodatno zarađivati", objasnio je župan Predrag Štromar.

U najboljem slučaju Hrvatska će članicom postati 1.1.2012. Tek tada će Fond za zaštitu okoliša moći prijaviti Piškornicu na pristupne fondove¸ a sve skupa bi trebalo u punom pogonu proraditi 2014. dok bi Piškornica kao odlagalište počela s radom i prije.

Ukoliko se odgodi datum ulaska u Europsku uniju, odgodit će se i puštanje u pogon Piškornice.

(td)
http://www.varazdin-online.com/piskornica-u-pogonu-tek-2014/aktualno/5800/

Jel ti vidiš ,moj brankič,kakov je to potencijal da ti z pol države smetje dovažaju?
I penezi nekakove dobiš!
I još koječega,kaj se nemre v monete zkazati a na pameti,pluče i drugde ti je...

Offline branko

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 136
  • Karma: +0/-0
Odg: Odlagalište otpada u Mraclinskoj Dubravi-hitno proširenje ili uvođenje novih teh
« Odgovori #9 : Travanj 03, 2010, 11:10:54 poslijepodne »
legenda si kunta.